کانال کیوبیس در تلگرام را دنبال کنید
آهنگسازی
آهنگسازی
صفر تا صد آموزش فارسی کیوبیس پک 1
صفر تا صد آموزش فارسی کیوبیس پک 2
آموزش فارسی صفر تا صد مسترینگ با پلاگینهای wavesدانلود کیوبیس 8 cubase با لینک مستقیم رایگان و آموزش نصب فارسی

دانلود رایگان وی اس تی استرینگ شرقی Fayez Saidawi Oriental Strings با لینک مستقیم تک پارت از سرور سایتآموزش آهنگسازی فارسی

+ پاسخ به موضوع
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: برای اولین سالمرگ همایون خرم، آخرین یادگار «ابوالحسن صبا»

 1. Ramin95 آواتار ها
  Ramin95
  شماره کاربری
  4941
  Contributor
  شهریور /۱۳۹۰
  4,009
  مثبت های دریافتی
  + های دریافتی575
  0
  سپاس از شما 815 بار در 687 پست
  Follows
  0
  Following
  0

  پیش فرض برای اولین سالمرگ همایون خرم، آخرین یادگار «ابوالحسن صبا»

  امروز 28 دی ماه 92، اولین سالروز درگذشت «همایون خرم» است؛ مردی که اگرچه از میان ما رفت، اما همگان خوب می.داننند که ستارگان را هرگز خاموشی نیست.

  به گزارش خبرنگار بخش موسیقی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، همایون خرم سال پیش چنین روزی از میان.مان رفت تا از این پس هرگاه نغمه.ای در دستگاه «همایون» بشنویم، به یادش دهان.مان پر از نت سکوت، دلمان پر از آه و چشمان.مان پر از اشک شود.

  همایون خرم نیمه.شب سال گذشته شوری در سر گرفت؛ به اوج آسمان رفت و از این عالم دور شد. معلوم نبود چه رازی با ستارگان داشت که از شادی پرگرفت و به رسم فلک سرود هست خواند و در بر حور و ملک ماند.

  ساعت 6 صبح 29 دی ماه سال گذشته بود که از طریق پیام کوتاه خبر رسید دیگر در مقابل آن سرطان تاب مبارزه نیاورد و نیمه.شب از بین ما رفت. خبری که به سرعت در خروجی خبرگزاری.ها قرار گرفت و خیلی.ها آن را باور نمی.کردند.

  آخر او چندی قبل به روی صحنه رفته بود و برایمان ساز زده بود، اما آن شب نفهمیدیم چه شد که یک.باره نُت سکوت را نواخت…

  ***

  به گزارش ایسنا، همایون خرم به سال 1309 در شهر بوشهر میان مردم خونگرم و مهمان.دوست آن دیار.، دیده به جهان گشود. مادرش که عاشق و شیفته «همایون» یکی از دستگاه.های موسیقی اصیل ایرانی بود، نام وی را «همایون» گذاشت.

  همایون بیش از یک.سال از سنش نگذشته بود که همراه خانواده.، به تهران آمد. پدرش که مردی امین و از صفات انسانی والایی برخوردار بود.، با توجه به اینکه شغلش بانکداری بود و بیشتر وقتش در زمینه.های اقتصادی صرف می.شد، معهذا هر وقت فرصت می.یافت از موسیقی اصیل ایرانی هم غفلت نمی.ورزید و به دستگاه.ها و گوشه.های این موسیقی غنی توجه خاص داشت و هنگام فراغت را با صفحات گرامافون و گوش دادن به آن سپری می.کرد و از دستگاه.ها و مقام.های موسیقی اصیل،. بیش از همه به «اصفهان» علاقه داشت.

  به همین سبب هم وقتی همایون بزرگ شد و نوازنده ماهری شد.، به خاطر دلبستگی مادر و پدرش .، آهنگ.هایی نظیر: «رهگذر»، «خسته دلان» در «همایون» و «گم.شده» در «اصفهان» را ساخت و تقدیم آنان کرد.

  بیش از هفت بهار از سنش نگذشته بود که با تهیه «نی لبکی» روزها برای خود با آن نواهایی را زمزمه می.کرد. در 11 سالگی به مکتب استاد «صبا» راه یافت. صبا مردی رئوف و خوش خلق و با حوصله بود و در مورد دانشجویان با استعداد از هیچگونه کمک و صرف وقت دریغ نمی.کرد؛. به همین لحاظ «همایون» این کودک مشتاق را تحت مراقبت و تعلیم خاص خود قرار داده.، پس از چهار سال ونیم تمرین.های مداوم وی را آماده نوازندگی کرد. در این زمان دیگر ساز وی قابل استفاده عموم شده بود.

  پس از امتحانی که توسط ابراهیم خان منصوری که در آن زمان سرپرستی موسیقی رادیو را به عهده داشت از وی به عمل آمد،. اولین برنامه او تحت عنوان «نوازنده چهارده ساله»، (این عنوان را مرحوم منصوری با توجه به سن همایون برای وی انتخاب کرده بود) در ساعت 9 و 45 دقیقه شب از رادیو تهران پخش شد و از فردای آن روز نام نوازنده چهارده ساله در بسیاری محافل مطرح شد.

  در آن زمان برنامه.های رادیو به طور مستقیم و زنده از فرستنده اجرا و پخش می.شد و شبی همایون خرم که کاملا تحت تاثیر نوازندگی استادش «صبا» قرار داشت، مشغول اجرای برنامه در رادیو بود. حسین تهرانی که در بوفه فرستنده رادیو نشسته و به رادیو گوش می.داد از متصدی رادیو سوال می.کند: «مگر امشب صبا برنامه دارد؟»

  او در جواب می.گوید: نه این صدای ساز همایون خرم است که گوشه.ها و ردیف.های استادش «صبا» را اجرا می.کند (ناگفته نماند که همایون خرم آنچه از هنر نوازندگی ویلن در گنجینه خاطر داشت از استادش «صبا» فرا گرفته بود. به هر حال حسین تهرانی.، این بزرگ مرد موسیقی اصیل و سنتی ایران آن شب آن قدر در بوفه می.نشیند تا برنامه همایون تمام می.شود و او را مورد تشویق قرار می.دهد.

  آنچه در مورد همایون قابل توجه بود، آن که به موازات آموختن نوازندگی ویلن و رمز و راز موسیقی ایرانی.، از کسب علم و طی مراحل تحصیل نیز غافل نبود چنان که در دوران تحصیل همیشه از شاگردان ممتاز و برجسته کلاس بود و تحصیلات عالیه خود را با اخذ دانشنامه در رشته «مهندسی برق» ادامه داد و در موسساتی مانند:«تاسیسات اداره ساختمان بانک ملی ایران» و تاسیسات برق سدامیر کبیر و… مشغول به فعالیت شد و مانند یک طلبه حقیقی موسیقی از آثار اساتیدی چون کلنل وزیری.، روح اله خالقی بهره مند شد و آموزش «هارمونی» را نزد استاد فریدون فرزانه ادامه داد.

  به گزارش ایسنا، همایون خرم به طوری در موسسات یاد شده سرگرم کار و فعالیت بود که فکر نمی.کرد مجددا روزی سر و کارش با رادیو بیافتد؛. تا این که شبی در منزل یکی از دوستان خود به طور اتفاقی با «امین.اله رشیدی»، خواننده آن زمان رادیو و علی.محمد خادم میثاق برخورد می.کند و خادم میثاق پس از شنیدن ویلن خرم بلافاصله از وی دعوت می.کند که برای نواختن ساز سلو در برنامه وی به رادیو برود و هرچه همایون از رفتن امتناع می.کند،. بالاخره خادم میثاق وی را متقاعد می.نماید و خرم دعوت او را میپذیرد.

  به رادیو باز می.گردد و طی حکمی که برای وی صادر می.شود از سال 1333 در برنامه.های موسیقی رادیو شرکت می.کند. وی در ارکستر خادم میثاق ضمن نوزندگی ویلن.، آهنگ.هایی را نیز می.سازد که مورد دوستداران موسیقی واقع می.شود. آهنگ.هایی چون:«غروب عشق»،«گل من»،«نیمه.های شب» و نیز قطعه محلی و معروف «زردملیجه» را که تنظیم آن از ابوالحسن صبا بود، با ویلن اجرا می.کند که یکی از بهترین کارهای وی به شمار می.رود.

  همایون خرم از آن سال به بعد به طور مداوم با رادیو همکاری داشت تا این که برنامه «گلها» به همت بزرگ مرد ادب و هنر ایران«داود پیرنیا» به وجود آمد و بنا به دعوت ایشان.، همکاری خود را با «گلها» آغاز کرد و یکی از ارکان اولیه برنامه.های همیشه ماندنی و بی.همتای«گلها» گردید.

  همایون خرم از آن زمان به بعد مدت.ها رهبری ارکستر شماره 6 رادیو و بعد ارکستر شماره دو رادیو را به عهده داشت(توضیح این که ارکستر شماره 2رادیو با هشت خواننده کار می.کرد که اجرای ارکستر با 4 خواننده به رهبری«حبیب اله بدیعی» و اجرای ارکستر با 4 خواننده دیگر به رهبری همایون خرم بود). همایون خرم مدتی هم عضو شورای موسیقی رادیو می.شود و پس از آن سرپرست ارکستر «ساز.های ملی» نیز می.شود.

  در این زمان.، سرپرستی موسیقی برنامه موسیقی برنامه سوم رادیو یا «fm» که به طریقه استریوفونیک پخش می.شد به وی واگذار می.شود و در این برنامه خوانندگانی چون: «حسین قوامی»،«محمودی خوانساری»،«محمدرضا شجریان»،«اکبر گلپایگانی»،«عبدالوهاب شهیدی» شرکت داشتند و خرم موفق می.شود حدود 80 برنامه تهیه و اجرا نماید که سخت مورد توجه صاحبدلانی که به موسیقی ایرانی علاقه.مند بودند قرار گرفت.

  خرم بیش از بیست و پنج سال با رادیو همکاری داشت که چندین سال به عنوان «تکنواز ویلن» روزهای جمعه برنامه داشت و ضمنا در برنامه «تکنوازان» همراه با هنرمندانی چون:«جلیل شهناز»،«فرهنگ شریف»،«منصور صارمی»،«رضا ورزنده»،«مجید نجاحی»و«فضل اله توکل» همراه با«امیرناصر افتتاح» و «جهانگیر ملک» همکاری و برنامه داشت. برنامه دیگری نیز به نام:«شاعران قصه می.گویند» روزهای جمعه از رادیو پخش می.شد که بیشتر برنامه.های آن توسط وی ساخته و اجرا می.شد و آرم مخصوص و جالبی داشت که از ساخته.های خود او بود.

  به گزارش ایسنا، اگر بخواهیم تعداد کل برنامه.های موسیقی ایرانی اعم از برنامه موسیقی ایرانی «نیم ساعته»، موسیقی ایرانی«ربع ساعته»، برنامه.های مختلف«گلها» و موسیقی ایرانی«fm» و ساز سلو «تکنوازان» را که همایون خرم در رادیو اجرا کرده است برشمریم جمعا شاید به بیش از چهارصد برنامه برسد.

  همایون خرم،.از میان انبوه آهنگهای ساخته شده خود به ترانه.های: «رسوای زمانه منم»، «تو ای پری کجایی»، «مینای شکسته»، «بگذر از کوی ما»، «اشک من هویدا شد»، «طاقتم ده»، «ساغرم شکست ای ساقی»، «بعد از تو هم در بستر غم»، «غوغای ستارگان»، «امشب در سر شوری دارم»، «یکنفس ای پیک سحری»، «شباهنگ»، «دل پریشانم»، «آمدی که با دلم گفت وگو کنی»، «گمشده»، «خسته دلان» و «راز دل»را بیشتر از همه می.پسندد.

  همایون خرم متاهل و دارای چهار فرزند به نام.های: رضا.، علی، امیرمحسن و هاله بود که ایشان هم مانند پدرشان به موسیقی ایرانی علاقه خاصی دارند.

  پی.نوشت: زندگینامه استاد همایون خرم بر گرفته از کتاب «مردان موسیقی و نوین ایران» تالیف : «حبیب.الله نصیری.فر» است.

  منبع: ایسنا


  #1 ارسال شده در تاريخ ۱۳۹۲/۱۰/۲۸ در ساعت 13:50

 2. # ADS
  مجری تبلیغات
  تاریخ عضویت
  -
  نوشته ها
  -
  فروشگاه آنلاین کیوبیس با سیستم پرداخت آنلاین و ارسال به سراسر نقاط ایران ، شهرستانها و روستاها در کمترین زمان ممکن ، فروش vst وی اس تی ارزان و با کیفیت ، فروش سمپل و پلاگین های جدید آهنگسازی

  بی نظیرترین آموزش فارسی نرم افزار کیوبیس ( سطح مقدماتی )
  آموزش فارسی کار با نرم افزار کیوبیس (سطح پیشرفته)
  آموزش فارسی CUBASE 5 & NUENDO4
  آموزش فارسی تکمیلی NUENDO5.5, CUBASE 6.5
  آموزش فارسی Ableton Live 9
  آموزش فارسی سونار Sonar X2,X3
  آموزش فارسی Cubase Elements 7

  آموزش فارسی protools 10
  آموزش فارسی Logic Pro X2 لاجیک
  آموزش فارسی Studio one استودیو وان
  آموزش فارسی BAND IN A BOX 2015
  آموزش فارسی Guitar Pro 6
  آموزش فارسی ضبط افکت میکس و مستر صدا ADOBE AUDITION CS5.5
  آموزش فارسی یک پروژه تنظیم آهنگ از ابتدا تا انتها

  آموزش فارسی اف ال استودیو FL Studio 12
  آموزش فارسی سمپلر کانتکت Native instrument Kontakt 5
  آموزش فارسی تصویری امنیسفر OMNISPHERE
  آموزش فارسی تخصصی تنظیم حرفه ای موسیقی
  آموزش فارسی موسیقی الکترونیک Steinberg Sequel
  آموزش فارسی تکنیکهای حرفه ای وکال همراه با آموزش Melodyne
  آموزش فارسی تکنیکهای رکورد صدا در استودیو موسیقی
  آموزش فارسی 101 ترفند حرفه ای میکس + مستر آهنگ با ایزوتوپ اوزون 7 izotope ozone
  آموزش فارسی جامع مسترینگ آهنگ Izotop Ozone 6 + tracks
  آموزش فارسی Fab Filter+Waves +Slate Digital

  آموزش کامل مراحل ساخت آهنگ از ابتدا تا انتها
  آموزش فارسی آهنگسازی در یک هفته
  آموزش فارسی تنظیم حرفه ای موسیقی
  آموزش فارسی مولتی مدیا تصویری مبانی موسیقی
  آموزش فارسی تنظیم و ارکستراسیون آهنگ
  آموزش فارسی فالش گیری و فاصله سازی صدای خواننده
  آموزش خوانندگی پاپ به زبان فارسی
  آموزش آهنگسازی در سبکهای پاپ، هیپ هاپ رپ،ترنس،هاوس،بلوز،جاز،راک

  آموزش فارسی میکس حرفه ای آهنگ
  آموزش فارسی میکس و مسترینگ حرفه ای
  آموزش فارسی یک پروژه میکس و مستر آهنگ از ابتدا تا انتها
  آموزش فارسی ریتم سازی در موسیقی
  آموزش فارسی ساخت بیت در موسیقی
  آموزش فارسی صداسازی با سینتی سایزرها
  آموزش فارسی فالش گیری و فاصله سازی صدای خواننده
  آموزش فارسی ساخت استودیوی موسیقی خانگی

  خرید وی اس تی پیانو spitfire audio hans zimmer piano
   

+ پاسخ به موضوع

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۷/۰۹, 17:50
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۴/۱۹, 09:51
 3. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۱۲/۰۹, 10:14
 4. تور آمریکایی همایون شجریان و همایون نصیری
  توسط Ramin95 در انجمن اخبار روز موسیقی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۱۰/۳۰, 04:56
 5. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۹/۲۳, 01:11

جستجو شده ها

Nobody landed on this page from a search engine, yet!

تا این لحظه 1 کاربر از این تاپیک دیدن کرده اند

فقط اعضا گروه ویژه vip و مدیران قادر به دیدن اسامی بازدیدکنندگان تاپیک هستند

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

کپی از مطالب سایت مجاز نمیباشد و پیگرد قانونی دارد

cubase.ir

BACK TO TOP
وی اس تی
آرتیست