کانال کیوبیس در تلگرام را دنبال کنید
آهنگسازی
آهنگسازی
صفر تا صد آموزش فارسی کیوبیس پک 1
صفر تا صد آموزش فارسی کیوبیس پک 2
آموزش فارسی صفر تا صد مسترینگ با پلاگینهای wavesدانلود کیوبیس 8 cubase با لینک مستقیم رایگان و آموزش نصب فارسی

دانلود رایگان وی اس تی استرینگ شرقی Fayez Saidawi Oriental Strings با لینک مستقیم تک پارت از سرور سایتآموزش آهنگسازی فارسی

+ پاسخ به موضوع
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: برای آقای اصالت و آواز، استاد بی.همتا «اکبر گلپایگانی»

 1. Ramin95 آواتار ها
  Ramin95
  شماره کاربری
  4941
  Contributor
  شهریور /۱۳۹۰
  4,009
  مثبت های دریافتی
  + های دریافتی575
  0
  سپاس از شما 815 بار در 687 پست
  Follows
  0
  Following
  0

  پیش فرض برای آقای اصالت و آواز، استاد بی.همتا «اکبر گلپایگانی»

  اول صبح، بیست دقیقه مانده به ساعت شش می.زند به کوه. دوستان و همراهان.اش برای این ورزش.های صبحگاهی، بیشتر ورزشکاران هستند؛ اما موسیقی در همه زندگی.اش جاری بوده و هست. می.گوید: «من سال.هاست که ورزش می.کنم و همیشه خودم را آماده و سرحال نگه داشته.ام که این موضوع مهمی برای یک خواننده است. هر روز صبح با آقای «مهدی.زاده» (قهرمان کشتی) و دوستان ورزشکار دیگر به کوه می.رویم و در آنجا یکی از کارهایی که می.کنیم، این است که آواز می.خوانیم و راه می.رویم. یعنی در کوه تمرین هم می.کنیم.»

  مرامش مرام مردان قدیم است؛ درِخانه.باز و روراست. نه هیچ... را آنقدر بزرگ می.کند که نشود نقدش کرد و نه با کسی دشمنی و کینه دارد. تقریباً با همه بزرگان موسیقی و ترانه همکاری و در بالاترین رده.های آواز و موسیقی ایرانی کار کرده است. اما در نگاهش به هنر و موسیقی ایرانی، ذره.ای تعصب خشک وجود ندارد و در کار، تنها برای یک چیز اصالت قائل است: خلاقیت. می.گوید: «ردیف مثل دودوتا، چهارتا و چهار عمل اصلی است. شما اینها را یاد می.گیرید که بتوانید مسأله حل کنید. اگر مدام بخواهید بگویید سه چهار تا، دوازده.تا و سه پنج تا پانزده تا، مردم به شما می.خندند. اینها پایه است برای حل مسأله و تازه حل کردن مسأله هم، راه.های مختلف دارد. اگر شما یک سه.گاه بخوانید و دوباره یک سه.گاه مثل همان بخوانید و ده تا سه.گاه مثل آن بخوانید که اهمیتی ندارد. یکی بخوان و بگو همان را ده بار پخش کنند.»

  اینها را کسی می.گوید که سال.ها با «نورعلی.خان برومند» دَمخور و همراه بوده و در رادیو 17 سال فقط آواز می.خوانده: «استاد «صبا» شب و روز با «نورعلی.خان برومند» بود و چون آقای «برومند» چشمش نمی.دید، من عصای دستش بودم. من می.رفتم آقای «صبا» را می.آوردم و بعد می.بردم می.رساندم، ایشان را می.بردم پیش «صبا» و دیگران و در این بین، از این بزرگان خیلی چیزها یاد گرفتم. تنها شعر و ادبیات و موسیقی نبود. زندگی کردن، احترام بزرگ.تر را نگه داشتن، عشق به آثار خوب، عشق به کارهای خوب گذشتگان، خوبی کردن و همه و همه. «نورعلی.خان» می.گفت شما نباید مثل آقای «بنان» یا آقای «فاخته.ای [قوامی]» بخوانی. آنها دارند به آن خوبی می.خوانند. اگر شما می.خواهید بخوانید، باید حتماً یک سبک و روش برای خودتان انتخاب کنید که قبلاً وجود نداشته. من اینها را به .عنوان اصول کاری خود مدنظر گرفته بودم که بعد آن آواز شور را با مرحوم «مرتضی.خان محجوبی» خواندم: «مست مستم ساقیا دستم بگیر.» این شور از یک گوشه به نام مثنوی بود، اما من طوری آن را اجرا کردم که استثنایی بود و سابقه نداشت. من با این آواز معروف شدم، نه با ترانه. اگر ترانه هم خواندم، نرفتم ترانه.هایی که از قدیم وجود داشت را بخوانم. بعد از 17 سال وقتی آمدم ترانه خواندم، چیزی را خواندم که برای آن روز و روزگار بود. من چیزی که از استادانم آموخته بودم را گسترش دادم و چیزی را اجرا کردم که تا آن موقع کسی انجام نداده بود و این روال طبیعی هنر و علم است. به قول مرحوم «صبا»، اگر علم قرار باشد درجا بزند و هیچ شاگردی از استادش جلو نزند که علم نیست و تمام علم.ها می.خوابد. باید شاگردان از استادان جلو بزنند تا علم پیشرفت کند. ببینید الان موبایل به کجا رسیده است. آقای «نادری»، دانشمند ایرانی ناسا، شاتل را می.برد توی آسمان و در کره مریخ می.نشاند. اینها شاگردانی هستند که از استادان جلو زده.اند. اگر ما مدام بگوییم منم، منم، این هیچ.کسی را به هیچ.جا نمی.رساند و زندگی، موسیقی، عشق و عرفان را هم از بین می.برد. بعد می.بینید که این روزها اکثر موسیقی.ها شبیه هم شده است.چرا؟ برای این که آن حال و خلاقیت وجود ندارد. من همیشه به شاگردانم می.گویم، درست است که شاگرد من هستی، اما خودت باید جلو بروی.»

  به همه، اینها را می.گوید. در این نزدیک به 12-13 سال بارها خواننده.های جوان زیادی را دیده.ام که از اقصی.نقاط کشور آمده.اند تا از استاد درس بزرگی و ماندگاری بگیرند. همه را به خودشان و به آموختن و تلاش کردن ارجاع می.دهد. به خودش هم برمی.گردد که از استادانش همین را آموخته است: «وقتی من پا به عرصه هنر گذاشتم، خواننده.های خیلی خوبی داشتیم. آقای «بنان»، «فاخته.ای»، «عبدالوهاب شهیدی»، «ایرج»، «محمودی خوانساری»، «نادر گلچین» و دیگران. آنها همه جایگاه خودشان را داشتند و همه خوب بودند. اما چه اتفاقی افتاد که من توانستم جایگاه خودم را پیدا کنم؟ من نیامدم با «مرغ سحر» خودم را معروف کنم. این اواخر که مد شده بود همه فقط «مرغ سحر ناله سر کن» را بخوانند. فکر می.کردند اگر «مرغ سحر» بخوانند، گل می.کنند. بابا این برای آن زمان بوده، خیلی هم خوب بوده، اما شما باید چیزی برای زمان حال بخوانید. من وقتی شروع کردم، 17 سال فقط آواز خواندم، نه ترانه. 17 سال آواز خواندم و با «مست مستم ساقیا دستم بگیر» معروف شدم و بعد در موقعیتی که فکر کردم مناسب است، شروع کردم به خواندن ترانه. حالا اگر من به شاگردم بگویم فقط باید همین قالبی و شکلی که من می.خوانم بخوانی و همین.جور تحریر دهی، آن شاگرد خراب می.شود. شاگرد باید ردیف.ها و دودوتا چهارتا را از من یاد بگیرد، اما راه خودش را برود. شما ممکن است برای آمدن به منزل ما بروی سر پل تجریش، بعد بروی توپخانه بعد بیایی فرمانیه یا صد راه دیگر، اما مهم این است که به اینجا برسی. راه.های رسیدن بی.نهایت است و هرکس باید راه خودش را برود. برخی از خوانندگان، خوانندگان قالبی هستند. مثل قالب.های خِشت که سابقاً یک قالب می.گذاشتند که چهارگوش بود و در آن خاک و گِل می.ریختند و دوباره یک.دفعه می.دیدید صدتا خشت بغل هم، همه یک.اندازه است. این نوع قالبی زدن و خواندن را مردم نمی.پسندند. مردم دنبال چیز نو هستند. اگر آوردید، خریدارش هم پیدا می.شود.»

  اینها را با تمام وجود می.گوید، چون سال.ها با این عقیده زندگی کرده است. جای.جای حرف.های استاد درس است برای همه هنرمندان به خصوص هنرمندان موسیقی امروز، حتی اگر ژانر کاری.شان موسیقی اصیل ایرانی نباشد. این حرف همیشه یک راهکار است: «مردم دنبال چیز نو هستند. اگر آوردید، خریدارش هم پیدا می.شود.»

  وقتی این را می.گوید، منظورش فقط موسیقی اصیل ایرانی نیست. می.گوید: «به نظر من تمام موسیقی.ها زیبا هستند؛ راک، پاپ و هر سبک موسیقی اگر به شکل صحیح خود اجرا شود، زیباست. تنها سه.گاه و شور زیبا نیستند. موسیقی انواع و اقسام دارد و اگر بگویید فقط فلان سبک، به نظر من خودخواهی است.» و ادامه می.دهد: «عده..ای هستند که سلیقه خودشان را بر همه.چیز مقدم می.دانند، اما به نظر من همه کارها خوب هستند و هرکس سلیقه خودش را دارد و همینطور هرکس جایگاهی دارد. آقای «بنان» در موسیقی یک جایگاه دارند، آقای «فاخته.ای» یک جایگاه و همین.طور آقای «ادیب خوانساری»، یک جایگاه. «طاهرزاده»، «نادر گلچین»، «محمودی خوانساری»، «شجریان» و… هرکس به نوبه خود جایگاهی دارند. هیچ.وقت نباید بگوییم فقط من درست می.گویم و بقیه هیچ هستند. نه، دیگران بوده.اند که ما توانسته.ایم باشیم.»

  ***

  در گفته.های استاد، اصل بر اصالت استوار است در هر چیز و هنر و انسان و هنرمند اصیل، از درونش و از وجودش می.آید و آنکه می.خواهد مثل «گلپا» باشد که در 80 سالگی هم تأثیرگذار و شنیدنی است، باید بر این اصالت و انسان تأکید کند: «شما اگر الان با هنرمندانی که از دوره ما مانده.اند صحبت کنید، هیچ.وقت حرف بد راجع به کسی نمی.شنوید. شاید در نهایت بگویند فلانی خیلی خوب است، اما این نقاط.ضعف را هم دارد، اما نقاط.ضعف را هم گنده نمی.کنند و برای زحمتی که دیگران کشیده.اند، ارزش قائلند. اما حالا همه اصل مطلب را فراموش کرده.اند و دنبال یک نقطه جوهری در یک قالیچه زیبا می.گردند تا آن را درشت جلوه دهند. همه محترم هستند و جایگاه خودشان را دارند. مردم هم خوب می.فهمند که چه کسی چه کاری انجام داده و همین.جا می.گویم که من دست تمام هنرمندان ایران را می.فشارم و همه آنها را دوست دارم.»

  همیشه هم برای این درس.های اخلاقی، از پیشکسوتان و دوستان ذکر خیری می.کند: «هنرمند تنها این نیست که خوب بخواند یا خوب ساز بزند، باید چیزهای دیگری را هم در کنارش یاد بگیرد و کار کند. آقای «تهرانی» همیشه می.گفت اول آدم باشید، بعد هنرمند.»

  ***

  در آخرین کنسرت استاد «خرم» برای دیدن کنسرت و دیدار دوست قدیمش به سالن برج میلاد رفته بود. استقبال مردم آنقدر بود که آنجا را به هم ریخته بود. وقتی استاد «خرم» درگذشته بود، از استاد «گلپا» درباره.اش پرسیده بودم. گفته بود: «عقده.ها کنار می.رود و چوب لای چرخ گذاشتن.ها انشاء.الله تمام می.شود و وقتی همه می.خواهند از ته دل قضاوت کنند، می.بینند که این موضوع درست است که «خرم» یک آهنگساز بی.نظیر بود. چیزهایی از گوشه.های مختلف پیدا می.کرد که از دانش، هوش و هنرمندی بی.نظیرش حکایت می.کرد. «خرم» فراموش نمی.شود. هروقت شما آهنگی از او را زمزمه می.کنید، یعنی او زنده است.»

  هنرمند را هنرش زنده نگه می.دارد و «گلپا» را هنرش، عشقش و زندگی سالمش. در 80 سالگی می.خواند و این معجزه عشق است. هیچ.چیز، حتی سال.ها نبودن در متن جریانات روز موسیقی او را از یاد مردم نبرده است و هر روز در خاطر مردم بزرگ.تر می.شود. این هم معجزه عشق است.
  80 سالگی.ات مبارک استاد. سلامت باشی و عمر با عزتت مستدام، آقای اصالت و آواز!

  منبع: موسیقی ما


  #1 ارسال شده در تاريخ ۱۳۹۲/۱۱/۱۱ در ساعت 03:50

 2. # ADS
  مجری تبلیغات
  تاریخ عضویت
  -
  نوشته ها
  -
  فروشگاه آنلاین کیوبیس با سیستم پرداخت آنلاین و ارسال به سراسر نقاط ایران ، شهرستانها و روستاها در کمترین زمان ممکن ، فروش vst وی اس تی ارزان و با کیفیت ، فروش سمپل و پلاگین های جدید آهنگسازی

  بی نظیرترین آموزش فارسی نرم افزار کیوبیس ( سطح مقدماتی )
  آموزش فارسی کار با نرم افزار کیوبیس (سطح پیشرفته)
  آموزش فارسی CUBASE 5 & NUENDO4
  آموزش فارسی تکمیلی NUENDO5.5, CUBASE 6.5
  آموزش فارسی Ableton Live 9
  آموزش فارسی سونار Sonar X2,X3
  آموزش فارسی Cubase Elements 7

  آموزش فارسی protools 10
  آموزش فارسی Logic Pro X2 لاجیک
  آموزش فارسی Studio one استودیو وان
  آموزش فارسی BAND IN A BOX 2015
  آموزش فارسی Guitar Pro 6
  آموزش فارسی ضبط افکت میکس و مستر صدا ADOBE AUDITION CS5.5
  آموزش فارسی یک پروژه تنظیم آهنگ از ابتدا تا انتها

  آموزش فارسی اف ال استودیو FL Studio 12
  آموزش فارسی سمپلر کانتکت Native instrument Kontakt 5
  آموزش فارسی تصویری امنیسفر OMNISPHERE
  آموزش فارسی تخصصی تنظیم حرفه ای موسیقی
  آموزش فارسی موسیقی الکترونیک Steinberg Sequel
  آموزش فارسی تکنیکهای حرفه ای وکال همراه با آموزش Melodyne
  آموزش فارسی تکنیکهای رکورد صدا در استودیو موسیقی
  آموزش فارسی 101 ترفند حرفه ای میکس + مستر آهنگ با ایزوتوپ اوزون 7 izotope ozone
  آموزش فارسی جامع مسترینگ آهنگ Izotop Ozone 6 + tracks
  آموزش فارسی Fab Filter+Waves +Slate Digital

  آموزش کامل مراحل ساخت آهنگ از ابتدا تا انتها
  آموزش فارسی آهنگسازی در یک هفته
  آموزش فارسی تنظیم حرفه ای موسیقی
  آموزش فارسی مولتی مدیا تصویری مبانی موسیقی
  آموزش فارسی تنظیم و ارکستراسیون آهنگ
  آموزش فارسی فالش گیری و فاصله سازی صدای خواننده
  آموزش خوانندگی پاپ به زبان فارسی
  آموزش آهنگسازی در سبکهای پاپ، هیپ هاپ رپ،ترنس،هاوس،بلوز،جاز،راک

  آموزش فارسی میکس حرفه ای آهنگ
  آموزش فارسی میکس و مسترینگ حرفه ای
  آموزش فارسی یک پروژه میکس و مستر آهنگ از ابتدا تا انتها
  آموزش فارسی ریتم سازی در موسیقی
  آموزش فارسی ساخت بیت در موسیقی
  آموزش فارسی صداسازی با سینتی سایزرها
  آموزش فارسی فالش گیری و فاصله سازی صدای خواننده
  آموزش فارسی ساخت استودیوی موسیقی خانگی

  خرید وی اس تی پیانو spitfire audio hans zimmer piano
   

+ پاسخ به موضوع

موضوعات مشابه

 1. قمصری در سوگ استاد شهناز، شهناز نواخت
  توسط Ramin95 در انجمن اخبار روز موسیقی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۰۳/۲۹, 09:50
 2. پاسخ ها: 26
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۰۳/۲۵, 19:49
 3. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۰۳/۰۴, 09:12
 4. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۷/۲۷, 16:40
 5. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۳/۲۱, 13:01

جستجو شده ها

نقاط ضعف آواز گلپایگانی

تا این لحظه 0 کاربر از این تاپیک دیدن کرده اند

فقط اعضا گروه ویژه vip و مدیران قادر به دیدن اسامی بازدیدکنندگان تاپیک هستند

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

کپی از مطالب سایت مجاز نمیباشد و پیگرد قانونی دارد

cubase.ir

BACK TO TOP
وی اس تی
آرتیست