کانال کیوبیس در تلگرام را دنبال کنید
آهنگسازی
آهنگسازی
صفر تا صد آموزش فارسی کیوبیس پک 1
صفر تا صد آموزش فارسی کیوبیس پک 2
آموزش فارسی صفر تا صد مسترینگ با پلاگینهای wavesدانلود کیوبیس 8 cubase با لینک مستقیم رایگان و آموزش نصب فارسی

دانلود رایگان وی اس تی استرینگ شرقی Fayez Saidawi Oriental Strings با لینک مستقیم تک پارت از سرور سایتآموزش آهنگسازی فارسی

+ پاسخ به موضوع
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: به یاد استاد داریوش صفوت / یادگاری که در این گنبد دوار بماند

 1. Ramin95 آواتار ها
  Ramin95
  شماره کاربری
  4941
  Contributor
  شهریور /۱۳۹۰
  4,009
  مثبت های دریافتی
  + های دریافتی575
  0
  سپاس از شما 815 بار در 687 پست
  Follows
  0
  Following
  0

  پیش فرض به یاد استاد داریوش صفوت / یادگاری که در این گنبد دوار بماند

  سیدابوالحسن مختاباد: مرگ استاد داریوش صفوت در کمتر از یک سال گذشته، سه شاگرد طراز اول ابوالحسن صبا که به نوعی از او به عنوان یکی از معماران موسیقی ایرانی یاد می..شود، به دیار باقی شتافتند.

  استاد حسن کسایی که اواخر خرداد 91 درگذشت، استاد همایون خرم که شامگاه 28 دی درگذشت و استاد صفوت که او هم در پایان ماه فروردین دل به دیار باقی داد. اکنون از جمع شاگردان صبا شاید تنها استاد ابراهیم قنبری مهر را بتوان نام برد که باقی است و خوشبختانه در دیداری که سال گذشته به همراه استاد بهداد بابایی با این بزرگ سازسازی داشتم، سرزنده و با طراوت بود. صفوت در مجموعه شاگردان مرحوم صبا از این جهت یگانه بود که دیگران عمدتا به فراگیری ویلن در نزد او پرداختند و صفوت سه تار و سنتور. حتی نقل قولی از صبا درباره صفوت بیان شده که از او به عنوان یکی از دقیق..ترین و بهترین شاگردان خود یاد کرده است.

  کار بزرگ استاد داریوش صفوت همانا شکل.دهی به مرکز حفظ و اشاعه موسیقی بود. اگر چه نباید از این نکته غافل شد که حضور مدیری با کیاست چون قطبی در تلویزیون، و فهمش از هنر و موسیقی و البته شناخت عمیقش از افراد سبب شد تا صفوتی که با یک پیشنهاد در جیب به سراغ مدیر تلویزیون رفت، با دست پر از آن دیدار برگشت و مرکزی را سامان داد که نضج و ریشه گرفتن و برآمدن یکی از مهم.ترین جریانهای هنری موسیقی در تاریخ هنر ایران را سبب شد، اما از این نکته هم نباید غفلت کرد که صفوت به دلیل درک مناسب از تحولات زمان خود و نگاه تجربی و علمی به موسیقی کلاسیک و سنتی ایران، به همراه مدیریت در دو مرکز موسیقی (دانشگاه تهران و مرکز حفظ و اشاعه) توانست در دوره.ای 12 ساله ظرفیت.هایی را فعال کند که بعد.ها دیگر تکرار نشد. بعد از او مرکز حفظ و اشاعه مدیران بسیاری را دید که جز نام و پوسته.ای از این مرکز چیزی از خود بر جای ...ادند تا سال 88 که آن هم باقی نماند و تعطیل شد، اگر چه میوه.هایی که درختش را صفوت کاشته و آبیاری کرده بود، پرثر و برکت خیز همچنان سایه خود را بر سر جامعه موسیقی گسترده است.

  درک صفوت از هنر سننتی و فضایی که برای آموزش و رشد آن فراهم آورده بود و نیز دعوت از برخی از چهره.های نامی عرصه موسیقی و نوازندگی برای تدریس در این مرکز (همانند استاد نورعلی خان برومند و دیگر بزرگان) به همراه شکار استعدادهای جوان و روبه رشدی چون علیزاده، مشکاتیان، لطفی، شجریان، کیانی.نژاد، رضوی سروستانی و ذوالفنون… نهضتی را در موسیقی سبب شد که هنوز هنرمندان موسیقی از شکوه و خیرگی آن دوره با حسرت یاد می.کنند. این مجموعه وقتی در کنار استاد کاملی چون نورعلی.خان برومند قرار گرفتند، در ..نهایت سبک و شیوه.ای خاص را در موسیقی رواج و رونق دادند که بعد.ها به سبک و شیوه مرکز حفظ و اشاعه معروف شد. سماجت و پیگیری و البته انضباط آهنینی که صفوت در این مرکز ایجاد کرده بود، مجموعه افراد را به این سمت سوق داد که بتوانند استعدادهای خود را به خوبی شکوفا کنند و هر یک راهی نو را در موسیقی ایرانی رقم زنند.

  اینکه برخی از بزرگان موسیقی همانند استاد زنده.یاد پرویز مشکاتیان، محمدرضا لطفی و علیزاده، کیانی و مرحوم ذوالفنون از صفوت و کار و تاثیر او به نیکی یاد می..کنند دلیلش در همین ماجراست. وگرنه هستند استادانی که مسن..تر از صفوت بودند و هنوز هم در قید حیاتند، اما کمتر کسی شاگرد آن.ها بودن را برای خود افتخاری می..داند.

  از مجموعه مقالات و کتاب.هایی که استاد صفوت نوشته و سخنرانی.هایی که در چند محفل از خود به یادگار گذاشته است، می.توان نگاه نسبتا غیرمنعطف او به ردیف و موسیقی سنتی را استخراج کرد. او را باید مرد سنت.ها نام نهاد که با هر گونه تغییری از در مخالفت در می.آمد، اما در.. همان محدوده.ای که شناگری می.کرد، فهم و درکی عمیق از خود بروز داد. شاید این نقل قول استاد شهرام ناظری از ایشان درباره صدایشان معروف.تر از سایر نقل قول.ها باشد که آقای ناظری در گفت.و.گویی بانگارنده گفتند که استاد صفوت می.گفتند «آقای ناظری یک دندانه.هاو جنسی در صدا و حنجره توست که در هیچ خواننده دیگری نیست و گویی از اعماق تاریخ ایران باستان برخواسته و جنس صدایت را اساطیری کرده است و مبادا این صدا را خراب کنی؟»

  اگر چه درباره دکتر صفوت و دیدگاه.های او درباره موسیقی، حداقل در یک دهه، گذشته اختلاف نظر و انتقاداتی وجود دارد، اما بر این نکته همگان اتفاق نظر دارند و به خصوص شاگردان او که صفوت به دنبال راهی برای آشتی میان هنر موسیقی واخلاق بود و به گمان نگارنده می.خواست با مددگیری از عرفان ایرانی و مطالعاتی که در فلسفه اسلامی و عرفان داشت، چنین چسب و پیوندی را میان این دو مقوله ایجاد کند. رساله او درباره عرفان و موسیقی ایرانی و کتاب.ها و مقالات دیگری که نوشت، و نیز سلوک فکری و منش شخصی.اش، همه گواهی است بر تلاشش در رسیدن به این هدف.

  در سال.های پایان عمر او متاسفانه مدیران هنری و فرهنگی او را به گوشه.ای راندند و حتی در برخی مواقع جلوی سخنرانی ساده او در تالار وحدت را گرفتند، البته خود مرحوم صفوت هم به نوعی اشراق و گوشه.نشینی خو گرفته بود و در این سال.ها کمتر از لاک خودخواسته بیرون می.آمد. جز برخی کتاب.های قدیمی او که با ویرایش.هایی تازه بازانتشار شد، تقریبا دیدگاه تازه.ای از او منتشر نشده است، اما قطعا مردی با چنین نظم و انضباطی نمی.تواند در گنجینه خاطرات و داشته.هایش از موسیقی ...رهای نابی نداشته باشد. به قطع و یقین آنچه از او برجای مانده و می.ماند، و البته رسیدگی به میراث معنوی که او از خود بر جای گذاشته از جمله دست.نوشته.ها و دیدگاه.های منتشر نشده.اش، می.تواند بر بخشی از تاریخ مهم موسیقی ایران نوری تازه بتاباند.

  بعد از تحریر: دکتر صفوت در اخلاق شخصی و سلوک رفتاری چهره.ای منحصر به فرد داشت، حداقل در میان اهل موسیقی، اهل جار و جنجال نبود. جایزه یا.. همان نشان لژیون دونور را او هم از دستان رئیس جمهور یا وزیر فرهنگ فرانسه گرفته بود و درجه آن هم بسیار بالا.تر از همین نشانی بود که دیگران دریافت کردند و بابتش لشگرکشی رسانه.ای انجام دادند. او این جایزه و نشان را کنج منزلش گذاشت و جایی هم بیان نکرد تا نشان دهد مردی است مستغنی و با روحی بی.نیاز از این گونه تشویق.ها و ترغیب.ها. یادش گرامی باد و روحش شاد.

  منبع: خبرآنلاین


  #1 ارسال شده در تاريخ ۱۳۹۲/۰۱/۲۸ در ساعت 14:20

 2. # ADS
  مجری تبلیغات
  تاریخ عضویت
  -
  نوشته ها
  -
  فروشگاه آنلاین کیوبیس با سیستم پرداخت آنلاین و ارسال به سراسر نقاط ایران ، شهرستانها و روستاها در کمترین زمان ممکن ، فروش vst وی اس تی ارزان و با کیفیت ، فروش سمپل و پلاگین های جدید آهنگسازی

  بی نظیرترین آموزش فارسی نرم افزار کیوبیس ( سطح مقدماتی )
  آموزش فارسی کار با نرم افزار کیوبیس (سطح پیشرفته)
  آموزش فارسی CUBASE 5 & NUENDO4
  آموزش فارسی تکمیلی NUENDO5.5, CUBASE 6.5
  آموزش فارسی Ableton Live 9
  آموزش فارسی سونار Sonar X2,X3
  آموزش فارسی Cubase Elements 7

  آموزش فارسی protools 10
  آموزش فارسی Logic Pro X2 لاجیک
  آموزش فارسی Studio one استودیو وان
  آموزش فارسی BAND IN A BOX 2015
  آموزش فارسی Guitar Pro 6
  آموزش فارسی ضبط افکت میکس و مستر صدا ADOBE AUDITION CS5.5
  آموزش فارسی یک پروژه تنظیم آهنگ از ابتدا تا انتها

  آموزش فارسی اف ال استودیو FL Studio 12
  آموزش فارسی سمپلر کانتکت Native instrument Kontakt 5
  آموزش فارسی تصویری امنیسفر OMNISPHERE
  آموزش فارسی تخصصی تنظیم حرفه ای موسیقی
  آموزش فارسی موسیقی الکترونیک Steinberg Sequel
  آموزش فارسی تکنیکهای حرفه ای وکال همراه با آموزش Melodyne
  آموزش فارسی تکنیکهای رکورد صدا در استودیو موسیقی
  آموزش فارسی 101 ترفند حرفه ای میکس + مستر آهنگ با ایزوتوپ اوزون 7 izotope ozone
  آموزش فارسی جامع مسترینگ آهنگ Izotop Ozone 6 + tracks
  آموزش فارسی Fab Filter+Waves +Slate Digital

  آموزش کامل مراحل ساخت آهنگ از ابتدا تا انتها
  آموزش فارسی آهنگسازی در یک هفته
  آموزش فارسی تنظیم حرفه ای موسیقی
  آموزش فارسی مولتی مدیا تصویری مبانی موسیقی
  آموزش فارسی تنظیم و ارکستراسیون آهنگ
  آموزش فارسی فالش گیری و فاصله سازی صدای خواننده
  آموزش خوانندگی پاپ به زبان فارسی
  آموزش آهنگسازی در سبکهای پاپ، هیپ هاپ رپ،ترنس،هاوس،بلوز،جاز،راک

  آموزش فارسی میکس حرفه ای آهنگ
  آموزش فارسی میکس و مسترینگ حرفه ای
  آموزش فارسی یک پروژه میکس و مستر آهنگ از ابتدا تا انتها
  آموزش فارسی ریتم سازی در موسیقی
  آموزش فارسی ساخت بیت در موسیقی
  آموزش فارسی صداسازی با سینتی سایزرها
  آموزش فارسی فالش گیری و فاصله سازی صدای خواننده
  آموزش فارسی ساخت استودیوی موسیقی خانگی

  خرید وی اس تی پیانو spitfire audio hans zimmer piano
   

+ پاسخ به موضوع

موضوعات مشابه

 1. سامان احتشامی: قلبم از شنیدن خبر فوت استاد خرم درد گرفت
  توسط Ramin95 در انجمن اخبار موسیقی ایران
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۱۰/۲۹, 02:30
 2. دانلود فلوت Passion Flute ( لینک مستقیم دائمی از سرور کیوبیس )
  توسط FLASH در انجمن وی اس تی بانکهای تحت کانتکت kontakt با لینک مستقیم دائمی از سرور کیوبیس
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۵/۱۵, 11:59
 3. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۱۱/۲۶, 12:40
 4. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۱۰/۲۶, 11:43
 5. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۲/۲۷, 21:29

جستجو شده ها

يادگاري كه دراين گنبد دوار بماند مختاباد

تا این لحظه 0 کاربر از این تاپیک دیدن کرده اند

فقط اعضا گروه ویژه vip و مدیران قادر به دیدن اسامی بازدیدکنندگان تاپیک هستند

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

کپی از مطالب سایت مجاز نمیباشد و پیگرد قانونی دارد

cubase.ir

BACK TO TOP
وی اس تی
آرتیست