کانال کیوبیس در تلگرام را دنبال کنید
آهنگسازی
آهنگسازی
صفر تا صد آموزش فارسی کیوبیس پک 1
صفر تا صد آموزش فارسی کیوبیس پک 2
آموزش فارسی صفر تا صد مسترینگ با پلاگینهای wavesدانلود کیوبیس 8 cubase با لینک مستقیم رایگان و آموزش نصب فارسی

دانلود رایگان وی اس تی استرینگ شرقی Fayez Saidawi Oriental Strings با لینک مستقیم تک پارت از سرور سایتآموزش آهنگسازی فارسی

+ پاسخ به موضوع
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: نه آواز ما چیزی برای گفتن دارد و نه کلاس های آواز ما

 1. Ramin95 آواتار ها
  Ramin95
  شماره کاربری
  4941
  Contributor
  شهریور /۱۳۹۰
  4,009
  مثبت های دریافتی
  + های دریافتی575
  0
  سپاس از شما 815 بار در 687 پست
  Follows
  0
  Following
  0

  پیش فرض نه آواز ما چیزی برای گفتن دارد و نه کلاس های آواز ما

  ایلنا: یکی از بهترین و به یاد ماندنی ترین آثار مجید درخشانی؛ آلبوم موسیقی در خیال است. بسیاری اعتقاد دارند که این آهنگساز بعداز این اثر؛ درگیر تکرار شد و نتوانست آثار دیگر خود را همپا با این اثر عرضه کند. درخشانی با اینکه اغلب آثارش باکلام است اما خودش می گوید که به موسیقی بی کلام و تصنیف سازی علاقه دارد. درخشانی از وضعیت آواز در برهه ی کنونی انتقاد می کند هرچند بسیاری از گفته هایش را به اجبار سانسور شد اما این سخنان نشان از واقعیتی تلخ در عرصه ی تصنیف سازی دارد. مجید درخشانی با قبولی در رشته ی موسیقی دانشکده ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران به جمع کسانی پیوست که موسیقی را به شکلی جدی پی گرفتند. انتشار آلبوم های بچه ها بهار(با حسین علیزاده) و آلبوم قاصدک(با صدای مرحوم اخوان ثالث) از تلاش های مستقل درخشانی در دهه ی شصت بود. پس از آن وی به آلمان عزیمت کرد و در آن کشور به مدت 20 سال اقامت کرد و در راه اندازی کانون موسیقی نوا و برقراری کنسرت ها و سمینارهای سالانه مرتبط با موسیقی ایرانی و انتشار آلبوم هایی چون نسیم صبحدم، گمگشته و نی ریز تلاش هایی جدی صرف کرد. اوج کار درخشانی همکاری با محمدرضا شجریان در انتشار آلبوم در خیال بود که همزمان با آن؛ آلبوم بیکران را هم به بازار موسیقی عرضه کرد. وی دراوایل دهه ی 80 به ایران آمد و به انتشار آلبوم هایی چون «من طربم» و «یبدار دلان» دست زد. شکل دهی به گروه 30 نفره خورشید در سال 1384 و برگزاری 15 کنسرت در تهران و شهرستان ها و نیز کشور چین و فرانسه از دیگر تلاش های مجید درخشانی بود. درخشانی این روزها برای برگزاری کنسرت با محمدرضا شجریان به ترکیه سفر کرده است.

  * علاقه ی بیشتر شما گروه نوازی است. این انعکاس وسیع تا چه حد برایتان اهمیت دارد که گروه خودتان را رها کردید و تمام وقت در گروه شهناز ساز می زنید؟
  __ اگر دروغ نگویم انعکاس وسیع خیلی برایم اهمیت دارد؛ البته علاقه مندی خودم گروه نوازی و ارکسترال است. این درحالی است که در گروه شهناز؛ آواز استاد شجریان حرف نخست را می زند و همه ما به عنوان نوازنده درخدمت آواز ایشان هستیم. درباره گروه خورشید هم باید بگویم که این گروه برخلاف گروه شهناز خواننده محور نیست و اجراهایش نیز متفاوت است. من این گروه را به دلیل حضور نوازنده های خوب و عشقی که آنها به کار دارند، دوست دارم. این گروه اولین گروهی بود که بعداز برگشتن من به ایران گرفت.

  * فعالیت های گروه موسیقی خورشید که از سال84 آغاز شد تا سال 88 بسیار خوب بود. در این سه سال نزدیک به صد کنسرت برگزار شد اما در دو سال اخیر نه کنسرتی و نه آلبومی. چرا؟
  __ این موضوع چند دلیل دارد. آخرین اجرای ما که در تالار وحدت برگزار شد؛ اجرای آثار حسین علیزاده بود(سواران دشت امید و حصار) که به دلیل نبود محمد معتمدی، این کار را بدون خواننده و بصورت همخوانی اجرا کردیم. نتیجه هم این شد که کار مطلوب نبود و افت کرد. همچنین مدتی کار کردیم زیرا قرار بود در خرداد 88 برنامه داشته باشیم اما به دلیل جریانات بعداز انتخابات و نیز ضعف مدیریت گروه؛ نتوانستیم دیگر کنسرت برگزار کنیم. باید اشاره کنم که سفرهای طولانی برای کنسرت گروه شهناز به خوانندگی استاد شجریان نیز مزید بر علت شد. البته باید بگویم با اینکه گروه درآمدی نداشت اما تمرین های ما در این دو سال برقرار بود حتی بچه ها برای دیدن یکدیگر جمع می شدند درغیر این صورت اگر قرار بود پس از دو سال وقفه ی کامل چنین برنامه ی سنگینی را اجرا کنیم حتما لنگ می زدیم.

  * شاید اولویت کاری شما از زمانی که وارد گروه شهناز شدید؛ این گروه باشد و گروه خورشید برایتان رنگ و بوی گذشته را از دست داده باشد.
  __ ولویت کاری و برنامه ام به مهم بودن برنامه ها برمی گردد. اگر گروه شهناز برنامه ای نداشته باشد و گروه خورشید برنامه داشته باشد. اولویتم گروه خورشید خواهد بود.البته این نکته را هم اضافه کنم که بودن درکنار استاد شجریان و انعکاس وسیع خبر کنسرت ها نیز برایم لذت بخش است.

  * شاید برای همین اعضای گروه خورشید با هسته اولیه آن بسیار متفاوت شده و بسیاری از اعضا رفته اند. دلیل رفتن اعضا از گروه چه بوده و این تغییرات صدمه ای به گروه وارد نمی کند؟
  __ بسیاری از این نوازندگان جذب گروه شیدا شدند. آنها بارها این سوال را از من پرسیدند که ما می خواهیم به گروه شیدا برویم، اما نمی دانیم چه کار باید انجام دهیم. اما من از ته دل آنها خبر داشتم که دوست دارند با استاد لطفی که آهنگساز و نوازنده بزرگی است، ساز بزنند. منهم به عنوان سرپرست گروه به آنها توصیه می کردم که اگر دوست دارند در گروه شیدا ساز بزنند حتما این کار را انجام بدهند. همچنین ما در گروه خورشید یک گروه سه تار داشتیم که خودمان چهار سه تار را حذف کردیم؛ چراکه صدای ساز سه تار در تمرین ها به گوش نمی رسد. در این شرایط بود که بعضی از نوازندگان گروه خورشید جابه جا شدند یا از گروه رفتند. مدت ها طول کشید تا ما توانستیم این اعضا را با اعضای جدید جایگزین کنیم با این حال نوازندگانی که هم اکنون در گروه هستند، نوازنده های توانایی هستند و در توانایی آنها شک ندارم.

  * بیش از دو دهه در ایران نبودید، چه شد که به آلمان رفتید؟
  __ در ابتدا به دعوت انجمن ایران – اتریش قرار بود که به اتریش بروم اما از آنجا که اروپایی ها برخلاف ما ایرانیان بسیار منظم هستند بعداز رفتن من به آلمان؛ متوجه شدم که قرار کاری من با انجمن ایران - اتریش به چهار ماه گذشته برمی گشت و دیگر رفتن من به اتریش لزومی نداشت. به همین خاطر در آلمان ماندم. در ابتدا در رشته ی موزیکولوژی شروع به تحصیل کردم اما با دیدن محمدتقی مسعودیه(موزیکولوژیست معروف) که در شهر کلن زندگی می کرد، اتفاقاتی برای من افتاد که دیگر این رشته را ادامه ندادم. مسعودیه از من پرسید که آیا رشته ی موزیکولوژی را دوست دارم یا نه و من گفتم نه! من بیشتر رشته ی آهنگسازی را دوست دارم اما به دلیل اینکه برای ورود به دانشگاه های آلمان باید یک ساز کلاسیک مانند پیانو را در حد بسیار بسیار خوب و حرفه ای بزنیم؛ امکان تحصیل در رشته آهنگسازی را ندارم. اینطور بود که به توصیه ی محمدتقی مسعودیه؛ دیگر دنبال رشته ام نرفتم. او مثالی از خودش می زد که تو اگر می خواهی موزیکولوژیست شوی باید روی آهنگسازی و نوازندگی را خط بزنی و در خانه بشینی کتاب بخوانی یا برای تحقیق به سفر بروی.

  * پس روند زندگی شما به سه مرحله تقسیم می شود: قبل از سفر به آلمان، سفر آلمان و فعالیت های اخیرتان.
  __ اولین دوران به اوایل سال های 58 تا60 برمی گردد که نتیجه آن انتشار آلبوم قاصدک با صدای مهدی اخوان ثالث، آلبوم بچه های بهار با حسین علیزاده، یک مجموعه تلویزیونی 17 قسمتی، یک سریال برای کودکان، تئاتر خورشید، زیتون و دریا بود.

  در زمان اقامت در آلمان نیز کارهایی مانند بی کران، در خیال با صدای استاد شجریان، شهر آشنایی با صدای سراج، مجموعه ای از شعرهای نیما با صدای شجریان، بیداردلان، من طربم، نیریز و پژوان با جمشید عندلیبی و مرتضی عیان، نسیم صبحدم، جوهر عشق و دیدار و... را منتشر کردم.

  در دوره جدید هم علاوه بر برگزاری نزدیک به صد کنسرت در تهران و شهرستان ها، با گروه خورشید آلبوم هایی چون فصل باران با صدای علیرضا قربانی، از بودن و سرودن با صدای محمد معتمدی را منتشر کردم و همچنین نیمه های خرداد آلبوم ترنجستان که یادواره ایرج بسطامی است؛ منتشر می شود. از دیگر مجموعه هایی که قصد دارم آن را به زودی منتشر کنم؛ آلبوم چاووشی با اشعار و صدای اخوان ثالث است. دیگر کارهایم نیز آلبومی مانند آدم و سنگ و قطعاتی برای نی و ارکستراست که آنها هم به مرور منتشر می شود. توضیح بدهم که اغلب کارهایی که اکنون منتشر می کنم در همان سال های غربت و تنهایی در آلمان نوشته شده و درحال حاضر با پاره ای تغییرات منتشر می شود.

  * علاقه شما بیشتر موسیقی بی کلام است اما اغلب کارهایتان موسیقی باکلام است. چرا؟
  __ موسیقی بی کلام و تصنیف را خیلی دوست دارم اما برای موسیقی آوازی خوب باید با احتیاط پیش برویم؛ چراکه اگر این ویژگی را رعایت نکنیم، کم کم شنوندگان آواز را از دست می دهیم. درکل به موسیقی آوازی اعتقاد ندارم و بنظرم کسی که می خواهد آواز بخواند در ابتدا باید ریتم بداند، تمیز بخواند و تلفیق شعر موسیقی بداند. اما درحال حاضر شاهدیم که کلاس های آواز و فارغ التحصیلان آن، چیز تازه ای برای گفتن ندارند و خوانندگان جدید فقط ردیف را حفظ می کنند و بس؛ این درحالی است که می توان با گوش دادن چند سی دی نیز ردیف را یاد گرفت.

  همچنین نوع آوازی که ارائه می دهند خسته کننده است. اگر قرار است آواز را با آن کیفیت ارائه بدهند همان بهتر که نخوانند؛ البته به صراحت باید بگویم که من ضدیتی با آواز ندارم اما در سال های اخیر شاهدیم که جایگاه موسیقی آوازی ما تنزل پیدا کرده چراکه آواز با روضه خوانی فرق می کند. در قدیم آواز بصورت باشکوه ارائه می شد و لحن خواندن بسیاری از خوانندگان حماسی و ریتمیک بود. اما آوازهای اخیر بی حرکت و تخت و همسان اجرا می شود که مناسب جامعه امروز نیست. اگر بخواهیم یک مثال بزنیم باید از همین بغل گوش مان موسیقی آذری را مثال بیاوریم که از تحرک برخوردار است. مثلا یک قطعه آذری حدود یک تا دو دقیقه آواز دارد و جواب آن با یک ملودی ضربی داده می شود و این تضادها از همسانی و بی حرکتی در آواز و خستگی مخاطبان جلوگیری می کند. یعنی همان کاری که من در آلبوم درخیال با صدای شجریان انجام داده ام.

  * گفتید آواز با روضه خوانی فرق می کند. از کی آواز به شکل روضه خوانی درآمده است؟
  __ روضه برای بیان وقایع و رویدادهایی است که گریه آور است. اما کجای شعر فارسی ما گریه آور است؟. از زمانی که ساز و آواز ما به محافل خصوصی و طرب و دود کشیده شد، حالتش عوض شد و این موسیقی نابود شد. که در این دوره آوازها تا 40 دقیقه هم ادامه دارد.

  به فرض مثال در بعضی از برنامه های گل ها یک ساز و آواز تا یک ساعت ادامه داده می شود. که همه از غم و اندوه، ناامیدی و بی انگیزگی صحبت می کند. این مسائل در سال های 52 تا 54 با حضور هنرمندانی چون پایور، حضور گروه عارف و شیدا تا حدودی برطرف شد. اما در سال های اخیر این نوع موسیقی دوباره برگشته است. البته باید بگویم که در زمان کلنل خان وزیری خیلی با این مسائل برخورد شد؛ به گونه ای که وی زمان کوتاهی که در رادیو ارکستر نوین را راه اندازی کرد و گفت یا هنرمندان معتاد باید ترک کنند یا بروند. همچنین زمانی که رضاشاه از وی خواست که برای مجالس شان گروه بفرستد؛ و موسیقی اجرا کنند؛ ایشان گفتند که شما مهمان های خارجی را به مدرسه موسیقی دعوت کنید و ما با کمال میل برای آنها اجرا می کنیم اما کسی را برای اجرای موسیقی در مراسم های شام و این چنینی نمی فرستیم. القصه استاد وزیری هم در آن دوران نتوانست زیاد در رادیو دوام بیاورد و زیرآب وی زده شد.

  یک نکته دیگر که لازم می دانم به آن اشاره کنم اینکه ما؛ هنرمندان خوبی مانند هوشنگ ظریف، زنده یاد فرامز پایور، علی اکبر شکارچی و.... داشته ایم که ازنظر اخلاقی زبانزد هستند.
  پایان پیام
  گفتگو: آمن خادمی

  منبع : خبر گزاری ایلنا


  #1 ارسال شده در تاريخ ۱۳۹۰/۰۶/۲۹ در ساعت 14:21

 2. # ADS
  مجری تبلیغات
  تاریخ عضویت
  -
  نوشته ها
  -
  فروشگاه آنلاین کیوبیس با سیستم پرداخت آنلاین و ارسال به سراسر نقاط ایران ، شهرستانها و روستاها در کمترین زمان ممکن ، فروش vst وی اس تی ارزان و با کیفیت ، فروش سمپل و پلاگین های جدید آهنگسازی

  بی نظیرترین آموزش فارسی نرم افزار کیوبیس ( سطح مقدماتی )
  آموزش فارسی کار با نرم افزار کیوبیس (سطح پیشرفته)
  آموزش فارسی CUBASE 5 & NUENDO4
  آموزش فارسی تکمیلی NUENDO5.5, CUBASE 6.5
  آموزش فارسی Ableton Live 9
  آموزش فارسی سونار Sonar X2,X3
  آموزش فارسی Cubase Elements 7

  آموزش فارسی protools 10
  آموزش فارسی Logic Pro X2 لاجیک
  آموزش فارسی Studio one استودیو وان
  آموزش فارسی BAND IN A BOX 2015
  آموزش فارسی Guitar Pro 6
  آموزش فارسی ضبط افکت میکس و مستر صدا ADOBE AUDITION CS5.5
  آموزش فارسی یک پروژه تنظیم آهنگ از ابتدا تا انتها

  آموزش فارسی اف ال استودیو FL Studio 12
  آموزش فارسی سمپلر کانتکت Native instrument Kontakt 5
  آموزش فارسی تصویری امنیسفر OMNISPHERE
  آموزش فارسی تخصصی تنظیم حرفه ای موسیقی
  آموزش فارسی موسیقی الکترونیک Steinberg Sequel
  آموزش فارسی تکنیکهای حرفه ای وکال همراه با آموزش Melodyne
  آموزش فارسی تکنیکهای رکورد صدا در استودیو موسیقی
  آموزش فارسی 101 ترفند حرفه ای میکس + مستر آهنگ با ایزوتوپ اوزون 7 izotope ozone
  آموزش فارسی جامع مسترینگ آهنگ Izotop Ozone 6 + tracks
  آموزش فارسی Fab Filter+Waves +Slate Digital

  آموزش کامل مراحل ساخت آهنگ از ابتدا تا انتها
  آموزش فارسی آهنگسازی در یک هفته
  آموزش فارسی تنظیم حرفه ای موسیقی
  آموزش فارسی مولتی مدیا تصویری مبانی موسیقی
  آموزش فارسی تنظیم و ارکستراسیون آهنگ
  آموزش فارسی فالش گیری و فاصله سازی صدای خواننده
  آموزش خوانندگی پاپ به زبان فارسی
  آموزش آهنگسازی در سبکهای پاپ، هیپ هاپ رپ،ترنس،هاوس،بلوز،جاز،راک

  آموزش فارسی میکس حرفه ای آهنگ
  آموزش فارسی میکس و مسترینگ حرفه ای
  آموزش فارسی یک پروژه میکس و مستر آهنگ از ابتدا تا انتها
  آموزش فارسی ریتم سازی در موسیقی
  آموزش فارسی ساخت بیت در موسیقی
  آموزش فارسی صداسازی با سینتی سایزرها
  آموزش فارسی فالش گیری و فاصله سازی صدای خواننده
  آموزش فارسی ساخت استودیوی موسیقی خانگی

  خرید وی اس تی پیانو spitfire audio hans zimmer piano
   

+ پاسخ به موضوع

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۱۲/۲۱, 00:20
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۸/۳۰, 17:30
 3. آواز علی جهاندار بر مزار شمس تبریزی + فیلم
  توسط Ramin95 در انجمن اخبار روز موسیقی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۸/۱۱, 21:30
 4. آواز علی جهاندار بر مزار شمس تبریزی + فیلم
  توسط Ramin95 در انجمن اخبار روز موسیقی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۸/۰۳, 16:11
 5. گروه شمس تبریزی کنسرت «بی نام» برگزار می کند
  توسط Ramin95 در انجمن اخبار روز موسیقی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۷/۲۳, 15:31

جستجو شده ها

Nobody landed on this page from a search engine, yet!

تا این لحظه 1 کاربر از این تاپیک دیدن کرده اند

فقط اعضا گروه ویژه vip و مدیران قادر به دیدن اسامی بازدیدکنندگان تاپیک هستند

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

کپی از مطالب سایت مجاز نمیباشد و پیگرد قانونی دارد

cubase.ir

BACK TO TOP
وی اس تی
آرتیست