کانال کیوبیس در تلگرام را دنبال کنید
آهنگسازی
آهنگسازی
صفر تا صد آموزش فارسی کیوبیس پک 1
صفر تا صد آموزش فارسی کیوبیس پک 2
آموزش فارسی صفر تا صد مسترینگ با پلاگینهای wavesدانلود کیوبیس 8 cubase با لینک مستقیم رایگان و آموزش نصب فارسی

دانلود رایگان وی اس تی استرینگ شرقی Fayez Saidawi Oriental Strings با لینک مستقیم تک پارت از سرور سایتآموزش آهنگسازی فارسی

+ پاسخ به موضوع
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: آموزش عود؛ تابع تارنوازی است

 1. Ramin95 آواتار ها
  Ramin95
  شماره کاربری
  4941
  Contributor
  شهریور /۱۳۹۰
  4,009
  مثبت های دریافتی
  + های دریافتی575
  0
  سپاس از شما 815 بار در 687 پست
  Follows
  0
  Following
  0

  پیش فرض آموزش عود؛ تابع تارنوازی است

  ایلنا: ناظم پور زمانی که فهمید خانواده اش راضی نمی شوند که موسیقی را زیر نظر استاد آموزش ببیند برای خود یک سه تار ساخت و با آن به تمرین موسیقی پرداخت. بعداز یک دوره که به تنهایی موسیقی را فرا گرفت به کلاس های موسیقی رفت اما معلم او باور نمی کرده که خودش به تنهایی تا این مرحله موسیقی را فراگرفته باشد.موسیقی را با ساز سه تار شروع کرد. سه تار را زیرنظر استاد نعمت الله ستوده آموخت و بعداز این دوره به طرف آواز مکتب اصفهان جذب شد. ناظم پور دو اثر دارد که به قول خودش آنها مانند فرزندانش هستند که هر دو اثر تکنوازی(راز ساحل و کنسرت بربط) هستند. وی درباره کارهای قدیمی اش می گوید: ای کاش می توانستم تمام این کارها را که هم نوازندگی و هم خوانندگی کردم را از بازار خریداری کنم و نگذارم .. دیگری آنها را تهیه کند و بشنود. از نظر او این کارها از لحاظ تکنیکی بسیار ضعیف هستند.

  ناظم پور یک کتاب منتشر کرده شامل مجموعه قطعاتی که برای ساز عود ساخته است. باتوجه به رشته تحصیلی اش(روانشناسی) و عضویت در انجمن هیپنوتیزم، یک کتاب به نام کاربرد موسیقی در هیپنوتیزم درمانی و مراقبه منتشر کرده است. از او کتاب های دیگری به نامهای داستان بربط، مروری بر تاریخ پنج هزار ساله ساز عود در ایران و جهان منتشر شده است. از این هنرمند 3 کتاب دیگر به نام های درمان اضطراب به کمک هیپنوتیزم، آموزش علمی عود و زریاب کبیر در دست تالیف است که به زودی منتشر خواهد شد.
  در گفتگو با او این پرسش ها را طرح کرده ایم:

  * چند سال تاریخ عودنوازی داریم. درباره تکنیک های عود نوازی بگویید؟
  __ پنج سال است که تاریخ عودنوازی در ایران و جهان داریم اما در ایران یک دوره ساز عود فراموش شد که من یازده سال درباره ساز عود تحقیق کردم و بعداز آن توانستم ساز عود را به ایران برگردانم یعنی توانستم ساز عود را به عنوان یک ساز ایرانی برگردانم. همچنین تکنیک عودنوازی با تکنیک تارنوازی متفاوت است ولی خیلی ها عود را با تکنیک های تارنوازی می نوازند که این کار اشتباه و نادرست است زیرا عود از لحاظ فرم انگشتان، فرم دست، فرم مضراب زدن و جمله پردازی با تار و سه تار متفاوت است. بطور کلی یک تکنیک بین المللی برای عود وجود دارد که شخص بعداز اینکه این تکنیک را آموخت؛ می تواند موسیقی کشور خود را روی آن اجرا کند البته این تکنیک از ایران رفته است و من سعی کردم تا حدودی آن را برگردانم تا براساس این تکنیک بین المللی موسیقی را به شیوه خودمان اجرا کنم.

  * عودنوازی ما با عودنوازی عربی چه تفاوت هایی دارد و ازنظر محتوا در چه سطحی است؟
  __ ما در عودنوازی اصلا سطح نداریم. سطح یعنی اینکه مکتب داشته باشیم اما عودنوازی در کشور ما مکتب ندارد و در ابتدای راه است. زمانی که ساز عود در کشور فراموش شده بود؛ کشورهای دیگر ازجمله کشورهای عربی بسیار درتلاش بودند و فعالیت های متفاوت و مثبتی در این زمینه انجام دادند. همچنین زمانی که ساز عود و عودنوازی در ایران از بین رفته بود، کشورهای دیگر روز به روز در عودنوازی پیشرفت می کردند و بعداز اینکه کشورهای عربی به نقطه اوج خود در عودنوازی رسیدند؛ ایران تازه شروع به شناخت دوباره ساز عود کرد. پس ما نمی توانیم عودنوازی را در ایران با عودنوازی در کشورهای عربی مقایسه کنیم زیرا در مرحله ی پایین تری قرار داریم اما می توانیم کشور مصر را با خلیج در عودنوازی مقایسه کنیم زیرا هر دو شرایط یکسانی را پشت سر گذاشتند و مرحله به مرحله در عودنوازی پیشرفت کردند. اگر یک کشور از کشور دیگر در عودنوازی در سطح پایین تری قرار دارد به خاطر کاستی های همان کشور است زیرا شرایط برای هر دو کشور یکسان بوده است.

  * دوره های آموزش عودنوازی در ایران به چه شکل بوده است؟
  __ قسمتی از عمر خودم را صرف شناخت شیوه های آموزش عود کردم زیرا بزرگترین نقطه ضعف عودنوازی در ایران به این خاطر است که ساز عود برای مدتی طولانی در کشور ما از بین رفت و گرچه تلاش های بسیاری در این زمینه شد اما زمانی که ساز عود در کشور نباشد؛ چگونه می توانیم دوره های آموزش عودنوازی را بگذرانیم؟ متاسفانه با اینکه توانستیم عود را برگردانیم اما شیوه آموزش عود تابع شیوه آموزش تار است و هرکسی می خواهد آموزش عود ببیند باید براساس شیوه های تار آموزش ببیند؛ درحالی که عود و تار دو مقوله جدا از هم هستند و هرکدام باید آموزش های جداگانه داشته باشند و فقط در کشور ما این شیوه رایج است درحالی که در کشورهای دیگر آموزش های عود جدا از آموزش های تار است.

  * باتوجه به اینکه در جشنواره های مختلف برنده هم شده اید، نوازنده عود کشورهای دیگر چه نسبتی با نوازنده های خودمان دارند؟
  __ ما نوازنده های زبردست و ماهر کم داریم و اصلا این نوازنده ها را نمی توانیم باهم مقایسه کنیم زیرا نوازندگان کشورهای دیگر ازجمله تونس و الجزایر در عودنوازی در مراحل بالاتری از ما قرار دارند و متاسفانه نوازندگان ما خودشان را استاد می دانند. همین موضوع نقطه ضعفی است تا به مراحل بالاتر در عودنوازی نرسیم. بطور کلی نوازنده های کشورهای عربی قابل مقایسه با نوازنده های ما نیستند تنها به این دلیل که عودنوازی در کشور ما در یک دوره دچار رکود شد اما کشورهای دیگر توانستند این مراحل را به راحتی پشت سر بگذارند.

  * یکی از مشکلات آهنگسازی ما این است که صداهای بم(بم تار) را در خودش انعکاس نمی دهد به ویژه در آهنگسازی معاصر که صداهای بم را کمتر می شنویم آیا این موضوع درست است؟
  __ ما سازهایی با صدای بم خیلی کم داریم یا اصلا نداریم و فقط یک ساز به اسم تارباس داریم که این ساز مشکلات خاص خود را دارد. همچنین از سازها بطور صحیح استفاده نمی شود. خیلی از نوازنده ها نمی توانند نقش خود را به خوبی ایفا کنند. همچنین آهنگسازان و نوازندگان از امکانات ساز عود استفاده نمی کنند. بنظر من این ساز پشت پرده و مخفی است و خیلی ها از امکانات آن اطلاع ندارند درحالی که در کشورهای دیگر از این سازها به خوبی استفاده می کنند و نوازندگان به خوبی می توانند به کمک این سازها بنوازند.

  * مهمترین مشخصات عودنوازی معاصر چیست؟
  __ بطور کلی عودنوازی معاصر مشخصه خاصی ندارد. شاید یکی از مشخصات آن ضعف بسیار زیاد این ساز است که در بیشتر مواقع تارنوازی جایگزین عودنوازی می شود. همچنین عودنوازی ما به نوعی تقلید از موسیقی عرب است که بنظرم؛ خودمان می توانیم بهترین عودنوازی را بدون تقلید داشته باشیم ولی اغلب نوازنده های عود ما به شیوه کشورهای دیگر می نوازند که این به نوبه خود ضعف بزرگی است.

  * یک آهنگساز با یک نوازنده چه تفاوت هایی دارد؟
  __ اگر بخواهیم آهنگسازی را در ایران تعریف کنیم؛ باید بگویم که آهنگسازی نمی کنند بلکه نغمه پردازی می کنند و آهنگساز نیستند. امروزه آهنگسازی که ارکستر زهی کامل بنویسد و تنظیم کند، کمتر وجود دارد. بنظرم، ما فقط تعداد کمی آهنگساز خوب داشتیم که آقای فخرالدینی و آقای پژمان جزو آهنگسازان واقعی بودند و نظیر آنها پیدا نمی شود. همچنین یک نوازنده وقتی جملاتی را می سازد و می نوازد؛ آهنگسازی کرده است ولی این آهنگسازی با آهنگسازی اصلی بسیار متفاوت است. درواقع همه نوازنده ها نواگر هستند و بیشتر آنها در بداهه نوازی نواگر هستند. یک آهنگساز براساس حرفه و تجربه ای که دارد؛ آهنگسازی می کند ولی یک نوازنده براساس یک بداهه نوازی آهنگسازی می کند.

  * فکر می کنید خودتان بیشتر آهنگساز هستید یا نوازنده خوب؟
  __ هیچکدام. من با کمال شجاعت و صداقت نه خودم را آهنگساز خوبی و نه نوازنده ی خوبی می دانم زیرا زمانی که کار خودم را با کارهای بتهوون مقایسه می کنم متوجه می شوم کارم بیشتر شبیه بازی های بچه گانه است و همچنین زمانی که کار خودم را با کارهای منیر بشیر مقایسه می کنم؛ می فهمم هنوز در ابتدای راه هستم و با تمام تلاش هایی که در حوزه موسیقی انجام داده ام اما هنوز به آن مرحله ای که باید برسم؛ نرسیده ام. هنوز خیلی مانده تا بتوانم خودم را یک آهنگساز یا یک نوازنده بدانم. اما باید اعتراف کنم که شاگرد سمجی هستم و همیشه در زندگی هدفی را دنبال می کنم و تا زمانی که به آن هدف نرسم دست از تلاش برنمی دارم. زمانی که به هدف می رسم هم یک انرژی در من شکل می گیرد که تمام سختی های کار را فراموش می کنم.
  پایان پیام
  گفتگو: آمن خادمی

  منبع : خبر گزاری ایلنا


  #1 ارسال شده در تاريخ ۱۳۹۰/۰۷/۱۲ در ساعت 15:00

 2. # ADS
  مجری تبلیغات
  تاریخ عضویت
  -
  نوشته ها
  -
  فروشگاه آنلاین کیوبیس با سیستم پرداخت آنلاین و ارسال به سراسر نقاط ایران ، شهرستانها و روستاها در کمترین زمان ممکن ، فروش vst وی اس تی ارزان و با کیفیت ، فروش سمپل و پلاگین های جدید آهنگسازی

  بی نظیرترین آموزش فارسی نرم افزار کیوبیس ( سطح مقدماتی )
  آموزش فارسی کار با نرم افزار کیوبیس (سطح پیشرفته)
  آموزش فارسی CUBASE 5 & NUENDO4
  آموزش فارسی تکمیلی NUENDO5.5, CUBASE 6.5
  آموزش فارسی Ableton Live 9
  آموزش فارسی سونار Sonar X2,X3
  آموزش فارسی Cubase Elements 7

  آموزش فارسی protools 10
  آموزش فارسی Logic Pro X2 لاجیک
  آموزش فارسی Studio one استودیو وان
  آموزش فارسی BAND IN A BOX 2015
  آموزش فارسی Guitar Pro 6
  آموزش فارسی ضبط افکت میکس و مستر صدا ADOBE AUDITION CS5.5
  آموزش فارسی یک پروژه تنظیم آهنگ از ابتدا تا انتها

  آموزش فارسی اف ال استودیو FL Studio 12
  آموزش فارسی سمپلر کانتکت Native instrument Kontakt 5
  آموزش فارسی تصویری امنیسفر OMNISPHERE
  آموزش فارسی تخصصی تنظیم حرفه ای موسیقی
  آموزش فارسی موسیقی الکترونیک Steinberg Sequel
  آموزش فارسی تکنیکهای حرفه ای وکال همراه با آموزش Melodyne
  آموزش فارسی تکنیکهای رکورد صدا در استودیو موسیقی
  آموزش فارسی 101 ترفند حرفه ای میکس + مستر آهنگ با ایزوتوپ اوزون 7 izotope ozone
  آموزش فارسی جامع مسترینگ آهنگ Izotop Ozone 6 + tracks
  آموزش فارسی Fab Filter+Waves +Slate Digital

  آموزش کامل مراحل ساخت آهنگ از ابتدا تا انتها
  آموزش فارسی آهنگسازی در یک هفته
  آموزش فارسی تنظیم حرفه ای موسیقی
  آموزش فارسی مولتی مدیا تصویری مبانی موسیقی
  آموزش فارسی تنظیم و ارکستراسیون آهنگ
  آموزش فارسی فالش گیری و فاصله سازی صدای خواننده
  آموزش خوانندگی پاپ به زبان فارسی
  آموزش آهنگسازی در سبکهای پاپ، هیپ هاپ رپ،ترنس،هاوس،بلوز،جاز،راک

  آموزش فارسی میکس حرفه ای آهنگ
  آموزش فارسی میکس و مسترینگ حرفه ای
  آموزش فارسی یک پروژه میکس و مستر آهنگ از ابتدا تا انتها
  آموزش فارسی ریتم سازی در موسیقی
  آموزش فارسی ساخت بیت در موسیقی
  آموزش فارسی صداسازی با سینتی سایزرها
  آموزش فارسی فالش گیری و فاصله سازی صدای خواننده
  آموزش فارسی ساخت استودیوی موسیقی خانگی

  خرید وی اس تی پیانو spitfire audio hans zimmer piano
   

+ پاسخ به موضوع

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۱/۱۹, 10:11
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۱۰/۰۳, 13:00
 3. کنسرت عود نوازی در بوشهر برگزار می شود
  توسط Ramin95 در انجمن اخبار روز موسیقی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۸/۱۶, 17:30
 4. آلبوم «بازی عوض شده» با صدای علیرضا عصار منتشر می شود
  توسط Ramin95 در انجمن اخبار روز موسیقی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۷/۲۳, 13:52
 5. آموزش عود؛ تابع تارنوازی است
  توسط Ramin95 در انجمن اخبار روز موسیقی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۷/۱۲, 14:21

جستجو شده ها

آموزش عود

اموزش عود عربي

آموزش عود عربی

آموزش عود نوازیاموزش عودآموزش ساز عودآموزش عودنوازیشيوه هاي عود نوازيتکنیکهای تار نوازیاموزش عود نوازیشیوه آموزش عودعود نوازی الجزایریتکنیک های مضراب عودایران مکتب عود نوازی ندارد

تا این لحظه 3 کاربر از این تاپیک دیدن کرده اند

فقط اعضا گروه ویژه vip و مدیران قادر به دیدن اسامی بازدیدکنندگان تاپیک هستند

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

کپی از مطالب سایت مجاز نمیباشد و پیگرد قانونی دارد

cubase.ir

BACK TO TOP
وی اس تی
آرتیست