کانال کیوبیس در تلگرام را دنبال کنید
آهنگسازی
آهنگسازی




صفر تا صد آموزش فارسی کیوبیس پک 1
صفر تا صد آموزش فارسی کیوبیس پک 2
آموزش فارسی صفر تا صد مسترینگ با پلاگینهای waves



دانلود کیوبیس 8 cubase با لینک مستقیم رایگان و آموزش نصب فارسی

دانلود رایگان وی اس تی استرینگ شرقی Fayez Saidawi Oriental Strings با لینک مستقیم تک پارت از سرور سایت



آموزش آهنگسازی فارسی

+ پاسخ به موضوع
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: گزارشی در مورد یک نوای باستانی

 1. Ramin95 آواتار ها
  Ramin95
  شماره کاربری
  4941
  Contributor
  شهریور /۱۳۹۰
  4,009
  مثبت های دریافتی
  + های دریافتی575
  0
  سپاس از شما 815 بار در 687 پست
  Follows
  0
  Following
  0

  پیش فرض گزارشی در مورد یک نوای باستانی

  .ماموستا عثمان هورامی گفت: متاسقانه باید بگویم که موسیقی جدید، سیاچمانه و موسیقی اصیل و سنتی را به حاشیه رانده است و ابزار و ادوات جدید موسیقی دیگر جایی برای موسیقی.های اصیل و سنتی باقی نگذاشته است و مردم به دلیل هجوم همین ابزرآلات جدید، دیگر کمتر از قبل از موسیقی سیاچمانه استقبال می.کنند.

  سیاچه مانه سیاچه مانه به هه شتی ئه شقه ئه و هه ورامانه

  سیاچه مانه سیاچه مانه هه ورامان جیگای سیاچه مانه

  به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کردستان،نوای سیاچمانه، نوایی آشنا و برخاسته از دل منطقه اورامانات استان کردستان است، نوایی که بدون نیاز به هیچ ابزار و ادوات موسیقی و یا دستگاهی شکل می.گیرد و صرفا حنجره شخص خواننده، اصلی ترین نقش را در آن ایفا می.کند.

  اورامان(هورامان) سرزمین ترانه هاست، ترانه هایی در وصف طبیعت بکر و زیبای آن، سرزمین عارفان، شاعران و سرزمین مهر و عطوفت است.

  ترانه.های اورامانی که در اصطلاح محلی به «گورانی» معروفند بسیار متعدد و متنوع.اند، این ترانه.ها عمدتاً موسیقی به همراه نداشته و فقط با صوت و آهنگ خوانده می.شوند.

  مضمون بخشی از این ترانه.ها را عشق و عرفان تشکیل می.دهد، زن، طبیعت، مراد و نیز یاد عزیزان از دست رفته منشا بسیاری از ترانه.ها و آوازهای فولکلوریک در اورامان است.

  منطقه هورامان (اورامان) ناحیه.ای کوهستانی است که به دو بخش شمالی شهرستان پاوه (بخش مرکزی و بخش نوسود)، بخشی از استان کردستان (شامل مریوان و مناطق اطراف آن) و مناطقی از کشور عراق را در بر می.گیرد، آن بخش از منطقه هورامان که در داخل مرزهای کشور ایران قرار دارد، خود به دو بخش «هورامان تخت» و «هورامان لهون» قابل تقسیم است.

  از معروف.ترین ترانه.های اورامان می.توان به سیاچمانه اشاره کرد، سیاچمانه یکی از ترانه..های دنیای پهناور موسیقی باستانی اورامان است و اصالتا متعلق به نواحی اورامی زبان کردستان است، زیرا در هیچ جای دیگر از این کره خاکی نمی.توان این نوا را شنید و برای پی بردن به اصیل بودن و تعلق داشتن هر چیزی به یک منطقه، همین بس است.

  تاریخ سیاچمانه

  سیاچمانه به زبان «هورامی (اورامی)» خوانده می.شود پس برای پی بردن به قدمت و تاریخ سیاچمانه باید قدمت زبان «اورامی» را هم بررسی کرد.

  زبان «هورامی» با قدمتی به قدمت زرتشت و اوستا در تاریخ ایران است، شاعر شهیر کرد «قانع» در شعر زیر به قدمت زبان هورامی اشاره کرده است:

  کتیبی زه رتوشت که ئه وستایه وه ک باقی کتیب خه لاتی خوایه

  به زمان هه ورامی هاته سه ر به شه ر یانی.های زه رتوشت بو به پیغه مبه ر

  چنان که از اشعار «قانع» برمی آید زبان اولیه اوستا هورامانی است و «مغان زرتشتی» اوستا را با صدای زیبای هورامی دیروز که شاید. همان «اورامن» باشد قرائت کرده.اند و امروز موسیقی هورامان با ملودی.های افسرده و حزینش راز هزاران سال اندوه را درون خود دارد، رازی که از دیاری کهن و سرزمین باستانی به نام «اورامان» و ملتی رنج دیده و زحمت کش به نام «اورامی (هورامی)» سخن می..گوید.

  سیاچمانه هورامان را باید همانند تاریخ قدیمی و باستانی در ریشه، فرهنگ و هنر غنی کرد نگاه کرد، ریشه و تمدنی چهار هزار ساله که می.تواند هنر باستانی و غنی را به تمام جهان بنمایاند و هنر این ملت را به حال و آینده نشان بدهد.

  هرچند که از قدمت تاریخی این آثر گرانب.ها زمان مشخصی در دست نیست، ولی گویند که سیاچمانه ۳۷۴۰ سال پیش برای ستایش و راز و نیاز با زرتشت پیامبر تولد و جان گرفته است.

  همچنین گویند طبق تاریخ، زمانی که خسرو پرویز ساسانی به منطقه اورامان آمده است باربد رامشگر و خواننده آن عصر، آوازی را که با خصوصیات این منطقه سازگاری داشته خوانده که «اورامن» نام آن آهنگ بوده و سیاچمانه امروزی را یادگار آن آواز می..دانند.

  طبق روایتی نیز آمده که سیاچمانه اولین بار در حضور «پیرشالیار» که به روایتی از مغان زرتشتی اورامان بوده اجرا شده و وی هنگام اجرا احتمالاً جامه سیاه به تن داشته و یا دستار وی سیاه رنگ بوده است.

  معنی واژه سیاچمانه

  در مورد واژه سیاچمانه و خواستگاه آن نظرات متفاوتی ارائه شده است، سیاچمانه ترکیب دو واژه (سیاو) و (چم) و پسوند (انه) است که «سیاو» به معنای (سیاه) و «چم» معنایی همچون (چشم، رودخانه، بیشه کنار رودخانه، خم و خمیده) می.تواند داشته باشد که اگر پاره دوم واژه سیاچمانه را (چمان) + (ه) نسبت در نظر بگیریم «خم شدن» معنا می.دهد، بنابراین می..توان این آواز را «سیاچشم»، «رودخانه سیاه» و یا «خم شدن سیاه (خمیده ناشی از غم و اندوه)» و یا «جامه سیاه» معنی کرد.

  گفت.و.گو اختصاصی ایسنا با استاد سیاچمانه:

  «موسیقی جدید، سیاچمانه و موسیقی اصیل و سنتی را به حاشیه رانده است»

  به یقین و به اذعان همه مردم اورامی زبان ماموستا «عثمان هورامی» سلطان سیاچمانه است، که متاسفانه سالهاست که مردم کردستان و اورامانات در آرزوی شنیدن صدای سیاچمانه.اش هستند، اعتقاد بر این است که سال.ها باید، تا مادر گیتی هنرمند دیگری همچون او بزاید.

  کاک عثمان در کجا به دنیا آمده.اید و در حال حاضر چند سال سن دارید؟

  من در روستای «کیمنه» از توابع منطقه اورامانات کردستان به دنیا آمده و در حال حاضر ۷۷ سال سن دارم.

  چه چیزی باعث شد که شما به خواندن سیاچمانه روی بیاورید؟

  سیاچمانه خواندن استعداد خاص خود را می.طلبد و من این را از پدر و مادرم به طریقه وراثت کسب کرده بودم، من از. همان زمان کودکی در محافل و جشن.ها سیاچمانه می.خواندم و با تشویق اطرافیان مواجه می.شدم و این دلیل خوبی برای من بود تا سیاچمانه بخوانم و آن را ادامه دهم.

  آیا اساتیدی در این زمینه داشته.اید؟

  نه متاسفانه استادی نداشته.ام و بیشتر پیشرفت خودم را مرهون تکرار و تمرین خودم می.دانم.

  به نظر شما قدمت سیاچمانه به چند سال پیش برمی گردد؟

  باید بگویم که از قدمت آن زمان مشخصی در دست نیست، اما این را شنیده.ام که در زمان پیامبر اکرم (ص) سیاچمانه را در وصف ایشان به کار برده.اند، زیرا سیاچمانه به معنای «سیاه چشم» است و چشمان مبارک حضرت محمد (ص) نیز سیاه بوده.اند و به همین دلیل سیاچمانه را در وصف چشمان مبارک ایشان سروده شده و به کار برده.اند.

  شما چند آهنگ ضبط شده دارید؟

  قریب به ۳۰۰ آهنگ ضبط شده و بلکه بیشتر نیز دارم که خودم مسبب و پایه گذار اصلی آن.ها بوده.ام.

  اسم چند نفر از سیاچمانه خوانان گذشته یا حال را برای نام ببرید؟

  خوشبختانه در هر منطقه کردستان سیاچمانه خوان خاص خود آن منطقه را داشته.ایم که از آن جمله می.توان (احمد نازاری، حاجی محمد روش، محمد بخشه، محمد حسین محمد رحیم، مام زوراو، مام مجنون، مام حیدر لطفی، مام عارف در بیاره، حسن رحمانی سیاو در هورامان و حسین محمد رشید و…) را نام برد.

  جایگاه کنونی سیاچمانه را چگونه می.بینید؟

  متاسقانه باید بگویم که موسیقی جدید، سیاچمانه و موسیقی اصیل و سنتی را به حاشیه رانده است و ابزار و ادوات جدید موسیقی دیگر جایی برای موسیقی.های اصیل و سنتی باقی نگذاشته است و مردم به دلیل هجوم همین ابزرآلات جدید، دیگر کمتر از قبل از موسیقی سیاچمانه استقبال می.کنند.

  شما با ابزارآلات جدید موسیقی مخالفید؟

  نه من مخالف نیستم بلکه آن.ها نیز در جای خود خوب هستند، من طی چند سال اخیر تعدادی از آهنگ.های قدیمی.ام مانند (کرمان کرمانه، باوانم، خره له خرخال و…) را با همین ابزارآلات جدید موسیقی آهنگ گذاری کردم و توسط دوستان به بازار عرضه شد.

  در حال حاضر به فعالیت موسیقایی خاصی می.پردازید؟

  نه، متاسفانه من حدود ۲۲ سال است که به دلیل مشکلی که برای حنجره.ام پیش آمده دیگر نتوانسته.ام سیاچمانه بگویم و علی رغم چندین عمل جراحی که انجام داده.ام نتوانسته.ام بهبودی خودم را حاصل کنم.

  آیا کسانی مانند فرزندانتان توانسته.اند راه شما را بروند و سیاچمانه بگویند؟

  بله یکی از پسرانم به اسم «دلسوز کیمنه.ای» می.تواند سیاچمانه بگوید، البته با شخص دیگری که اسمش دلسوز خالدی است متفاوت بوده و یکی نیستند.

  چه سخنی برای سیاچمانه خوانان حال حاضر دارید؟

  از آن.ها می.خواهم که نگذارند سیاچمانه به دست فراموشی سپرده شود، تمدن اصیل خودشان را فراموش نکرده و خودشان را نشان دهند تا هنر سیاچمانه در جامعه گسترش و نشر پیدا کند.

  آیا از طرف مسئولان حمایتی از شما به عنوان یک هنرمند به عمل می.آید؟

  نه متاسقانه حمایتی نشده و نمی.شود، استاد شجریان به من لقب «حنجره طلا» را داده.اند و انجمن فرهنگی- هنری ڤه.ژین نیز اردیبهشت ماه سال ۹۱ در شهرستان مریوان گرامیداشتی را برای من برپا کردند و بدین مناسبت نشان «بلوط زرین» را به من اعطا کردند.

  گزارش از ویدا باغبانی، خبرنگار ایسنا

  منبع: ایسنا


  #1 ارسال شده در تاريخ ۱۳۹۲/۰۶/۱۳ در ساعت 10:50

 2. # ADS
  مجری تبلیغات
  تاریخ عضویت
  -
  نوشته ها
  -
  فروشگاه آنلاین کیوبیس با سیستم پرداخت آنلاین و ارسال به سراسر نقاط ایران ، شهرستانها و روستاها در کمترین زمان ممکن ، فروش vst وی اس تی ارزان و با کیفیت ، فروش سمپل و پلاگین های جدید آهنگسازی

  بی نظیرترین آموزش فارسی نرم افزار کیوبیس ( سطح مقدماتی )
  آموزش فارسی کار با نرم افزار کیوبیس (سطح پیشرفته)
  آموزش فارسی CUBASE 5 & NUENDO4
  آموزش فارسی تکمیلی NUENDO5.5, CUBASE 6.5
  آموزش فارسی Ableton Live 9
  آموزش فارسی سونار Sonar X2,X3
  آموزش فارسی Cubase Elements 7

  آموزش فارسی protools 10
  آموزش فارسی Logic Pro X2 لاجیک
  آموزش فارسی Studio one استودیو وان
  آموزش فارسی BAND IN A BOX 2015
  آموزش فارسی Guitar Pro 6
  آموزش فارسی ضبط افکت میکس و مستر صدا ADOBE AUDITION CS5.5
  آموزش فارسی یک پروژه تنظیم آهنگ از ابتدا تا انتها

  آموزش فارسی اف ال استودیو FL Studio 12
  آموزش فارسی سمپلر کانتکت Native instrument Kontakt 5
  آموزش فارسی تصویری امنیسفر OMNISPHERE
  آموزش فارسی تخصصی تنظیم حرفه ای موسیقی
  آموزش فارسی موسیقی الکترونیک Steinberg Sequel
  آموزش فارسی تکنیکهای حرفه ای وکال همراه با آموزش Melodyne
  آموزش فارسی تکنیکهای رکورد صدا در استودیو موسیقی
  آموزش فارسی 101 ترفند حرفه ای میکس + مستر آهنگ با ایزوتوپ اوزون 7 izotope ozone
  آموزش فارسی جامع مسترینگ آهنگ Izotop Ozone 6 + tracks
  آموزش فارسی Fab Filter+Waves +Slate Digital

  آموزش کامل مراحل ساخت آهنگ از ابتدا تا انتها
  آموزش فارسی آهنگسازی در یک هفته
  آموزش فارسی تنظیم حرفه ای موسیقی
  آموزش فارسی مولتی مدیا تصویری مبانی موسیقی
  آموزش فارسی تنظیم و ارکستراسیون آهنگ
  آموزش فارسی فالش گیری و فاصله سازی صدای خواننده
  آموزش خوانندگی پاپ به زبان فارسی
  آموزش آهنگسازی در سبکهای پاپ، هیپ هاپ رپ،ترنس،هاوس،بلوز،جاز،راک

  آموزش فارسی میکس حرفه ای آهنگ
  آموزش فارسی میکس و مسترینگ حرفه ای
  آموزش فارسی یک پروژه میکس و مستر آهنگ از ابتدا تا انتها
  آموزش فارسی ریتم سازی در موسیقی
  آموزش فارسی ساخت بیت در موسیقی
  آموزش فارسی صداسازی با سینتی سایزرها
  آموزش فارسی فالش گیری و فاصله سازی صدای خواننده
  آموزش فارسی ساخت استودیوی موسیقی خانگی

  خرید وی اس تی پیانو spitfire audio hans zimmer piano
   

+ پاسخ به موضوع

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۱۱/۲۸, 12:50
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۱۰/۱۳, 12:40
 3. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۴/۰۲, 18:00
 4. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۷/۳۰, 11:54
 5. پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۲/۳۱, 14:44

جستجو شده ها

سیاچمانه

اهنگ خره له خرخال عثمان هورامی

آهنگ خرله خرخال عثمان هورامی

تا این لحظه 0 کاربر از این تاپیک دیدن کرده اند

فقط اعضا گروه ویژه vip و مدیران قادر به دیدن اسامی بازدیدکنندگان تاپیک هستند

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

کپی از مطالب سایت مجاز نمیباشد و پیگرد قانونی دارد

cubase.ir

BACK TO TOP
وی اس تی
آرتیست