کانال کیوبیس در تلگرام را دنبال کنید
آهنگسازی
آهنگسازی
صفر تا صد آموزش فارسی کیوبیس پک 1
صفر تا صد آموزش فارسی کیوبیس پک 2
آموزش فارسی صفر تا صد مسترینگ با پلاگینهای wavesدانلود کیوبیس 8 cubase با لینک مستقیم رایگان و آموزش نصب فارسی

دانلود رایگان وی اس تی استرینگ شرقی Fayez Saidawi Oriental Strings با لینک مستقیم تک پارت از سرور سایتآموزش آهنگسازی فارسی

+ پاسخ به موضوع
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: حسین علیشاپور: ما باید موسیقی.سالاری داشته باشیم نه خواننده.سالاری

 1. Ramin95 آواتار ها
  Ramin95
  شماره کاربری
  4941
  Contributor
  شهریور /۱۳۹۰
  4,009
  مثبت های دریافتی
  + های دریافتی575
  0
  سپاس از شما 815 بار در 687 پست
  Follows
  0
  Following
  0

  پیش فرض حسین علیشاپور: ما باید موسیقی.سالاری داشته باشیم نه خواننده.سالاری

  آرپژ تیموریان:.حسین علیشاپور از جمله خوانندگان موسیقی دستگاهی ایران است که در سال.های اخیر در این ژانر هنری خاص فعالیت.های بسیاری را انجام داده است. از ویژگی.های رفتاری و کاری وی و بها دادن به آثار آهنگسازان نسل جوان تر از خود است که این خصیصه باعث انتشارآلبوم.های متعددی شده است. با او به گفت.وگو نشستیم که خواننده آن هستید.

  قبل از هر صحبتی دوست دارم نظر شما را در مورد آواز و آوازخوانی بدانم؟

  فرهنگ مجری آواز است و همین فرهنگ به نظر من آن چیزی است که بیشتر در این مقوله دارای اهمیت است و به ما امکان می.دهد تا موسیقی.ای که در حال ارائه شدن است را تقسیم.بندی کنیم. کلا اعتقاد دارم که موسیقی بد و موسیقی خوب وجود ندارد؛ موسیقی به خودی خود از لحاظ.ارزش گذاری، مقوله.ای مثبت است؛ اما ارزش.های وابسته به آن، بنا به اثر گذاری که در جامعه دارند درجه بندی می.شوند؛ بسیاری از این ارزش گذاری.ها به فرهنگ مجری آواز بستگی دارد که چگونه آن را ارائه دهد.

  چرا مقوله افت، در صدای آوازخوانندگان اتفاق می.افتد؟

  خواننده باید کیفیت صوتی اش را با تمرین استوار نگاه دارد و انباشت و فرهنگ درونی خود را نیز مرتبا به روز رسانی و تقویت کند و گرنه یا دچار تکرار می.شود یا دچار افت.

  معمولا یک آهنگساز برای آهنگسازی از محیط و جامعه خود الهام می.گیرد؛ در واقع وقایع و اتفاقات و نوع رشد و رکود فرهنگی و اجتماعی بر روند شکل گیری ساخت قطعات او تاثیر می.گذارد. این تاثیرات را بر نواخته.های نوازندگان هم می.توان مشاهده کرد. به نظر شما یک خواننده برای ارائه آثارش باید رویکردی اجتماعی داشته باشد یا باید درون گرایانه عمل کند و به قول شما به انباشت.های درونی خود بسنده کند؟

  این دو باید توامان جلو رود. آوازخوانی که می.خواهد مولف باشد، اگر خیلی درون گرا بوده و به درونیات خود بسنده کند، ممکن است کار به جایی برسد که حرف اطرافش را نفهمد و دیگران هم خطوط ارتباطی شان را با او گم کنند؛ درست است که هنر مساله..ای است انتزاعی، اما این دلیل نمی.شود که هنرمند از اطراف خود تاثیر نپذیرد؛ از سویی دیگر، اگر هنرمند بخواهد فقط برون گرایانه عمل کند، آن وقت دیگر حرف خود را نخواهد زد و تریبون دیگران خواهد شد.

  به نظر شما مشکلات فعلی آواز و خوانندگی موسیقی ایران چیست؟

  در حال حاضر بزرگ.ترین مشکل، کمرنگ شدن مقوله تالیف شخصی، بین آوازخوان.های نسل سوم است. ما تالیف شخصی که ماحصل ارائه لحن شخصی است به.خصوص در آوازخوان.های
  جوان تر کنونی بسیار کم داریم؛ در واقع اگر بخواهم واقع.گرایانه.تر بگویم، باید بگویم که به جز اساتید نسل اول، در حال حاضر خوانندگانی که لحن و گفتمان مستقل داشته باشند، بس معدودند. هر چند که برآنم، اکثر دوستان از صداها و استعدادهای خوبی برخوردارند.

  آیا این اتفاق به خاطر این نیست که همه خوانندگان می.خواهند مثل استاد شجریان بخوانند؟

  ایشان چون استاد مسلم آواز هستند، همه می.خواهند به دنبالشان بروند و خود را به وی نزدیک کنند؛ اما معمولا این نکته فراموش می.شود که مسیر تکامل ایشان بررسی شود؛ ایشان در اولین برنامه رادیویی خود ( برگ سبز 216 با سنتور استاد رضا ورزنده در مایه افشاری )، درآمد را با لحن و روش استاد قوامی آغاز می.کنند به عراق و نهیب که می.رسد تحریرهایی را با تاثیر از استاد اکبر گلپایگانی اجرا می.کند؛ از ایشان آوازهای بسیاری شنیده.ام که تحت تاثیراستاد سید حسین طاهر زاده، ظلی و قمرالملوک وزیری خوانده.اند .ایشان خود را همیشه در تکاپوی آموختن قرار داده.اند و خود را تا ابد منحصر به لحن یک فرد خاص قرار نداده تا جایی که به بیان شخصی خود دست یافته.اند. مشکل بعدی که وجود دارد
  شعرخوانی آوازخوانان نسل ماست که عمدتا به آن کم توجهی می.شود .

  اصلا چرا ما خواننده و آوازخوان کم داریم؟

  اگر منظورتان این است که چرا کسانی که می.خوانند کم هستند؟ باید بگویم این گونه نیست اتفاقا کسانی که می.خوانند زیادند؛ اما چون عرصه ارائه در کشور ما با مشکلاتی روبه.رو است، ما صدایشان را نمی.شنویم. اما اگر منظورتان این است که چرا آرتیست کم داریم، این را باید در درونیات هر کسی بررسی کرد که ببینید کاستی.های درونی و بیرونی او چیست که سبب می.شود تا آرتیست نباشد.

  تعریف شما از آوازخوان چیست؟

  به عقیده من، آوازخوان در موسیقی ایرانی، کسی است که علوم مرتبط با فن آواز مثل ارائه صوت مطلوب، ردیف دستگاهی و ظرایف ادبی و شعری را درک کرده، از آن عبور کرده و توانایی ارائه و خلق را برای هر کلامی که مقابل او قرار می.دهند، دارد؛ طبق یک بیان و روش مشخص که متعلق خود اوست و با توجه به عنصر گذشت از صوت که یک آوازخوان باید آن را دریابد.

  با این حساب ما آوازخوانان زیادی نداریم؟

  حداقل زمانی که صحبت بر سر بیان و روش اجرا و گذشت از صوت است، زیاد نداریم .

  یعنی چگونه باید از صدا بگذرد؟

  آوازخوان، بنا به عقیده من کسی است که از صدا عبور کرده و به ارائه کلام رسیده است؛ او به دنبال نمایش.های صوتی خود نیست، چون به این مرحله از آگاهی رسیده که صوت او در ذات وجودی خود، عنصر نمایش را دارد و نیاز به برجسته جلوه دادن صوت خود برای مخاطب نیست؛ مهم این است با کلامی که به امانت دست او سپرده شده چه می.کند.

  به نظر شما حال که همه دارند و می.خواهند مانند استاد شجریان بخوانند تکلیف آواز چه می.شود؟ با این حساب تا چندی دیگر هیچ تنوع لحنی نخواهیم داشت.

  تمام دوستانی که مثل استاد شجریان می.خوانند، خود می.گویند مثل ایشان نمی.خوانند. اول باید این مشکل حل شود.

  کمی در رابطه با ردیف برایمان صحبت کنید.

  ما در سال.های اخیر، ارائه.های مختلفی در حوزه ردیف آوازی داشتیم. در حوزه نشر، ردیف استاد مهرتاش، ردیف استاد رضوی سروستانی، ردیف استاد دوامی که سال.هاست موجود است، ردیف استاد کریمی که آن نیز سال.هاست موجود است، جدیدا ردیف استاد خوانساری و… در دسترس همه است؛ پس اگر مشکل آواز ما در کمبود ردیف و نداشتن منبع بوده، حال این همه ارائه از ردیف برای آموختن. می.خواهم کمی صریح تر صحبت کنم؛ مشکل آوازخوانی ما وجود یا عدم وجود ردیف نیست، مشکل تنبلی ما آوازخوان.هاست، مشکل بیش از حد کاسب کار شدن ما آوازخوان.هاست، مشکل این جاست که دغدغه آوازخوان.ها به خصوص آوازخوانان هم نسل من، همه چیز هست جز آواز. من هیچ مخالفتی ندارم که هنرمند از اوضاع مالی خوبی بهره مند باشد؛ اتفاقا الان زمانی است که هنرمند باید پول دربیاورد؛ به خصوص هنرمندی که در حیطه هنر ملی گام بر می.دارد و آبروی ملی است. اما بقیه قضایا چه؟ کدامیک از آوازخوانان هم نسل من روزی سه ساعت تمرین دارند؟ روزی دو ساعت مطالعه می.کنند؟ روزی چند ساعت آوازهای قدیمی را گوش می.کنند و چیزهایی را از آن جدا و الگو برداری می.کنند؟ ژانرهای دیگر موسیقی را گوش می.کنند؟ مطالعات ادبی کجاست؟ ما وقتی روزی یازده ساعت کار کنیم، باید توقع داشته باشیم سر ماه سه – چهار میلیون تومان حقوق بگیریم؛ اما وقتی روزی ده دقیقه هم کار نمی.کنیم، چرا باید توقع داشته باشیم پول در بیاوریم و آواز هم رشد کند؟ مشکل ما مشکل ردیف و این.ها نیست، مشکل ما تفکرات ماست .

  اخیرا موسیقی به این شکل در آمده که خواننده یا آهنگسازی ارکستری یا گروهی را برای چند کنسرت کنترات می.گیرد و کارش که تمام می.شود تمام آن مناسبات هنری هم به اتمام می.رسد؛ نظر شما چیست؟

  من نمی.دانم مناسبات تجاری در این نوع کار کردن.ها چگونه است؛ اما خوب می.دانم که موسیقی این گونه جلو نمی.رود؛ ذات موسیقی این گونه تقویت نمی.شود. شما می.توانید یک کنسرتی برگزار کنید شلوغی هم به بار بیاورید و سر و صدای تبلیغاتی خوبی هم درست کنید ومردم هم بیایند بنشینند کنسرتی ببینند و بروند؛ اما واقعا با این گونه کارها، موسیقی تحویل مردم داده شده؟ به نظرم بعید می.آید.

  کمی درباره خواننده سالاری برای ما بگویید این فاصله.ای که همیشه بین خواننده و همه اعضای ارکستر وجود داشته از همه نظر. شما خودتان به عنوان یک خواننده چگونه می.اندیشید؟

  البته این یک مساله جهانی است که مردم خوانندگان را بیشتر از بقیه می.شناسند و آن هم به این دلیل است که خواننده چون با کلام سر و کار دارد، زبان گویای ارکستر می.شود وگرنه برتری نسبت به نوازنده یا آهنگساز ندارد؛ این برداشت، به خاطر دید اولیه مخاطب است و متاسفانه در ایران و در حوزه آوازخوانی از این مساله سوءاستفاده کرده و به دنبال آن جریان سازی کرده.اند. از سوی دیگر، برخی از آهنگسازان هم حسب ناراحتی از این اتفاقات، از آن سوی بام افتاده.اند و حضور آوازخوان را در معنا و مبنای اصیلش برنمی.تابند که این هم درست نیست؛ در واقع این افراط.ها از هر سویی که باشد، باعث رکود موسیقی می.شود؛ ما باید موسیقی.سالاری داشته باشیم نه خواننده سالاری.

  شما تنها شاگرد استاد همایون پور هستید از ایشان آن طور که باید سخنی در میان نیست؛ کمی از ایشان برایمان بگویید؟

  البته جا دارد که من از بقیه استادانم هم نام برم و قدردانی کنم؛ استاد صدیق تعریف، استاد زنده یاد رضوی سروستانی، استاد کرامتی و استاد زنده یاد دکتر حسین عمومی؛ درباره استاد همایون پور باید بگویم که از سال 1379 تا زمان فوت ایشان در سال 1385 خدمت ایشان بودم و در این حین، خدمت زنده یاد استاد حسین عمومی هم می.رفتم؛ ضمن آن که باید عرض کنم من تنها شاگرد استاد همایون پور نیستم، اما دوستان دیگر فعالیت وسیع در عرصه موسیقی ندارند.استاد همایون پور کلام را بسیارخوب می.شناختند و به بازی.های تصویری با کلام معتقد بودند وگسترش همین بینش بود که بعدها من را به سوی خواندن غزلِ غزلسرایان جدید کشاند کسانی مثل استاد منزوی، استاد بهمنی و…؛ صحبت بعدی که ایشان همیشه بر آن تکیه داشتند این بود که هنرمند آوازهمیشه خودش را یک آدم مستقل حساب کند؛ ایشان فکر و حرفش همیشه یکی بود و این صداقت در آوازش هم هویداست.

  چرا شما هم با جوانان کم سن و سال و کمتر شناخته شده کار می.کنید و از سویی دیگر با چهره.های شناخته شده و جهانی مثل کیهان کلهر؟

  من کار موسیقی انجام می.دهم، آواز می.خوانم با این نیت که بتوانم چیزی به موسیقی اضافه کنم. اگرچه ممکن است گاهی اوقات هم نتوانم این کار را کنم؛ اما این، هدف من است. اگر من کار یک جوان آهنگساز که با استعداد است را نخوانم، آیا به موسیقی چیزی اضافه می.شود؟ اگر من کنار استاد بزرگی چون کیهان کلهر می.نشینم و کنسرت می.دهم، با این هدف است که چیزی یاد بگیرم و باز به موسیقی اضافه کنم؛ چون کنار دست آقای کلهر نشستن و کنسرت دادن با ایشان، در ذات خود، عنصر یادگیری را به همراه دارد. آوازخوان، هنگام اجرا با ایشان چیزهایی می.آموزد که در هیچ کلاسی نخواهد آموخت و این خاصیت کار کردن با انسان.های بزرگ است؛ هنرمندی که چند بار نامزد جایزه گرمی می.شود و متاسفانه هیچ نهاد موسیقایی و غیر موسیقایی در ایران یک تبریک برای ایشان نمی.فرستد…. باز می.گردم به اول بحث؛ به نظرم این که آوازخوان، کار آهنگساز جوان مستعد را را نخواند، نقطه قوت کارنامه او محسوب نمی.شود؛ اتفاقا وقتی یک آهنگساز جوان کاری را با تحمل سختی.های فراوان روحی و اقتصادی ضبط کرده و نزد خواننده می.آورد، باید منصفانه و محترمانه با رفتار کرد؛ نه این که. سی.دی را چند ماه نگه داشت و جواب نداد و بعد از چند ماه هم گفت که این اثر را شش سال بعد می.خوانم؛ این کارها در شأن یک هنرمند نیست.


  منبع: روزنامه آرمان/ بازنشر از موسیقی ایرانیان Musiceiranian.ir


  #1 ارسال شده در تاريخ ۱۳۹۲/۰۷/۱۸ در ساعت 11:10

 2. # ADS
  مجری تبلیغات
  تاریخ عضویت
  -
  نوشته ها
  -
  فروشگاه آنلاین کیوبیس با سیستم پرداخت آنلاین و ارسال به سراسر نقاط ایران ، شهرستانها و روستاها در کمترین زمان ممکن ، فروش vst وی اس تی ارزان و با کیفیت ، فروش سمپل و پلاگین های جدید آهنگسازی

  بی نظیرترین آموزش فارسی نرم افزار کیوبیس ( سطح مقدماتی )
  آموزش فارسی کار با نرم افزار کیوبیس (سطح پیشرفته)
  آموزش فارسی CUBASE 5 & NUENDO4
  آموزش فارسی تکمیلی NUENDO5.5, CUBASE 6.5
  آموزش فارسی Ableton Live 9
  آموزش فارسی سونار Sonar X2,X3
  آموزش فارسی Cubase Elements 7

  آموزش فارسی protools 10
  آموزش فارسی Logic Pro X2 لاجیک
  آموزش فارسی Studio one استودیو وان
  آموزش فارسی BAND IN A BOX 2015
  آموزش فارسی Guitar Pro 6
  آموزش فارسی ضبط افکت میکس و مستر صدا ADOBE AUDITION CS5.5
  آموزش فارسی یک پروژه تنظیم آهنگ از ابتدا تا انتها

  آموزش فارسی اف ال استودیو FL Studio 12
  آموزش فارسی سمپلر کانتکت Native instrument Kontakt 5
  آموزش فارسی تصویری امنیسفر OMNISPHERE
  آموزش فارسی تخصصی تنظیم حرفه ای موسیقی
  آموزش فارسی موسیقی الکترونیک Steinberg Sequel
  آموزش فارسی تکنیکهای حرفه ای وکال همراه با آموزش Melodyne
  آموزش فارسی تکنیکهای رکورد صدا در استودیو موسیقی
  آموزش فارسی 101 ترفند حرفه ای میکس + مستر آهنگ با ایزوتوپ اوزون 7 izotope ozone
  آموزش فارسی جامع مسترینگ آهنگ Izotop Ozone 6 + tracks
  آموزش فارسی Fab Filter+Waves +Slate Digital

  آموزش کامل مراحل ساخت آهنگ از ابتدا تا انتها
  آموزش فارسی آهنگسازی در یک هفته
  آموزش فارسی تنظیم حرفه ای موسیقی
  آموزش فارسی مولتی مدیا تصویری مبانی موسیقی
  آموزش فارسی تنظیم و ارکستراسیون آهنگ
  آموزش فارسی فالش گیری و فاصله سازی صدای خواننده
  آموزش خوانندگی پاپ به زبان فارسی
  آموزش آهنگسازی در سبکهای پاپ، هیپ هاپ رپ،ترنس،هاوس،بلوز،جاز،راک

  آموزش فارسی میکس حرفه ای آهنگ
  آموزش فارسی میکس و مسترینگ حرفه ای
  آموزش فارسی یک پروژه میکس و مستر آهنگ از ابتدا تا انتها
  آموزش فارسی ریتم سازی در موسیقی
  آموزش فارسی ساخت بیت در موسیقی
  آموزش فارسی صداسازی با سینتی سایزرها
  آموزش فارسی فالش گیری و فاصله سازی صدای خواننده
  آموزش فارسی ساخت استودیوی موسیقی خانگی

  خرید وی اس تی پیانو spitfire audio hans zimmer piano
   

+ پاسخ به موضوع

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۰۶/۳۱, 10:11
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۵/۱۰, 18:40
 3. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۵/۱۰, 18:30
 4. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۱۱/۲۵, 14:10
 5. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۸/۲۱, 12:42

جستجو شده ها

Nobody landed on this page from a search engine, yet!

تا این لحظه 0 کاربر از این تاپیک دیدن کرده اند

فقط اعضا گروه ویژه vip و مدیران قادر به دیدن اسامی بازدیدکنندگان تاپیک هستند

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

کپی از مطالب سایت مجاز نمیباشد و پیگرد قانونی دارد

cubase.ir

BACK TO TOP
وی اس تی
آرتیست