کانال کیوبیس در تلگرام را دنبال کنید
آهنگسازی
آهنگسازی
استودیو موسیقی

صفر تا صد آموزش فارسی کیوبیس پک 1
صفر تا صد آموزش فارسی کیوبیس پک 2
آموزش فارسی صفر تا صد مسترینگ با پلاگینهای wavesدانلود کیوبیس 8 cubase با لینک مستقیم رایگان و آموزش نصب فارسی

دانلود رایگان وی اس تی استرینگ شرقی Fayez Saidawi Oriental Strings با لینک مستقیم تک پارت از سرور سایتآموزش آهنگسازی فارسی

+ پاسخ به موضوع
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: حسین علیزاده: از نظر مضمون به ردیف وفادار بودم

 1. Ramin95 آواتار ها
  Ramin95
  شماره کاربری
  4941
  Contributor
  شهریور /۱۳۹۰
  4,009
  مثبت های دریافتی
  + های دریافتی575
  0
  سپاس از شما 815 بار در 687 پست
  Follows
  0
  Following
  0

  پیش فرض حسین علیزاده: از نظر مضمون به ردیف وفادار بودم

  حسین علیزاده معتقد است: ردیف، سرمایه یک نوازنده است که اگر به آن مسلط باشد، می تواند از نظر مادی و معنوی یک عمر تامین باشد و شاگردان زیادی تربیت کند.


  به گزارش خبرنگار بخش موسیقی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این هنرمند عرصه موسیقی که در دومین نشست نقد و بررسی آثارش شامگاه گذشته 21 آبان ماه در شهرکتاب سخن می گفت،ادامه داد: بنده هم سلیقه ام این گونه بوده که ردیف را این چنین بنوازم و هر انتقادی را هم می پذیرم چرا که من از نظر مضمون به ردیف وفادار بودم.


  دومین نشست نقد و بررسی آثار حسین علیزاده نوازنده معاصر با حضور هومان اسعدی و ابوالحسن مختاباد برگزار شد.


  هومان اسعدی که در جلسه ی گذشته به طور کلی نقد را به 16 دسته تقسیم کرده بود در دومین نشست، سخنان خود را این گونه آغاز کرد: تک نوازی آثار حسین علیزاده را با تاکید بر بداهه نوازی می دانم و معتقدم که تک نوازی های ایشان را می توان به سه دسته ی ردیف نوازی، اجرا یا الهام از آثار استاد شهنازی و بداهه نوازی الهام گرفته از موسیقی عامیانه تقسیم کرد.


  وی ادامه داد: رنگ های صدایی جدید در تک نوازی و نوآوری محتوایی در ساختار مدال از ویژگی های آثار علیزاده است که ایشان این ویژگی را بسیار مورد توجه قرار داده اند.


  اسعدی، ردیف نوازی در دوره حسین علیزاده را دارای جایگاه ویژه ای دانست و افزود: ردیف میرزا عبدالله را بسیاری از هنرمندان نواختند اما اگر کمی بیشتر به این آثار دقت کنیم متوجه می شویم که اجرای علیزاده متفاوت از اجرای سایر هنرمندان است چرا که در آثار علیزاده بیشتر به ارکان موسیقی پرداخته شده است.


  او در ادامه سه نمونه از آثار ردیف نوازی حسین علیزاده و استاد برومند را برای حاضران پخش کرد و در مقایسه آنها گفت: در اجرای علیزاده حس شخصی به چشم می خورد، این در حالی است که در بسیاری از آثار موسیقی حس شخصی دیده نمی شود.


  اسعدی معتقد است: اگر در یک اثر حس شخصی نوازنده وجود نداشته باشد، اثر موسیقایی مصنوعی به گوش می رسد. آنها از ردیف یک فلت می سازند و در اجرای تخت آن ها اثری از شدت و ضرب دیده نمی شود.


  این منتقد درباره تسلط موسیقیدان به ردیف های موسیقی توضیح داد: ردیف به دو صورت نسل به نسل منتقل شده است. بعضی تنها کالبد ردیف را یاد گرفتند و بعضی روح ردیف را درک کردند.


  او در ادامه سخنانش از آثار استاد شهنازی و روح لطیف ردیف در آنها یاد کرد و گفت: اصل اثر همان روح است و باید بگویم این روح و طراوت در آثار علیزاده هم دیده می شود. برای همین است که بیشتر اوقات آثار علیزاده تقلید می شوند و هیچ کدام از شاگردانشان نتوانستند این آثار را با امضای خودشان تولید کنند.در زمینه ی آواز هم اینگونه است. سایه ی شجریان آنقدر بزرگ است که همه می خواهند از او تقلید کنند.


  در ادامه این نشست، حسین علیزاده با پاسخ به سوالی مبنی بر شکستن قواعد ردیف، سخنان خود را آغاز کرد.


  او گفت: ردیف در دانشگاه یکی از واحدهای درسی است و هنرمندان در این مرحله به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول کسانی هستند که نسبت به شیفتگی خود به موسیقی قدیمی، بدان وفادارمی مانند و تمام تخصص و عشقشان هم این است که با تاکید به سنت ساز بزنند.


  علیزاده خاطر نشان کرد: ردیف ها سرمشق هایی هستند که شاگرد باید آنها را قبول کند، این که بعضی ها به من می گویند متر را در ردیف رعایت نکردم باید بگویم نمره ی من در هنرستان پایین 19 نبود.


  او با ذکر خاطره ای گفت: ما در مقابل همه ی اساتید بزرگ موسیقی امتحان می دادیم و آنجا اصلا ما مطرح نبودیم و باید صرفا آثار استادان مطرح و قدیمی را می نواختیم. تا جایی که بنده یادم می آید، یک بار آهنگی ساختم که بسیار مورد توجه استادان قرار گرفت و وقتی از من پرسیدند این قطعه از کیست؟ جرات نکردم بگویم خودم آن را ساخته ام، پاسخ دادم از یکی از استادان قدیمی است.


  علیزاده در همین رابطه یادآور شد: این سخت گیری ها برای این بود که می خواستند، آدم هایی را به سبک قدیم تربیت کنند و البته خیلی هم خوب بود، چرا که عده ای خود را با این قوانین تطبیق دادند.


  این نوازنده در بخش دیگری از سخنانش از محمدرضا لطفی یاد کرد و گفت: لطفی در همان زمان یکی از آثار کپی شده را به سبکی فاخر نواخت، به گونه ای که استاد برومند گفته بود، زین پس باید از لطفی یاد بگیریم. لطفی در آن اثر از شیوه قدما استفاده کرده و چون آن را با حس شخصی ترکیب کرده بود، اثر را به امضای خودش رسانده بود.


  این آهنگساز معتقد است: ردیف سرمایه یک نوازنده است که اگر به آن مسلط باشد می تواند از نظر مادی و معنوی یک عمر تامین باشد و شاگردان زیادی تربیت کند.


  علیزاده همچنین بیان کرد: در گذشته هر کدام از استادان موسیقی فکر می کردند این سرمایه متعلق به خودشان است و از این راه زندگی می کردند، اما متاسفانه در ساز و آواز عده ای غم کاذب وجود دارد اما برعکس بعضی ها طوری ساز می زنند که هنگام نواختنشان احساس زندگی می کنید. بنده هم سلیقه ام این گونه بوده که ردیف را این چنین بنوازم و هر انتقادی را هم می پذیرم، چرا که من از نظر مضمون به ردیف وفادار بودم.


  علیزاده در پاسخ به سوال یکی از هنرجویان حاضر در جمع، مبنی بر چگونگی یاد گرفتن حس در نواختن گفت: بعضی چیزها همچون حس، یاد گرفتنی نیست و مسئله ی خودشناسی در آن مهم است. به هر حال در این زمینه باید با آدم های با احساس رفت و آمد کنید ، طوری که شیفته ی حس آنها شوید نه اینکه از آنها تقلید کنید. بعضی وقت ها خود شاگرد به استاد حس منتقل می کند.


  علیزاده در پاسخ به سوال دیگری درباره لزوم یادگیری ردیف،گفت: اگر آنالیز ردیف را بشناسید، در واقع یک فرهنگ ایرانی را شناخته اید. ردیف تکنیک ساز را بالا می برد و دفاع از ردیف برای تعصب نیست بلکه برای شناختن است. همین ردیف ماست که باعث می شود گاهی آهنگسازان خارجی از موتیف یک گوشه دستگاهی ما یک قطعه طویل بسازند.


  نوازنده «شورانگیز» در ادامه سخنانش درباره تکنیک نوازندگی بیان کرد: تکنیک در نوازندگی چیزی است که باید تا سن 20 سالگی آن را به دست آورید.


  سپس هومان اسعدی به نقد و بررسی بداهه نوازی های حسین علیزاد پرداخت و از وفاداری او به ردیف سخن گفت و افزود: بداهه نوازی علیزاده الهام گرفته از موسیقی عامیانه ماست و بداهه نوازی های آزاد ایشان باعث شده اثر از فضای مدال خارج شود و یک حرکت تاثیرگذار داشته باشد. به طور کلی برداشت از موسیقی نواحی و مردمی در آثار علیزاده با برداشتن انتزاعی ،تاثیرگذار و نه تماتیک همراه است.


  در ادامه مراسم بعد از پخش بخشی از بداهه نوازی های حسین علیزاده ،این هنرمند بیان کرد: زمانی اثری به وجود می آید که دیگر نه تو، همانی و نه دیگر اثر مال توست. خیلی سال پیش وقتی با لطفی به آمریکا رفته بودیم مردم قطعه من را بیشتر از خودم می شناختند و بر روی پوسترها نوشته بودند «سازنده ی نینوا آمد» و هرکس با هر دید و رویکردی که داشت آثار من را تفسیر می کرد. می خواهم بگویم گاهی اتفاقاتی در ذهن،دست و قلب آدمی می افتند که دیگر دست من نیست و گویی مشترک است ،یعنی قطعه متعلق به همه است.


  بخش دیگری از این نشست به بررسی بداهه نوازی آزاد، علیزاده در فضای انتزاعی اختصاص داشت و پس از اینکه قطعه ی «مبارک باد» برای حاضران پخش شد، علیزاده بیان کرد: گاهی لازم نیست، نقاش، تابلو را کامل بکشد، چرا که می تواند با دو خط مفهومش را برساند و حرفش را بزند. همیشه برایم سخت است که وقتی می خواهم به صحنه بروم چیزی را از قبل با خودم قرار گذاشته باشم. دوست دارم خود را رها کنم و خیلی در قید و بند این نیستم که شنونده لذت ببرد یا نبرد. البته بیشتر این تجربه ها را در خارج از ایران می کنم، چون در ایران تعصب زیاد است.


  این آهنگساز افزود: هر مقوله را باید شناخت و زمانی که بشناسی می دانی کجا باید از آن استفاده و کجا آن را کنار بگذاری. بنده دیگر در مرحله ای نیستم که نگران باشم کارم خوب از آب در می آید یا نه؟ زیرا هنگامی که آدم در دنیایی غرق می شود و با حس جلو می رود، کم کم همه چیز ناخودآگاه دیکته می شود. می خواهم با دو زخمه مخاطب را متوجه فضای کارم کنم. آنچه در ذهن می بینم انجام می دهم و خود را آزاد می دانم.


  او در ادامه سخنانش درباره نواختن دستگاه ها و گوشه های ایرانی با ساز تنبور گفت: تنبور ساز مقدسی برای کرمانشاه است و برای بنده هم بسیار قابل احترام است، چرا که عاشق آن منطقه و موسیقی اش هستم. برای همین دستگاه ها و گوشه های ایران را با این ساز نواختم. من به عنوان آهنگساز و نوازنده هیچ آیین نامه ای ندارم و باید بگویم هنگامی که یک آهنگساز به کل فرهنگ ایران نگاه کند تا حدی غنی می شود که بتواند بهترین آثار را تولید کند.


  به گزارش ایسنا، ابولحسن مختاباد پژوهشگر موسیقی در بخش دیگری عنوان کرد: قصدمان این است که نشست نقد و بررسی آثار حسین علیزاده سه جلسه ی دیگر هم ادامه داشته باشد، به گونه ای که گروه نوازی، کارهای ارکسترال و مسائل آموزشی ایشان نیز در این نشست ها بررسی شود.


  انتهای پیام

  منبع خبر : ایسنا


  #1 ارسال شده در تاريخ ۱۳۹۰/۰۸/۲۸ در ساعت 19:00

 2. # ADS
  مجری تبلیغات
  تاریخ عضویت
  -
  نوشته ها
  -
  فروشگاه آنلاین کیوبیس با سیستم پرداخت آنلاین و ارسال به سراسر نقاط ایران ، شهرستانها و روستاها در کمترین زمان ممکن ، فروش vst وی اس تی ارزان و با کیفیت ، فروش سمپل و پلاگین های جدید آهنگسازی

  بی نظیرترین آموزش فارسی نرم افزار کیوبیس ( سطح مقدماتی )
  آموزش فارسی کار با نرم افزار کیوبیس (سطح پیشرفته)
  آموزش فارسی CUBASE 5 & NUENDO4
  آموزش فارسی تکمیلی NUENDO5.5, CUBASE 6.5
  آموزش فارسی Ableton Live 9
  آموزش فارسی سونار Sonar X2,X3
  آموزش فارسی Cubase Elements 7

  آموزش فارسی protools 10
  آموزش فارسی Logic Pro X2 لاجیک
  آموزش فارسی Studio one استودیو وان
  آموزش فارسی BAND IN A BOX 2015
  آموزش فارسی Guitar Pro 6
  آموزش فارسی ضبط افکت میکس و مستر صدا ADOBE AUDITION CS5.5
  آموزش فارسی یک پروژه تنظیم آهنگ از ابتدا تا انتها

  آموزش فارسی اف ال استودیو FL Studio 12
  آموزش فارسی سمپلر کانتکت Native instrument Kontakt 5
  آموزش فارسی تصویری امنیسفر OMNISPHERE
  آموزش فارسی تخصصی تنظیم حرفه ای موسیقی
  آموزش فارسی موسیقی الکترونیک Steinberg Sequel
  آموزش فارسی تکنیکهای حرفه ای وکال همراه با آموزش Melodyne
  آموزش فارسی تکنیکهای رکورد صدا در استودیو موسیقی
  آموزش فارسی 101 ترفند حرفه ای میکس + مستر آهنگ با ایزوتوپ اوزون 7 izotope ozone
  آموزش فارسی جامع مسترینگ آهنگ Izotop Ozone 6 + tracks
  آموزش فارسی Fab Filter+Waves +Slate Digital

  آموزش کامل مراحل ساخت آهنگ از ابتدا تا انتها
  آموزش فارسی آهنگسازی در یک هفته
  آموزش فارسی تنظیم حرفه ای موسیقی
  آموزش فارسی مولتی مدیا تصویری مبانی موسیقی
  آموزش فارسی تنظیم و ارکستراسیون آهنگ
  آموزش فارسی فالش گیری و فاصله سازی صدای خواننده
  آموزش خوانندگی پاپ به زبان فارسی
  آموزش آهنگسازی در سبکهای پاپ، هیپ هاپ رپ،ترنس،هاوس،بلوز،جاز،راک

  آموزش فارسی میکس حرفه ای آهنگ
  آموزش فارسی میکس و مسترینگ حرفه ای
  آموزش فارسی یک پروژه میکس و مستر آهنگ از ابتدا تا انتها
  آموزش فارسی ریتم سازی در موسیقی
  آموزش فارسی ساخت بیت در موسیقی
  آموزش فارسی صداسازی با سینتی سایزرها
  آموزش فارسی فالش گیری و فاصله سازی صدای خواننده
  آموزش فارسی ساخت استودیوی موسیقی خانگی

  خرید وی اس تی پیانو spitfire audio hans zimmer piano
   

+ پاسخ به موضوع

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۱۰/۱۴, 11:10
 2. حسین علیزاده و مجید خلج دراتریش به صحنه می روند
  توسط Ramin95 در انجمن اخبار روز موسیقی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۹/۲۷, 14:06
 3. جشنواره «هُنارت» با اجرای حسین علیزاده برگزار می شود
  توسط Ramin95 در انجمن اخبار روز موسیقی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۹/۰۸, 11:51
 4. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۷/۲۷, 19:58
 5. کنسرت مشترک شهرام ناظری و حسین علیزاده در آبان ماه
  توسط Ramin95 در انجمن اخبار روز موسیقی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۶/۲۹, 15:52

جستجو شده ها

Nobody landed on this page from a search engine, yet!

تا این لحظه 0 کاربر از این تاپیک دیدن کرده اند

فقط اعضا گروه ویژه vip و مدیران قادر به دیدن اسامی بازدیدکنندگان تاپیک هستند

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

کپی از مطالب سایت مجاز نمیباشد و پیگرد قانونی دارد

cubase.ir

BACK TO TOP
وی اس تی
آرتیست