کانال کیوبیس در تلگرام را دنبال کنید
آهنگسازی
آهنگسازی
صفر تا صد آموزش فارسی کیوبیس پک 1
صفر تا صد آموزش فارسی کیوبیس پک 2
آموزش فارسی صفر تا صد مسترینگ با پلاگینهای wavesدانلود کیوبیس 8 cubase با لینک مستقیم رایگان و آموزش نصب فارسی

دانلود رایگان وی اس تی استرینگ شرقی Fayez Saidawi Oriental Strings با لینک مستقیم تک پارت از سرور سایتآموزش آهنگسازی فارسی

+ پاسخ به موضوع
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: من «آشیق»ام، «بخشی.خوان»ام

 1. Ramin95 آواتار ها
  Ramin95
  شماره کاربری
  4941
  Contributor
  شهریور /۱۳۹۰
  4,009
  مثبت های دریافتی
  + های دریافتی575
  0
  سپاس از شما 815 بار در 687 پست
  Follows
  0
  Following
  0

  پیش فرض من «آشیق»ام، «بخشی.خوان»ام

  موسیقی ما - روز گذشته – 17 اردیبهشت ماه- نسخه.ی شنیداری «صدای مناظر مخدوش» اثری از مانی جعفرزاده به همراه داستان و پارتیتور کامل این اثر رونمایی شد. کنسرتِ این اثر، دو سال پیش در تالار رودکی اجرا شده بود. «صداىِ مناظرِ مخدوش» روایت داستانی در یازده تکه با حضور چهار نوازنده و دو راوی است. در این اثر على جعفرى پويان (ویولن)، سهراب برهمندى (ویولا)، آتنا مستعان اشتياقى (ويولنسل) و گلنار شعارى (كلارينت) نواخته.اند و رویا تیموریان و پریوش نظریه نیز راوی داستان بودند. به همین بهانه گفت.وگویی با «مانی جعفرزاده» انجام داده.ایم:.
  .
  • کلمات ادبیات را می.سازند و نت.ها موسیقی را. این دو وادی از هم جدا هستند. برای شما کدام مهم.تر است؟ ادبیات؟ موسیقی؟ یا هر دو؟
  در ذات سوال شما، نکته.ای هست که باید آن را گوشزد کرد؛ انگار تلقی.تان این باشد که آهنگسازی چیزی است غیر از ادبیات. لزوماً اینطور نیست،. ما در هنگام آهنگسازی [به معنی علمی آن] رفتاری نویسنده.آسا داریم. نویسنده.وار رفتار می.کنیم. ابزار کار نُت نوشتن هم کاغذ و قلم است. موضوع ذهن من نوشتن است. گاهی موسیقی می.نویسم، گاهی فارسی و این دو موضوع در ذهن من جدا نیست از هم. مضاف بر این.که در تاریخ هنر هم موضوع قصه.گویی توام با موسیقی اتفاق جدیدی نیست. این شکل از موسیقی از زمان «تُروُبادوُر»ها در اروپا وجود داشته، آن.ها شهر به شهر راه می.افتادند، ساز می.زدند و همراه با آن برای مردم قصه تعریف می.کردند. کمابیش شبیه کاری که «آشقلار» در آذربایجان یا «بخشی.خوان».ها در جنوب خراسان انجام می.دهند. این است که گاهی با خودم فکر می.کنم که من هم «آشیق» هستم و بخشی.خوانم. چون همین .طور که می.بینید ساز می.زنم و قصه تعریف می.کنم!
  .
  • پس هیچ کدام برایتان ارجحیت ندارد؟
  نه، اصلاً به نظرم یک چیز هستند. شروع به نوشتن یک متن می.کنم، قسمت.هایی از این متن به شکل نُت مکتوب می.شود و جاهایی هم سر به قصه.گویی می.گذارد.
  .
  • یعنی این.طور نیست که اول قصه را بنویسید بعد بر روی آن آهنگسازی انجام دهید یا بلعکس؟
  نه،. لزوماً. مثلا «صدای مَناظرِ مَخدوش» با موسیقی آغاز .شد، یعنی در ابتدا موسیقی نواخته می.شد و بعد راوی شروع به روایت قصه می.کرد. در حالی که در کار بعدی که قرار است در مهرماه امسال اجرا شود قصه با روایت راوی آغاز می.شود و بعد نوازنده.ها می.نوازند. در ذهن من هیچ.کدام از این دو رجحانی ندارند بر هم.
  .
  • به نظرتان پیشینه.ی شما،. یعنی آهنگسازی برای فیلم و سریال چقدر در این موضوع که شما موسیقی را به شکل روایی و قصه.گویی ببینید تاثیر داشته است؟
  لابد می.دانید که قریب به دو سال است که برای هیچ کار تلویزیونی.ای موسیقی ننوشتم. هر کار تلویزیونی که پیشنهاد می.شود بی آن که بروم و ببینم رد می.کنم. تحمل کیفیت کارهایی از این دست بیرون از توان من است. در مورد سینما هم اوضاع چندان بهتر نیست اکثر کارها بد هستند. شاید از هر ده کار پیشنهادی تنها یک فیلم سینمایی خوب باشد. همه.ی این.ها باعث شد تا به این نقطه برسم که تصمیم بگیرم هر دو سه سال یک.بار موسیقی فیلم کار کنم. آن.هم موسیقی فیلم.هایی که خیلی دوست.شان داشته باشم از فیلمسازانی که برایم عزیز و محترم باشند. مثلا این روزها صحبت از کار بر روی مستندی درباره دانشکده.ی فنی دانشگاه تهران است که «مجتبی میرطهماسب» آن را کارگردانی کرده و شک ندارم که کار خوبی خواهد شد و بدیهی ست که با کمال میل دلم می.خواسته که در این پروژه باشم. اما مگر سالی چند فیلم با این کیفیت تولید می.شود؟ این شد که از یک جایی به بعد تصمیم گرفتم کار بر روی موسیقی.های مجموعه.های صدا و سیما را قطع و کار در سینما را محدود کنم و روی قصه.های خودم موسیقی بنویسم. بنابر این در پاسخ پرسش شما باید بگویم پیشینه.ی سینما و تئاتر من و ........ام بی.شک در نوع کاری که امروز می.نویسم موثر است اما شاید این تاثیر بیشتر حاصل سرخوردگی در عشقی پُرشور بوده باشد!
  .
  • چرا از بازیگران برای روایت قصه «صدای مناظر مخدوش» استفاده کردید؟ یادم هست در زمان اجرای کنسرت، دکورها طوری طراحی شده بود که بازیگران پشت به مخاطبین نشسته بودند و ما فقط صدایشان را می.شنیدیم. چطور شد که رویا تیموریان و پریوش نظریه برای روایت این قصه انتخاب شدند؟
  روایت کردن یک نوع «پرفورمنس» یا هنرِ اجراست. هنرِ اجرا هم به عنوان یکی از شاخه.های هنر معاصر جهان در زیرشاخه.ی هنرهای نمایشی قرار می.گیرد. به عبارت دیگر «هنرِ اجرا» زیرشاخه.ی موسیقی نیست. (و همین.جا در پرانتز بگویم من بسیار متعجبم که می.بینم برخی از دوستان در دانشکده.ی موسیقی دارند پرفورمنس تدریس می.کنند. چون این دو اصولا دو مقوله.ی متفاوت تخصصی هستند) بنابراین فکر می.کنم اگر در کنسرتم پرفورمنسی دارم که شامل یک نقل یا اجراست، به صورت منطقی باید برای اجرای آن از هنرمندان حرفه.ای تئاتر استفاده شود. ما مسلما به تخصص اجرایی خانم.ها تیموریان و نظریه احتیاج داشتیم.
  .
  • در مورد انتخاب نوازنده.ها بگوید، گروه جوانی را انتخاب کردید. انتخاب.هایتان بر چه اساسی صورت گرفت؟
  البته این جوان را که می.گویید خیلی دارید لطف می.کنید به دوستان! چون حداقل علی جعفری پویان و سهراب برهمندی که چندان جوان نیستند! اما گذشته از شوخی در اجراهای «آنسامبل» یعنی ارکسترهای کوچک که رهبر ارکستری روی صحنه حضور ندارد، تجربه و کارآمدی نوازندگان بسیار ضروری ست. در مقام قیاس درست مثابه این است که شما مربی یک تیم فوتبال باشید و از کنار زمین بازی تیم را تماشا کنید. مسلما همه.ی حرف.هایتان را زده.اید و ایده.ها را گفته.اید ولی از لحطه.ای که سوت آغاز را می.زنند، این تیم است که بازی را پیش می.برد و شما کمابیش دست.تان کوتاه می.شود. برای اجرای صحنه.ای صدای مناظر مخدوش انتخاب نوازندگان بر همین مبنای کارآمدی.شان بود. هم علی و هم سهراب برای نواختن ویلن و ویولا بهترین انتخاب.ها بودند بی.شک هم از این جهت که پیش.تر بسیار باهم کار کرده.ایم و نوع موسیقی مرا می.شناسند و من هم به توانایی.هایشان وقوف دارم و هم از جهت روحیه.هایمان که به هم بسیار نزدیک است. آتنا اشتیاقی هم با وجود آن که به نسل بعدی نوازندگان کلاسیک ایران تعلق دارد؛ اما مدتی ست که کاملا جاافتاده و در آنسامبل.ها پذیرفته شده و توانایی.هایش را ثابت کرده است. مضاف بر این که اصلا پیشنهاد اجرای کنسرت را آتنا و نگار نوراد به من داده بودند و راستش تا قبل از آن که آن.ها مرا تشویق بکنند من چندان در فکر اجرای کنسرت نبودم. آخرین کسی که به گروه نوازندگان اضافه شد گلنار شعاری بود. ما در جستجوی یک نوازنده.ی کلارینت بودیم که بتواند لحن این قطعات را در بیاورد ( کلارینت این مجموعه چندان آسان نیست) گلنار که تازه از کنسرواتوار سنگاپور فارغ.التحصیل شده و بازگشته بود، فیلم پایان.نامه.اش را برای من فرستاد یک «کویینت کلارینت» زده بود از برامس که به نظرم خیلی درخشان آمد به سرعت دعوت به همکاری شد و خیلی زود با گروه هماهنگی حاصل کرد. البته حضور مریم صادقیان به عنوان طراح صحنه هم از شانس.های بزرگ ما در این اجرا بود. مریم برای این کار خیلی زحمت کشید..
  .
  • در هنگام ضبط «صدای مناظر مخدوش» تغییری در اثر داده.اید؟
  هیچ تغییر، حذف یا سانسوری در مورد قصه یا قطعات صورت نگرفت یا به ما تحمیل نشد. اگر هم حذفی در قصه اتفاق افتاده، همان است که در زمان کنسرت خواسته بودند. البته همان حذف هم آنقدر زیاد نبود که بنیان قصه را به.هم بریزد.
  .
  • در مورد کنسرت آینده.تان، «خاطرات خیاط خیابان لاله.زار از سقوط دکتر محمد مصدق» هم توضیح بدهید.
  این کار را سال گذشته نوشتم و در حال حاضر مشغول بازنویسی آن هستم . علت آن که پارسال اجرا نشد هم، همان بی.برنامه.گی.های همیشگی بوده است؛ برنامه.ریزی کنسرت در این جغرافیا بسیار دشوار است . از یک.سو دو ماه از سال یعنی محرم و صفر امکان برگزاری کنسرت وجود ندارد. یک ماه هم در فروردین.ماه به دلیل تعطیلات نوروزی به شکل عرفی نانوشته کنسرت برگزار نمی.شود. بنابر این سال حرفه.ای موسیقی در ایران نه یک سال که ۹ ماه است. از سوی دیگر «تالار رودکی» یعنی تالار کوچک مجموعه.ی وحدت تنها محلی ست که می.شود در آن یک کنسرت کلاسیک برگزار کرد چون دیگر تالارها آکوستیک سالمی ندارند. این است که صفی بلند از متقاضیان اجرا پشت در این تالار تشکیل می.شود و حضورشان اجتناب ناپذیر است. شاید تعجب کنید که بگویم من اواخر فروردین.ماه امسال با مسئولین تالار رودکی تماس گرفتم و این محل را برای دوم و سوم مهرماه رزرو کردم. یعنی ما در چنین صف نوبت عجیب و غریبی قرار داریم. حالا تصور کنید اگر در آن زمان به هر دلیلی یکی از بچه.های گروه. نتواند روی صحنه بیاید. ما عملا تا یک سال بعد نخواهیم توانست اجرایی داشته باشیم. این اتفاقی است که سال گذشته برای ما افتاد. فارغ از این.ها توضیح مختصر درباره.ی خود این اثر شاید این است که «خاطرات خیاط خیابان لاله.زار از سقوط دکتر محمد مصدق» قطعه.ای است برای دو ویلنسل، یک ویولا، یک ویلن و یک راوی. ویلنسل.ها را نگار نوراد و آتنا اشتیاقی خواهند زد، ویولا و ویلن هم مثل همیشه سهراب برهمندی و علی جعفری پویان هستند. خانم مرضیه وفامهر هم قریب به یقین راوی این داستان خواهد بود. ولی حضور ایشان هنوز قطعی نشده و فقط صحبت کرده.ایم. الآن که دارم با شما حرف می.زنم یک مقدار درگیر این هستیم که بتوانیم از اواسط تابستان تمرین.ها را آغاز کنیم و مثل هر پروژه دیگری مسلما! گرفتار جذب اسپانسر هم هستیم. «خاطرات خیاط خیابان لاله.زار از سقوط دکتر محمد مصدق» برعکس نامش که به نظر می.رسد ممکن است قصه.ای باشد درباره تاریخ و سیاست،. یک داستان عاشقانه است. داستان کسی است که در روز ۲۸ مرداد ۳۲ عشق.اش را گم کرده است و دارد قصه.ی آن عشق گمشده را تعریف می.کند. باقی.اش را هم باید بیایید و بشنوید.

  ادامه در منبع : تنها کاربران عضو قادر به مشاهده لینکها هستند ، برای مشاهده و دانلود لینکها از اینجا ثبت نام کنید


  #1 ارسال شده در تاريخ ۱۳۹۴/۰۲/۱۹ در ساعت 01:40

 2. # ADS
  مجری تبلیغات
  تاریخ عضویت
  -
  نوشته ها
  -
  فروشگاه آنلاین کیوبیس با سیستم پرداخت آنلاین و ارسال به سراسر نقاط ایران ، شهرستانها و روستاها در کمترین زمان ممکن ، فروش vst وی اس تی ارزان و با کیفیت ، فروش سمپل و پلاگین های جدید آهنگسازی

  بی نظیرترین آموزش فارسی نرم افزار کیوبیس ( سطح مقدماتی )
  آموزش فارسی کار با نرم افزار کیوبیس (سطح پیشرفته)
  آموزش فارسی CUBASE 5 & NUENDO4
  آموزش فارسی تکمیلی NUENDO5.5, CUBASE 6.5
  آموزش فارسی Ableton Live 9
  آموزش فارسی سونار Sonar X2,X3
  آموزش فارسی Cubase Elements 7

  آموزش فارسی protools 10
  آموزش فارسی Logic Pro X2 لاجیک
  آموزش فارسی Studio one استودیو وان
  آموزش فارسی BAND IN A BOX 2015
  آموزش فارسی Guitar Pro 6
  آموزش فارسی ضبط افکت میکس و مستر صدا ADOBE AUDITION CS5.5
  آموزش فارسی یک پروژه تنظیم آهنگ از ابتدا تا انتها

  آموزش فارسی اف ال استودیو FL Studio 12
  آموزش فارسی سمپلر کانتکت Native instrument Kontakt 5
  آموزش فارسی تصویری امنیسفر OMNISPHERE
  آموزش فارسی تخصصی تنظیم حرفه ای موسیقی
  آموزش فارسی موسیقی الکترونیک Steinberg Sequel
  آموزش فارسی تکنیکهای حرفه ای وکال همراه با آموزش Melodyne
  آموزش فارسی تکنیکهای رکورد صدا در استودیو موسیقی
  آموزش فارسی 101 ترفند حرفه ای میکس + مستر آهنگ با ایزوتوپ اوزون 7 izotope ozone
  آموزش فارسی جامع مسترینگ آهنگ Izotop Ozone 6 + tracks
  آموزش فارسی Fab Filter+Waves +Slate Digital

  آموزش کامل مراحل ساخت آهنگ از ابتدا تا انتها
  آموزش فارسی آهنگسازی در یک هفته
  آموزش فارسی تنظیم حرفه ای موسیقی
  آموزش فارسی مولتی مدیا تصویری مبانی موسیقی
  آموزش فارسی تنظیم و ارکستراسیون آهنگ
  آموزش فارسی فالش گیری و فاصله سازی صدای خواننده
  آموزش خوانندگی پاپ به زبان فارسی
  آموزش آهنگسازی در سبکهای پاپ، هیپ هاپ رپ،ترنس،هاوس،بلوز،جاز،راک

  آموزش فارسی میکس حرفه ای آهنگ
  آموزش فارسی میکس و مسترینگ حرفه ای
  آموزش فارسی یک پروژه میکس و مستر آهنگ از ابتدا تا انتها
  آموزش فارسی ریتم سازی در موسیقی
  آموزش فارسی ساخت بیت در موسیقی
  آموزش فارسی صداسازی با سینتی سایزرها
  آموزش فارسی فالش گیری و فاصله سازی صدای خواننده
  آموزش فارسی ساخت استودیوی موسیقی خانگی

  خرید وی اس تی پیانو spitfire audio hans zimmer piano
   

جستجو شده ها

گلنار شعاری نوازنده کلارینت

تا این لحظه 1 کاربر از این تاپیک دیدن کرده اند

فقط اعضا گروه ویژه vip و مدیران قادر به دیدن اسامی بازدیدکنندگان تاپیک هستند

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

کپی از مطالب سایت مجاز نمیباشد و پیگرد قانونی دارد

cubase.ir

BACK TO TOP
وی اس تی
آرتیست