کانال کیوبیس در تلگرام را دنبال کنید
آهنگسازی
آهنگسازی
صفر تا صد آموزش فارسی کیوبیس پک 1
صفر تا صد آموزش فارسی کیوبیس پک 2
آموزش فارسی صفر تا صد مسترینگ با پلاگینهای wavesدانلود کیوبیس 8 cubase با لینک مستقیم رایگان و آموزش نصب فارسی

دانلود رایگان وی اس تی استرینگ شرقی Fayez Saidawi Oriental Strings با لینک مستقیم تک پارت از سرور سایتآموزش آهنگسازی فارسی

+ پاسخ به موضوع
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: حمید متبسم: به موسیقی ایرانی مومن هستم

 1. Ramin95 آواتار ها
  Ramin95
  شماره کاربری
  4941
  Contributor
  شهریور /۱۳۹۰
  4,009
  مثبت های دریافتی
  + های دریافتی575
  0
  سپاس از شما 815 بار در 687 پست
  Follows
  0
  Following
  0

  پیش فرض حمید متبسم: به موسیقی ایرانی مومن هستم

  موسیقی ما - «حمید متبسم» در تازه.ترین اجرای صحنه.ای خود در ایران، «زمستان» را بر اساس شعری از «مهدی اخوان ثالث» 25 و 26 اردیبهشت.ماه با خوانندگی هادی فیض.آبادی و فریبا داودی در تالار وحدت تهران اجرا می.کند. متبسم درباره.ی انتخاب عنوان «زمستان» برای کنسرتش می.گوید: «نخستین یادهای من از شعر زمستان اخوان ثالث برمی.گردد به دوران نوجوانی، به روزگاری که فصل زمستان برایم جز جلوه..ی دیگری از طبیعت نبود. با عطر بخاری هیزمی و یادگاری نوشتن روی بخار شیشه.ی پنجره.ها. در آن زمان به راز کلام اخوان پی نمی.بردم؛ ولی مانند زمستان دوستش داشتم. حال کلام اخوان دستمایه.ی اثری است که به گوش شما می.رسد. زمستانی نه از آن دست که من می.شناختم، زمستانی که پیامش برگرفته از رنج مردمانی بود که بهار را منتظر بودند.»بخش اول این کنسرت با همنوازی سه.تار و سازهای کوبه.ای آغاز می.شود و با نوای دریا برای کوارتت مضرابی در مایه.ی نوا ادامه می.یابد. متبسم این اثر را در سال 73 به مناسبت تولد دخترش -دریا- ساخته است. بخش دوم اما موسیقی آوازی است که شعر «زمستان» در مایه.های اصفهان، همایون، دشتی، چهارگاه و ماهور با همخوانی فریبا داودی و هادی فیض.آبادی اجرا می.شود.
  .

  ***

  .
  • * آقای متبسم به عنوان سوال اول لطفاً توضیح دهید که اصلاً چرا «زمستان» و چرا «مهدی اخوان ثالت»؟ یعنی این شعر بلند چه ویژگی.ای داشت که شما را به ساخت قطعه.ای بر اساس آن ترغیب کرد؟.
  اخوان ثالث یکی از شاخص.ترین و مهم.ترین شاعران در ادبیات معاصر ایران است. او البته تنها شاعر نوپردازی نیست که من روی اشعارش کار کرده.ام؛ بار قبل که در ایران کنسرت دادم، اشعاری از شاملو را نیز انتخاب کرده بودم. به تازگی نیز روی مجموعه.ای از اشعار فروغ. فرخزاد آهنگسازی کرده.ام که همراه با گروه دستان در اروپا اجرا شد. البته اولین تلاش.هایم برای ساخت قطعه.ی «زمستان» به دو سال پیش برمی.گردد. من این شعر را که میان مردم نیز از محبوبیت بسیاری برخوردار است، بسیار دوست دارم. یادم می.آید، زمان حیاتِ اخوان، گاهی که به اروپا می.آمد و شب شعرهایی برایش برگزار می.شد، .همه خواهان این بودند که او «زمستان» را اجرا کند؛ همان.طور که از شاملو می.خواستند تا «پریا» را بخواند. البته «اخوان» گاهی با لهجه.ی شیرین مشهدی.اش می.گفت: «زمستان یکی از اشعار من است،. چرا شما همیشه همین را می.خواهید؟ بگذارید تا من آزاد باشم و شعری بر اساس حال و هوای امروزم انتخاب کنم.» به.هرحال این شعر یکی از اشعار زیبای اخوان است و چون یک مجموعه است، برای یک قطعه.ی موسیقایی بلند مناسبت دارد.
  .
  • * تمام شعر در این قطعه استفاده شده است؟
  اتفاقاً خیلی جالب است که برایتان توضیح دهم تا به حال، «زمستان» تنها شعری است که من هیچ.چیزِ آن را حذف نکرده و از اول تا پایان آن را استفاده کرده.ام. در واقع به هیچ جای آن نمی.شد، دست زد. در اشعار کهن، یک بیت، درون خودش خلاصه است،. وقتی حافظ می.گوید: «زلف آشفته و خوی کرده و خندان لب و مست/ پیرهن چاک و غزل.خوان و صُراحی در دست»، شاعر در یک بیت، تصویری زیبا از معشوق ارایه می.دهد. یا آن هنگام که می.گوید: .دانی که چیست دولت؟ دیدار یار دیدن/ در کوی او گدایی بر خسروی گزیدن». در این اشعار لازم نیست تا تمام غزل را بخوانید تا متوجه منظور شاعر شوید؛ اما در شعر نو، باید داستان را از ابتدا تا پایان دنبال کنید، به خصوص در شعری مثل «زمستان». به همین خاطر نمی.توانستم چیزی از آن را حذف کنم.
  .
  • * با این وجود به نظر می.رسد نوشتنِ موسیقی برای آن کار پرزحمتی بوده باشد.
  بله؛ شعر نو، مثل صحبت کردن است؛ یعنی وزن و قافیه به شکل شعر کهن نیست تا وقتی ملودیِ جمله.ای را ساختید، بتوانید جمله.ی دوم را هم شبیه آن بسازید. ملودی هر لحظه باید خلق شود و نمی.توان تنها به تجربیات و پیشینه.ی ذهنی تکیه کرد. می.توانم بگویم ساخت ملودی برای اشعار نو مثل یک دگردیسی است. به این بخش شعرِ اخوان نگاه کنید که می.گوید: «زمین دلمرده/ سقف آسمان کوتاه/ غبارآلوده مهر و ماه/ زمستان است» شباهت.های اینها به یکدیگر بسیار کم است؛ با اینکه در مجموع یک ساختمان محکم دارند و چیز مشترکی را بیان می.کنند. به همین خاطر است که می.گویم کار کردن روی آن سخت است.
  .
  • * به خصوص اینکه آهنگسازی مثل شما بخواهد به موسیقی ایرانی پایبند بماند.
  من همیشه در کارهایم به موسیقی ایرانی مومن هستم. نه اینکه بخواهم مومن باشم، نمی.توانم نباشم.
  .
  • * با توجه به جهان موسیقایی.تان، تجربیاتی که در موسیقی چندصدایی داشته.اید و حضورتان در خارج از کشور، این مسأله عجیب نیست؟
  نه، «من اینجا ریشه در خاکم». در واقع هر کاری انجام دهم، اینجایی هستم. موسیقی.ای که من به آن تعلق دارم، مثل لهجه.ی من است. هر اندازه هم که بخواهم بدون لهجه صحبت کنم، باز شما در جایی متوجه می.شوید که «مشهدی» هستم. (خنده). من در واقع مثل شاعری هستم که به زبان ....ی.اش شعر می.گوید. موسیقی ایرانی برای من «زبان ....ی» است و اصلاً نمی.توانم به موسیقی دیگری فکر کنم. حالا دیگر هماهنگی میان این سبک موسیقی و این نوع شعر دیگر وظیفه.ی من است. اصلاً «خلق» یعنی همین. اگر قرار باشد همه.چیز حاضر و آماده باشد که همه می.توانند این کار را انجام دهند.در چنین زمانی است که من باید از جانم، تجربه.ام و هر چیزی که در اختیار دارم، مایه بگذارم. البته که نیاز به فکر کردن و مطالعه دارد و البته که کار آسانی نیست. نمی.شود وزنی را پیدا کرد و برای مثال بر اساس «فعولن، فعولن، فعولن، فعل» از ابتدا تا پایان قطعه را ساخت. اگر چه آنجا نیز دنیای خودش را دارد و در عین حال، دشواری.های خودش را. مثلاً اگرچه شعر فردوسی بر همین وزن است اما در هر مصرع و هر بیت، یک اتفاق در کلمه رخ می.دهد و ترکیباتی که درست می.کند و منظوری که می.رساند، متفاوت است. برای مثال زمانی که «رودابه» را تصویر می.کند یا وقتی می.خواهد شب را به تصویر بکشد، می.گوید: «شبی چون شبح روی شُسته به قیر/ نه بهرام پیدا نه کیوان نه تیر» انسان از این تصویری که از شب ارایه می.دهد، وحشت می.کند. منظورم این است که ما تمام این ابزار را داریم و ترکیب و ایجاد یک چیز نو خلق کردن وظیفه.ی آهنگساز است.
  .

  • * به نظر می.رسد به اجرای قطعات بلند علاقه دارید؟
  ببینید، من آهنگسازی هستم که دوست دارد توصیفِ درون را هم در کنار توصیفِ بیرون انجام دهد. به همین خاطر اشعار روایی و داستانی را دوست دارم. اشعاری که داستانی را بیان می.کند که از یک نقطه شروع و در نقطه.ی دیگر پایان می.گیرد. از آن طرف نمی.خواهم یک تصنیف بسازم، مثلاً با یک چهارمضراب و با یک چیز قدیمی، کلاژی درست کنم که دلم به آن راضی نیست. شما اگر به پروژه.ی «تو» هم نگاه کرده باشید، مشاهده می.کنید تِم.هایی که تکرار شده، مانند حلقه.های زنجیری هستند که حلقه.های دیگر زنجیر را به یکدیگر ارتباط می.دهند. شما وقتی آن قطعه را می.شنوید، مثل یک سمفونی یا یک قصه است. دست مخاطب را می.گیرد و از جایی به جای دیگر می.برد. این شیوه.ی من است که آن را بسیار دوست دارم.
  .
  • * و دلیل اینکه قطعه به صورت همخوانی اجرا می.شود؟
  دلیل این ماجرا که کاملاً روشن است. ( خنده)
  .
  • * این قید به همخوانی در شیوه.ی آهنگسازی.تان تأثیری نگذاشت؟
  یک قسمت از کار دوصدایی است و حتماً باید دو خواننده آن را اجرا کنند؛ بنابراین اگر بخواهیم آن را در خارج از کشور تنها با یک خواننده اجرا کنیم، باید یکی از اعضای گروه، خواننده را همراهی کند. من این اثر را برای صدای «کنترآلتو» ساختم که صدای خانم داودی این خصوصیت را دارد. حالا شرایط به گونه.ای است که در این اجرا، خوانندگان اونیسون نمی.خوانند و اکتاوِ یکدیگر اجرا می.کنند.
  .
  • * اجرای کنسرت فقط به دو شب محدود شده؛ چرا؟
  به.هرحال این کار سنگین است و شنونده.اش خاص. «زمستان» کنسرتی است که شاید مخاطب گسترده.ای نداشته باشد.
  .
  • * با علم به این ماجرا، قطعه را ساخته.اید؟
  من همیشه یک قطعه را برای خودم می.سازم. از ابتدا هم که آهنگسازی می.کردم، همین.طور بود. حال اگر شنونده.ای به آن علاقه.مند می.شود، سلیقه.اش با من جور در می.آید. من همیشه مسیر خودم را می.روم. این مسأله گاهی هم مخالفانی دارد و گاهی موافقانی که چندان برایم دغدغه نیست؛ چون اعتقاد دارم کارِ بدون انتقاد مرده است. هر کاری انجام دهید، ممکن است باز حرف و حدیث.هایی ایجاد کند. به همین خاطر است که من ترجیح می.دهم راه خودم را بروم.
  .
  • * همراه با گروه دستان در ایران هم اجرا خواهید داشت؟.
  حتماً. ما با برنامه.های نو و تازه به ایران هم خواهیم آمد.

  ادامه در منبع : تنها کاربران عضو قادر به مشاهده لینکها هستند ، برای مشاهده و دانلود لینکها از اینجا ثبت نام کنید


  #1 ارسال شده در تاريخ ۱۳۹۴/۰۲/۲۰ در ساعت 15:00

 2. # ADS
  مجری تبلیغات
  تاریخ عضویت
  -
  نوشته ها
  -
  فروشگاه آنلاین کیوبیس با سیستم پرداخت آنلاین و ارسال به سراسر نقاط ایران ، شهرستانها و روستاها در کمترین زمان ممکن ، فروش vst وی اس تی ارزان و با کیفیت ، فروش سمپل و پلاگین های جدید آهنگسازی

  بی نظیرترین آموزش فارسی نرم افزار کیوبیس ( سطح مقدماتی )
  آموزش فارسی کار با نرم افزار کیوبیس (سطح پیشرفته)
  آموزش فارسی CUBASE 5 & NUENDO4
  آموزش فارسی تکمیلی NUENDO5.5, CUBASE 6.5
  آموزش فارسی Ableton Live 9
  آموزش فارسی سونار Sonar X2,X3
  آموزش فارسی Cubase Elements 7

  آموزش فارسی protools 10
  آموزش فارسی Logic Pro X2 لاجیک
  آموزش فارسی Studio one استودیو وان
  آموزش فارسی BAND IN A BOX 2015
  آموزش فارسی Guitar Pro 6
  آموزش فارسی ضبط افکت میکس و مستر صدا ADOBE AUDITION CS5.5
  آموزش فارسی یک پروژه تنظیم آهنگ از ابتدا تا انتها

  آموزش فارسی اف ال استودیو FL Studio 12
  آموزش فارسی سمپلر کانتکت Native instrument Kontakt 5
  آموزش فارسی تصویری امنیسفر OMNISPHERE
  آموزش فارسی تخصصی تنظیم حرفه ای موسیقی
  آموزش فارسی موسیقی الکترونیک Steinberg Sequel
  آموزش فارسی تکنیکهای حرفه ای وکال همراه با آموزش Melodyne
  آموزش فارسی تکنیکهای رکورد صدا در استودیو موسیقی
  آموزش فارسی 101 ترفند حرفه ای میکس + مستر آهنگ با ایزوتوپ اوزون 7 izotope ozone
  آموزش فارسی جامع مسترینگ آهنگ Izotop Ozone 6 + tracks
  آموزش فارسی Fab Filter+Waves +Slate Digital

  آموزش کامل مراحل ساخت آهنگ از ابتدا تا انتها
  آموزش فارسی آهنگسازی در یک هفته
  آموزش فارسی تنظیم حرفه ای موسیقی
  آموزش فارسی مولتی مدیا تصویری مبانی موسیقی
  آموزش فارسی تنظیم و ارکستراسیون آهنگ
  آموزش فارسی فالش گیری و فاصله سازی صدای خواننده
  آموزش خوانندگی پاپ به زبان فارسی
  آموزش آهنگسازی در سبکهای پاپ، هیپ هاپ رپ،ترنس،هاوس،بلوز،جاز،راک

  آموزش فارسی میکس حرفه ای آهنگ
  آموزش فارسی میکس و مسترینگ حرفه ای
  آموزش فارسی یک پروژه میکس و مستر آهنگ از ابتدا تا انتها
  آموزش فارسی ریتم سازی در موسیقی
  آموزش فارسی ساخت بیت در موسیقی
  آموزش فارسی صداسازی با سینتی سایزرها
  آموزش فارسی فالش گیری و فاصله سازی صدای خواننده
  آموزش فارسی ساخت استودیوی موسیقی خانگی

  خرید وی اس تی پیانو spitfire audio hans zimmer piano
   

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۱۱/۱۲, 17:20
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۴/۳۱, 13:21
 3. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۴/۰۵, 11:21
 4. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۸/۱۴, 12:42
 5. پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۵/۲۵, 07:08

جستجو شده ها

Nobody landed on this page from a search engine, yet!

تا این لحظه 0 کاربر از این تاپیک دیدن کرده اند

فقط اعضا گروه ویژه vip و مدیران قادر به دیدن اسامی بازدیدکنندگان تاپیک هستند

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

کپی از مطالب سایت مجاز نمیباشد و پیگرد قانونی دارد

cubase.ir

BACK TO TOP
وی اس تی
آرتیست