کانال کیوبیس در تلگرام را دنبال کنید
آهنگسازی
آهنگسازی
صفر تا صد آموزش فارسی کیوبیس پک 1
صفر تا صد آموزش فارسی کیوبیس پک 2
آموزش فارسی صفر تا صد مسترینگ با پلاگینهای wavesدانلود کیوبیس 8 cubase با لینک مستقیم رایگان و آموزش نصب فارسی

دانلود رایگان وی اس تی استرینگ شرقی Fayez Saidawi Oriental Strings با لینک مستقیم تک پارت از سرور سایتآموزش آهنگسازی فارسی

+ پاسخ به موضوع
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: توصیه ابوالحسن صبا در ماه محرم/ تولید اثر سفارشی در کار مذهبی خطاست

 1. Ramin95 آواتار ها
  Ramin95
  شماره کاربری
  4941
  Contributor
  شهریور /۱۳۹۰
  4,009
  مثبت های دریافتی
  + های دریافتی575
  0
  سپاس از شما 815 بار در 687 پست
  Follows
  0
  Following
  0

  پیش فرض توصیه ابوالحسن صبا در ماه محرم/ تولید اثر سفارشی در کار مذهبی خطاست

  رضا مهدوی در گفت.وگوی تفصیلی با فارس مطرح کرد مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری با اشاره به توصیه 50 سال پیش ابوالحسن خان صبا گفت: استاد صبا به شاگردانش می.گفت در محرم و صفر از کارهای معمول دست بکشید و پای منبر.ها و روضه.خوان.ها بنشینید و نمونه.های بکر را از آنها یاد بگیرید!

  «رضا مهدوی» مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری در گفت.وگو با خبرنگار آیین و اندیشه فارس درباره واقعه جانسوز عاشورا و لزوم پرداختن هنرمندان به این واقعه بیان کرد: هنرمندان ما از دیرباز تاکنون در شاخه های مختلف و نه فقط موسیقی، همیشه عرض ارادت خودشان را به ساحت مقدس دین و مذهب داشتند.
  وی با بیان اینکه هنر دینی و مذهبی هر کدام مقوله های جداگانه ای هستند، گفت: هنر مذهبی از دل هنر دینی به وجود می آید. فلسفه عاشورا صرفاً یک هنر مذهبی نیست. در کنار مباحث فلسفی انسان سازی که بزرگ ترین هنر ائمه اطهار ما به ویژه امام حسین (ع) بوده، چنان حماسه عظیمی را در تاریخ بشریت می آفریند که در نوع خودش بی نظیر است که «فرهنگ شهادت» نام دارد.

  هنرمندان همیشه نسبت به قیام عاشورا عرض ارادت داشتند

  مهدوی در ادامه تشریح کرد: در فرهنگ تشیع، شهادت هنر محسوب می.شود که امام خمینی(ره) هم جمله.ای زیبا در این باره دارند؛ «شهادت هنر مردان خداست» یعنی اوج رسیدن به معبود و عشق بازی با او و اینکه بر روی زمین کاری کردند آسمانی. هنرمندان ما به شکل های مختلف و در انواع مختلف موسیقی، این عشق بازی و فرهنگ انسان.سازی دشت نینوا را با ضربات، ضمائم نقلی، ریتم.ها و با شقوق مختلف موسیقی سنتی و مدرن در گذر زمان به شکل.های مختلف نشان و ارادت خودشان را به عاشورا اثبات کرده اند.
  این مقام مسئول ادامه داد: این اثبات کردن ارادت با تولید آثار موسیقایی، عموماً بدون سفارش های دولتی و عمومی بوده است، به این معنی که به صورت خودجوش، همه ارادتی در این زمینه دارند و به شکل هنری خویش و متفاوت از دیگر رفتارهای مردمی، علیرغم اینکه با مردم هم در عزاداری همراه می شوند، اثبات می.کنند.

  * توصیه ابوالحسن خان صبا در ماه محرم

  مهدوی در توضیح مطلب خود.با ذکر یک مثال عنوان کرد: استاد ابوالحسن خان صبا، 50 سال پیش به شاگردانش می.گفت که در محرم و صفر دست از کارهای معمول بر دارید و پای منبری.ها و روضه.خوان.ها بنشینید و نمونه.های بکر را از آنها یاد بگیرید..او می.گفت: «اگر تعزیه و پرده.خوانی از بین برود نمی.دانیم چه چیزی حافظ و ضامن موسیقی دستگاهی می.شود».

  تجلی خوانندگان و اهالی موسیقی از دل فرهنگ مذهبی

  مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری به روند تجلی خوانندگان در دوران قدیم اشاره و اظهار کرد: موسیقی مذهبی و دستگاهی، مداحی و روضه خوانی که به صورت تعزیه تجلی پیدا کرد، خوانندگان زمان ها و دوران بعد را ساخت؛ یعنی کودک خوانی که در تعزیه وجود داشت، آواز، ردایف، نغمه.ها و رمز و رموزهای آوازخوانی را یاد می.داد و همین کودکان در بزرگسالی، به اشقیاءخوانی و کُر خوانی می.پرداختند و در نهایت آنهایی که اقبال عمومی.تری پیدا می کردند، به عنوان خواننده معرفی و مطرح می.شدند. مرحومان ظلی، طائرزاده، تاجر اصفهانی، ادیب خوانساری، نکیسا، بنان و … همه بزرگ شده فرهنگ مذهبی هستند و از جمله این جمع به شمار می آیند.

  تاکید بر بالا رفتن دانش و آگاهی مداحان و واعظان

  مهدوی.با بیان اینکه واعظان و مداحان باید دانش و آگاهی شان را بالا برند، توضیح داد: امروزه نیاز جامعه به واسطه جمعیت فراوان و شکل گیری رسانه های مختلف داخلی و خارجی چه تصویری و دیداری و چه مجازی، ده چندان شده است.
  وی افزود: در گذشته جمعیت کم بود و در یک محله بزرگ، یک هیات وجود داشت، اما امروزه در یک محله، ده ها هیات قرار دارد و بالطبع ده ها مداح و روضه خوان می خواهد. بنابراین این افراد باید خوراک شنیداری و معنوی مردم را در این ایام تامین کنند و برای تامین نیازهای واقعی مردم باید دانش شان را بالا ببرند. مگر الان یک استاد واقعی چه تعداد از این افراد را می.تواند آموزش دهد؛ بنابراین گفته می شود که برخی از این خوانده.ها، مداحی ها و روضه.خوانی.ها، خیلی در شأن فرهنگ عاشورا نیست.
  مهدوی که با این نوع طرز فکر مخالف است، در ادامه سخنانش به خبرنگار فارس گفت: با بضاعت کمی که وجود دارد و با حمایت های محدود دولتی، این نوع مداحی ها و روضه خوانی ها هم خوب است. برای بهبود این وضعیت، دولت باید به کمک بیاید و بودجه خاصی را برای فرهنگ موسیقی مذهبی کنار بگذارد و همان نسبت که برای فرهنگ قرآن خوانی، مساجد، اعزام مبلغ و … هزینه صرف می کند، باید بودجه ای جداگانه برای تئاتر، موسیقی و نقاشی مذهبی در اختیار سازمان تبلیغات اسلامی قرار دهد.

  مداحان همچنان نسبت به خواننده.های موسیقی اصالت بیشتری دارند

  وی با اشاره به تغییر شیوه زندگی در طول اعصار، در مقایسه خواننده های امروزی و مداحان عنوان کرد: امروز دیگر زمان آن نیست که هنرمندان بتوانند به صورت خودجوش ارائه خدمت کنند، چرا که شیوه زندگی متفاوت از گذشته است. امروز یک هنرمند موسیقی، فقط شغلش موسیقی است، در گذشته هنرمندان موسیقی شغل های مختلفی داشتند و موسیقی را به عنوان یک شغل در نظر نمی گرفتند، همچنان که مداحان امروز ما، شغل شان مداحی نیست و فقط عشق شان، مداحی است. این موضوع بیانگر اصالت مداحان است؛ یعنی مداحان ما نسبت به خواننده های موسیقی ما هنوز اصالت بیشتری دارند و به اصطلاح ادای دین شان، واقعی تر است.

  تولید اثر سفارشی در کار مذهبی خطاست/ بیان کردن درونیات شخص برای رسیدن به شهرت به کار گرفته می.شود

  مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری با تاکید بر اینکه حمایت های دولتی باید به شیوه صحیحی صورت پذیرد، پیشنهاد داد: برای اینکه موسیقی دانان ما به اصالت اولیه شان برگردند و بیش از حد به دنبال مادیات نباشند، نیازمند حمایت های دولتی هستند.
  وی ادامه داد: حمایت دولتی هم به این معنی نیست که دولت سفارش تولید اثر دهد، چراکه در کار مذهبی، سفارش دادن خطاست. باید بگذارند تا هنرمند عرض ارادت واقعی خودش را بر اساس دریافت محتوایی از واقعه عاشورا داشته باشد که این مهم ممکن است از طریق مطالعه، جستجو در مقاتل و یا از طریق فرهنگ شنیداری و شفاهی دریافت شود. پس از آن اثرش را تولیدکند و از ارگان ها و سازمان های دولتی بخواهد که حمایتش کنند. این نوع از حمایت بسیار بهتر است از شکلی که بسیاری از مدیران با توجه به نا آگاهی شان، اثری را سفارش می دهند که فقط یک بار شنیده می شود و به بایگانی می رود.
  مهدوی.اضافه کرد: این اثر چون بر گفته از روح واقعی و حقیقت نیست و در آن معنویتی وجود ندارد، مورد اقبال قرار نمی گیرد. متاسفانه این اثر، پر از ریا و مباحث خصوصی و درونی افراد است و به نوعی بیان کردن درونیات شخص برای رسیدن به شهرت به کار گرفته می شود. اما اگر بگذاریم هنرمند، آزادانه عرض ارادتش را نشان دهد و خودش دست به تولید اثر بزند و در مراحل بعدی مورد حمایت قرار بگیرد، به روح و اصل و باطن قضیه نزدیک تر است و قطعاً هم به دل مردم هم می نشیند، چون از دل برخواسته است.

  صدا.وسیما از هنرمندان و موسیقی آیینی حمایت واقعی نمی.کند

  رضا مهدوی در ادامه با انتقاد از عمکرد سازمان صدا و سیما و عدم حمایت واقعی این سازمان از هنرمندان، در این رابطه توضیح داد: واحد موسیقی صدا و سیما آثاری با موضوع عاشورا و مبتنی بر این واقعه تولید می.کند ولی مردم حاضر نیستند آنها را بشنوند، به همین دلیل خوراک هیئت.ها و ماشین.های خود را از جای دیگر تامین می.کنند. وی ضمن ابراز تأسف ادامه داد: گاهی این خوراک شنیداری، از آن طرف آب تامین می.شود و البته گاهی هم آثاری که تولید سازمان های دولتی چون حوزه هنری هستند و با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به بازار عرضه می شوند، این خوراک مردم را تامین می کنند.
  مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری.با بیان اینکه امسال در حوزه هنری 4 اثر موسیقایی آیینی و عاشورایی فاخر و ارزنده تولید شده است، گفت: این آثار با اینکه همین امسال تولید شدند، اما دیده نشده اند؛ چرا که صدا و سیما از این آثار حمایت نکرد و آنها را برای پخش عمومی در اختیار نگرفت و فقط به پخش چندین مداحی حاضر و آماده که قبلاً تصویربرداری شده بود، بسنده کرد.
  این هنرمند متعهد کشور.با اشاره به اینکه این نوع عملکرد، هنر تلویزیون نیست، تاکید کرد: بخشی از کار تلویزیون این است که برنامه های ضبط شده داشته باشد، اما در اصل باید خلاقیت داشته باشد. صدا و سیما باید درصدد باشد تا کارها و فعالیت های نهادهای دیگر را رصد کند و اقدامات خودجوش مردمی و جوان هایی که آثاری را خلق می کنند، را کشف و جستجو کند و احیاناً اگر دچار اشکالاتی هم بود، آنها را اصلاح کند.
  مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری در پایان بیان کرد: هنرمندان برای اینکه دیده شوند و انگیزه پیدا کنند، نیازمند رسانه هستند بنابراین تمام مراحل تولید اثر در نهایت باید در رسانه ای به صورت عمومی عرضه شوند. در این زمینه رسانه ملی ما حمایت واقعی را از هنرمندان نمی کند و فقط به صورت ابزاری، استفاده ای می کند و آثاری سطحی را تولید کرده و توقع دارد که مردم هم به آنها گوش دهند.

  منبع: خبرگزاری فارس farsnews.com

  انتشار این مطلب در بعد از ظهر روز چهارشنبه، 16 آذر 1390، ساعت 12:17

  مطالب مرتبط:


  #1 ارسال شده در تاريخ ۱۳۹۰/۰۹/۱۶ در ساعت 13:40

 2. # ADS
  مجری تبلیغات
  تاریخ عضویت
  -
  نوشته ها
  -
  فروشگاه آنلاین کیوبیس با سیستم پرداخت آنلاین و ارسال به سراسر نقاط ایران ، شهرستانها و روستاها در کمترین زمان ممکن ، فروش vst وی اس تی ارزان و با کیفیت ، فروش سمپل و پلاگین های جدید آهنگسازی

  بی نظیرترین آموزش فارسی نرم افزار کیوبیس ( سطح مقدماتی )
  آموزش فارسی کار با نرم افزار کیوبیس (سطح پیشرفته)
  آموزش فارسی CUBASE 5 & NUENDO4
  آموزش فارسی تکمیلی NUENDO5.5, CUBASE 6.5
  آموزش فارسی Ableton Live 9
  آموزش فارسی سونار Sonar X2,X3
  آموزش فارسی Cubase Elements 7

  آموزش فارسی protools 10
  آموزش فارسی Logic Pro X2 لاجیک
  آموزش فارسی Studio one استودیو وان
  آموزش فارسی BAND IN A BOX 2015
  آموزش فارسی Guitar Pro 6
  آموزش فارسی ضبط افکت میکس و مستر صدا ADOBE AUDITION CS5.5
  آموزش فارسی یک پروژه تنظیم آهنگ از ابتدا تا انتها

  آموزش فارسی اف ال استودیو FL Studio 12
  آموزش فارسی سمپلر کانتکت Native instrument Kontakt 5
  آموزش فارسی تصویری امنیسفر OMNISPHERE
  آموزش فارسی تخصصی تنظیم حرفه ای موسیقی
  آموزش فارسی موسیقی الکترونیک Steinberg Sequel
  آموزش فارسی تکنیکهای حرفه ای وکال همراه با آموزش Melodyne
  آموزش فارسی تکنیکهای رکورد صدا در استودیو موسیقی
  آموزش فارسی 101 ترفند حرفه ای میکس + مستر آهنگ با ایزوتوپ اوزون 7 izotope ozone
  آموزش فارسی جامع مسترینگ آهنگ Izotop Ozone 6 + tracks
  آموزش فارسی Fab Filter+Waves +Slate Digital

  آموزش کامل مراحل ساخت آهنگ از ابتدا تا انتها
  آموزش فارسی آهنگسازی در یک هفته
  آموزش فارسی تنظیم حرفه ای موسیقی
  آموزش فارسی مولتی مدیا تصویری مبانی موسیقی
  آموزش فارسی تنظیم و ارکستراسیون آهنگ
  آموزش فارسی فالش گیری و فاصله سازی صدای خواننده
  آموزش خوانندگی پاپ به زبان فارسی
  آموزش آهنگسازی در سبکهای پاپ، هیپ هاپ رپ،ترنس،هاوس،بلوز،جاز،راک

  آموزش فارسی میکس حرفه ای آهنگ
  آموزش فارسی میکس و مسترینگ حرفه ای
  آموزش فارسی یک پروژه میکس و مستر آهنگ از ابتدا تا انتها
  آموزش فارسی ریتم سازی در موسیقی
  آموزش فارسی ساخت بیت در موسیقی
  آموزش فارسی صداسازی با سینتی سایزرها
  آموزش فارسی فالش گیری و فاصله سازی صدای خواننده
  آموزش فارسی ساخت استودیوی موسیقی خانگی

  خرید وی اس تی پیانو spitfire audio hans zimmer piano
   

+ پاسخ به موضوع

موضوعات مشابه

 1. در خواست فوری سمپل آهنگ های جامایکایی و رگی تون
  توسط iran music در انجمن دانلود سمپل و لوپ Samples و Loops
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: ۱۳۹۵/۰۵/۰۳, 22:15
 2. درخواست معرفی میکروفن با قیمت 20 هزار تومان
  توسط N.Producer در انجمن Microphone (میکروفن ها)
  پاسخ ها: 10
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۴/۲۰, 18:53
 3. درخواست سمپل های رگاتون
  توسط iran music در انجمن درخواستها و مشکلات Loop و sample
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۱۱/۰۹, 11:36
 4. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۷/۰۶, 09:27
 5. چند توصیه برای محافظت از ساز شما
  توسط piano4all در انجمن سازهای بین المللی و غربی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۵/۲۰, 01:22

جستجو شده ها

Nobody landed on this page from a search engine, yet!

تا این لحظه 3 کاربر از این تاپیک دیدن کرده اند

فقط اعضا گروه ویژه vip و مدیران قادر به دیدن اسامی بازدیدکنندگان تاپیک هستند

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

کپی از مطالب سایت مجاز نمیباشد و پیگرد قانونی دارد

cubase.ir

BACK TO TOP
وی اس تی
آرتیست