کانال کیوبیس در تلگرام را دنبال کنید
آهنگسازی
آهنگسازی
استودیو موسیقی

صفر تا صد آموزش فارسی کیوبیس پک 1
صفر تا صد آموزش فارسی کیوبیس پک 2
آموزش فارسی صفر تا صد مسترینگ با پلاگینهای wavesدانلود کیوبیس 8 cubase با لینک مستقیم رایگان و آموزش نصب فارسی

دانلود رایگان وی اس تی استرینگ شرقی Fayez Saidawi Oriental Strings با لینک مستقیم تک پارت از سرور سایتآموزش آهنگسازی فارسی

+ پاسخ به موضوع
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: حمید متبسم: اعتبار نام «اسماعیل تهرانی» و «علی رهبری» کافی بود تا به کیفیت ارکستر اطمینان داشته باشم

 1. Ramin95 آواتار ها
  Ramin95
  شماره کاربری
  4941
  Contributor
  شهریور /۱۳۹۰
  4,009
  مثبت های دریافتی
  + های دریافتی575
  0
  سپاس از شما 815 بار در 687 پست
  Follows
  0
  Following
  0

  پیش فرض حمید متبسم: اعتبار نام «اسماعیل تهرانی» و «علی رهبری» کافی بود تا به کیفیت ارکستر اطمینان داشته باشم

  موسیقی ما - امروز 27 تیرماه قرار است ارکستر سازهای ملی ایران به رهبری «اسماعیل تهرانی» و با آواز «محمد معتمدی» و «وحید تاج» روی صحنه برود. این اتفاق مهمی است؛ آن هم در شرایطی که تا همین چند ماه قبل، ایران چنین ارکستری نداشت؛ اما نکته.ی مهم دیگری که در این اجرا نمی.توان به سادگی از آن گذشت، حضور «حمید متبسم» -آهنگساز و نوازنده- به عنوان سولیست است و همچنین اجرای دیگری از قطعه.ی «ونوشه» که می.توان آن را یکی از مهم.ترین آثار این آهنگساز برجسته دانست.به گزارش «موسیقی ما»، «متبسم» این قطعه را بر اساس چند تم محلی ساخته است. خودش می.گوید بعد از شنیدن «قطعه.ای در ماهور» -برای ارکستر سازهای ایرانی و سه.تار- ساخته.ی استاد پایور، به فکر ساخت «ونوشه» -برای ارکستر سازهای ایرانی و سولوی سه.تار- افتاده است. اثری که بعدها توسط گروه موسیقی «عارف» به سرپرستی زنده.یاد «پرویز مشکاتیان» ضبط شد.

  حالا «ونوشه» قرار است با تغییراتی اجرا شود: «در اجرای جدید تغییراتی داده.ام که شاید به خاطر تجربیاتی است که در این سال.ها به دست آورده.ام. به هر روی موسیقی امروز ایران، دچار تغییراتی شده و نگرش من نیز نسبت به موسیقی؛. برای مثال حالا سکوت.ها حساب.شده.تر است یا سازهای جدیدی به آن اضافه شده؛ اما این تغییرات خیلی اندک است، چیزی حدود پنج تا ده درصد.»

  پيش از ارکستر سازهای ملی، استاد پايور و همچنين استاد دهلوي تجربه.اي مشابه با آنچه هم.اكنون در این اركستر ديده مي.شود، را داشته.اند؛ اما به هر روی این ارکستر تجربه.ای جدید با رهبر و آهنگسازانی جدید است. برای همین است که متبسم می.گوید: «آثار تولید شده و تلاش.های صورت گرفته توسط استاد پایور و استاد دهلوی راهنما و راهگشای نسل من شد. استاد پایور گروهی قَدَر با سازهای ملی تشکیل داده بود که در وسعت ارکستر نبود و ارکستر استاد دهلوی تنها متشکل از سازهای مضرابی بود. ارکستری که اکنون تشکیل شده، قابل مقایسه با ارکستر «سیمرغ» است که برای اولین بار از تمامی سازهای ملی تشکیل شد. ارکستر سیمرغ بی.هیچ حمایتی توانست کار خود را تا آن.جا که می.بینیم، به نتیجه برساند که گواه آن اثر صوتی و تصویری این پروژه و کنسرت.های ایران و خارج از کشور است.»

  قرار است در اولین کنسرت ارکستر سازهای ملی ایران قطعاتی از درویش.خان، عارف قزوینی، مرتضی محجوبی، علینقی وزیری، روح.الله خالقی، حسین دهلوی، اسماعیل تهرانی و بهزاد عبدی در کنار «ونوشه» اجرا شود. ارکستر سازهای ملی ادامه.ی راه ارکسترهایی است که پیش از این با اه...ی مشابه فعالیت خود را شروع کردند و البته اقبال کافی برای ادامه.ی حیات نداشتند و مسائلی -معمولاً مالی- مانع از ادامه.ی فعالیت آنها شد. با این اوصاف آیا می.توان امیدوار بود که این ارکستر بتواند به حیات خود ادامه دهد؟ آن هم در شرایطی که پیش از این ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر موسیقی ملی به همین دلیل نتوانستند به حیات خود ادامه دهند.

  به همین دلیل است که «متبسم» می.گوید: «هیچ ارکستری با این حجم و اندازه بدون حمایت ارگان.های دولتی امکان ادامه.ی حیات ندارد. پیش از این نیز اشاره کرده.ام که اهمیت پرداختن به مسائل فرهنگی کمتر از پرداختن به سلامت آب.وهوا و خوراک مردم نیست. بدون.شک این مسأله تنها یک وظیفه.ی دولتی است؛ پرداختن به مسائل اجتماعی و فرهنگی خواست مردم و وظیفه.ی دولت است. حال امیدوارم این ارکستر با حمایت.های دولتی به فعالیت خود ادامه دهد. چیزی که در کشور همسایه، آذربایجان، بیش از یک قرن است که اتفاق افتاده است.» به نظر می.رسد این درست نقطه.ی افتراق ما و کشور همسایه است. کشوری که با وجود آنکه از ثروت چندانی برخوردار نیست؛ اما امروزه موسیقی.اش چنان قدرتی پیدا کرده پکه می.تواند «تار» را در جهان به نام خود ثبت کند.

  «متبسم» آهنگساز و نوازنده.ی سخت.گیری است. گزیده.کاری.اش در این سال.ها نشانه.ای بر این موضوع است. برای همین شاید برای عده.ای این پرسش مطرح شود که با توجه به اين مسأله كه اين اركستر تاكنون فعاليتي نداشته، چگونه حاضر به تك.نوازي در آن شده است؟ او در پاسخ به این سوال می.گوید: «اعتبار نام اسماعیل تهرانی و علی رهبری برای من کافی بود تا به کیفیت کار این ارکستر اطمینان پیدا کنم. علاوه بر این، نسل جوان نوازنده.های سازهای ایرانی عموماً در اجرای مطالب ارکسترال توانا هستند و برخی از نوازنده.های این ارکستر در پروژه.ی سیمرغ با من همکاری داشته و آنها را می.شناسم. امیدوارم به عنوان کسی که در این زمینه تجربه دارد، برای این جریان و ادامه.ی فعالیت این ارکستر نقشی داشته باشم.»

  آهنگساز گروه موسیقی دستان، همچنین درباره.ی تفاوت ارکستر سازهای ملی ایران و ارکستر ملی چنین می.گوید: «ارکستر ملی عنوانی است که تاکنون برای ترکیبی از سازهای غربی و ایرانی به کار رفته؛ پس اولین تفاوت ارکستر سازهای ملی با آن در عدم حضور سازهای غیرایرانی است. آهنگسازی برای سازهای ایرانی موجب رشد این رشته در زمینه.ی موسیقی ایران و به موازات آن رشد هم.نوازی و سازسازی خواهد شد. نیاز، بستر رشد و تحولِ تمام پدیده.های اجتماعی در طول تاریخ بوده است.»

  اما صرف.نظر از مسائل سخت.افزاری، به نظر می.رسد ارکستر سازهای ملی ایران با چالش.های دیگری نیز روبه.رو باشد. برای مثال، مسائلي در خصوص مشكل كوك سازهاي ايراني و همچنين صداي بم. اینها اما چیزهایی نیست که این نوازنده.ی کارکشته -که سال.هاست با همین سازها در برترین سالن.های موسیقی جهان به اجرای برنامه پرداخته- اهمیتی داشته باشد.

  برای همین است که به «موسیقی ما» می.گوید: «در موسیقی ایران، اصوات با نام.شان شناخته می.شوند و نه با فرکانس.شان. این بدان معنی است که اگر دست.بازِ ساز تار را دو (Do) می.شناسیم و اگر نیم.پرده پایین.تر و یا بالاتر کوک.اش کنیم، اگرچه فرکانس دیگری ارائه می.دهد، باز هم آن را دو (Do) می.نامیم. مرسوم است که گاه به ضرورت یا به سلیقه، سیم سازهایمان را با فرکانس متفاوت کوک می.کنیم. این تغییرات یکی از دلایل ناکوک شدن سازهای ایرانی است که در صورت ثابت بودن کوک و عادت سیم و ساز به یک نوع فشار، کوک، بهتر حفظ می.شود. علاوه بر این، جنس و قطر سیم.ها قابل بررسی و آزمایش بیشترند. اگر به ضرورت این مسئله رسیده باشیم، به طور قطع علم سازسازی قادر به حل این مشکل است.»

  متبسم ادامه می.دهد: «همچنین در مورد صداهای بم، با به رسمیت شناختن سازی مانند بم.تار و رشد نوازندگی در این زمینه و با اضافه شدن سازهایی مانند قیچک آلتو و باس به سازهای آرشه.ای ایران، مقداری از این کمبود جبران شده و همان.طور که اشاره شد، در صورت وجود این ارکستر و دست.به.کار شدن آهنگسازان، برای خلق قطعاتی برای آن، این نیاز بیش از پیش حس خواهد شد و قطعاً در آینده سازهایی برای رفع این مشکل به وجود خواهند آمد.»
  .  ادامه در منبع : تنها کاربران عضو قادر به مشاهده لینکها هستند ، برای مشاهده و دانلود لینکها از اینجا ثبت نام کنید


  #1 ارسال شده در تاريخ ۱۳۹۴/۰۴/۲۸ در ساعت 03:40

 2. # ADS
  مجری تبلیغات
  تاریخ عضویت
  -
  نوشته ها
  -
  فروشگاه آنلاین کیوبیس با سیستم پرداخت آنلاین و ارسال به سراسر نقاط ایران ، شهرستانها و روستاها در کمترین زمان ممکن ، فروش vst وی اس تی ارزان و با کیفیت ، فروش سمپل و پلاگین های جدید آهنگسازی

  بی نظیرترین آموزش فارسی نرم افزار کیوبیس ( سطح مقدماتی )
  آموزش فارسی کار با نرم افزار کیوبیس (سطح پیشرفته)
  آموزش فارسی CUBASE 5 & NUENDO4
  آموزش فارسی تکمیلی NUENDO5.5, CUBASE 6.5
  آموزش فارسی Ableton Live 9
  آموزش فارسی سونار Sonar X2,X3
  آموزش فارسی Cubase Elements 7

  آموزش فارسی protools 10
  آموزش فارسی Logic Pro X2 لاجیک
  آموزش فارسی Studio one استودیو وان
  آموزش فارسی BAND IN A BOX 2015
  آموزش فارسی Guitar Pro 6
  آموزش فارسی ضبط افکت میکس و مستر صدا ADOBE AUDITION CS5.5
  آموزش فارسی یک پروژه تنظیم آهنگ از ابتدا تا انتها

  آموزش فارسی اف ال استودیو FL Studio 12
  آموزش فارسی سمپلر کانتکت Native instrument Kontakt 5
  آموزش فارسی تصویری امنیسفر OMNISPHERE
  آموزش فارسی تخصصی تنظیم حرفه ای موسیقی
  آموزش فارسی موسیقی الکترونیک Steinberg Sequel
  آموزش فارسی تکنیکهای حرفه ای وکال همراه با آموزش Melodyne
  آموزش فارسی تکنیکهای رکورد صدا در استودیو موسیقی
  آموزش فارسی 101 ترفند حرفه ای میکس + مستر آهنگ با ایزوتوپ اوزون 7 izotope ozone
  آموزش فارسی جامع مسترینگ آهنگ Izotop Ozone 6 + tracks
  آموزش فارسی Fab Filter+Waves +Slate Digital

  آموزش کامل مراحل ساخت آهنگ از ابتدا تا انتها
  آموزش فارسی آهنگسازی در یک هفته
  آموزش فارسی تنظیم حرفه ای موسیقی
  آموزش فارسی مولتی مدیا تصویری مبانی موسیقی
  آموزش فارسی تنظیم و ارکستراسیون آهنگ
  آموزش فارسی فالش گیری و فاصله سازی صدای خواننده
  آموزش خوانندگی پاپ به زبان فارسی
  آموزش آهنگسازی در سبکهای پاپ، هیپ هاپ رپ،ترنس،هاوس،بلوز،جاز،راک

  آموزش فارسی میکس حرفه ای آهنگ
  آموزش فارسی میکس و مسترینگ حرفه ای
  آموزش فارسی یک پروژه میکس و مستر آهنگ از ابتدا تا انتها
  آموزش فارسی ریتم سازی در موسیقی
  آموزش فارسی ساخت بیت در موسیقی
  آموزش فارسی صداسازی با سینتی سایزرها
  آموزش فارسی فالش گیری و فاصله سازی صدای خواننده
  آموزش فارسی ساخت استودیوی موسیقی خانگی

  خرید وی اس تی پیانو spitfire audio hans zimmer piano
   

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۴/۰۲/۲۸, 15:50
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۲/۱۹, 00:40

جستجو شده ها

Nobody landed on this page from a search engine, yet!

تا این لحظه 1 کاربر از این تاپیک دیدن کرده اند

فقط اعضا گروه ویژه vip و مدیران قادر به دیدن اسامی بازدیدکنندگان تاپیک هستند

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

کپی از مطالب سایت مجاز نمیباشد و پیگرد قانونی دارد

cubase.ir

BACK TO TOP
وی اس تی
آرتیست