کانال کیوبیس در تلگرام را دنبال کنید
آهنگسازی
آهنگسازی
صفر تا صد آموزش فارسی کیوبیس پک 1
صفر تا صد آموزش فارسی کیوبیس پک 2
آموزش فارسی صفر تا صد مسترینگ با پلاگینهای wavesدانلود کیوبیس 8 cubase با لینک مستقیم رایگان و آموزش نصب فارسی

دانلود رایگان وی اس تی استرینگ شرقی Fayez Saidawi Oriental Strings با لینک مستقیم تک پارت از سرور سایتآموزش آهنگسازی فارسی

+ پاسخ به موضوع
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: گفت.وگو با محمد منتشری خواننده ترانه.های قدیم تهران در سالروز تولدش موسیقی ما موزه.ای نیست

 1. Ramin95 آواتار ها
  Ramin95
  شماره کاربری
  4941
  Contributor
  شهریور /۱۳۹۰
  4,009
  مثبت های دریافتی
  + های دریافتی575
  0
  سپاس از شما 815 بار در 687 پست
  Follows
  0
  Following
  0

  پیش فرض گفت.وگو با محمد منتشری خواننده ترانه.های قدیم تهران در سالروز تولدش موسیقی ما موزه.ای نیست

  گفت.وگو با محمد منتشری خواننده ترانه.های قدیم تهران در سالروز تولدش
  موسیقی ما موزه.ای نیست

  موسیقی ما- راضیه غنجی :قرار نگذاشته بودیم گفت.و.گویمان با این خواننده در روز تولدش منتشر شود؛ آمدیم بگوییم با اینکه ۷۰ سال از عمرش می.گذرد سرحال است و امید بسیاری برای آینده دارد. دیدیم ۱۳ دی ماه به دنیا آمده، همین امروز، «تولدتان مبارک استاد منتشری». او از آن دسته شاگردانی است که ارادت عجیبی به استادش دارد حتی حالا که ۳۱ سالی از فوت استاد می.گذرد با احترام از اسماعیل مهرتاش یاد می.کند. محمد منتشری می.گوید: «او برای شاگردانش از جان مایه می.گذاشت که امروز برایمان مایه جان. شده.است.» اوایل امسال آلبوم موسیقی ردیف آوازی اسماعیل مهرتاش را منتشر کرد تا ادای دینی کرده باشد به استادش. او را با ترانه.های تهران قدیم می.شناسند و در این حوزه دغدغه بسیاری دارد. در یکی از همین روزهای بارانی حرف.های جدیمان را سر یک میز تقسیم کردیم شما نیز همچون باران صبور باشید و همراهیمان کنید. آقای منتشری از مکاتب آوازی بگویید در گفت.و.گویی از شما خوانده بودم که همچون استادتان (اسماعیل مهرتاش) خیلی به تقسیم بندی بر اساس مکاتب آوازی اعتقاد ندارید؟
  اطلاق مکاتب آوازی بعد از انقلاب رواج پیدا کرد، نظر من هم همچون استادم بر این است که این شیوه.های خواندن است که تفاوت دارد تقسیم بندی موسیقی آوازی به مکاتب تهران، اصفهان و تبریز خیلی صحیح و معقول نیست، من بار.ها گفته.ام که این شیوه.های خواندن است که متفاوت است. ممکن است عناصر شاخصی در آوازهای ما باشد اما نمی.توان نام این شیوه.ها را مکتب گذاشت. مثلاً چیزی که به نام صداسازی این روز.ها جا افتاده است، معنی ندارد. وقتی خواننده.ای همین ردیف.ها را کار کند صدایش ساخته می.شود. فلسفه ردیف نیز همین است که فرد بتواند تحریر.ها را درست بخواند تا صدایش ساخته شود، کسی که به دنبال صداسازی می.رود بعد از دوسال می.بینیم چیزی یاد نگرفته است. ما امروز خواننده.ای هم تراز خواننده.های قدیمی نداریم، امروز هر آنچه در حوزه موسیقی می.بینیم تقلید است، تقلید هم در هنر جایگاهی ندارد، کسی که وارد وادی هنر می.شود باید خودش را بشناسد فرقی هم نمی.کند در هررشته.ای که فعالیت می.کند در هنرهایی همچون خط، نقاشی، ساز و آواز. آنهایی که ماندگار شدند کسانی بودند که حرفی برای گفتن داشتند و از هرگونه شبیه کسی خواندن دوری می.کردند اصلاً آن موقع رادیو و تلویزیون صدای خواننده.ای که تقلید می.کرد را پخش نمی.کرد و اینهایی که ادای خواننده دیگری را در می.آوردند اجازه ورود به رادیو را نداشتند.
  پس تأثیر استاد چه می.شد؟
  ما حدود ۱۰ نفر بودیم که شاگردی یک استاد را می.کردیم صدای کدامیک از ما شبیه دیگری است؟ چرا هر کدام لحن و صدایی مختص خود داریم؟ زمانی که شما با ردیف.ها آشنا شدید، در فراگیری آن تلاش کردید و به جایی رسیدید که به لحاظ تئوری همه مسائل را یاد گرفتید حال باید سبکی را برای خود پیدا کنید. من، جمال وفایی، عبدالوهاب شهیدی و محمدرضا شجریان؛ همگی از شاگردان استاد مهرتاش بودیم. کدام یک از ما شبیه به هم می.خواند؟ اگر جوان.هایی که وارد این عرصه می.شوند نمی.توانند سبکی برای خودشان ابداع کنند، یا توانش را ندارند یا استعدادش را.
  مرز بین ابداع و نوآوری و مسیر را به خطا رفتن بسیار کوتاه است، مثلاً کسی که آواز را نزد استادش فراگرفت و بعد از مدتی احساس کرد شیوه.اش را یافته گرچه شاید او به گمان خود راه را پیدا کرده.است؟ اینجا تکلیف چیست؟
  او باید تلاش کند خود را پیدا کند و بقیه را به عهده استاد بگذارد، این صاحب نظر و استاد است که باید قضاوت کند. آن.ها که تکرار می.کنند در برهه.ای از زمان خواهند ماند، بعد از مدتی از بین می.روند تمام می.شوند و ماندگار نخواهند شد.
  چه چیز ضامن ماندگاری یک هنرمند را ایجاد می.کند؟
  ما صحبت از ضوابط می.کنیم نه روابط. یکی ممکن است طبق رابطه بماند اما ما درباره هنر صحبت می.کنیم درباره یک اصل، اگر کسی بر اساس روابط توانست چند سالی بماند، این دلیل ماندگاری.اش نمی.شود. کار ما بر اساس روابط نبوده. بلکه همواره بر اساس ضابطه.ها کار کرده.ایم که هنوز هم حرفی برای گفتن داریم. غلامحسین بنان و محمودی خوانساری چیزی برای ارائه داشتند که ماندگار شدند. آن موقع اگر کسی تقلید می.کرد در رادیو جایگاهی نداشت، مجبور بود برود خودش را بیابد و اگر نمی.توانست، می.رفت سراغ زندگی.اش به.طوری که موسیقی را به کل کنار می.گذاشت. به زور که نمی.توان هنرمند شد. می.شود؟ فرد علاقه.مند به هنر باید استعداد، سواد و عشق داشته باشد. برای آنچه که می.خواهد وقت بگذارد و فقط به صرف شهرت به دنبال هنر نرود، هیچکس از شهرت بدش نمی.آید اما به چه شیوه و قیمتی، .مردم را که نمی.توانید گول بزنید، اگر ۴ نفر آواز بخوانند و هر کدام شبیه دیگری باشند ممکن است برای مدتی مردم صدایشان را بشنوند اما در بلند مدت ماندگار نخواهد شد در ..نهایت مردم به سراغ اصل می.روند و می.گویند وقتی اصل است چرا نسخه تقلیدی. آن را گوش کنیم. باید هنرمند حرفی بزند که کسی نگفته است، طوری بخواند که کسی نخوانده است و اگر نقاش است اثری خلق کند که تا قبل از او کسی آن را نکشیده است، ببینید چرا در دنیا تنها یک تابلو لبخند ژکوند ماندگار شده.است و نسخه دیگری ندارد، به قول شاعر «سخن نو آر که نو را حلاوتی است دگر». گاهی این تکرار به جایی می.رسد که حرکات دست هنرمندان جوان نیز شبیه آن کسی می.شود که از او تقلید می.کنند. خواننده.ای همچون بنان چرا ماندگار شد که امروز بعد از سال.ها باز هم مردم صدایش را می.شنوند چون یک اصل بود. عبدالوهاب شهیدی بعد از بنان به رادیو رفت می.توانست شبیه بنان بخواند چرا که آن زمان بنان در اوج بود این کار را نکرد چون به اصالت هنر معتقد بود، فکر می.کنید اگر این کار را می.کرد او اصلاً در برنامه گلهای رادیو جایی داشت.
  آقای منتشری، آوازهای قدیمی چه قدرتی داشت که بر دل.ها می.نشست به.طوری که امروز هم مخاطب دارد، امروز با رونق وضعیت آکادمیک و فضاهای آموزشی، .ارتقای امکانات برای رشد یک هنرمند باز هم آواز.ها آنطور که باید بر دل و جان آدمی نمی.نشیند؟ ضعف از کجاست؟
  مشکل بزرگ به این برمی.گردد که هیچ ارگانی هنرمند را حمایت نمی.کند... اعضای شورای موسیقی در گذشته افرادی چون همایون خرم، علی تجویدی، پرویز یاحقی، حبیب.الله بدیعی بودند. اما امروز دیگر اینگونه نیست، ما دیگر شاهد آن اساتید موسیقی نیستیم، استاد عبدالوهاب شهیدی می.گفت استاد مهرتاش همچون یک هزاره است یعنی باید هزار سال بگذرد تا هنرمندی همچون او متولد شود، کلاس.های استاد مهرتاش رایگان بود اگر ایشان قرار بود از من مبلغی را برای کلاس.هایشان بگیرند من قطعاً با توجه به شرایط مالی که داشتم نمی.توانستم در این کلاس.ها شرکت کنم. مثلاً زنده یاد پیرنیا آن همه هنرمند درجه یک را در رادیو دور هم جمع کرد و زمانی که دید بودجه.ای که رادیو در اختیارش قرار داده کفاف هنرمندان را نمی.دهد خودش شخصاً بودجه.ای از سازمان برنامه و بودجه گرفت تا خرج هنرمندان کند شما امروز یک پیرنیا نشان بدهید. این همه نهاد و سازمان به نام حمایت از هنر و هنرمندان تشکیل شد فرهنگستان هنر، حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان صدا و سیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اما همه این.ها آنطور که باید از هنرمندان حمایت نمی.کنند.
  اما من احساس می.کنم این.که اثر هنرمندان بر دل نمی.نشیند به خود هنرمندان هم برمی گردد متأسفانه برخی از بعد از کسب شهرت تنها به درآمدزایی فکر می.کنند، از آنجایی که برای عشق تلاش نمی.کنند اثرشان آنطور که باید بردل نمی.نشیند.
  بله عده.ای آمده.اند برای کاسبی، با صداهایی که تقلیدیست، خدا را هم بنده نیستند، فرصتی فراهم شده آن.ها هم آمده.اند که جیب خود را پرکنند و بروند کسی دلش برای هنر نسوخته.! اما در گذشته هنرمند اصیل اصلاً به این مسائل فکر نمی.کرد، مرحوم قوامی برای پول نمی.خواند، محمودی خوانساری هم همچنین. آن موقع از آن.ها دعوت می.کردند در قبال پول زیادی که می.دهند در کافه.ها بخوانند اما آن.ها قبول نمی.کردند چون حساب هنر را از مادیات جدا می.دانستند. استاد مهرتاش همواره این نکته را به ما یادآوری می.کردند که در هنر به دنبال کسب ثروت نباشید گرچه طبیعتاً شهرت ثروت را نیز به دنبال دارد، اما نباید هدف پول باشد.
  راستی، ردیف استاد مهرتاش چه ویژگی.هایی داشت که تصمیم گرفتید آن را منتشر کنید؟ در حالی که عده.ای آن را کامل نمی.دانند؟
  ما توقع نداریم همه ما را تأیید کنند بلکه این مسئله سلیقه.ای است. ما به آن ردیفی که منتشر کردیم اعتقاد داریم اگر کسی توانست بهتر از ما بخواند ما از حضورش خرسند خواهیم شد. ما ۵ سال روی این ردیف کار کردیم ممکن است فردی گوش بدهد و از آن خوشش نیاید از هر کاری، همه نباید تعریف کنند، اصلاً شاید کسی از این روایت استاد مهرتاش خوشش نیاید، این دیگر سلیقه.ای است. به نظر خود بنده و به گواه شاگردان این استاد کار بزرگی انجام شده.است. بضاعت ما این بوده است، هرکس بهتر می.تواند در این مسیر قدم بردارد ما از حضورش استقبال می.کنیم.
  اگر موافق باشید وارد مبحث دیگری شویم. آقای منتشری ترانه.های کوچه.باغی دیگر رونق گذشته.ها را ندارند با این.که مخاطب پسند بود از بین رفته است؟
  از بین نرفته ما امروز تلاش می.کنیم آن را زنده کنیم.
  این.که امروز تلاش می.کنید که آن را زنده کنید به معنای آن است که از بین رفته است، علتش چیست؟
  اگر بدانید ما برای گرفتن مجوز چندین بار به وزارت ارشاد مراجعه کردیم تا بتوانیم این آثار را منتشر کنیم! الآن اوضاع بهتر شده، شرکت.های تولیدکننده آثار هنری خودشان پیگیری.های مجوز را انجام می.دهند. خواندن در حوزه موسیقی.های کوچه باغی صدای خاصی می.خواهد و هر فردی با هر صدایی نمی.تواند خواننده موسیقی.های این چنینی باشد. خیلی.ها نیز این مسیر را تجربه کردند اما موفق نبودند چون این ترانه.ها لحن خاص خودش را می.خواهد بعد از صدا نیز استعداد اهمیت بسیاری دارد.
  میانه.تان با موسیقی پاپ چگونه است؟
  موسیقی پاپ ما.. همان موسیقی محلی است، موسیقی کردی، موسیقی شیرازی، موسیقی گیلکی این.ها موسیقی پاپ است، نه آن چیزی که امروز در جامعه وجود دارد و متأسفانه برخی جوان.ها شنونده آن هستند، موسیقی که تلفیقی از موسیقی اسپانیولی، پاکستانی، افغانستانی است موسیقی بی.هویتی که نام و نشان ندارد و بدون شناسنامه است. بر عکس نظر کسانی که معتقدند خطری برای موسیقی ملی ما محسوب می.شود من چنین نظری ندارم، موسیقی ما فراز و نشیب.های متعددی را طی کرده تا به امروز رسیده است اما از بین نرفته، اصل هیچگاه از بین نمی.رود. همین. ردیف.هایی که ما منتشر کردیم در تاریخ موسیقی می.ماند کمااین.که داشته.های ما از دوران ساسانی برای ما مانده است، موسیقی هیچگاه از بین نمی.رود. افرادی هستند که امروز خالصانه تلاش می.کنند نویسنده می.نویسد، ترانه سرا ترانه.اش را می.نویسد، آهنگساز آهنگش را می.خواند، خواننده آوازش را می.خواند. اگر قرار بود این موسیقی از بین برود ما امروز این داشته.ها را نداشتیم. این میراث سینه به سینه منتقل شده تا به امروز رسیده است. مردم به این داشته.ها عشق می.ورزند و آن.ها را دوست دارند. یکبار فردی به من گفت این موسیقی عتیقه شده باید به موزه برود. من هم در پاسخش گفتم مگر حافظ بعد از ۸۰۰ سال در موزه.ها رفته؟ امروز در هر خانه کنار قرآن و دیوان حافظ دیده می.شود. موسیقی ما هم جدا از این اشعار نیست. پس این نگاه موزه.ای به موسیقی اصیل ایرانی اصلاً معنی ندارد. در ادامه نیز باید بگویم محمد نوری خواننده موسیقی پاپ بود اما موسیقی ایرانی را به خوبی می.شناخت، او معتقد به روایت گونه از موسیقی مدرن بود اما می.گفت صدایش موسیقی دیگری جز موسیقی ایرانی را می.طلبد و به این سمت رفت، او طرفداران بسیاری داشت و داردو نسل.های مختلف با صدای او زندگی کردند.
  در پایان اگر گفته.ای باقی مانده بگویید؟
  من تنها خطاب به جوانان این نکته را باید بگویم، ما با هنر ملی می.توانیم در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم، ما با هنرهای ملیمان همچون خط، نقاشی و موسیقی ایرانی می.توانیم ایرانی بودنمان را به رخ دنیا بکشیم، شما اگر قرار باشد گیتار بزنید در حد نوازنده.های گیتار درجه ۳ کشورهای دیگر هم نخواهید بود. اگر آنجا بروید از شما نمی.خواهند که سمفونی شماره ۵ بتهون را بنوازید. ما باید با هنر ملی خودمان هنرنمایی کنیم. وقتی تمدن مهمی چون ایران وجود داشت اصلاً آن.ها نبودند، تمام ساز.هایشان را بر اساس تار ما ساختند گیتار را بر اساس تار ما ساختند، ویلن را براساس کمانچه، پیانو را بر اساس سنتور ما و سازهای بادیشان را نیز بر اساس ساز نی ما ساختند. این را هم بدانید موسیقی از بین نمی.رود، پیشینیان ما با این هنر اصیل زندگی کردند، ما نیز زندگی خود را با آن.ها گذراندیم فرزندان ما نیز با این موسیقی زندگی خواهند کرد.
  ادامه در منبع : تنها کاربران عضو قادر به مشاهده لینکها هستند ، برای مشاهده و دانلود لینکها از اینجا ثبت نام کنید


  #1 ارسال شده در تاريخ ۱۳۹۰/۱۰/۱۴ در ساعت 08:40

 2. # ADS
  مجری تبلیغات
  تاریخ عضویت
  -
  نوشته ها
  -
  فروشگاه آنلاین کیوبیس با سیستم پرداخت آنلاین و ارسال به سراسر نقاط ایران ، شهرستانها و روستاها در کمترین زمان ممکن ، فروش vst وی اس تی ارزان و با کیفیت ، فروش سمپل و پلاگین های جدید آهنگسازی

  بی نظیرترین آموزش فارسی نرم افزار کیوبیس ( سطح مقدماتی )
  آموزش فارسی کار با نرم افزار کیوبیس (سطح پیشرفته)
  آموزش فارسی CUBASE 5 & NUENDO4
  آموزش فارسی تکمیلی NUENDO5.5, CUBASE 6.5
  آموزش فارسی Ableton Live 9
  آموزش فارسی سونار Sonar X2,X3
  آموزش فارسی Cubase Elements 7

  آموزش فارسی protools 10
  آموزش فارسی Logic Pro X2 لاجیک
  آموزش فارسی Studio one استودیو وان
  آموزش فارسی BAND IN A BOX 2015
  آموزش فارسی Guitar Pro 6
  آموزش فارسی ضبط افکت میکس و مستر صدا ADOBE AUDITION CS5.5
  آموزش فارسی یک پروژه تنظیم آهنگ از ابتدا تا انتها

  آموزش فارسی اف ال استودیو FL Studio 12
  آموزش فارسی سمپلر کانتکت Native instrument Kontakt 5
  آموزش فارسی تصویری امنیسفر OMNISPHERE
  آموزش فارسی تخصصی تنظیم حرفه ای موسیقی
  آموزش فارسی موسیقی الکترونیک Steinberg Sequel
  آموزش فارسی تکنیکهای حرفه ای وکال همراه با آموزش Melodyne
  آموزش فارسی تکنیکهای رکورد صدا در استودیو موسیقی
  آموزش فارسی 101 ترفند حرفه ای میکس + مستر آهنگ با ایزوتوپ اوزون 7 izotope ozone
  آموزش فارسی جامع مسترینگ آهنگ Izotop Ozone 6 + tracks
  آموزش فارسی Fab Filter+Waves +Slate Digital

  آموزش کامل مراحل ساخت آهنگ از ابتدا تا انتها
  آموزش فارسی آهنگسازی در یک هفته
  آموزش فارسی تنظیم حرفه ای موسیقی
  آموزش فارسی مولتی مدیا تصویری مبانی موسیقی
  آموزش فارسی تنظیم و ارکستراسیون آهنگ
  آموزش فارسی فالش گیری و فاصله سازی صدای خواننده
  آموزش خوانندگی پاپ به زبان فارسی
  آموزش آهنگسازی در سبکهای پاپ، هیپ هاپ رپ،ترنس،هاوس،بلوز،جاز،راک

  آموزش فارسی میکس حرفه ای آهنگ
  آموزش فارسی میکس و مسترینگ حرفه ای
  آموزش فارسی یک پروژه میکس و مستر آهنگ از ابتدا تا انتها
  آموزش فارسی ریتم سازی در موسیقی
  آموزش فارسی ساخت بیت در موسیقی
  آموزش فارسی صداسازی با سینتی سایزرها
  آموزش فارسی فالش گیری و فاصله سازی صدای خواننده
  آموزش فارسی ساخت استودیوی موسیقی خانگی

  خرید وی اس تی پیانو spitfire audio hans zimmer piano
   

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۱/۰۳, 19:50
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۱۱/۲۳, 00:18
 3. برای سالروز تولد بنیان گذار گروه موسیقی «پینک فلوید»
  توسط Ramin95 در انجمن اخبار روز موسیقی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۱۰/۲۵, 14:21
 4. مهران فهیمی: «توهمونی» استاندارد.های روز موسیقی را دارد
  توسط Ramin95 در انجمن اخبار موسیقی ایران
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۹/۲۹, 11:15
 5. حسن ریاحی: «موسیقی کارآوا»ها موزه یی نیست
  توسط Ramin95 در انجمن اخبار روز موسیقی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۷/۱۷, 15:54

جستجو شده ها

محمدمنتشری

منتشری خواننده

دانلود اواز محمد منتشری

دانلود آهنگهاي محمد منتشري

دانلود آهنگهای محمد منتشری

دانلود اهنگ محمد منتشري

دانلودرایگان ترانه های محمدمنتشری

دانلود اواز از استاد منتشری

دانلود ردیف آوازی استاد مهرتاش-محمدمنتشری

دانلودآهنگهای محمد منتشری

دانلود تصنیفهای محمد منتشری

دانلود اهنگهاي محمد منتشري

اهنگهای محمد منتشری

دانلود تمام ترانه های محمد منتشری

جدیدترین اثر محمد منتشری

دانلود اهنگمحمد منتشري

منتشری

دانلود اهنگ های محمد منتشری

تاریخ تولد محمد منتشری

دانلود آهنگ کلید مجری داریم از مهرتاش

د انلودرایگان ردیف اوازی استاد منتشری

اهنگ های منتشری

دانلود اواز از منتشری

دانلوداهنگهاي منتشري

دانلود البوم های محمد منتشری

دانلود تصنیف های منتشری خواننده

دانلود اهنگهاى منتشرى

دانلود اهنگ های استادمنتشری

اهنگهای استادمنتشری

دانلود اهنگ های قدیمی محمد منتشری

دانلود تصنیفهای منتشری

دانلود آهنگ هاي محمد منتشري

دانلود کلیه اهنگهای استاد منتشری

دانلود اهنگهای قدیمی استاد منتشری

آهنگ های مهرتاش

تا این لحظه 2 کاربر از این تاپیک دیدن کرده اند

فقط اعضا گروه ویژه vip و مدیران قادر به دیدن اسامی بازدیدکنندگان تاپیک هستند

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

کپی از مطالب سایت مجاز نمیباشد و پیگرد قانونی دارد

cubase.ir

BACK TO TOP
وی اس تی
آرتیست