کانال کیوبیس در تلگرام را دنبال کنید
آهنگسازی
آهنگسازی
صفر تا صد آموزش فارسی کیوبیس پک 1
صفر تا صد آموزش فارسی کیوبیس پک 2
آموزش فارسی صفر تا صد مسترینگ با پلاگینهای wavesدانلود کیوبیس 8 cubase با لینک مستقیم رایگان و آموزش نصب فارسی

دانلود رایگان وی اس تی استرینگ شرقی Fayez Saidawi Oriental Strings با لینک مستقیم تک پارت از سرور سایتآموزش آهنگسازی فارسی

+ پاسخ به موضوع
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: نواهای صادق، مویان و با صلابت

 1. Ramin95 آواتار ها
  Ramin95
  شماره کاربری
  4941
  Contributor
  شهریور /۱۳۹۰
  4,009
  مثبت های دریافتی
  + های دریافتی575
  0
  سپاس از شما 815 بار در 687 پست
  Follows
  0
  Following
  0

  پیش فرض نواهای صادق، مویان و با صلابت

  موسیقی ما - هنوز بعد از سال.ها، بعد از قرن.ها، بعد از هزار و چهارصد سال می.توان حقیقت را در زنجیر دید... حقیقت را پاره پاره بر خاک دید... حقیقت را بر سر نیزه دید ... هنوز بعد از قرن.ها، حجت مسلمانی همه.ی ما، «حسین بن علی(ع)» است* و تا ابد همین است. می.گویند جاودانگی هر هنری در پیوند آن با معنویت است و «تعزیه» بزرگ.ترین پاسبانِ موسیقی ایران از گذشته.های دور. از همان زمان که موسیقی در تنگنا قرار گرفت و محروم شد و در پاره.ای موارد حرام، این تعزیه.خوانان بودند که پاسدار دستگاه.ها و گوشه.های موسیقی ایران بودند و اصلا تعدادی از آوازخوانانِ بزرگ، تعزیه.خوان بوده.اند که نمونه.اش «ابوالحسن خان اقبال آذر» است. موسیقی محرم سرشار از نواهای سوزناک، نغمه.های اندوه.زا و ریتم.های سنگین است که مویان و پرصلابت، صادقانه.ترین نوای موسیقایی را به گوش مخاطبانش می.رساند.به همین خاطر است که بسیاری از فاخرترین آثار موسیقایی کشور بر اساسِ این واقعه.ی سترگ نوشته. و اجرا شده.اند و همچنان هنرمندان موسیقی هر سال، با فرا رسیدنِ این ایام؛ همراه با دیگر مردمان سرزمینشان فعالیت.هایشان تحت تاثیر حجت مسلمانی.اشان قرار می.گیرد و هر کدام به سبک و سیاقِ خود احترامشان را به امام شهیدشان بیان می.کنند. اگر چه نمی.توان فراموش کرد که گاهی موسیقی عاشورا، دچار انحرافاتی می.شود که نگرانی مسوؤلان فرهنگی را نیز به دنبال دارد.
  .

  • موسیقی مذهبی در ایران
  «مرثیه.خوانی» در موسیقی عاشورا به تعالی رسیده است؛ اما قدمت این سنت در ایران به پیش از اسلام باز می.گردد که نمونه.هایی از آن را می.توان در شاهنامه نیز مشاهده کرد؛ اما تاثیر واقعه.ی عاشورا در غنای این سبک از موسیقی غیرقابل انکار است. ارادت هنرمندان به سالار شهیدان، سبب بروز هنرهایی چون روضه.خوانی، نوحه.خوانی و تعزیه شد و چنان گستردگی.ای پیدا کرد که خود، نگاهبانِ فرهنگِ موسیقی شد. روضه، نوحه و تعزیه همواره بر اساس دستگاه.های موسیقی ایران و آواز سنتی اجرا می.شود و البته روضه.خوان دستگاه.هایی انتخاب می.کند که فراز و فرودهایش هم حزن.انگیز باشد و هم تامل.برانگیز که اصلا قصد نهایی از روضه.خوانی و نوحه.خوانی، تعالی اندیشه هم هست در کنارِ ایجاد حزن برای امامِ مظلوم. نوحه.خوانان برای رسیدن به این مقصود بیشتر از دستگاه.های همایون، نوا، چهارگاه، شور و آواز ابوعطا، افشاری و دشتی استفاده می.کنند. (نوحه.های سلیم موذن زاده)در این میان شاید حتی کار یک نوحه.خوان یا روضه.خوان از آوازخوان هم دشوارتر باشد. نوحه..خوان باید چنان مهارتی داشته باشد که تنها بر اساسِ توانایی.های آوازخوانی. و تسلطش بر ردیف، مخاطب خود را تحت تاثیر قرار دهد و در عین حال «ریتم» را حفظ کند، اگر چه سینه.زنی و زنجیرزنی کمک مهمی برای خواننده به شمار می.رود و ضرب.آهنگ را حفظ می.کند د. ( نمونه.های اصیل نوحه.خوانی بیشتر دارای ریتم.های دو ضربی و سه ضربی هستند.) گاهی برخی سازها نیز در عزاداری.های عاشورایی دیده می.شود که از جمله.ی آن می.توان به سازهای بادی (شیپور، نی، سرنا، کرنا، ترومپت و قره.نی) و سازهای کوبه.ای (طبل، دهل، سنج) .اشاره کرد.

  نوحه.خوانی در نقاط مختلف ایران، شکل.های متفاوتی دارد که تحت تاثیر فرهنگ فولکلور آن منطقه است؛ به قولِ «جهانگیر نصر اشرفی» در کشور ما انواع اقوام، دارای موسیقی مذهبی خاص خودشان هستند و برای مثال مراسم سینه.زنی در بوشهر منطبق با آوازهای آنجا و در گیلان منطبق با اصلیترین نغمات آنجا مثل دیلمانی و غمانگیز است: «دلیل این تنوع، این است که بخش مهمی از اقوام و طایفه.های ایرانی دارای مذهب شیعه هستند و به همین خاطر می..توان در شروه.های جنوبی و مرکزی ایران، امیری.های مازندران، گیلگی.های گیلان شکل متفاوتی از ارایه.ی این نوع موسیقی را دید. موسیقی تعزیه و محرم تمام انواع موسیقی.های ملی و برخی موسیقی.های قومی را در خود جای داده است. برای نمونه مثلا دارای ریتمهای مشخص هستند و دارای متر آزاد هستند که از آواز ها الهام گرفته شده است. همین طور رجزخوانی.ها از قوالی.های مناطق مختلف گرفته شده است.»

  او البته به این نکته تاکید دارد که در برخی نواحی ایران مجریان بومی موسیقی مذهبی شیعه علاوه بر استفاده از الحان ومقام.های بومی به خلق متن.هایی به گویش.های محلی اقدام کرده.اند و به این ترتیب موجد انواع ادبیات بومی مذهبی نیز شده.اند: «طبقه بندی موسیقی مذهبی شیعه در ایران به دلیل تعدد مراسم و مناسبت.ها، وضعیت متفاوت تقویمی، ماهیت متنوع معنایی و یا آئینی به سادگی میسر نیست، به خصوص اینکه اینکه ساختار موسیقایی این گروه از الحان چه از نظر فرم.های متمایز منطقه.ای یا ملی و یا تفاوت.های فنی و متریک دارای پیچیدگی.های قابل تأملی است.»

  در این میان موسیقی جنوب ایران از غنای بسیاری برخوردار است. .«محسن شریفیان» که در این زمینه فعالیت.های بسیاری انجام داده است، درباره.ی این شکل از موسیقی در جنوب ایران می.گوید: « روضه خوانی یا در واقع «مرثیه خوانی» را یکی از نخستین شیوه های عزاداری می نامند که به صورت انفرادی صورت گرفته است. عزاداران پیش از آمدن روضه خوان و نشستن روی منبر، مقدمه ای را همخوانی می کنند که به آن «زمینه» می گویند. روضه خوانی سنتی معمولاً با «مرثیه خوانی» رسمیت می یابد، اما اغلب اوقات روضه خوان ها، کار خود را با اجرای آوازی حزین معروف به «حاجیونی» از گرده های «شروه خوانی» آغاز می کنند. حاجیونی، از جمله آوازهای رایج در محافل غیر عزاداری است که به روضه خوانی کشانده شده است. همچنین، افزون بر آوازهای ذکر شده، خواندن «رجز» و «جنگ نامه» در روضه خوانی واقعه کربلااز جایگاه ویژه ای برخوردار است. در بوشهر محله های مختلف، مراسم مذهبی خود را جدا از یکدیگر برگزار می کنند. هر کدام از آنها دارای یک گروه سنج و دمام مستقل هستند. این دسته ها در گذشته اهمیت زیادی داشته و با رقابت شدید محله ها روبه رو می شده و هر گروه ساز و نوازنده مخصوص به خود داشته است. در قطعه سنج و دمام سازهای بوق، دمام و سنج نواخته می شوند. سازهای نامبرده در موسیقی محلی آفریقا ریشه دارند. بنابراین پیدایش این سازها در بوشهر مصادف بوده است با مسافرت های دریایی مردم این منطقه به آفریقا و بویژه مهاجرت اقوام آفریقایی که بیشتر به عنوان برده به بوشهر آورده می شدند.»

  «لیلابگفتا ای شِه لب تشنه کامان …» که توسط زنده.یاد «جهانبخش کردی.زاده» اجرا شده، یکی از معروف.ترین نوحه.های جنوب ایران است. .با همه.ی این تفاوت.ها .اما در فرم کلی همه.اشان بر «ریتم» استوار است. ریتم در این گونه الحان توسط ضربات سنج، طبل، دهل، سینه زدن، زنجیر زدن و یا باکوبیدن اشیائی همچون سنگ و کارب (نوعی چوب تراش خورده) به یکدیگر حفظ می.شود. در این گروه از الحان، خوانندگان اعم از سرخوان و عزاداران سرضرب.ها و اکسان.های لحن را با ریتم سنج و یا ضربات سینه.زنی هماهنگ می.سازند. به این ترتیب استفاده از سازها و ادوات کوبی نیز غالباً در اجرای این گروه از آهنگ.ها مورد استفاده قرار می.گیرند. .در روضه خوانی نیز ریتمی آزاد وجود دارد؛ اما نوحه.ها را می.توان بیشتر به «تصنیف» شبیه دانست و روضه را به «آواز». در این میان «شورخوانی» نیز بخش دیگری از موسیقی عاشورایی در ایران است که تمپوی بالاتری دارد و عزاداران با سرعت بیشتری سینه می.زنند؛ شاید آسیب.پذیری موسیقی عاشورا بیشتر به این بخش برمی.گردد و نوحه.خوانان برای ایجاد شور بیشتر از موسیقی پاپ و ریتم.های موسیقی قوالی استفاده می.کنند.
  .

  • محمدرضا درویشی: موسیقی مذهبی بخش مهمی از رپرتوار عمومی موسیقی ایران است
  شاید به خاطر اهمیت این ماجراست که در کنار آهنگسازانی که در این زمینه فعالیت.هایی را انجام داده.اند، محققان و پژوهشگران بسیاری روی این مساله کار کرده.اند و کسی چون «محمدرضا درویشی» نیز بر این اعتقاد است که موسیقی مذهبی و آیینی، بخش. مهمی. از رپرتوارِ عمومی. موسیقی. ایران. راشامل. می.شود و به. خاطر مضمون. و كاركرد خود، بخش. قابل. توجهی. ازموسیقی. آیینی. این. سرزمین. است.. او البته بر این اعتقاد است که .در بررسی. این. موسیقی.، توجه. به. سایر شاخه.های. فرهنگی. ـ هنری. مانند ادبیات.، درام.،حماسه.، اسطوره.، نمایش.، آرایش. صحنه.، لباس.، نگارگری.، زبان.، لهجه. و گویش. و... اجتناب. ناپذیر است.
  .
  او در مقاله.ای مفصل در این باره نوشته است: «موسیقی. آیینی. و مذهبی اسلامی. را می.توان. با توجه. به. محتوا و عملكرد آن. به. چند دسته. اصلی. تقسیم. كرد که در این میان موسیقی «عاشورایی» و «تعزیه» نقش بسیار مهمی را ایفا می.کنن. موسیقی. عاشورایی. یكی. از شاخص.ترین. نمونه.های. موسیقی. مذهبی. ایران. به. شمار می.رود. نوحه. در انواع. مختلف.، شاخص.ترین. چهره. موسیقی. عاشورایی. است.. همراه. با نوحه. معمولا" چند نوع. مراسم. نمادین. انجام. می.شود كه. شامل. سینه.زنی.، زنجیرزنی.، سنگ..زنی. و... است.. تأثیر و حضور نغمه.های. بومی. در نوحه.ها و مرثیه.ها و حضور قدیمی.ترین. آهنگ.های. یارانی. در میان. نوحه.ها و مرثیه.ها از جمله. ویژگی.های. این. بخش. از موسیقی. مذهبی. اسلامی. در ایران. است.. اگر چه. موسیقی. عاشورایی. در شكل. غالب. دارای. متن. بوده. و با كلام. است.، اما در این. بخش. از موسیقی. از سازهای. مختلفی. كه. بیشتر در گروه.های. خود صدا (ایدیوفون.)، پوست. صدا (ممبرانوفون.) و هواصدا (آیروفون.) قرار می.گیرند نیز استفاده. می.شود. از آن. جمله. است.: سنج.، كرب.، زنجیر و... از گروه. خود صداها. نقاره.، دهل.، طبل.، دمام. و... از گروه. پوست. صداها. كرنا، سرنا، بوق. صدفی.، بوق. برنجی.، نی. لبك. و... از گروه. هواصداها. براساس. مشاهدات.، سازهای. زهی. نقش. مستقیمی. در همراهی. یا اجرای. موسیقی. عاشورایی. ندارند.»او همچنین موسیقی.، متن. و نمایش. را سه. عنصر جدایی.ناپذیر تعزیه. می.داند: «موسیقی. تعزیه. را می.توان. در دو عرصه. موسیقی. آوازی. و موسیقی.سازی. مورد مطالعه. قرار داد. ام.ّا جنبه.ی. اصلی. موسیقی. تعزیه.، موسیقی. آوازی. است.. ردیف. دستگاهی. و موسیقی.های. نواحی. ایران. محتوای. اصلی. موسیقی. آوازی. تعزیه. را تشكیل. داده.اند. به. جز آوازهای. انفرادی.، همسرایی.، رسیتاسیون. (مكالمات. آوازی. ـ گفتار موسیقی.)، نقالی. و... نیز از جمله. شیوه.های. مختلف. آوازی. در تعزیه. است.»
  .

  بسیاری از اهالی موسیقی – از جمله بهروز غریب.پور،علی رهبری و بسیار دیگران – معتقدند که ایران از قدیمی.ترین کشورهای صاحب اپراست؛ چون از قرن.های گذشته سنت «تعزیه.خوانی» در آن وجود داشته است. «تعزیه» گونه.ای از موسیقی همراه با هنر نمایش است. «تعزیه» حتی بیش از نوحه و روضه؛ وامدار موسیقی دستگاهی ایران است و همان.طور که پیش از این گفته شد پاسبان آن. تعزیه.خوان، ناگزیر به آشنایی با تمامی دستگاه.های موسیقی است تا بتواند تاثیر لازم را برای مخاطبان داشته باشد. بازیگران هر کدام بر اساس نقشی که ایفا می.کنند، در یکی از دستگاه.ها و گوشه.ها می.خوانند. بد نیست بخشی از نقش.ها در تعزیه و دستگاهی که در آن اجرا می.کنند را مرور کنیم:حضرت عباس (ع):. چهارگاه
  حر: عراقی
  عبدالله بن حسن: راک
  شبیه.خوان حضرت زینب(س):. گوشه.ی گریلی از دستگاه شور
  شمرخوان: ماهور
  .

  • انحرافات موسیقی عاشورا
  شور.خوانی مبتنی بر ذکر را برای اولین بار در سال.های میانی دهه.ی هفتاد، نریمان پناهی به اجرا گذاشت. او در مداحی.هایش دقایقی طولانی. را به گفتنِ بدون وقفه.ی «حوسین حوسین» اختصاص می.داد. پناهی درباره این سبک ویژه.اش می.گوید: «آن موقع هم ما با سبک جلو نمی.رفتیم. شاید یک ساعت فقط می.گفتیم حسین. … نحوه.ی خواندن من همان نحوه.ی خواندن سبک.های قدیم بود. نحوه.ی خوزستانی، نحوه.ی کربلایی.ها و نحوه.ی خودمان که آذری است. این.ها با هم ادغام است. من ترک هستم و وسط ذکر داغ که می.شوم حسین را با لهجه ترکی می.گویم. مثلاً می..گویم حوسین.» این مساله را این روزها می.توان به شکل.های ناصوابش مشاهده کرد. به شکلی که از معضلات جدی امروز در عرصه عزاداری و مداحی، ورود و شیوع شیوه های نامناسب اجرای مداحی و اشعار خوانده شده در این گونه مجالس است. تعدادی از مداحان با استفاده از آهنگ.های لس آنجلسی و پاپ آمریکایی شعر آهنگ موردنظر را از روی موسیقی برداشته و با استفاده از شعر هم وزن آن را روی آهنگ موردنظر پیاده کرده و با همان سبک در هیئات عزاداری می خوانند، در این میان به نظر می آید که رویکرد غالب جامعه و مداحان به اشعار حماسی، بیش تر به سوی این نوع شعر است و کلمات والفاظی همانند عشق، عاشقی، عاشقتم، می، مستی، باده جاده، نی و دیگر کلماتی در این ردیف، به همراه مشتقاتشان وارد ادبیات مداحی شده و با بسامد بالایی، به وسیله مداحان تکرار می شود. گاهی نیز .از ترانه های سروده شده بازاری دیده می.شود. به قولِ «سعید نیاکوثری» آنچه که بیش از این موسیقی مذهبی را در ایران دستخوش آسیب.های جدی کرده است و سیر انحطاط آن را چندان روز افزون که امید عافیتی بر آن نیست محتوای کلام اشعار و سبک.های خوانندگی نوحه.ها و مراثی است: «محتوای اشعار برخی چنان اغراق آمیز که موجب شبهات اعتقادی می گردد و برخی چنان سخیف که عزت عاشورا را در حد ذلت به پیش زور ترسیم می کند و برخی نیز یادواره آهنگ.های خوانندگان آنچنانی که به هیچ وجه در شأن مراسم مذهبی نیست. این در حالی است که در گذشته تعزیه نویس.ها نقش کلیدی تری داشتند و هر شعری قابلیت اجرا در نوحه و تعزیه نداشت و تلفیق موسیقی مسموم با اشعار معیوب ، عامل مهمی در تخریب اثرات تربیتی مراسم عاشورا به شمار می.رود.»

  ادامه در منبع : تنها کاربران عضو قادر به مشاهده لینکها هستند ، برای مشاهده و دانلود لینکها از اینجا ثبت نام کنید


  #1 ارسال شده در تاريخ ۱۳۹۴/۰۸/۰۲ در ساعت 04:40

 2. # ADS
  مجری تبلیغات
  تاریخ عضویت
  -
  نوشته ها
  -
  فروشگاه آنلاین کیوبیس با سیستم پرداخت آنلاین و ارسال به سراسر نقاط ایران ، شهرستانها و روستاها در کمترین زمان ممکن ، فروش vst وی اس تی ارزان و با کیفیت ، فروش سمپل و پلاگین های جدید آهنگسازی

  بی نظیرترین آموزش فارسی نرم افزار کیوبیس ( سطح مقدماتی )
  آموزش فارسی کار با نرم افزار کیوبیس (سطح پیشرفته)
  آموزش فارسی CUBASE 5 & NUENDO4
  آموزش فارسی تکمیلی NUENDO5.5, CUBASE 6.5
  آموزش فارسی Ableton Live 9
  آموزش فارسی سونار Sonar X2,X3
  آموزش فارسی Cubase Elements 7

  آموزش فارسی protools 10
  آموزش فارسی Logic Pro X2 لاجیک
  آموزش فارسی Studio one استودیو وان
  آموزش فارسی BAND IN A BOX 2015
  آموزش فارسی Guitar Pro 6
  آموزش فارسی ضبط افکت میکس و مستر صدا ADOBE AUDITION CS5.5
  آموزش فارسی یک پروژه تنظیم آهنگ از ابتدا تا انتها

  آموزش فارسی اف ال استودیو FL Studio 12
  آموزش فارسی سمپلر کانتکت Native instrument Kontakt 5
  آموزش فارسی تصویری امنیسفر OMNISPHERE
  آموزش فارسی تخصصی تنظیم حرفه ای موسیقی
  آموزش فارسی موسیقی الکترونیک Steinberg Sequel
  آموزش فارسی تکنیکهای حرفه ای وکال همراه با آموزش Melodyne
  آموزش فارسی تکنیکهای رکورد صدا در استودیو موسیقی
  آموزش فارسی 101 ترفند حرفه ای میکس + مستر آهنگ با ایزوتوپ اوزون 7 izotope ozone
  آموزش فارسی جامع مسترینگ آهنگ Izotop Ozone 6 + tracks
  آموزش فارسی Fab Filter+Waves +Slate Digital

  آموزش کامل مراحل ساخت آهنگ از ابتدا تا انتها
  آموزش فارسی آهنگسازی در یک هفته
  آموزش فارسی تنظیم حرفه ای موسیقی
  آموزش فارسی مولتی مدیا تصویری مبانی موسیقی
  آموزش فارسی تنظیم و ارکستراسیون آهنگ
  آموزش فارسی فالش گیری و فاصله سازی صدای خواننده
  آموزش خوانندگی پاپ به زبان فارسی
  آموزش آهنگسازی در سبکهای پاپ، هیپ هاپ رپ،ترنس،هاوس،بلوز،جاز،راک

  آموزش فارسی میکس حرفه ای آهنگ
  آموزش فارسی میکس و مسترینگ حرفه ای
  آموزش فارسی یک پروژه میکس و مستر آهنگ از ابتدا تا انتها
  آموزش فارسی ریتم سازی در موسیقی
  آموزش فارسی ساخت بیت در موسیقی
  آموزش فارسی صداسازی با سینتی سایزرها
  آموزش فارسی فالش گیری و فاصله سازی صدای خواننده
  آموزش فارسی ساخت استودیوی موسیقی خانگی

  خرید وی اس تی پیانو spitfire audio hans zimmer piano
   

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۱۰/۱۷, 09:50
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۸/۰۶, 19:10
 3. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۱/۲۴, 13:20
 4. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۱۱/۰۳, 12:20
 5. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۸/۰۳, 17:21

جستجو شده ها

Nobody landed on this page from a search engine, yet!

تا این لحظه 1 کاربر از این تاپیک دیدن کرده اند

فقط اعضا گروه ویژه vip و مدیران قادر به دیدن اسامی بازدیدکنندگان تاپیک هستند

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

کپی از مطالب سایت مجاز نمیباشد و پیگرد قانونی دارد

cubase.ir

BACK TO TOP
وی اس تی
آرتیست