کانال کیوبیس در تلگرام را دنبال کنید
آهنگسازی
آهنگسازی
صفر تا صد آموزش فارسی کیوبیس پک 1
صفر تا صد آموزش فارسی کیوبیس پک 2
آموزش فارسی صفر تا صد مسترینگ با پلاگینهای wavesدانلود کیوبیس 8 cubase با لینک مستقیم رایگان و آموزش نصب فارسی

دانلود رایگان وی اس تی استرینگ شرقی Fayez Saidawi Oriental Strings با لینک مستقیم تک پارت از سرور سایتآموزش آهنگسازی فارسی

+ پاسخ به موضوع
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: ممیزی یا تیشه.ای به ریشه فرهنگ؟

 1. Ramin95 آواتار ها
  Ramin95
  شماره کاربری
  4941
  Contributor
  شهریور /۱۳۹۰
  4,009
  مثبت های دریافتی
  + های دریافتی575
  0
  سپاس از شما 815 بار در 687 پست
  Follows
  0
  Following
  0

  پیش فرض ممیزی یا تیشه.ای به ریشه فرهنگ؟

  انقلاب اسلامی ایران در سال 1357 (مانند تمامی انقلاب.ها که ساختار سیاسی و اجتماعی گذشته را تخریب. می.سازند) ساختار قبل خود را تغییر داد. اما انقلاب ایران با انقلاب.هایی نظیر انقلاب فرانسه یک وجه تفاوت بزرگ داشت و آن برخورداری از ایدئولوژی بود. این انقلاب از نظر داشتن ایدئولوژی (جدا از رد یا قبول ایدئولوژی.ها یا مقایسه.ی آنها) به انقلاب 1917 روسیه بیشتر شبیه بود. تفاوت انقلاب.های دارای ایدئولوژی با سایر انقلاب.ها (مانند انقلاب فرانسه) در این نکته است که ساختار حکومتی و سیاست.گذاری در تمامی.عرصه.ها باید منطبق بر همین ایدئولوژی استوار شود.

  لازمه.ی طراحی استراتژی و ساختار در چنین حکومت.هایی وجود یا استخراج تعاریفِ موردِ اجماع اکثریت علمای آن ایدئولوژی است. چیزی که حداقل در عرصه.ی هنر و خصوصاً موسیقی [در ایران] اتفاق نیفتاد. در عرصه.ی اقتصاد نیز جنگ بر سر اقتصاد آزاد و دولتی، موجب ایجاد جریانات سیاسی راست و چپ شد و چالشِ بعدیِ اقتصادی، .میان بازار و تولید، گرایش.های دیگری را در درون همان گرایش.ها ایجاد کرد.

  انقلاب، در عرصه.ی فرهنگ در برخی تعریف.ها دچار تأخیر و عدم شناخت شد. وقتی تعریفی مشخصی از فرهنگ نبود، به.ناچار نام پدیده.های اجتماعی به فرهنگ اضافه شد، مانند: فرهنگ انقلابی، فرهنگ دفاع مقدس و چندین نام دیگر. بدون شناخت از عناصر زیرساختیِ فرهنگ، جایگاه موسیقی در جامعه.ی پس از انقلاب ایران، از همه.ی عناصر فرهنگی ناشناخته.تر است. این عدم شناخت و در پی آن بلاتکلیفی، در تمام بدنه.ی جامعه ساری. می.شود. هنوز یک سوال بزرگ از سوی سیاست.گذاران و به.تبع آن از طرف افکار عمومی .بدون پاسخ مانده است که اساساً نقش موسیقی در جامعه چیست؟ آیا موسیقی شغل است؟ یا تفنن است؟ یا…

  یک نگاه کلی به رویه.ها و رویکردهای فرهنگی در دولت.های حاکم بعد از انقلاب و ارگان.های فرا.دولتی فرهنگی نظیر صدا و سیما و سازمان تبلیغات اسلامی، به.راحتی اندیشه.ی آزاد از دسته.بندی.های سیاسی را به این نتیجه می.رساند که در سال.های گذشته، به موسیقی به.عنوان پدیده.ای که هست و باید آن را تحمل کرد و یا -در بهترین وضعیت- می.شود از آن در جهت منافع سیاسی بهره گرفت، نگاه شده است. مواردی نظیر مسوولیت چندین ساله.ی یک شاعرِ غیرمتخصص در موسیقی در صدا و سیما، ترویج سرطانی موسیقی پاپ بدون هویت، ممنوعیت نمایش سازهای ملی در رسانه.ی ملی(!) و تعاریف غیرعلمی و کلی مسوولان رده بالای فرهنگی از هنر و موسیقی نمونه.ای از شواهد بسیار بر این ماجرا است.

  از سوی دیگر، بلاتکلیفی شرعی موسیقی نیز مشکلات عدیده.ای را برای این هنر فراهم کرده است. هنوز از سوی بسیاری از علمای دینی، وضعیتِ حُرمت یا حلّیت موسیقی نامشخص است. برخی معتقدند موسیقی از هر نوعی حرام است و برخی دیگر انواعی از آن (که اصطلاحاً «موسیقی غیرمطربی» می.نامند) را مجاز می.شمارند. اما نکته ظریف اینجاست که حتی بنیانگذار جمهوری اسلامی (ره) نیز تشخیص این مصداق را برعهده شنونده گذاشته.اند؛ امری که به ماهیت و چیستی خود موسیقی باز نمی.گردد.

  در چنین پراکندگی آرا، چگونه می.توان انتظار داشت جایگاه و نقش موسیقی، موردِ تعریفِ دقیق قرار بگیرد، چه رسد به تعیین استراتژی مدون جهت رسیدن به اه...؟ در هر دوره.ای نیز برخی مسئولان، گرایش.هایی جداگانه به هر یک از این نظرات علمای دینی داشته و از آنجا که این بلاتکلیفی، دستِ برداشت.ها و اعمال سلیقه.ها را طبیعتاً باز گذاشته است، شاهد رویه.های نامدون و نامشخص در حوزه.ی اجرا در سال.های اخیر بوده.ایم.

  در چنین وضعیت نابسامانی سیستم بروکراتیک صدور مجوز -که اتفاقاً طراح آن در مرکز موسیقی، معاونت فعلی هنری وزیر ارشاد نیز هست- یکی از بی.منطق.ترین و ناکارآمدترین سیستم.هایی است که در 30 سال گذشته در حوزه فرهنگ طراحی شده است. در اینجا به چراییِ بی.منطقی و ناکارآمدی این سیستم فرهنگ.سوز می.پردازم.

  • * مجوز موسیقی، سیستمی بی.منطق و ناکارآمد
  سازمان عریض و طویلی که در ساختمانی 7 طبقه، در واقع وظیفه.ی ممیزی و سانسور موسیقی را به عهده دارد، 3 دهه است که وظیفه اصلی.اش کنترل جریان موسیقی بوده، تا نظارت بر آن. میانگین زمان صدور مجوز در مرکز موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بین 4 تا 6 ماه از زمان درخواست در تناوب بوده است. روند بروکراتیک آن هم بسیار شبیه روند صدور مجوز در کشورهای اقماری شوروی سابق و خصوصاً آلمان شرقی دهه 60 میلادی است.

  درباره این. روند صدور مجوز، این سوال همیشه مطرح می.شود که موسیقی شبهه شرعی دارد، سینما چطور؟ ادبیات؟ تئاتر و اساساً هنر؟ جالب است بدانید مرکز موسیقی وزارت ارشاد از ابتدای تاسیس تاکنون، حتی آدرس محل سکونت نوازندگان را به صورت کتبی اخذ می.کند، اما برای رد کردن یک آلبوم هم تاکنون نامه کتبی به کسی نداده است! منطق وجود این سیستم اگر مبانی شرعی بود، این سوال را پیش روی می.گذاشت که آیا شورای موسیقی مرکز موسیقی اساساً صلاحیت فقهی تشخیص حلال و حرام موسیقی را دارند؟ اما واقعیت این است که چنین نیست، چرا که بسیاری از آثار تولید شده با مجوز ارشاد (خصوصاً در حوزه موسیقی پاپ) به.هیچ.وجه مورد تأیید علمای دینی نبوده و نیستند.

  پس چنین به نظر می رسد که موضوع فراتر از مسائل شرعی که از مسائل دیگری نشات می.گیرد. این نهاد در هیچ حوزه.ای پاسخگو نبوده و نیست؛ به هیچ وجه رویه.های ممیزی.اش را اعلام نمی.کند تا هنرمندان در آن چارچوب حرکت کنند! هنرمندان هم در این سال.ها اغلب سکوت کرده.اند، چرا که نان شب.شان همواره در گروی امضای مدیرکل این سازمان بوده است. در حالی که در جهان امروز، ممیز آثار هنری مخاطبان هستند و ارزش.ها را مردم مشخص می.کنند. موسیقی همانطور که برای ساخته شدن.اش از کسی اجازه نمی.گیرد، برای شنیده شدن نیز نیازمند اجازه کسی نیست. نهادهای نظارتی و صدور مجوز در حوزه هنر (در هر کشوری) نشانه ضعف سیستم است، چراکه نشان می.دهد نتوانسته ارزش.هایش را در درون جامعه نهادینه کند. اگر ارزش.ها نهادینه باشد، خود هنرمند و مخاطب در چارچوب آن خواهند بود.

  در این 3 دهه، موضوع مجوز، کمر فرهنگ و هنر این سرزمین را شکسته است؛ چرا که جامعه برای شنیدن موسیقی، منتظر مجوز وزارت ارشاد نمانده و نمی.ماند و نیازهای خود را از مسیرهای دیگر جستجو خواهد کرد. وفور انواع موسیقی.ها در سایت.های [دانلود موسیقی] فارسی، خود شاهدی بر این ادعای من است. این سانسور و مجوز فقط جامعه را از آثار مفاخر فرهنگی خود محروم و گردش اقتصادی هنرمند را نیز دچار اخلال می.کند.

  سوال اساسی اینجاست که مرکز موسیقی وزارت ارشاد تاکنون چه.قدر توانسته از این خطوط قرمز نوشته شده و نانوشته خود حراست کند؟ به عبارتی تا چه حد توانسته جلوی تولید و توزیع موسیقی.هایی که مجوز ندارند را بگیرد؟ حال فرض کنیم این مجوز نباشد، چه اتفاقی می.افتد؟ آیا حجم موسیقی.هایی که اکنون غیرمجاز شمرده می.شوند، بیش از این می.شود؟ آیا گردش مالی آنها تغییری می.کند؟ تنها کارکرد مجوز، بُعد استراتژیک آن -یعنی نیازمند بودن دایمِ هنرمندان جدی به ارشاد- است و در نگاهی کلان.تر، ضربه جدی به فرهنگ و هنر تاریخی این سرزمین وارد می.کند.

  و آیا امروز بعد از 30 سال، من به عنوان یک موسیقیدان، حق دارم سوال کنم آیا این کارکرد طراحی شده یا ناشی از ندانستگی و ناآشنایی مسوولان به امور فرهنگی است؟ که ساده.باورانه آرزو می.کنم ناشی از نادانستگی آنها باشد.

  [ بهراد توکلی (پژوهشگر، نوازنده و منتقد موسیقی) ]

  .

  منبع: موسیقی ما


  #1 ارسال شده در تاريخ ۱۳۹۲/۰۸/۲۹ در ساعت 10:21

 2. # ADS
  مجری تبلیغات
  تاریخ عضویت
  -
  نوشته ها
  -
  فروشگاه آنلاین کیوبیس با سیستم پرداخت آنلاین و ارسال به سراسر نقاط ایران ، شهرستانها و روستاها در کمترین زمان ممکن ، فروش vst وی اس تی ارزان و با کیفیت ، فروش سمپل و پلاگین های جدید آهنگسازی

  بی نظیرترین آموزش فارسی نرم افزار کیوبیس ( سطح مقدماتی )
  آموزش فارسی کار با نرم افزار کیوبیس (سطح پیشرفته)
  آموزش فارسی CUBASE 5 & NUENDO4
  آموزش فارسی تکمیلی NUENDO5.5, CUBASE 6.5
  آموزش فارسی Ableton Live 9
  آموزش فارسی سونار Sonar X2,X3
  آموزش فارسی Cubase Elements 7

  آموزش فارسی protools 10
  آموزش فارسی Logic Pro X2 لاجیک
  آموزش فارسی Studio one استودیو وان
  آموزش فارسی BAND IN A BOX 2015
  آموزش فارسی Guitar Pro 6
  آموزش فارسی ضبط افکت میکس و مستر صدا ADOBE AUDITION CS5.5
  آموزش فارسی یک پروژه تنظیم آهنگ از ابتدا تا انتها

  آموزش فارسی اف ال استودیو FL Studio 12
  آموزش فارسی سمپلر کانتکت Native instrument Kontakt 5
  آموزش فارسی تصویری امنیسفر OMNISPHERE
  آموزش فارسی تخصصی تنظیم حرفه ای موسیقی
  آموزش فارسی موسیقی الکترونیک Steinberg Sequel
  آموزش فارسی تکنیکهای حرفه ای وکال همراه با آموزش Melodyne
  آموزش فارسی تکنیکهای رکورد صدا در استودیو موسیقی
  آموزش فارسی 101 ترفند حرفه ای میکس + مستر آهنگ با ایزوتوپ اوزون 7 izotope ozone
  آموزش فارسی جامع مسترینگ آهنگ Izotop Ozone 6 + tracks
  آموزش فارسی Fab Filter+Waves +Slate Digital

  آموزش کامل مراحل ساخت آهنگ از ابتدا تا انتها
  آموزش فارسی آهنگسازی در یک هفته
  آموزش فارسی تنظیم حرفه ای موسیقی
  آموزش فارسی مولتی مدیا تصویری مبانی موسیقی
  آموزش فارسی تنظیم و ارکستراسیون آهنگ
  آموزش فارسی فالش گیری و فاصله سازی صدای خواننده
  آموزش خوانندگی پاپ به زبان فارسی
  آموزش آهنگسازی در سبکهای پاپ، هیپ هاپ رپ،ترنس،هاوس،بلوز،جاز،راک

  آموزش فارسی میکس حرفه ای آهنگ
  آموزش فارسی میکس و مسترینگ حرفه ای
  آموزش فارسی یک پروژه میکس و مستر آهنگ از ابتدا تا انتها
  آموزش فارسی ریتم سازی در موسیقی
  آموزش فارسی ساخت بیت در موسیقی
  آموزش فارسی صداسازی با سینتی سایزرها
  آموزش فارسی فالش گیری و فاصله سازی صدای خواننده
  آموزش فارسی ساخت استودیوی موسیقی خانگی

  خرید وی اس تی پیانو spitfire audio hans zimmer piano
   

+ پاسخ به موضوع

موضوعات مشابه

 1. چکناواریان: امیدوارم اپرای شمس تبریزی کار آخرم نباشد
  توسط Ramin95 در انجمن اخبار روز موسیقی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۹/۲۶, 14:10
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۸/۲۲, 15:00
 3. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۴/۱۰, 14:10
 4. آواز علی جهاندار بر مزار شمس تبریزی + فیلم
  توسط Ramin95 در انجمن اخبار روز موسیقی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۸/۱۱, 21:30
 5. نه آواز ما چیزی برای گفتن دارد و نه کلاس های آواز ما
  توسط Ramin95 در انجمن اخبار روز موسیقی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۶/۲۹, 14:21

جستجو شده ها

Nobody landed on this page from a search engine, yet!

تا این لحظه 0 کاربر از این تاپیک دیدن کرده اند

فقط اعضا گروه ویژه vip و مدیران قادر به دیدن اسامی بازدیدکنندگان تاپیک هستند

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

کپی از مطالب سایت مجاز نمیباشد و پیگرد قانونی دارد

cubase.ir

BACK TO TOP
وی اس تی
آرتیست