کانال کیوبیس در تلگرام را دنبال کنید
آهنگسازی
آهنگسازی
صفر تا صد آموزش فارسی کیوبیس پک 1
صفر تا صد آموزش فارسی کیوبیس پک 2
آموزش فارسی صفر تا صد مسترینگ با پلاگینهای wavesدانلود کیوبیس 8 cubase با لینک مستقیم رایگان و آموزش نصب فارسی

دانلود رایگان وی اس تی استرینگ شرقی Fayez Saidawi Oriental Strings با لینک مستقیم تک پارت از سرور سایتآموزش آهنگسازی فارسی

+ پاسخ به موضوع
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: اشتباهات تاریخی صدا و سیما و ضربه.های کاری آن بر پیکره موسیقی و ترانه فارسی

 1. Ramin95 آواتار ها
  Ramin95
  شماره کاربری
  4941
  Contributor
  شهریور /۱۳۹۰
  4,009
  مثبت های دریافتی
  + های دریافتی575
  0
  سپاس از شما 815 بار در 687 پست
  Follows
  0
  Following
  0

  پیش فرض اشتباهات تاریخی صدا و سیما و ضربه.های کاری آن بر پیکره موسیقی و ترانه فارسی

  ضربه.های کاری اتاق.فکر صدا و سیما بر پیکره موسیقی و ترانه بعد از انقلاب اشتباهاتی است که هیچ.گاه فراموش نخواهند شد. وقتی در سال 76 موسیقی پاپ پس از 20 سال اجازه فعالیت پیدا کرد، صدا و سیما با یک سیاست غلط برای جذب مخاطب که تا آن روز به صدای کسانی چون کویتی.پور و آهنگران و در حالت ایده.آل خود در ژانر سرود، به صداهایی چون مهرداد کاظمی و… (که البته صدای خوبی هم داشتند ولی بیشتر سرود می.خواندند تا ترانه) بسنده و یا تمکین کرده بود، به یکباره از تریبون رسمی صدا و سیما صداهایی به گوش رسید که آشنا بود و برای مردم نوستالژی به همراه داشت. هرکدام از این صداها شبیه یکی از خواننده.های آن.ور آبی بود.

  انواع و اقسام صداهای تقلیدی از راه رسید و مخاطب برای اولین بار چیزی از رسانه ملی می.شنید که احساس می.کرد تاکنون نشنیده، هم در سبک و سیاق موزیک و هم در جنس وکال و هم در بُعد کلام. البته به نظر من تفاوت چندانی بین آن زمان و زمان پیش از آن وجود نداشت و همچنان از شبکه.ی واژگانی مورد تأیید و رد شده از .....ینگ صدا و سیما (ولی این بار در سبک و سیاق جدید) استفاده می.شد که به گوش مخاطبِ محروم از موسیقی پاپِ داخلی و در افتضاحِ کلیشه و تکرار موسیقی ایرانیانِ خارج.نشین، متفاوت و جذاب می.نمود؛ تا جایی که این مخاطبِ مسخ.شده، حتی در محافل خصوصی و بحث و جدل بر سر این صدا و آن صدا، نسخه.های جعلی و بدلی مطرح.شده از تریبون صدا و سیما را بهتر از نسخه.های اصلی می.دانست!

  چند سالی زمان برد تا همه.ی ما از این شوک بیرون آمدیم و فهمیدیم که تفاوت ره از کجاست تا به کجا؟! در آن سال.ها، صدا و سیما مجریان این تفکر را چنان مسخ کرده و چنان باوری به آنها داده بود که آنها خودشان در اکثر مصاحبه.هایشان این قضیه.ی تقلید صدا و سبکِ فلان خواننده مطرح و نوستالژیک را خدادادی می.دانستند و اکثراً منکر تقلید بودند و می.گفتند این شباهت غریزی است! بعضی.ها که اصلاً می.گفتند تاکنون صدای فلان خواننده مطرح را نشنیده.اند تا از آن تقلید کنند!

  این ماجرا باعث شد خواننده.های نسل اول موسقی پاپ که جدا از مسئله تقلید صدایشان، عموماً عاشق موسیقی بودند و رنج.های انکارناپذیری را تحمل کرده بودند تا صدایشان به گوش مخاطب برسد، ولی چون عملاً در جامعه و جغرافیایی زندگی می.کردند که خوانندگی پاپ جرم تلقی می.شد و هیچ.گونه کلاس و مرکزی برای کشف استعدادشان وجود نداشت، به صورت خودجوش به صداهای مورد علاقه خود روی آوردند و در کلاس.های خانگی، خودِ آن صدا در داخلِ ضبط.صوت، استاد شد و. این صدای گوش به ضبط، شاگرد!

  رفته.رفته حنجره شکل گرفت و جنس و رنگ و بوی صدای شاگرد با استاد به ظاهر یکی شد، اما در باطن و در تکنیک و خواندن، تفاوت از زمین تا آسمان بود. به هر تقدیر، خوانندگان نسل اول موسیقی پاپ بعد از انقلاب، به اعتقاد من دلسوخته.تر و خاک.خورده.تر از نسل دوم بودند. تنها به دلیل نبود شرایط و امکانات، مسیر را اشتباه رفته بودند؛ به دلیل تقلید کردن از صداهای ممتازِ نوستالژیک، عموماً در اجراهایشان از ترانه و موسیقیِ خوب و فاخر استفاده می.کردند و شعر را بیشتر از خوانندگانِ امروزی می.فهمیدند. فقط مشکل آنجا بود که همه.چیز را از زاویه نگاه خواننده.ی اوریجینال خود می.دیدند.

  صدا و سیما با حمایت بی.شائبه.ی خود از این خوانندگان، در کوتاه.مدت باعث به شهرت رسیدن مقطعی آنان شد؛ تا جایی که طبق شواهد و قرائن، بازارِ موسیقیِ خارج از کشور را فلج کردند. همه این اتفاقات در داخل مصادف شد با همه.گیر شدن شبکه.های ماهواره.ای و این بار رقبای -به تعبیر مرکز موسیقی- «لس.آنجلسی» (از نظر من همه اهالی موسیقی از یک خانواده هستند) با ساز و کار مدرن.تری از راه رسیدند.

  صدا و سیما همچنان مردد بود که ساز را نشان بدهد یا ندهد که ماهواره و خوانندگان پرزرق.و.برق با دخترکانِ آنچنانی دل از دیده مخاطب ربودند و ماجرای پا گرفتن موسیقی پاپ داخلی در کسری از ثانیه به گِل نشست؛ تا جایی که داخلی.ها هم به شیوه آنان عمل کردند و در شبکه.هایی چون «ایران موزیک» و… به تولید آثاری دست زدند که حتی چیپ.ترین خواننده.های خارج از کشور هم در طول حیات خود این.چنین نخوانده و نرقصیده بودند!

  نسل اول موسیقی پاپ عقب.نشینی کرد. خوانندگانی که در شرایط پرکاری، شهرت و محبوبیتِ زمان اوج خود، گاهی سالی 2 آلبوم وارد بازار می.کردند، این بار هر 4 سال یک.بار دست به تولید می.زدند و همین شکاف باعث شد تا در غیبت صداهای فاخر -که تازه سعی داشتند از تقلید رها شوند و سبک و سیاق خود را پیدا کنند- با بی.مِهری صدا و سیما که خود این کودک نوپا را پرورش داده بود، با بی.محلیِ کمپانی.ها روبه.رو و عملاً خانه.نشین شدند و سکوت اختیار کردند.

  خارج.نشینان با توسعه صنعت ویدئوکلیپ، یک بار دیگر به صحنه برگشتند و گوی سبقت را در جذب مخاطب از خوانندگان داخلی ربودند. البته در بین داخلی.ها کسانی هم بودند که از همان آغاز، با یک ایده درست و بدون تقلید و با سبک و سیاق خود وارد بازار پاپ شدند که موفق هم بودند. عدم حمایت کمپانی.ها در تولید و پخش آثار خوانندگان داخلی، فضا را برای «موج دومی»ها باز کرد. خوانندگانی با شکل و شمایل جوان.تر و سبک و سیاق به ظاهر تازه.تر، ولی در باطن کپی ملودی.های یونانی، عربی، ترکی و غربی که با اندک دخل و تصرفی در ملودی و آهنگ و استفاده از ریتم.های مدرن، توانستند اسمی به هم بزنند و در بازار داخلی، رونق ورشکسته.ی موسیقی پاپ را به تجدید حیاتی دوباره خوش.بین کنند!

  مطرح شدن این خوانندگانِ خودجوش -که عموماً قبل از دوران حیات موسیقایی مجاز خود، غیرمجاز بودند- کمپانی.ها را بر آن داشت تا با شناخت این استعدادها، مجوز صدای این خوانندگان را بگیرند تا بتوانند با قراردادهای چندین ساله با این خوانندگانِ خودجوش (در قالب کنسرت و cd) به سودهای کلانی برسند و به اصطلاح جلوی تهاجم فرهنگی را هم بگیرند! (از ذکر نام این خوانندگان خودداری می.کنم.)

  به هر تقدیر، بازار موسیقی پاپ داخلی یک بار دیگر تا حدی رونق گرفت و این بار داخلی.ها بودند که در بُعد کلام و موزیک روی خارج.نشینان تأثیر می.گذاشتند. اما برخلاف بار قبل که صدا و سیما در مطرح کردن خوانندگانِ نسل اولی نقش به.سزایی داشت و تولید فکر می.کرد، این مرتبه دیگر حتی به خود زحمت تولید را هم نداد و از لقمه.های آماده و مطرح.شده استفاده کرد. به اعتقاد من، این سیاست.گذاری غلط برای بار دیگر – آگاهانه یا ناآگاهانه- از زوایه.ای دیگر به موسیقی پاپ داخلی ضربه خواهد زد!

  استفاده بی.رویه از آرتیست.ها در تیتراژهای برنامه.های تلویزیونی -به خصوص در ماه مبارک رمضان- آفتی است که چند سالی است گریبانگیر فضای ترانه و موسیقی پاپ داخلی شده. خوانندگان و ترانه.سرایان مطرح داخلی، بی.آنکه متوجه این دام پهن.شده توسط رسانه ملی باشند، برای شنیده شدن، خود با آغوش باز به این دام تن می.دهند.

  به اعتقاد من، ذره ذره از میزان ترانگی در این رسانه کاسته شده و بر میزان نوحه.گری در چنین آثاری اضافه می.گردد. خواننده بی.تجربه و خام از نظر ایدئولوژیک -سرمست از موفقیت تیتراژ فلان سریال معروف- این آهنگ را سرآغاز آلبوم خود قرار داده و حتی تولید آلبوم جدید خود را هم در راستای همان آهنگ سیاست.گذاری می.کند.

  استفاده بی.رویه از ترانه.های محزون و غمناک، جایگزینی ملودی نوحه به جای ملودی ترانه، تغییر لحن خوانندگان از ترانه.خوانی به نوحه.خوانی و… تنها گوشه..ای از این آسیب.....هاست؛ تا جایی که اگر یک لحظه مخاطب، چشمان خود را ببندد و به آن صدا گوش دهد، فکر می.کند خدای ناکرده آن خواننده، عزیزی را از دست داده که چنین ضجه می.زند و گویی خاک بر سر و صورت خود می.پاشد!

  این مسئله در میان جامعه و مخاطبانی اتفاق می.افتد که ذاتاً غم را دوست دارند. در این جغرافیا چندین قرناست که مراسم مذهبی تبدیل به جزیی جدایی.ناپذیر از فرهنگ و رسوم ملت ما شده و ارج و قرب خود را دارند؛ اما ورود این فرهنگ در ترانه و موسیقی پاپ، با چه برنامه.ای صورت می.گیرد؟ من هم مثل شما پاسخ این پرسش را نمی دانم.

  این مسئله اگر آگاهانه است که باید اهالی موسیقی و ترانه پاپ آن را شناسایی کرده و تن به این قصه ندهند؛ اگر هم ناآگاهانه و خودجوش است که دارد ضربه.ی کاری بر بدنه ترانه و موسیقی پاپ موج دوم می.زند و با تکراری شدن فضاها و کلیشه.ای شدن ترانه.ها دیری نخواهد پایید که این خوانندگان هم مخاطب خود را از دست خواهند داد.

  اگر نسل اول موسیقی پاپ بعد از انقلاب در کپی کردن صدای فلان خواننده مسیر را به بیراهه می.رفت، نسل دوم در انتخاب ترانه، در انتخاب موزیک و در سبک خواندنِ کلیشه.ای و تکراری، گوی سبقت را از نسل اول ربوده است. اگر چشمان خود را ببندید و تکه.های مختلف این تیتراژها را در قالب یک آهنگ میکس کنید، قطعاً تصور خواهید کرد که فقط یک آهنگ (که چه عرض کنم، یک نوحه و مرثیه) را می.شنوید! من به.شخصه هیچ تشخصی برای این نوع موسیقی قائل نیستم و به آن عنوان «ترانه» نمی.دهم. هیچ چیزِ این طفلِ چند پدره شبیه ترانه نیست! علت این همه بغض و ناله و سیاه.خوانی چیست؟

  [ افشین مقدم (ترانه سرا) ]

  منبع: موسیقی ما


  #1 ارسال شده در تاريخ ۱۳۹۲/۰۹/۰۱ در ساعت 12:20

 2. # ADS
  مجری تبلیغات
  تاریخ عضویت
  -
  نوشته ها
  -
  فروشگاه آنلاین کیوبیس با سیستم پرداخت آنلاین و ارسال به سراسر نقاط ایران ، شهرستانها و روستاها در کمترین زمان ممکن ، فروش vst وی اس تی ارزان و با کیفیت ، فروش سمپل و پلاگین های جدید آهنگسازی

  بی نظیرترین آموزش فارسی نرم افزار کیوبیس ( سطح مقدماتی )
  آموزش فارسی کار با نرم افزار کیوبیس (سطح پیشرفته)
  آموزش فارسی CUBASE 5 & NUENDO4
  آموزش فارسی تکمیلی NUENDO5.5, CUBASE 6.5
  آموزش فارسی Ableton Live 9
  آموزش فارسی سونار Sonar X2,X3
  آموزش فارسی Cubase Elements 7

  آموزش فارسی protools 10
  آموزش فارسی Logic Pro X2 لاجیک
  آموزش فارسی Studio one استودیو وان
  آموزش فارسی BAND IN A BOX 2015
  آموزش فارسی Guitar Pro 6
  آموزش فارسی ضبط افکت میکس و مستر صدا ADOBE AUDITION CS5.5
  آموزش فارسی یک پروژه تنظیم آهنگ از ابتدا تا انتها

  آموزش فارسی اف ال استودیو FL Studio 12
  آموزش فارسی سمپلر کانتکت Native instrument Kontakt 5
  آموزش فارسی تصویری امنیسفر OMNISPHERE
  آموزش فارسی تخصصی تنظیم حرفه ای موسیقی
  آموزش فارسی موسیقی الکترونیک Steinberg Sequel
  آموزش فارسی تکنیکهای حرفه ای وکال همراه با آموزش Melodyne
  آموزش فارسی تکنیکهای رکورد صدا در استودیو موسیقی
  آموزش فارسی 101 ترفند حرفه ای میکس + مستر آهنگ با ایزوتوپ اوزون 7 izotope ozone
  آموزش فارسی جامع مسترینگ آهنگ Izotop Ozone 6 + tracks
  آموزش فارسی Fab Filter+Waves +Slate Digital

  آموزش کامل مراحل ساخت آهنگ از ابتدا تا انتها
  آموزش فارسی آهنگسازی در یک هفته
  آموزش فارسی تنظیم حرفه ای موسیقی
  آموزش فارسی مولتی مدیا تصویری مبانی موسیقی
  آموزش فارسی تنظیم و ارکستراسیون آهنگ
  آموزش فارسی فالش گیری و فاصله سازی صدای خواننده
  آموزش خوانندگی پاپ به زبان فارسی
  آموزش آهنگسازی در سبکهای پاپ، هیپ هاپ رپ،ترنس،هاوس،بلوز،جاز،راک

  آموزش فارسی میکس حرفه ای آهنگ
  آموزش فارسی میکس و مسترینگ حرفه ای
  آموزش فارسی یک پروژه میکس و مستر آهنگ از ابتدا تا انتها
  آموزش فارسی ریتم سازی در موسیقی
  آموزش فارسی ساخت بیت در موسیقی
  آموزش فارسی صداسازی با سینتی سایزرها
  آموزش فارسی فالش گیری و فاصله سازی صدای خواننده
  آموزش فارسی ساخت استودیوی موسیقی خانگی

  خرید وی اس تی پیانو spitfire audio hans zimmer piano
   

+ پاسخ به موضوع

موضوعات مشابه

 1. با صدای امیر حسین مدرس؛ آژنگ در فضای موسیقی پیچید
  توسط Ramin95 در انجمن اخبار موسیقی ایران
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۶/۲۰, 11:10
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۵/۱۰, 18:40
 3. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۵/۱۰, 18:30
 4. حکمت موسیقی از کتاب «شفا» ابن سینا بررسی می شود
  توسط Ramin95 در انجمن اخبار روز موسیقی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۱۱/۱۵, 19:20
 5. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۱۰/۰۷, 20:30

جستجو شده ها

Nobody landed on this page from a search engine, yet!

تا این لحظه 2 کاربر از این تاپیک دیدن کرده اند

فقط اعضا گروه ویژه vip و مدیران قادر به دیدن اسامی بازدیدکنندگان تاپیک هستند

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

کپی از مطالب سایت مجاز نمیباشد و پیگرد قانونی دارد

cubase.ir

BACK TO TOP
وی اس تی
آرتیست