کانال کیوبیس در تلگرام را دنبال کنید
آهنگسازی
آهنگسازی
صفر تا صد آموزش فارسی کیوبیس پک 1
صفر تا صد آموزش فارسی کیوبیس پک 2
آموزش فارسی صفر تا صد مسترینگ با پلاگینهای wavesدانلود کیوبیس 8 cubase با لینک مستقیم رایگان و آموزش نصب فارسی

دانلود رایگان وی اس تی استرینگ شرقی Fayez Saidawi Oriental Strings با لینک مستقیم تک پارت از سرور سایتآموزش آهنگسازی فارسی

+ پاسخ به موضوع
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: کتاب «هارمونی موسیقی ایرانی» رونمایی شد

 1. Ramin95 آواتار ها
  Ramin95
  شماره کاربری
  4941
  Contributor
  شهریور /۱۳۹۰
  4,009
  مثبت های دریافتی
  + های دریافتی575
  0
  سپاس از شما 815 بار در 687 پست
  Follows
  0
  Following
  0

  پیش فرض کتاب «هارمونی موسیقی ایرانی» رونمایی شد

  با سخنرانی علی قمصری، کتاب «هارمونی موسیقی ایرانی» به قلم علی قمصری شامگاه گذشته ـ 6 خرداد ماه ـ در خانه هنرمندان ایران رونمایی شد.

  به گزارش خبرنگار بخش موسیقی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در این مراسم که در تالار استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان ایران برپا شده بود، علی قمصری – آهنگساز و نوازنده تار – در سخنانی مطرح کرد: امروز برایم روز ویژه.ای بود، نه از آن جهت که قرار است کتابم رونمایی شود بلکه قرار است از موضوعی صحبت کنم که همیشه دغدغه.ام بوده و خوشبختانه امروز این فرصت را بدست آورده.ام.

  او ادامه داد: کتاب «هارمونی موسیقی ایرانی» مجموعه.ای از مبانی موسیقی ایرانی ،. آسیب.شناسی و اصول پایه موسیقی ایرانی شده است و سپس وارد بحث هارمونی شده و به آن می.پردازد.

  قمصری یادآور شد: ردیف دستگاهی در این کتاب معیار اصلی بنده بود و براساس آن شیوه.های مختلف را در برخورد با ردیف آنالیز کرده.ام.

  در ادامه این مراسم، آزاد حکیم رابط – موسیقی شناس – در رابطه با کتاب جدید قمصری گفت: خوشحالم که بالاخره کسی همت کرد و چنین رساله.ای را نوشت و منتشر کرد. نفس این ماجرا در روزگاری که همه منفعل هستیم و کمتر کار می.کنیم، بسیار با ارزش است. چرا که یک نفر کار بزرگی در زمینه موسیقی انجام داده است.

  این موسیقیدان افزود: این کتاب راجع به هارمونی موسیقی ایرانی است و به طور ویژه.ای به ردیف پرداخته است . البته باید بگویم بنده ردیف.دان نیستم و اشراف کامل هم در تئوری و مباحث نظری موسیقی سنتی ندارم، برای همین درگیر این بخش نمی.شوم اما بنده به عنوان کسی که دست اندرکار و دوستار موسیقی ایرانی است به خاطر شهامت قمصری از نگارش و انتشار این کتاب قدردانی می.کنم.

  حکیم. رابط اضافه کرد: غربی.ها در تاریخ موسیقی به جایی رسیده.اند که روزی فهمیدند میزان.بندی در موسیقی کاری دست و پاگیر است. برای همین خود را درگیر این بحث نمی.کنم، اما ما در موسیقی خود قائم به میزان.های غربی نیستیم. طی 25 سال گذشته از زمان وزیری به بعد، زمان بندی موسیقی ما به ترتیب دیگری پیگری شد و موسیقی ردیف را به صورت میزان بندی شده نوشتند، پس در این صورت به یک زمان.بندی خطی و بدون بعد می.رسیم.

  او در بخش دیگری از سخنانش مطرح کرد: زمان در ایران خطی نبوده و بلکه ادواری است و دارای ویژگی.های خاص خود است. مشابه همین اتفاق در نگاهی که قمصری به موسیقی ایرانی داشته در بحث صدا هم رخ داده است. یعنی ردیف با موسیقی ایرانی را به صورت بلوک.های عمودی تقسیم بندی کرده و می.توانیم آن را تکثیر کنیم. کما اینکه قمصری یک آکورد پایگی را در مقام شور نیز پیشنهاد کرده است.

  حکیم رابط در انتقادی از قمصری عنوان کرد: بنده در گفته.های شما در این کتاب سوالاتی دارم . آیا راه دیگری برای این کتاب نبود؟ آیا نمی.شد برای درجات دیگر طور دیگری آکورد بنویسید؟ آیا تعمیم یک فرمول برای صداها درست است؟ بنده فکر می.کنم بهتر بود در این جلسه اساتید بزرگی چون حسین علیزاده و محمدرضا درویشی حضور پیدا می.کردند.

  به گزارش ایسنا، علی قمصری در پاسخ به انتقادات حکیم رابط گفت: مطلب شما بسیار گسترده و قابل بسط است، اما باید ببینیم ایده چند صدایی من از کجا آغاز شد. این کتاب برای بنده یک پروژه نبود بلکه ایده چندصدایی همیشه در زندگی.ام جریان داشت و نیاز داشتم این ایده را به نگارش در بیاورم و به عنوان دری به آن نگاه کنم که قرار است آن را باز کنم. مطمئن هستم که این کتاب کاستی.هایی دارد چرا که برای نگارش آن هیچ گونه منبع و کتابی که بتوانم به آن رجوع کنم نداشتم و در واقع باید مجسمه.ای را از دل کوه بیرون می.کشیدم.

  قمصری افزود: با این نکته که شما می.گویید آکوردها مشکل سلیقه.ای دارند موافق نیستم. چون بنده آکورد پایگی شور را از مقام درآوردم. وقتی می.خواهیم در موسیقی ایرانی به هارمونی فکر کنیم 90 درصد کارهایی که در ایران ساخته شده می.بینیم که پا از ملودی فراتر گذاشته و به کونتر پووان رسیده.اند و از ملودی.های ساده غربی در آنها استفاده شده است.

  این نوزانده و آهنگساز یادآور شد: وقتی از موسیقی چند صدایی حرف می.زنیم حرف من نفی موسیقی تک صدایی نیست، چرا که موسیقی ملودیک نیز جای خود را دارد اما در موسیقی چند صدایی قضیه فرق می.کند. وقتی می.خواهیم موسیقی چند صدایی ایرانی را با موسیقی دیگری مقایسه کنیم باید اول ببینیم جوهره این موسیقی چیست؟ آیا واقعا صدای ایرانی دارند و ملودی که به صورت تزئیتی روی موسیقی چند صدایی می.شنویم قابل بررسی است؟.

  این هنرمند معتقد است این یکی از مشکلات ما در موسیقی چند صدایی است.

  قمصری در ادامه سخنانش مطرح کرد: اتفاقی که در آهنگسازی افتاده این است که آهنگسازان بر مبنای خاصی رشد نکرده.اند و صرفا نوازنده هستند و خود را آهنگساز می.دانند. هدف اصلی من از نگارش این کتاب همین موضوع بوده تا هنرمند بفهمد از چه نقطه.ای می.تواند نام خود را آهنگساز بگذارد.

  به گزارش ایسنا.، هومان اسعدی از دیگر منتقدان حاضر در این جلسه در سخنانی گفت: این موضوع بسیار مهم است، چرا که چندصدایی در موسیقی ایرانی تا به حال به صورت سیستماتیک مورد بحث قرار نگرفته است و آغاز این روش به عنوان یک کتاب کار بسیار ارزشمندی است. این دغدغه هنری را در آثار علی قمصری احساس می.کنم. ایشان ذهن پرسشگری دارند که بسیار حائز اهمیت است، اما مشکلی که داریم این است که موسیقی ایرانی در زمینه خلاقیت رو به افول رفته است. چنین کارهای خلاقی می.توانند آغازگر بحث.های تئوریک ارزشمند باشند.

  اسعدی درباره ساختار این کتاب توضیح داد: تفکر این کتاب دارای ادعای بسیار بزرگی است. بهتر بود آقای قمصری به جای عنوان «هارمونی موسیقی ایرانی» از عنوان «تجربه،. چشم.انداز یا نگاه به هارمونی موسیقی» استفاده می.کرد، چرا که اینگونه مخاطب فکر می.کند این تنها راه برای آموزش هارمونی است.

  او افزود: از لحاظ ساختاری این کتاب به چند قسمت تقسیم می.شود. بخشی راجع به تئوری موسیقی ایرانی است که بنده راجع به آن سوال دارم. درست است که ما در موسیقی ساختار دانگی داریم، اما ساختار سه نتی هم در موسیقی داریم. استفاده از بعضی علائم در ساختار فواصل درست نیست چرا که باید به ادبیات این علائم هم دقت کنید. همچنین تقسیم بندی در مورد گوشه.ها شده که بنده با آنها مخالف هستم.

  این منتقد موسیقی افزود: با بعضی از روش.های ایشان مخالف هستم اما ایشان در این کتاب خیلی از نقل قول.های مستقیم استفاده کردند. گاهی سیستم مرجع.ها بسیار خام وناپخته است که از نظر بنده یک اشکال ویرایشی است. البته قمصری به نقطه ظریفی توجه کرده و تمام مدهای موسیقی را با درجات مختلف نشان داده است. ایشان در این کتاب فقط به شور پرداخته که من آن را می.پسندم.

  به گزارش ایسنا، در بخش پایانی این مراسم قمصری در پاسخ به انتقادات هومن اسعدی گفت: بنده در این کتاب نگاهی کاملا تئوریک به مفهوم مقام داشتم و سعی کردم با واژه.هایی که می.توانم از آنها به صورت خاصی استفاده کنم در یک چارچوب ویژه سروکار داشته باشم.

  او افزود: بنده از مرجع.های موجود استفاده کردم، اما تعدادی از این مراجع با یکدیگر هم.خوانی ندارند، بنابراین سعی کردم آْنها را تعریف کرده و بگویم منظورم از این فواصل چیست.

  این هنرمند در بخش دیگری از سخنانش گفت: هم به شکل عملی و هم به شکل نظری آکوردها را مورد آزمایش قرار دادم و احساس کردم این بهترین گزینه برای یک نقطه شروع محکم است. احساس کردم با چنین تقسیم بندی مخاطب به راحتی گوشه.ها را متوجه می.شود، بنابراین گوشه کرشمه را به عنوان یک قسمت ریتمیک ملودیک در نظر گرفتم.

  به گزارش ایسنا، بخش دیگری از این مراسم به کنسرت پژوهشی گروه موسیقی «یارآوا» اختصاص داشت.

  منبع: ایسنا

  انتشار این مطلب در بعد از ظهر روز یکشنبه، 7 خرداد 1391، ساعت 12:12

  مطالب مرتبط:


  #1 ارسال شده در تاريخ ۱۳۹۱/۰۳/۰۷ در ساعت 15:00

 2. # ADS
  مجری تبلیغات
  تاریخ عضویت
  -
  نوشته ها
  -
  فروشگاه آنلاین کیوبیس با سیستم پرداخت آنلاین و ارسال به سراسر نقاط ایران ، شهرستانها و روستاها در کمترین زمان ممکن ، فروش vst وی اس تی ارزان و با کیفیت ، فروش سمپل و پلاگین های جدید آهنگسازی

  بی نظیرترین آموزش فارسی نرم افزار کیوبیس ( سطح مقدماتی )
  آموزش فارسی کار با نرم افزار کیوبیس (سطح پیشرفته)
  آموزش فارسی CUBASE 5 & NUENDO4
  آموزش فارسی تکمیلی NUENDO5.5, CUBASE 6.5
  آموزش فارسی Ableton Live 9
  آموزش فارسی سونار Sonar X2,X3
  آموزش فارسی Cubase Elements 7

  آموزش فارسی protools 10
  آموزش فارسی Logic Pro X2 لاجیک
  آموزش فارسی Studio one استودیو وان
  آموزش فارسی BAND IN A BOX 2015
  آموزش فارسی Guitar Pro 6
  آموزش فارسی ضبط افکت میکس و مستر صدا ADOBE AUDITION CS5.5
  آموزش فارسی یک پروژه تنظیم آهنگ از ابتدا تا انتها

  آموزش فارسی اف ال استودیو FL Studio 12
  آموزش فارسی سمپلر کانتکت Native instrument Kontakt 5
  آموزش فارسی تصویری امنیسفر OMNISPHERE
  آموزش فارسی تخصصی تنظیم حرفه ای موسیقی
  آموزش فارسی موسیقی الکترونیک Steinberg Sequel
  آموزش فارسی تکنیکهای حرفه ای وکال همراه با آموزش Melodyne
  آموزش فارسی تکنیکهای رکورد صدا در استودیو موسیقی
  آموزش فارسی 101 ترفند حرفه ای میکس + مستر آهنگ با ایزوتوپ اوزون 7 izotope ozone
  آموزش فارسی جامع مسترینگ آهنگ Izotop Ozone 6 + tracks
  آموزش فارسی Fab Filter+Waves +Slate Digital

  آموزش کامل مراحل ساخت آهنگ از ابتدا تا انتها
  آموزش فارسی آهنگسازی در یک هفته
  آموزش فارسی تنظیم حرفه ای موسیقی
  آموزش فارسی مولتی مدیا تصویری مبانی موسیقی
  آموزش فارسی تنظیم و ارکستراسیون آهنگ
  آموزش فارسی فالش گیری و فاصله سازی صدای خواننده
  آموزش خوانندگی پاپ به زبان فارسی
  آموزش آهنگسازی در سبکهای پاپ، هیپ هاپ رپ،ترنس،هاوس،بلوز،جاز،راک

  آموزش فارسی میکس حرفه ای آهنگ
  آموزش فارسی میکس و مسترینگ حرفه ای
  آموزش فارسی یک پروژه میکس و مستر آهنگ از ابتدا تا انتها
  آموزش فارسی ریتم سازی در موسیقی
  آموزش فارسی ساخت بیت در موسیقی
  آموزش فارسی صداسازی با سینتی سایزرها
  آموزش فارسی فالش گیری و فاصله سازی صدای خواننده
  آموزش فارسی ساخت استودیوی موسیقی خانگی

  خرید وی اس تی پیانو spitfire audio hans zimmer piano
   

+ پاسخ به موضوع

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۱۱/۲۵, 15:10
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۱۱/۲۵, 13:11
 3. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۱۰/۲۷, 14:52
 4. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۹/۰۱, 16:03
 5. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۸/۱۸, 19:00

جستجو شده ها

Nobody landed on this page from a search engine, yet!

تا این لحظه 2 کاربر از این تاپیک دیدن کرده اند

فقط اعضا گروه ویژه vip و مدیران قادر به دیدن اسامی بازدیدکنندگان تاپیک هستند

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

کپی از مطالب سایت مجاز نمیباشد و پیگرد قانونی دارد

cubase.ir

BACK TO TOP
وی اس تی
آرتیست