رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
جستجو در
  • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

سایت و انجمن رسمی کیوبیس ایران

مرجع تخصصی آهنگسازان خوانندگان و نوازندگان سایت کیوبیس ایران

  • با 10 سال قدمت
  • بیش از 145 هزار کاربر
  • بیش از 450 هزار پست





پست های پیشنهاد شده

AliRezA Nasehi    10,607

عضو جدید انجمن

با سلام خدمت کاربران عزیز.

یکی از مهمترین بخش های ساخت یک آهنگ ، مشخص کردن ساختار اون آهنگ هستش.

خیلی از دوستان زمانی که شروع به ساخت یک آهنگ می کنن ، نمی دونن که اون آهنگ رو چه طوری باید شروع کنن و چه طور به پایان برسونن.

یکی از راهایی که باعث می شه دوستان در امر آهنگسازی و تنظیم پیشرفت کنن ، آنالیز ساختار آهنگ های مختلف هستش.

این تمرین رو می تونید روزانه روی آهنگ های مختلف انجام بدین.

قبل از شروع مطلب شما رو با چند مفهوم رایج در ساختار آهنگ ها آشنا می کنم.

 

تمرین : آهنگی را انتخاب کرده و قسمت های مختلف یک آهنگ رو در اون مشخص کنید.

راهنمایی : معمولا ساختار آهنگ های ایرانی این طوریه که کار با یک اینترو آغاز می شه.

ممکنه این اینترو به صورت اورتور ( تک نوازی ساز زنده ) باشه.

بعد از اون با آغاز وکال قسمت ورس آغاز می شه.

و سپس ترجیع بند ترانه آغاز می شه که به اون قسمت کروس آهنگ می گن و آهنگ ما در این قسمت اوج می گیره.

در قسمت بریج قسمتی هستش که آهنگ از هیجان می افته و آهنگ آروم می شه معمولا.

بعد از اون قسمت ورس ، کروس و اوت رو و اندینگ.

برای این کار می تونید از مارکرهای نرم افزار Fl Studio هم کمک بگیرید.

 

 

Intro (introduction)

آغاز/ مقدّمه و معارفه

اکثر قطعات موسیقی در ابتدای خود قسمتی دارند که در آن گوش شنونده با فضای آهنگ آشنا می شود. این معرّفی و شروع می تواند تکنوازی، «ریف» اصلی آهنگ، دکلمه ی خواننده و… بنا به سلیقه ی خالق اثر باشد.

Verse

بخش

بخشی از آهنگ یا شعر که تنها یک بار در آن قرار می گیرد. مقوله ی «ورس و کوروس» صرفاً محدود به موسیقی نیست و بیشتر یک اصطلاح ادبی محسوب می شود. همان طور که ما در بسیاری از اشعار کهن فارسی می توانیم شاهد این بخش ها باشیم.

Chorus

همخوان

به بخش تکرار شونده در قطعه ی موسیقی یا ادبی گفته می شود که پیام اصلی خالق اثر و محتوای موسیقی یا شعر را به مخاطب گوشزد می کند. هم چنین این بخش شنونده را برای همخوانی دعوت کرده و به اصطلاح قطعه را از حالت یکنواختی خارج می نماید. البته این بخش در ادبیات اینگونه نامیده نمیشود.

Bridge

پل

همانند «ورس» تنها یک بار در آهنگ آورده می شود اما تفاوت زیادی با آن دارد. اصولاً «بریج» چند میزانِ بسیار کوتاه است که برای ایجاد تنوّع و تغییر ذائقه ی مخاطب آورده می شود و به اصطلاح به گوش شنونده استراحت می دهد. این قسمت می تواند صرفاً یک تکنوازی یا یک «وکال ملودیک» باشد که البتّه به ندرت در موسیقی ها یافت شده و به همین دلیل وجود آن در آهنگ، نشانه ای از شعور موسیقیایی و سواد بالای خالق اثر می باشد.

Outro (Ending)

پایان/خاتمه

«آترو» یک اصطلاح عامیانه ی آمریکایی است که تنها در دنیای هیپ-هاپ به کار برده می شود. اصطلاح رسمی آن «اِندینگ» بوده که به بخش پایانی آهنگ اطلاق می شود. مثل «اینترو» که گوش شنونده را با فضای آهنگ آشنا می کرد، ما در این قسمت از آهنگ نیز می توانیم شاهد مفهوم پایانی کار یا دور شدن از فضای آهنگ و برگشت به نقطه ی صفر، بنا به سلیقه ی خالق اثر باشیم.

Beat

بیت (ضرباهنگ)

این اصطلاح در زبان انگلیسی به یک صدای تکرار شونده گفته می شود، همان طور که اوّلین بار برای صدای تپش قلب به کار برده شد، هنوز هم تداعی گر ضربان قلب در زبان انگلیسی است. این اصطلاح در هیپ-هاپ به خاطر تکرار زیاد آن نسبت به دیگر موسیقی ها کاربرد دارد و به موسیقی بدون کلام (منظور موسیقی صرف و بدون صدای خواننده) هیپ-هاپ اطلاق می شود.

Melody

ملودی

به مجموعه ای از نت ها که در کنار یکدیگر می آیند و به صورت هم زمان قسمتی از یک قطعه یا کل یک قطعه را تشکیل می دهند؛ گفته می شود. به اضافه نت ها با هم نواخته نمی شوند؛ بلکه به ترتیب کنار هم قرار گرفته و در نهایت ملودی را می سازند.

Rhythme

ریتم

هرگاه مقطع زمانی مشخّصی با داشتن نقاط قوی و ضعیف به طور پشت سر هم و مکرّر تکرار شود، عنصر منظّمی به نام ریتم تولید می شود.

میزان

واحد تقسیمات یک قطعه ی ریتمیک موسیقی را از نظر زمان میزان می گویند. به عبارتی دیگر، میزان ها قالب هایی هستند که از نظر طول زمان (در یک آهنگ) با هم برابر بوده و در اثر کنار هم قرار گرفتن آن ها، عنصر «ریتم» به وجود می آید.

طول زمان میزان های یک قطعه را توسّط کسری به نام “کسر میزان” که در ابتدای آهنگ می آید مشخّص می کنند.

غالباً یک «بیت رپ» در دو میزان اجرا می شود. به طور مثال یک ورس استاندارد رپ که هشت بیت است روی شانزده میزان خوانده می شود.

ضرب

واحد سنجش و تقسیمات زمان در موسیقی را ضرب می نامند. ضرب حالتی شبیه به ثانیه داشته اما برابر ثانیه نمی باشد. فرق ضرب با ثانیه این است که تعداد ثانیه در دقیقه برابر شصت بوده، ولی تعداد ضرب در دقیقه بنا به میزان آهنگ متغیّر می باشد. در هیپ-هاپ مفهوم “ضد ضرب” هم به کار برده می شود که کاربردی تخصّصی داشته و بنا بر طولانی شدن متن، از توضیح مجزّا آن صرف نظر می شود. { امید است دوستان با آگاهی تسلّط کامل به این تکنیک در مورد آن نظر بدهند…}

Solo

تکنوازی

نیاز به توضیح خاصی ندارد، برگردان فارسی به تنهایی بازگو کننده ی معنی این اصطلاح می باشد. تکنوازی به نواخته شدن حرفه ای و تنهای یک ساز در یک قسمت از آهنگ گفته می شود. لازم به ذکر است که تمامی سازها قدرت تکنوازی دارند و حتّی یک آهنگ می تواند به طور کامل تکنوازی یک ساز خاص باشد.

Falsh

هر نت موسیقی یک بسامد (فرکانس) خاص و ثابت دارد که باید دقیقاً همان گونه نواخته/ادا شود. «فالش» اصطلاح رایج خواننده های حرفه ای بوده و به معنی عدم تطابق فرکانس تولید شده با فرکانس اصلی نت مورد نظر است.

Vocal

وکال

برخلاف زبان فارسی، در زبان انگلیسی برای تمامی صداها اسم خاصّی وجود دارد. وکال در زبان انگلیسی هم به معنای صدای انسان بوده، هم به عنوان اسم فاعل و هم به عنوان اسم مفعول در دنیای موسیقی به کار برده می شود.

Text (Lyrics)

شعر

«تکست» را می توان تقریباً یک غلط مصطلح برای برگردان انگلیسی “شعر” نامید. در ادبیّات انگلیسی به هر نوع نوشته ای «تکست» میگویند، ولی اصطلاح درست برای شعر یک آهنگ «لیریکس» می باشد. متذکر می شوم، شعر یک آهنگ.

Produced by.

این اصطلاح که بیشتر در فرهنگ هیپ-هاپ رایج است به معنای “تولید شده توسط…” است که منظور آن معّرفی نام خالق «بیت» یا موسیقی کار (آهنگساز) می باشد.

Arrangement

تنظیم

این اصطلاح به معنای تنظیم اثر یک آهنگ ساز به درخواست خود صاحب اثر بر اساس اصول موسیقی می باشد. در صورتی که آهنگساز یک اثر خود به شخصه تنظیم را نیز بر عهده بگیرد (که اصولاً و اکثراً هم این طور است) به طور معمول دیگر اصطلاح تنظیم کننده به کار برده نمی شود.

Cover

کاور

به باز آفرینی یک آهنگ به صورت کامل توسّط شخص یا گروهی دیگر گفته می شود. این کار اکثراً روی قطعات معروف و پرطرفدار قدیمی، برای بازسازی آن اثر انجام می شود. از جمله خواننده های ایرانی که موسیقی آن ها «کاور» شده است می توان “مرجان” و “فرهاد مهراد” را نام برد. این کار یک حرکت کاملا عادی و رسمی دراز سوی خالقین اثر در دنیای موسیقی می باشد.

امید است دوستان تفاوت این اصطلاح را با «بیت دانلودی ومجّانی» و «بیت دزدی» درک کنند و هرکدام را به جای خود به کار ببرند. این سه مقوله به طور کامل جدا از یکدیگرند که متأسّفانه این روزها به وفور شاهد به کار بردن اشتباه آن می باشیم.

Flow

اگر بخواهید به دنبال معادل ادبی این واژه بگردید، قطعاً به کلمه ی “جریان” که نزدیک ترین مترادف فارسی آن است و دیگر ترجمه های گنگ و نامربوط بر خواهید خورد، امّا معنای اصلی این واژه در فرهنگ هیپ-هاپ طرز چینش و ادای واژه ها توسّط شاعر و خواننده بر روی ریتم است. نکته ی قابل ذکر این است که «فلو» هیچ ارتباطی به سرعت کار ندارد و لزوماً متعلّق به یک آهنگ با «تمپو»ی بالا نیست.

Beat-Box

به تولید «بیت» فقط و فقط توسّط انسان، بدون هیچ گونه استفاده از ابزارهای الکترونیکی در دنیای هیپ-هاپ گفته می شود. این عمل روشی قدیمی و رایج بین رپرها برای افزایش جذّابیت در اجراهای زنده می باشد.

Free-Style

اجرای فی البداهه/زنده/خام

این روش از عادات قدیمی رپرها برای مجادله با یکدیگر بوده است. اجرای فی البداهه نه به معنای خواندن شعر از پیش نوشته شده بر روی «بیت-باکس» است و نه به معنای ارتباط دادن قافیه های از قبل آماده به یک دیگر و بازخوانی آن به طور زنده. بلکه به تولید و ارائه ی یک شعر رپ در یک زمان واحد می باشد. همچنین “روش آزاد” از ترجمه های غلط و واژه به واژه ی این اصطلاح است. {لازم به ذکر است که اگر نمی توانیم معادل مناسبی برای یک واژه یا اصطلاح غیر فارسی پیدا کنیم، به جای اصرار بر فارسی سازی مصنوعی و تولید کلمه ی جدید ناملموس، بهتر است از همان واژه به زبان اصلی آن استفاده کنیم. کما این که فارسی امروز ما هیچ شباهتی با پارسی اصیل وکهن ندارد… البتّه این نظر شخصی بنده ی نگارنده بوده و عقاید مختلف را محترم می شمارم.}

منبع:تریبون

 

 

منبع : لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link.

 

اما بحث ما تنها به این مفاهیم ختم نمی شه.

ساختار یک آهنگ انواع مختلفی داره که بر اساس تقسیم بندی می شه اون رو به 5 دسته تقسیم کرد.

Verse-Chorus-Bridge

 

 

Verse-Chorus

 

Verse-Lift-Chorus

 

"AABA" Formula

 

"AAA" Formula

 

که توضیح هر یک از انواع ساختار ها در ادامه آورده شده.

متاسفانه این مطالب هنوز به فارسی ترجمه نشده.

 

 

Basic Song Structure

In almost any discussion pertaining to music it is important to keep one thing in mind. There are no "rules". Nothing is written in stone. Much in music is largely up to interpretation.

 

When it comes to songwriting, there are however, formulas and patterns that have proven to be successful time and again in regards to popular music and hit songs.

 

 

Songwriting Formulas

 

These "formulas" can apply to chord progressions. lyric content and, basic song structure.

header%20guitar%203%2001.jpgBy understanding some elements of successful song structure you will have a better grasp on the songs that you learn to play, as well as the songs you write.

 

Many popular and hit songs will typically follow one of a handful of different structures. They are used with great success because songwriters know that these are song structures that listeners are comfortable with and can relate to.

 

Verse-Chorus-Bridge

 

One of the most popular and well used formulas is the Verse-Chorus-Bridge song. The overall song structure can be shown as:

 

"verse/chorus/verse/chorus/bridge/chorus"

 

 

This formula is exactly as it looks. The song opens with the first verse (see لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link. ) which leads into the first chorus (see - لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link. ). Then the second verse leads to a second chorus. At that point the song would go to a bridge, which will typically go somewhere new musically and the bridge can be sung lyrically or played as an instrumental lead (seeلطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link. ). From the bridge the song goes to the final chorus before ending.

 

 

Verse-Chorus

 

Another common song structure is the Verse-Chorus formula. This is basically the same as the previous example except that there is not a bridge. In place of a bridge there may be an instrumental solo that is played over the chords of the verse or chorus. The structure may look like this:

 

"verse/chorus/verse/chorus/solo/chorus"

 

 

Verse-Lift-Chorus

 

Yet another variation of the previous formulas is the Verse-Lift-Chorus structure. (seeلطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link. ) In this type of song there is a "lift" or "pre-chorus" that follows the verse and leads the song into the chorus. An example of this formula may look like this:

 

"verse/lift/chorus/verse/lift/chorus/solo/lift/chorus"

 

 

 

A couple of lesser used formulas would be the "AABA" and the "AAA" song structures

 

 

"AABA" Formula

 

The "AABA" formula does not have a chorus. It is just verses with a bridge. In this type of song the title or "hook" (see لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link. ), is typically stated in either the first or last part of the verses. An "AABA" formula may look like this:

 

"verse/verse/bridge/verse"

 

 

 

"AAA" Formula

 

Another lesser used formula is the "AAA" which, as you might guess, is simply multiple verses chained together into a song. You will see this formula quite a bit in older folk ballads, but has also been used to a limited degree in popular music. The structure would look like this:

 

"verse/verse/verse"

 

لینک لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link.

 

یه مطلب دیگه در مورد انواع ساختار های یک آهنگ :

 

As you listen to songs that have become huge hits, you'll notice that most of them have well-written lyrics and memorable melodies. One thing you may not immediately notice though is the song structure. When crafting a song, songwriters also take into consideration the genre they are writing for and what song structure best fits it. There are several different types of song forms, the most common are:

1. لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link.

 

What is the similarity between the songs "Bridge Over Troubled Water" and "Scarborough Fair?" Both songs are in the AAA song form. This form consists of several verses; it doesn't have a chorus or bridge. It does however have a refrain in which a line (or the title) is repeated at the end of every verse.لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link.

 

2. لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link.

 

What's nice about songwriting is that there are a variety of song forms you can experiment with. Each song form has a classic format, for example how many lines should each verse have. But there are also some exceptions to the rule. The AABA song form has an opening section (A), a bridge (B) before transitioning to the final A section.

لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link.

 

3. لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link.

 

This type of song form is often used in love songs, pop, country and rock music. Hits like Madonna's "Material Girl" and Whitney Houston's "I Wanna Dance With Somebody" follow this form. One important rule of thumb when writing the verse/chorus song is to try to get to the chorus quickly, so avoid writing verses that are too long.لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link.

 

4. لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link.

 

The verse/chorus bridge is by far my most favorite song form and is one that I often follow in my songwriting. But it is also one of the most challenging forms to write to because your song may become lengthy. As a general rule, a commercially viable song shouldn't exceed the 3 minute and 30 second mark.لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link.

 

5. لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link.

 

There are also other types of song structures such as ABAB, ABAC and ABCD, although these aren't as commonly used as the other song forms. Try listening to songs that are currently on top of the Billboard charts and see if you can determine which structure each song follows.لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link.

 

 

 

اگر می خواین تعریف دقیق تری از ورس و کروس بدونین.

 

 

Parts of a Song Explained

 

Intro

 

This is the introduction, always appearing at the start of the song. In popular music this typically lasts between 4 - 8 bars, this works best for radio airplay since most songs usually only last around 3 - 4 mins, short and simple, that's the way they like it. Other genres of music, such as rock and dance, generally don't apply this rule.

The main job of the intro is to grab the listeners attention, it should pull them in and make them want to hear the rest of the song. It is usually an instrumental form of the verse or chorus.

Verse

 

The purpose of the verse is to tell the story of the song. Every song has a story or a message to convey and the verse is where you do it. Musically the melody of the verse is the same each time. Lyrically it differs, with each verse developing the story.

Dynamically, verses are usually a little quieter than the chorus. Remember, the amount of verses you use depends on what song form you are using.

Pre-Chorus

 

The pre-chorus happens between the verse and the chorus. It is used to add an additional level of dynamics. Not all songs use a pre-chorus, it tends to be used on an "only if needed" basis. Its main function is to build tension up to the chorus and then the chorus provides the relief. It can really help make your chorus stand out. A pre-chorus is usually kept fairly short, between 2 - 8 bars.

Chorus

 

This is without a doubt the MOST important part of a song. It is where you convey the main message of the song. It should be the same each time, both musically and lyrically, and the title of the song should also be placed within it. A great chorus is catchy and memorable. After hearing your song only even once, the listener should walk around all day with it stuck in their head.

Bridge

 

The bridge comes after the second chorus of your song and its main purpose is to add contrast. This could be either a new chord progression that breaks up the repetitive verse/chorus structure, an instrumental solo, new lyrical message etc. Typically not lasting longer than 8 bars.

Outro

 

The end of a song can sometimes be referred to as an outro. This is when the song fades out gradually or has some kind of big finale. This could be the chorus repeated a number of times with the singer using ad lib

 

 

 

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.


  • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

    هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.

×
×
  • اضافه کردن...