رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
جستجو در
  • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

سایت و انجمن رسمی کیوبیس ایران

مرجع تخصصی آهنگسازان خوانندگان و نوازندگان سایت کیوبیس ایران

  • با 10 سال قدمت
  • بیش از 145 هزار کاربر
  • بیش از 450 هزار پست

N.Producer

اف ال استودیو چه نوع نرم.افزاري است؟معرفی کامل نرم افزار اف ال

پست های پیشنهاد شده

N.Producer    8,907

عضو جدید انجمن

برنامه FL Studio که ما دراینجا آن را اختصارا FL مي.ناميم، محصولي از شرکت بلژيکي Image Line Software و يک نرم.افزار توليد موسيقي ديجيتالي از نوع Pattern-based Sequencers است.

منظور از اين اصطلاح اين است که براي توليد قطعه خود از توالي (sequences) يک سري الگوي ريتميک يا ملوديک استفاده مي.کنيد. مثلا اين توالي را در نظر بگيريد: A-C-D-A-A-B در اين صورت ملودي يا ريتمي که به اين وسيله مي.توانيد توليد کنيد به اين صورت خواهد بود:

…-A-C-D-A-A-B-A-C-D-A-A-B-A-C-D-A-A-B- A-C-D-…

در حقيقت منطق ريتم.سازي در دستگاه.هاي سينتي.سايزر ( ارگ.هاي الکترونيکي ) به همين صورت است.

ويژگي FL اينست که نه تنها مي.توانيد به کمک آن توالي.هاي پيچيده بسازيد، بلکه قادر خواهيد بود روي تن صداي هر يک از سازهايي که به کار مي.بريد حداکثر کنترل را داشته باشيد و در عين حال چندين تراک(کانال) ريتميک يا ملوديک را همزمان با هم ميکس کنيد. شما همچنين مي.توانيد روي هر يک از کانال.هاي صوتي قطعه خود انواع افکت.هاي صوتي جالب را پياده سازي کنيد. مزيت FL اين است که همه اين کارها را به صورت Real-time انجام مي.دهد. يعني در همان حال که دکمه Play روشن است و توالي در حال نواخته شدن است، هر تغييري روي تنظيمات يک ساز يا يک کانال اعمال کنيد، بلافاصله قابل شنيدن خواهد بود.

 

« فروتي لوپس » از فناوري.هاي مهمي همچون:

VST ، ASIO ، 3DNow!. ، ReWire ، REX، DirectX و DXi پشتيباني مي.کند و داراي اينترفيسي بسيار جذاب، نرم و انعطاف پذير است و يکي از دلايل شهرت و محبوبيت بالاي اين نرم.افزار همين مي باشد . با اين وجود اگر مي.خواهيد تجربه.اي شيرين و لذت بخش از کار با FL. داشته باشيد، حتما از يک کامپيوتر قوي (مادربورد خوب، پردازنده سريع و حافظه رم زياد) و يک کارت صوتي پيشرفته و مجهز به فناوري ASIO استفاده کنيد. مثلا مدل.هاي جديد Creative Audigy بسيار مناسب هستند.

« فروتي لوپس » مانند همه Sequencer هاي ديگر از قبيل SONAR ، Reaktor و Cubase به.شدت به بازده و کارايي سيستم ASIO سيستم شما وابسته است. از اين رو اگر FL را روي يک کامپيوتر ضعيف نصب کنيد، برنامه هنگام اجراي قطعه يا دچار تاخير (Latency) زياد مي.شود يا اساسا از اجراي پيوسته و مطلوب برخي از قطعات سنگين باز مي.ماند.

 

کلمه Loops در نام اين محصول اشاره به نقش بنيادي اصوات نمونه.برداري شده.اي (Samples) دارد که به عنوان ماده خام منشاء تمام سرو صداهايي است که از اين نرم.افزار بيرون مي.آيد. تکنيک Loop يکي از روش.هاي اساسي در تمام نرم.افزارهايي است که قادرند صداي آلات موسيقي مکانيکي را شبيه.سازي کنند و يا سازهاي مجازي جديدي بسازند که صداي دلخواه و مورد نظر شما را توليد مي.کنند. در حقيقت توالي.هايي که به کمک FL. مي.سازيد، الگوهاي تکرار شونده.اي از Sampleها هستند که به صورت حلقه مرتب از نو نواخته مي.شوند. هر Sample. چيزي نيست جز يک فايل wave. ذخيره شده روي هاردديسک که در « فروتي لوپس » معمولا حاوي يک نت موسيقي از يک ساز و يا صداي يک ضرب روي يک ساز کوبه.اي است.

 

يکي از ويژگي.هاي جذاب FL اينست که مي.توانيد پس از ساختن قطعه خود، آن را به يک فايل wave تبديل کنيد تا بعدا بتوانيد آن را در نرم.افزارهاي ويرايشگر صوت (مانند Adobe Audition) وارد کنيد. شما همچنين مي.توانيد از کل اثر خود يک خروجي MP3 تهيه کنيد( ناگفته نماند که در ورژن هشت اف ال پسوند oggهم اضافه شده است) و آن روي MP3 Player خود ذخيره کنيد، روي اينترنت منتشر کنيد و يا به دوستانتان هديه دهيد.

 

تنظيم اوليه FL

قبل از شروع به کار با يک نرم.افزار مبتني بر ASIO. حتما بايد يکبار براي هميشه تنظيمات مربوط به اين فناوري را روي نرم.افزار اعمال کنيد. در غير اينصورت درست کار نخواهد کرد. بنابراين توضيحاتي که در اينجا مي.آوريم به درد همه نرم.افزارهاي مبتني بر ASIO مي.خورد.

براي تنظيم FL پس از اجراي برنامه به منوي OPTIONS. مراجعه و از آنجا گزينه Audio Settings را انتخاب کنيد. پنجره.اي مانند شکل 1 به نمايش در مي.آيد که امکان تنظيم سيستم ASIO. را در اختيارتان قرار مي.دهد.

Digital-Music12-01-1_s.jpg

شكل 1 : نمايي از امکان تنظيم سيستم ASIO.

 

 

در قسمت بالاي اين پنجره که Output نام دارد، فهرستي از مجاري ارتباطي نرم.افزار با سيستم ASIO. را مشاهده مي.کنيد. بسته به نوع کارت صوتي شما و نيز نوع نرم.افزارهاي مبتني بر ASIO که تاکنون روي کامپيوتر خود نصب کرده.ايد، اسامي مختلفي را ممکن است در اين فهرست مشاهده کنيد. اين مجاري ارتباطي در حقيقت ماژول هاي نرم.افزاري ويژه.اي هستند که هريک ممکن است توسط مايکروسافت، سازنده کارت صوتي شما و يا توليد.کننده يک نرم.افزار مبتني بر ASIO مانند Cubase ساخته شده باشند. معمولا فقط يکي از اين مجاري بهترين نتيجه را مي.دهد و داراي کمترين تاخير يا Latency است. هرچه ميزان تاخير بيشتر باشد، فاصله زماني ميان لحظه.اي که فرمان نواخته شدن يک صوت صادر مي.شود و لحظه.اي که واقعا آن را مي.شنويد بيشتر مي.شود و در عوض قدرتي که نرم.افزار براي پردازش صوت به صورت Real-time نياز دارد کمتر است. اما در عين حال به حافظه بيشتري براي بافر کردن اطلاعات ( به منظور جبران ضعف کامپيوتر شما در پردازش سريع اطلاعات) نياز خواهيد داشت. به زبان ساده، استفاده بيشتر از رم را جايگزين استفاده بيشتر از پردازنده مي.کنيد. برعکس، هرچه ميزان تاخير کمتر باشد، فاصله ميان لحظه صدور فرمان و لحظه شنيده.شدن صوت کمتر مي.شود. در اين حالت CPU کامپيوتر به شدت درگير پردازش. صوت است و از بافر کوچک.تري استفاده مي.شود. ميزان تاخير قابل قبول حدود 50 ميلي ثانيه يا کمتر است. تاخير بيشتر از اين مقدار هنگامي مشکل ساز مي.شود که مي.خواهيد يک کيبورد يا ارگ الکترونيکي به کامپيوتر وصل کنيد و ملودي خود را از طريق کيبورد بنوازيد و همزمان صداي ملودي خود را از درون نرم.افزار (با ساز دلخواه شما) بشنويد. در اين شرايط چون تاخير زياد است نمي.توانيد ملودي.هاي سريع را بنوازيد چون ميان آنچه مي.نوازيد و آنچه مي.شنويد چند ميلي ثانيه تاخير وجود دارد که مزاحم کارتان است. معمولا بهترين انتخاب، مجرايي است که سازنده کارت صوتي تعبيه کرده (مثلا Creative ASIO) ولي اگر کامپيوترتان زياد سريع نيست ، مي.توانيد گزينه.هاي با تاخير بيشتر را امتحان کنيد. همچنين دقت کنيد که وقتي از مجرايي استفاده مي.کنيد که ميزان تاخير کمتري دارد، فرکانس همه اصواتي که از درون نرم.افزار شنيده مي.شوند به يک نسبت بالاتر مي.رود. بنابراين اگر اشتباها وسط يک پروژه آهنگسازي، ميزان تاخير را تغيير دهيد، گام موسيقايي قطعه شما تغيير خواهد کرد.

 

بخش.هاي مختلف اينترفيس FL

شکل 2 نمايي از اين برنامه ( Producer Edition) را نشان مي.دهد. در حال حاضر نسخه 8 « فروتي لوپس » هم به بازار آمده است. همانطور که مشاهده مي.کنيد، اين برنامه از چند قسمت اصلي تشکيل شده است. در نوار بالايي نرم.افزار قسمت پانل را مشاهده مي.کنيد که شامل منوي نرم.افزار و ديگر کنترل.هاي اصلي برنامه است. ستون مشکي سمت چپ برنامه، مرورگر ( Browser ) ناميده مي.شود و از طريق آن مي.توانيد به همه فايل هايي که در حين کار نياز داريد دسترسي داشته باشيد.

به اين ترتيب از برنامه My Computer ويندوز بي.نياز خواهيد بود. به همين دليل اصولا اينترفيس FL در حالت Full screen. اجرا مي.شود و شما را از دنياي دسکتاپ ويندوز جدا مي.کند. اين هم يکي از مزاياي فروتي لوپس است. داخل شکل 2 دو پنجره فرعي هم مشاهده مي.کنيد. يکي در سمت چپ قرار دارد که کانال.هاي قطعه را نمايش مي.دهد

Digital-Music12-02-2_s.jpg

شكل 2: نمايي از برنامه Fruity Loops

 

اين قسمت که در شکل 3 به صورت جداگانه ديده مي.شود Step Sequencer نام دارد و قلب نرم.افزار FL است.

پنجره سمت راست ميکسر ناميده مي.شود و همانطور که از اسم آن برمي.آيد، امکانات لازم براي تغيير ولوم و ديگر تنظيمات هر کانال را در اختيارتان قرار مي.دهد. اين پنجره در نسخه.هاي قبلي،Effect Tracks نام داشت. در واقع مي.توانيد به اين پنجره به عنوان يک آمپلي.فاير مجهز به انواع جلوه.هاي ويژه نگاه کنيد. يک قطعه در FL مي.تواند تا 64 تراک در اين ميکسر داشته باشد و هر تراک حداکثر 8 افکت گنجايش دارد. اين افکت.ها روي کانال.هاي يک قطعه اعمال مي.شوند. ساده.ترين افکت.ها همان افکت.هاي پنجگانه و معروف reverb يا طنين، phaser. ، delay يا تاخير، flange و EQ. يا اکولايزر هستند. اما يک دوجين افکت ديگر هم وجود دارند. براي مشاهده فهرست آنها کافي است با کليک روي يک تراک، در يکي از هشت سطر موجود براي افکت.ها روي دکمه فلش کوچکي که در سمت چپ وجود دارد کليک کنيد و گزينه Select. را انتخاب کنيد.Digital-Music12-03-3_s.jpg

شكل 3 : قسمت Step Sequencer

 

دو پنجره مهم ديگر هم در « فروتي لوپس » وجود دارد. يکي از آنها PlayList است (شکل 4) و ديگري Channel Settings يا تنظيمات کانال که در شکل 5 ديده مي.شود. قسمت PlayList همان کانال.هاي موجود در قسمت Step Sequencer را به صورت ديگري نشان مي.دهد و امکانات ديگري را دراختيارتان قرار مي.دهد. نام پنجره تنظيمات کانال کاملا گوياي نقشي است که اين قسمت به عهده دارد. اگر به شکل 3 دقت کنيد متوجه مي.شويد که به ازاي هر کانال يک دکمه که روي آن اسم کانال نوشته شده است در سمت چپ ديده مي.شود. اگر روي آن کليک کنيد، پنجره تنظيمات همان کانال باز مي.شود. در اين پنجره معمولا چهار دکمه اصلي به نام.هاي SMP به معني Sample و INS به معني Instrument يا ساز، MISC به معني گوناگون و FUNC. به معني Function يا تابع ديده مي.شود. همچنين گاهي اوقات يک دکمه به نام PLUGIN نيز ديده مي.شود که همانطور که از نامش پيداست مربوط به يک برنامه الحاقي (معمولا يک ساز و يا يک پردازشگر جلوه.هاي صوتي) است که روي آن کانال قراردارد.

شما مي.توانيد هر يک از افکت.هاي تراک.هاي ميکسر را روي مجموعه.اي از کانال.هاي يک قطعه اعمال کنيد. براي اينکه به فروتي لوپس بگوييد کدام افکت را روي کدام کانال بيندازد، کافي است به پنجره تنظيمات يک کانال مراجعه کنيد و به کمک ماوس شماره تراک افکت مربوط به آن کانال را از نمايشگر ديجيتالي کوچکي که در گوشه سمت راست و بالاي پنجره Channel Settings ديده مي.شود تغيير دهيد

Digital-Music12-04-4_s.jpg

شكل 4

Digital-Music12-05-5_s.jpg

شكل 5

مثال.هاي آموزشي Fruity Loops

وقتي فروتي لوپس را اولين بار كه اجرا مي.کنيد ممکن است از تعدد گزينه.هايي که در پنجره مرورگر ديده مي.شود دچار سرگيجه شويد. زيبايي FL. اينست که به محض نصب برنامه، يک دوجين آهنگ براي انواع سليقه.ها روي کامپيوتر مي.گذارد که براي مقاصد آموزشي و نيز آزمودن قدرت نرم.افزار به کاربران نوآموز است. همه اين آهنگ.ها از پنجره مرورگر در دسترس هستند. تعداد اين آهنگ.ها آنقدر زياد است که مي.تواند شما را هفته.ها سرگرم کند. براي اينکه فورا با FL. مانوس شويد هيچ.چيز لذت بخش.تر از اجرا کردن اين مثال.ها نيست. براي اين منظور روي گزينه Project از پنجره مرورگر کليک کنيد. از ميان گزينه.هاي فرعي که ظاهر مي.شوند، دو مورد حتما برايتان جالب است. يکي گزينه Cool stuff به معني چيزهاي جالب که دربرگيرنده همان آهنگ.ها است و ديگري گزينه Tutorials که شامل دروس آموزشي FL براي مبتديان است. شما در صورت تمايل مي.توانيد به صورت خودآموز، اين مثال.هاي آموزشي را مطالعه و دنبال کنيد.

 

برنامه FL. همچنين شامل ده ها ابزار و امکانات مختلف است. شکل.هاي 6 تا 9 چهار نوع سينتي.سايزر مختلف به ترتيب به نام.هاي زير را نشان مي.دهد :

DrumSynth Live ، Sytrus ، DreamStation DXi و SimSynth .

 

اولي يک سينتي.سايزر اصوات کوبه.اي است. قابليت.هاي دومي را مي.توانيد با مراجعه به قطعه.ي Sytrus HyperSaw از گزينه Short Clips در بخش Projects روي مرورگر بررسي کنيد. سومي يک ساز DXi از مجموعه ابزارهاي نرم.افزار SONAR است و چهارمي نيز يک سينتي.سايزر پرقدرت ديگر در « فروتي لوپس » است.

Digital-Music12-06-6_s.jpg

شكل 6 : سينتي.سايزر اصوات کوبه.اي

Digital-Music12-07-7_s.jpg

شكل 7 : سينتي سايزر Sytrus

Digital-Music12-08-8_s.jpg

شكل 8 : يک ساز DXi از مجموعه ابزارهاي نرم.افزار SONAR

Digital-Music12-09-9_s.jpg

شكل 9 : يک سينتي.سايزر پرقدرت ديگر در « فروتي لوپس »

شروع کار با FL

اولين قدم در کار با « فروتي لوپس » آشنايي با طرز کار Step Sequencer. است.

اکنون مثال Getting Started1. را از قسمت Tutorials. در پنجره مرورگر بازکنيد. شکل 3 در واقع مربوط به همين مثال است. با کليک روي دکمه نام يک کانال پنجره تنظيمات آن باز مي.شود. اگر روي اولين کانال اين مثال يعني DNC_kick کليک کنيد، اين پنجره در حالت SMP. شکل موج Sample. اين ساز کوبه.اي و نام فايل wave حاوي اين sample را نشان مي.دهد. با کليک روي دکمه INS مي.توانيد کيبورد مجازي فروتي لوپس را ببينيد. با کليک روي کلاويه.هاي (کليد.هاي) اين کيبورد صداي يک نت يا ضربه شنيده مي.شود. شما مي.توانيد روي sample هر ساز مجموعه.اي از افکت.ها را اعمال کنيد. اين افکت.ها به غير از جلوه.هايي است که به طور کلي روي يک تراک در بخش ميکسر اعمال مي.کنيد. به عنوان مثال مي.توانيد ميزان اکو را تغيير دهيد. براي اين کار روي دکمه FUNC. کليک کنيد و از قسمت Echo ولوم FEED. را به اندازه يک ربع افزايش دهيد. سپس روي کيبورد کليک کنيد. اکنون صداي اين ساز مقداري اکو دارد که محسوس است. همچنين مي.توانيد جنس صداي ساز را از طريق اعمال پوش (Envelop) دلخواه خود تغيير دهيد. مثلا اگر ولوم ATT را در حالت INS زياد کنيد سيگنال طوري تغيير مي.کند که موجب نرم. شدن صداي ضربه در اين ساز کوبه.اي مي.شود.

 

سمت چپ هر کانال يک چراغ کوچک سبز رنگ وجود دارد که با کليک روي آن مي.توانيد کانال مربوطه را خاموش يا روشن کنيد. همچنين در هر سطر شانزده دکمه مستطيل شکل کوچک ديده مي.شود که دات (Dot) نام دارند. هر دات نمايان.گر يک ضرب در الگوي تکرار شونده..اي است که به آن کانال نسبت داده.ايد. مثلا در اين مثال دات.هاي 1 ، 5 ، 9 و 13 روي کانال DNC_kick روشن هستند. با کليک يا رايت کليک روي هر دات مي.توانيد آن را خاموش و روشن کنيد. براي اينکه کاربرد اين دکمه.ها را آزمايش کنيد کافي است دکمه Play. را از پانل بالاي نرم.افزار فشار دهيد. نواختن ريتم شروع مي.شود. اين مثال داراي يک الگوي ساده.ي شانزده.تايي است بنابراين اگر از يک تا شانزده بشماريد، روي شماره..هاي مذکور يک ضرب شنيده مي.شود. شما ميتوانيد همزمان با پخش قطعه، همه کانال.ها به غير کانال نخست را خاموش کنيد و سپس برخي از دات.هاي اين کانال را روشن و بقيه را خاموش کنيد. به اين ترتيب مي.توانيد ريتم.هاي مختلفي بسازيد.

اما ملودي چگونه ساخته مي.شود؟ براي بررسي اين موضوع روي دکمه کانال Pluck کليک کنيد و يا روي چرا سبز رنگ ديگري که بين همين دکمه و مجموعه دات.هاي اين سطر قرار دارد کليک کنيد تا بدون باز شدن پنجره تنظيمات کانال، آن را انتخاب کرده باشيد. در اين حالت روي دکمه کوچک Keyboard Editor که در منتهي اليه سمت راست بالاي پنجره Step Sequencer قراردارد کليک کنيد. کنار همين دکمه يک کليد ديگر نيز وجود دارد که به آن Graph Editor مي.گويند. وقتي روي اديتور کيبورد کليک مي.کنيد زير هر دات يک کيبورد خيلي کوچک به نمايش در مي.آيد که يکي از نت.هاي آن با رنگ قرمز انتخاب شده است. اين به معني آن است که هنگام گردش توالي، وقتي نوبت به آن دات رسيد، اين نت نواخته مي.شود. شما مي.توانيد براي آزمايش اين موضوع نت ديگري را روي هرکدام از دات.ها انتخاب کنيد و يک توالي ملوديک متفاوت بسازيد. اين قسمت از سيستم Step Sequencer شباهت زيادي به يک ابزار از همين نوع در نرم.افزار Reaktor دارد.

اما ماجراي الگوها به همين جا ختم نمي.شود. در اين مثال همه الگوهايي که روي دات.هاي هر کانال مشاهده مي.کنيد فقط متعلق به يک مجموعه از الگو.ها روي پنجره PlayList هستند. سيستم فروتي لوپس به گونه.اي طراحي شده است که شما مي.توانيد بيش از يک مجموعه الگوي ريتميک يا ملوديک داشته باشيد. مثلا با مراجعه به پنجره PlayList روي سطر Patter 3 کليک کنيد. ملاحظه مي.کنيد که اين مجموعه هم.اکنون خالي است. بالاي پنجره PlayList چند دکمه کوچک ديده مي.شود که يکي از آنها به شکل نوک مداد است. روي آن کليک کنيد. سپس با اين ابزار روي اولين مستطيل مقابل سطر الگوي 3 کليک کنيد تا آن را پرکند. در همين حال به پنجره Step Sequencer. بازگرديد و يک الگوي دلخوه براي کانال DNC_kick بسازيد. سپس دکمه Play را روشن کنيد. دقت کنيد وقتي که مکان نما روي PlayList حرکت مي.کند، در اولين شانزده ضرب علاوه بر الگوي شماره 1 که قبلا وجود داشت، الگوي شماره 3 نيز همزمان شنيده مي.شود. در حقيقت بازي با اين الگوها است که به شما امکان ايجاد ملودي.ها و ريتم.هاي پيچيده را مي.دهد. براي اينکه با کاربرد پنجره PlayList. بيشتر آشنا شويد يکي از آهنگ.هاي قسمت Cool stuff ، مثلا قطعه one-Surrealism را بازکنيد و ضمن اينکه از موسيقي لذت مي.بريد روي هر يک از رديف.هاي الگوها در اين پنجره کليک کنيد و نگاهي به الگوهاي تعريف شده براي هريک از کانال.ها بيندازيد. البته در اين قطعه روي بعضي از کانالها به جاي دات.هاي معمولي، يک نوار مخصوص ديده مي.شود که با کليک روي آن، پنجره Piano roll. باز مي.شود و الگوي ملوديک آن کانال را به شما نشان مي.دهد. اين نرم.افزار داراي امکانات و ابزارهاي پيچيده و مفصلي است که بررسي هريک از آنها نيازمند بحث های طولانی است.

فعلا به همين اندازه بسنده مي.کنيم و بررسي تکنيک.هاي آهنگسازي با FL را به روز های آتي واگذار مي.کنيم.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
R-F.taha    112

کاربر سایت

سپاس///:1:

 

برای تشکر از پست های مفید زدن دکمه سپاس کافیست

 

ویرایش توسط Muse

ویرایش شده توسط Muse

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
looji    152

کاربر سایت

من این نرم افزار رو برای محیط لینوکس که صدها برابر ویندوز کیفیت صدا داره پورت و کرک کردم اینجا کسی هست لازمش بشه ؟

خیلی روون و بدون باگ و لگ کار میکنه ... فقط مشکل درایور های سخت افزار های جانبی رو داره که اونم با نصب اون ها از سرور لینوکس حل میشه:15::16::4:

linux/wine/fl/image line

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
Solo    52,303

مدیر فنی سایت

صدها برابر ویندوز کیفیت صدا داره

خوشحال میشم دلیل علمی و منبع این حرف رو بدونم . بنده در رفرنسها چنین چیزی رو ندیدم تا حالا

صدها برابر !

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
hexenpro    2,803

کاربر سایت

من این نرم افزار رو برای محیط لینوکس که صدها برابر ویندوز کیفیت صدا داره پورت و کرک کردم اینجا کسی هست لازمش بشه ؟

خیلی روون و بدون باگ و لگ کار میکنه ... فقط مشکل درایور های سخت افزار های جانبی رو داره که اونم با نصب اون ها از سرور لینوکس حل میشه:15::16::4:

linux/wine/fl/image line

 

:43::43::43:

اول این که اف ال استدیو اوپن سورس نیست! ثانیا نیازی به پورت نیست، با نرم افزار wine توی لینوکس اجرا میشه!! سوما کارت صداهای حرفه ای معمولا درایور سیستم عامل لینوکس رو ندارند!

از همه این ها میگذریم، کیفیت صدا چه ربطی به سیستم عامل داره؟؟ چه ویندوز، مکینتاش و لینوکس؟؟

کل بحثی که بین اینا بین متخصصین هستش، نحوه ی استفاده از منابع سیستم (CPU و RAM و ...) به صورت بهینه هستش، نه کیفیت صدا یا تصویر خروجی!!

اگه یه نگاهی هم به استدیوهای دنیا بندازی میبینی از لینوکس به دلیل عدم پشتیبانی از سخت افزارهای جانبی استفاده نمیشه! لینوکس که توزیع های مختلفی داره برای مقاصدی چون کاربری خانگی و اداری، برنامه نویسی، سرورها و هاست ها، ابرکامپیوترها، متخصصین شبکه و امنیت و ... کاربرد داره. در حالی که برای امور گرافیکی، تدوین و فیلم سازی و آهنگسازی معمولا از سیستم عامل های ویندوز و مکینتاش به دلیل وجود نرم افزارهای حرفه ای برایشان و پشتیبانی سخت افزارها استفاده می شود! چرا؟ چون کلا تجاری هستند این موضوعات و کاربری ها و محصولات!! اینجا رو نگاه نکن که اکثرا از نرم افزارهای کرک شده و رایگان استفاده می کنند.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
looji    152

کاربر سایت

<a href=لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link. alt='IMG-25491603684089.jpeg'>[/img]

 

خوشحال میشم دلیل علمی و منبع این حرف رو بدونم . بنده در رفرنسها چنین چیزی رو ندیدم تا حالا

صدها برابر !

 

 

 

 

 

:43::43::43:

اول این که اف ال استدیو اوپن سورس نیست! ثانیا نیازی به پورت نیست، با نرم افزار wine توی لینوکس اجرا میشه!! سوما کارت صداهای حرفه ای معمولا درایور سیستم عامل لینوکس رو ندارند!

از همه این ها میگذریم، کیفیت صدا چه ربطی به سیستم عامل داره؟؟ چه ویندوز، مکینتاش و لینوکس؟؟

کل بحثی که بین اینا بین متخصصین هستش، نحوه ی استفاده از منابع سیستم (CPU و RAM و ...) به صورت بهینه هستش، نه کیفیت صدا یا تصویر خروجی!!

اگه یه نگاهی هم به استدیوهای دنیا بندازی میبینی از لینوکس به دلیل عدم پشتیبانی از سخت افزارهای جانبی استفاده نمیشه! لینوکس که توزیع های مختلفی داره برای مقاصدی چون کاربری خانگی و اداری، برنامه نویسی، سرورها و هاست ها، ابرکامپیوترها، متخصصین شبکه و امنیت و ... کاربرد داره. در حالی که برای امور گرافیکی، تدوین و فیلم سازی و آهنگسازی معمولا از سیستم عامل های ویندوز و مکینتاش به دلیل وجود نرم افزارهای حرفه ای برایشان و پشتیبانی سخت افزارها استفاده می شود! چرا؟ چون کلا تجاری هستند این موضوعات و کاربری ها و محصولات!! اینجا رو نگاه نکن که اکثرا از نرم افزارهای کرک شده و رایگان استفاده می کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نه ...

 

با این حرف ها خیلی بهم برخورد و ناراحت شدم

من که نگفتم در مقابلش بهم پول بدید ... حالا چون تا حالا ندیدید باید بگید نمیشه و اصلا امکان نداره؟؟؟

 

مگه نیازه حتما اوپن باشه ... اون که نیاز به سورس داره بهش مینگن کامپایل... اصلا معنی پورت کردن یعنی برنامه ای که برای جای دیگه ساخته شده رو جای دیگه با کم وزیاد کردن یه چیزایی و یه کم دستکاری اجرا کنیم

 

مگه کسی که کیجن برنامه میسازه یا کرک میکنه سورس برنامه رو داره؟؟

 

شما خودتون میگید استفاده بهتر از منابع

من از توضیع opensuse استفاده میکنم که کرنل عالی و نرمی داره و راحت تر از بقیه تغییر میکنه

 

کارت صدای آنبرد من قابلیت ضبط صدا بیشتر از 33KHz رو نداره ... ولی در لینوکس باتغییر دادن تنظیمات pulse audio به 96KHz رسید و واقعا کیفیت صدا قابل احساس بود .... بیشتر هم میشه ولی احتمال سوختن کارت صدا و نهایتا مینبرد وجود داره

 

واسه پورت کردن یه برنامه نیاز نیس که اپن سورس باشه ... بله منم fl رو با wine به همراه یه سری کار های دیگه اجرا می کنم ولی خیلی فرق داره با این که مستقیم روش کلیک کنیم و صبر کنیم تا اتوماتیک لینک و پایپ که و اجرا بشه و وسطش ارور بده ...

 

 

هنرمند ها از لینوکس استفاده نمی کنن چون اکثرا آدمای فنی نیستن و حتی وقتی سیم هدفونشون پاره میشه اونو دور میندازن و یکی دیگه می خرن... تا چه برسه اصلا بدونن ویندوز چیه و بعدش بفهمن یه چیز دیگه هست که بهش میگن لینوکس

 

چندین بار هنرمند های ....ی رو دیدم که مکبوک گرفتن و بعدش کلا فرمت کردن روش ویندوز ریختن ...(ینی چون بلد نبودن یه کاری که تو ویندوز انجام میدادن رو تو مک هم انجام بدن فکر میکنن دیگه نمیشه ... بی سوادی تا چه اندازه...)

 

به هر حال چه شما باور کنید کیفیت صدا و تصویر تو لینوکس بهتر از ویندوزه یا نه فرقی نمی کنه ... چون اوانایی که تجربه کردن حرف منو می فهمن (البته به غیر از توضیع اوبونتو که فقط رو ظاهرش کار شده و تمام حرف های من در مورد توضیع هایی مثل سوزه و توضیع های شبیه به این درسته )

 

حالا کسی زورتون نکرده لینوس کار کنید که این همه حرف های اینجوری به من میگید...

 

 

همین امشب گیتار پرو رو از روی ورژن deb به rpm تبدیل کردم (گیتار پرو هم اوپن سورس نیست) و چون کسی از این کار خوشش نمیاد

خودم به تنهایی استفاده میکنم

هر کی هم که خواست حتی اگه التماس هم کنه بهش نمیدم ... حالا شاید چند تا آموزش پورت کردن و دیکامپایل کردن معرفی کنم و بگم خودت برو برا خودت بساز

 

 

 

IMG-25491603684089.jpeg

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
hexenpro    2,803

کاربر سایت

<a href=لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link. alt='IMG-25491603684089.jpeg'>[/img]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نه ...

 

با این حرف ها خیلی بهم برخورد و ناراحت شدم

من که نگفتم در مقابلش بهم پول بدید ... حالا چون تا حالا ندیدید باید بگید نمیشه و اصلا امکان نداره؟؟؟

 

 

IMG-25491603684089.jpeg

 

عزیز جان چرا ناراحت میشی؟ بله میدونم میشه پورت کرد و نیازی به سورس نیست. من اینجاشو اشتباه گفتم. چون نرم افزارهای تجاری و سورس بسته نیز در لینوکس داریم مثل متلب که قیمت بالایی داره! چرا از بحث موسیقی دور بشیم؟ داو جدید Bitwig Studio v1.1.8 رو میشه مثال زد که روی لینوکسم قابل اجراست. من خودم یکبار اف ال استدیو رو از رو کنجکاوی البته با وین اجرا کردم که هیچ مشکلی نداشت جز اینکه از ASIO نمیتونستم استفاده کنم به اضافه استفاده از پلاپینهای خارجی VST. کسی که تو زمینه اهنگسازی و تنظیم هست لزوما نباید دانش بالای نرم افزاری و .. داشته باشه که به قول خودتون بشینه دونه دونه برنامه پورت کنه! چون راحتی و یوزر فرندلی بودن یک برنامه در اولویته اوله.

 

فقط مشکل من با عنوان صد برابر کیفیت بالاتر هستش! همین

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

شما در حال پست به عنوان مهمان هستید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.


  • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

    هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.

×
×
  • اضافه کردن...