رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
جستجو در
  • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

سایت و انجمن رسمی کیوبیس ایران

مرجع تخصصی آهنگسازان خوانندگان و نوازندگان سایت کیوبیس ایران

  • با 10 سال قدمت
  • بیش از 145 هزار کاربر
  • بیش از 450 هزار پست

پست های پیشنهاد شده

FOAD    1,078

کاربر سایت

what-is-post-rock-11.jpg

 

Post Rock بعنوان یکی از زیرزمینی ترین زیرمجموعه ها ( Subgenre ) های موسیقی راک محسوب می شه که تاریخچه ی چندان درازی هم نداره و اولین جنبش هاش مربوطه به همون دهه ی نود . اگر بخوایم این سبکو تو یه کلام خلاصه کنیم می شه گفت : پست راک آزادی کامل در موسیقی راک هستش . البته به این تعریف نمیشه اکتفا کرد . ولی برای بیان حالات کلی پست راک تعریف مناسبیه . خود واژه ی Post متضاد واژه ی Past و به معنای " بعد " هستش ... و دلیل نامگذاری این سبک هم به واقع نگرشیه که مرز های راک رو میشکنه . اما به شیوه ی خودش . ( چون اگر بخوایم این جور کلی حرف بزنیم پراگرسیو راک هم به نوع خودش مرز ها رو در هم می کوبه و ریتم ها رو به شدت مدرن می کنه ) . اما چیزی که پست راک رو خیلی خاص تر و محجوب تر و گوشه گیر تر کرده Instrumental بودنشه . اگر آماری کلی از گروه های مشهور پست بگیریم بیشتر از ۸۰ درصدشون اصلا وکال رو تو آهنگ هاشون دخالت نمی دن . اما قطعات پست راک رو نمیشه بصورت Instrumental Rock تعریف کرد .

 

" پست راک تناسخیست از روح دگرگون شده ی راک " . راک خالص . و عموما تو بررسی هایی که می شه و حتی نقد هایی هم که از آلبوم های این ژانر میشه اسمی از نبود وکال به میون نمیاد . چون خاصیت و مزه ی پست راک به فقدان کلامشه . و اگر می بینیم گروه هایی مثل سیگاروس با وکال سر و کار دارن در واقع شیوه ی خاصی رو ارائه می دن که البته راجع به این گروه خیلی منحصر به فرده اما بسیار متفاوت با نزدیک ترین ژانر بهش یعنی پراگرسیوه .

 

بافت موسیقی و نقش سازها : سازهایی که تو این ژانر ازش استفاده می شه علاوه بر مثلث مخصوص راک که پایه ی نامگذاری هر زیرشاخه ای از راکه ( الکتریک و بیس و درامز ) سازهایین مثل کیبورد و پیانو و سینتی سایزر و گاها ویولن و سلو . اما از ژانر هایی که روی موسیقی پست راک تاثیر گذاشتند می شه به Progressive Rock , Ambient , Minimal و استیل های مخصوصی مثل Shoegaze , Electronica اشاره کرد که تو آثار پست راک تاثیراتشون فت و فراوونه . اما اگر گوش ما با پست راک آشنا باشه می تونیم این تعریف رو از بافت موسیقی و قطعات پست راک داشته باشیم که یک آهنگ پست راک خالص مثل یک راه رفتن روی محیط یک دایره می مونه . یعنی روند پست راک رو طبعا و عموما می شه در "تکرار" خلاصه کرد . اما این تنش و آرامش ( Tension & Release ) منحصر به فرد و خاص پست راک هستش که به این قطعات برچسب پست راک می زنه . تنش و آرامشی که در روند یک قطعه مخصوصا قطعات بلند پست ( پیشنهاد می کنم Like Herod گروه موگوای رو گوش بدید ) می شنویم همون تکرار هایی نیست که در سایر ژانر ها وجو دارن . این ویژگی ممتاز ترین ویژگی پست راک هستش . مثلا گروهی مثل God Is An Astonaut با شیوه ای که داره اغلب کارهاشو ساخته و این شیوه ی تو کارهای ابتداییش بیشتر مشهوده . اینکه با آرامش و تفهیم ریتم و پس زمینه به شنونده به سوی اوج گرفتن و "تنش" های قطعه که همون قسمت مهم آهنگ هستش پیش بره . یعنی یک روند خاص که از موسیقی آروم شروع می شه و به عصیان و پریشانی و ناله ی گیتار و کوبش درامز خاتمه پیدا می کنه . این روند همون هدف اصلی آهنگ پست راکه . درگیر کردن شنونده با Tension & Release . نه با تکنیک . نه با وکال . بلکه با افکت های الکترونیکایی و ریتم پیوسته ی گیتار ( که به هیچ وجه تکنیکی نیست و اصلا شما تکنیکی در گیتار نمی تونید پیدا کنید . مهمترین تکنیک یک نوازنده ی گیتار پست انتقال حس و عصیان خودش به شنونده با ریتم پیوسته ی گیتار خودش و زجه هایی هستش که با تکیه بر صدای خش دار الکتریک ایجاد می کنه ) شنونده رو مبهوت می کنه .

 

پست راک به شدت درونگراست و موریسین ها و بند های پست هم به شدت خاص هستن . پست راک به هیچ وجه تکنیکی رو رو نمی کنه و این مهمترین تفاوتش با پراگرسیوه . ( برای مقایسه مثلا شما زیر شاخه ی دوم متال رو از نظر تکنیک با پراگرسیو متال مقایسه کنید ... هر دو زیبایی های خاص خودشون رو دارن اما چیزی که دوم متال ارائه می ده به هیج وجه تکنیک نوازندگی یا خوانندگی نیست . ) اما باید بگم که یک بند خوب در پست راک باید درامر خوبی داشته باشه . این یه حکم ملزومه ... برای مقایسه خودتون می تونین با آثار گروه های خوبی مثل GIAA , Explosions In The Sky , Mogwai , Mono و غیره گوش کنید و ببینید که جریانی که در اثر شنیدن پست راک در درون شما ایجاد می شه محصول همکاری مریض کننده ی درامز و گیتاره ...

در آخر هم دوس دارم چند تا گروه مشهور رو تو این سبک معرفی کنم که بعدا راجع به همشون اینجا تاپیک خواهم زد و از تجربیات شما هم استفاده خواهم کرد :

 

Sigur_Ros4.jpg

 

Sigur Ros : به عقیده ی برخی ها یکی از پدران پست راکه . اما برخی ها هم کارهاش رو خیلی احساساتی می دونن و خیلی نزدیک به امبینت می بیننش تا پست راک . نکته ی مهمی که در باره ی این گروه ایسلندی وجود داره اینه که jonsi خواننده و نوازنده ی گیتار این گروه گیتار خودش رو با آرشه ی ویالن سل می زنه ! ( که اصطلاحا بهش می گن Bowed Guitar ) . این گروه یکی از گروه هاییه که من مدیونشم . با این که تمام آهنگ هایی که خوندن به غیر از آخرین آهنگ از آخرین آلبومشون به زبان ایسلندیه اما موسیقیشون به شدت خاص و مریض کننده ست . بهترین آلبوم این گروه از نظر من Ágætis byrjun هستش .

 

images%3Fq%3Dmogwai%26hl%3Den%26biw%3D817%26bih%3D549%26gbv%3D2%26tbs%3Disch:1&itbs=1God-Is-An-Astronaut5.jpg

 

God Is An Astronaut : یک گروه ایرلندی که کارشو از سال ۲۰۰۲ با آلبوم طوفانی The End Of The Beginning شروع کرد . این آلبوم مطمئنا بهترین کار اونا تا به امروز نیست . اما ترک اول که به اسم آلبوم هم هست می تونه معرف خوبی از آهنگ های این گروه برای شما باشه ... چیزی جز محشر نمی تونم بگم ...

 

images%3Fq%3Dmogwai%26hl%3Den%26biw%3D817%26bih%3D549%26gbv%3D2%26tbs%3Disch:1&itbs=1&iact=hc&vpx=130&vpy=259&dur=442&hovh=168&hovw=233&tx=178&ty=121&oei=x3WYTYuwFqTc0QHQ6uDkCw&page=1&ndsp=12&ved=1t:429,r:8,s:0

Mogwai.jpg

 

Mogwai : سرطان محض !!!! موسیقی این گروه مثل یک جانور وارد روح آدم می شه و زلزله ایجاد می کنه ... برای نمونه پیشنهاد می کنم Like Herod , Mogwai Fear Satan , Im Jim Morrison Im Dead رو بشنوین . این گروه تا به الان آلبومی بهتر از آلبوم اولش ( Young Team ) نتونسته بده بیرون ...

 

 

برای بقیه هم دیگه حوصله ندارم بیشتر بنویسم . فقط معرفی می کنم اگر کسی طالب بود اول از همه بره سراغ همینایی که گفتم ( بالایی ها هم بودنا !!! ) :

 

لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link.

لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link. لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link.

لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link.

لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link.

لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link.

لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link.

لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link.

لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link.

لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link.

لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link.

لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link.

لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link.

لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link. لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
Sepanta    12

کاربر سایت

این پست توسط کاربرات سیاره راک و بطور اختصاصی برای سیاره راک نوشته شده.

منبع:لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link.

مطلب شما کپی برداری از پست شماره ۴ این تاپیکه

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

شما در حال پست به عنوان مهمان هستید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.


  • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

    هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.

×
×
  • اضافه کردن...