رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
جستجو در
 • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

سایت و انجمن رسمی کیوبیس ایران

مرجع تخصصی آهنگسازان خوانندگان و نوازندگان سایت کیوبیس ایران

 • با 10 سال قدمت
 • بیش از 145 هزار کاربر
 • بیش از 450 هزار پست

Ramin95

سالار عقیلی: خودم هم باور نمی.کنم این آوازها را من خوانده.ام

پست های پیشنهاد شده

Ramin95    6,188

عضو جدید انجمن

موسیقی ما - آلبوم موسیقی «سرّ هزار ساله» آخرین اثری است كه «سالار عقیلی» در مقام خواننده اجرا كرده است. این اثر كاری از گروه موسیقی «بال.وَشان» با آهنگسازی «كیوان كیانیان» و شامل 9 قطعه است. آلبومی که بر اساس مقامات تنبور نوشته شده. این آلبوم دو مجموعه است كه مجموعه.ی اول آن از چندی قبل عرضه شد و مجموعه.ی دوم دی یا بهمن سال جاری به انتشار درخواهد آمد که «در وادی عشق» نام دارد. به همین بهانه پای صحبت.های سالار عقیلی نشستیم که در ادامه می.خوانید:

. ***

 

.

 • * آقای عقیلی! «سرّ هزار ساله» تجربه.ای كاملاً متفاوت در كارنامه.ی آوازی شما به شمار می.رود. این اثر بر اساس مقامات تنبور ساخته شده. تجربه.ای كه شما تاكنون آن را انجام نداده بودید. از این تجربه بگویید و اینكه آیا پیش از این فكر می.كردید اثری بر اساس این نوع موسیقی ارائه دهید؟

من در تمام این سال.ها و از همان دورانی كه كار موسیقی و آواز را به شكل حرفه.ای شروع كردم، همواره دوست داشتم اثری را با تنبور بخوانم؛ چون این ساز و این نوع موسیقی، حس و حالی دارد كه همیشه دوستش داشته.ام. در این سال.ها، بیست و چند سی.دی از من به انتشار درآمده است كه همراه با اركستر موسیقی سنتی و اركستر بزرگ یا سمفونیك بوده است؛ اما تاكنون كاری در این سبک به من پیشنهاد نشده بود تا اینكه اتفاق توسط آقای كیانیان رخ داد.ایشان اجرای این اثر را به من پیشنهاد دادند و آن را گوش دادم و متوجه شدم كه فضای خوبی دارد؛ هر چند نمی.توان این مسأله را نادیده گرفت كه بخشی از آوازهای آن بسیار سخت بود، به.خصوص برای كسی كه هیچ شناختی درباره.ی موسیقی مقامی به.خصوص تنبور ندارد. در واقع اجرای آوازهای این اثر برای كسی كه آشنایی كاملی با موسیقی مقامی ندارد، كار دشواری است؛ مثل این می.ماند كه از یك خواننده.ی آلمانی خواسته شود تا قطعه.ای را در دستگاه شور و ابوعطا اجرا كند! طبیعی است با توجه به اینكه شناختی از این موسیقی ندارد، كار بسیار سختی است.

 

برای من هم ماجرا به همین شكل بود. همان.طور كه گفتم من همیشه این موسیقی را دوست داشته. و آن را گوش كرده.ام؛ اما هیچ.وقت دنبال آن نبوده.ام كه در این زمینه فعالیتی داشته باشم. تحریرها، فرم و فضا برای من دشوار بود تا اینكه به كمك آقای «كیانیان» -آهنگساز اثر- سعی كردم تا حدودی این كار را انجام دهم. به هر حال حالا كه این اتفاق رخ داده و اثر منتشر شده، از اجرای آن رضایت دارم و شاید وقتی آن را می.شنوم، خودم هم باور نمی.كم كه خواننده.ی این آوازها من هستم.

.

 

 

 • * اتفاقاً شاید مخاطب غیرحرفه.ای هم متوجه نشود كه خواننده.ی این اثر شما هستید. در واقع جنس و لحن صدایی كه در این اثر می.شنویم، كاملاً متفاوت از چیزی است كه در حافظه.ی شنیداری ما نسبت به شما وجود دارد.

بله، به این خاطر كه فضای اثر كاملا با آواز ایرانی و ردیف.های آوازی ایرانی فرق دارد و در این میان زمانی كه «سبك» عوض می.شود، تا حدودی جنس صدای خواننده نیز تحت تأثیر آن تغییر می.كند. به همین خاطر وقتی خودم برای اولین بار اثر را بعد از انتشار شنیدم، صرف.نظر از اینكه خودم آن را اجرا كرده.ام، فكر كردم كه اجرای این آوازها كار بسیار دشواری است. به هر حال خودم خوشحالم كه این اثر توانسته اثر موسیقایی خوبی باشد و اجرای آوازهایش نیز خوب است. اتفاقاً مردم هم از این كار استقبال كردند و جزو كارهای پرفروش من به حساب می.آید؛ در این میان خود شركت منتشركننده هم به این مسأله اذعان داشت و می.گفت كار فروش خوبی داشته است.

.

 • * در واقع رضایت.تان از این كار، باعث می.شود تا بار دیگر چین فضایی را تجربه كنید؟

بله، ضمن اینكه ما اثری را آماده.ی انتشار داریم كه ادامه.ی همین اثر است. البته در ابتدا قرار بود هر دو سی.دی با هم منتشر شوند كه من مخالفت كردم و پیشنهاد دادم تا در دو زمان متفاوت به بازار بیایند. هم.اكنون ضبط سی.دی دوم نیز در حال اتمام است؛ یعنی تنها اجرای چند آوازش باقی مانده و تصنیف.هایش را خوانده.ام و تمام شده و امیدوارم كه به زودی منتشر شود.

.

 • * با توجه به آنكه آلبوم «سرّ هزار ساله» تنها بر اساس مقامات تنبور ساخته شده، می.توان آن را در حوزه.ی موسیقی مقامی قلمداد كرد؟

به هر حال فضای موسیقایی این اثر، موسیقی مقامی و بر اساس پرده.بندی.های تنبور است. اگرچه تنها در آن از تنبور استفاده نشده و سازهای سنتی چون كمانچه (نوید دهقان)، عود (شهرام غلامی)، دف (حسین رضایی.نیا) و سه.تار نیز حضور دارند. با همه.ی اینها فضای كارها و پرده.بندی آن كاملاً مقامی است و من نیز تاكنون چنین اثری را نخوانده بودم.

.

 • * اما به نظر می.رسد نقش سازی مثل «تنبور» كمتر از آن چیزی است كه انتظار آن می.رود.

من با آقای كیانیان صحبت كردم و به ایشان پیشنهاد دادم برای كنسرت.ها از تنبور زیادتر استفاده كنیم؛ اما استدلال ایشان این بود كه این اتفاق می.تواند كار را سخت.تر كند. كنار هم قرار گرفتن چند ساز تنبور و هماهنگی آن كاری سخت است؛ البته این سوال را باید خود آقای كیانیان پاسخ دهند.

.

 • * سی.دی دوم كاملاً در ادامه.ی همین فضای موسیقایی است؟

بله.

.

 • * آقای عقیلی! شما از جمله خوانندگانی هستید كه در عین اصرار به اجرای صحیح موسیقی سنتی، برای مخاطب اهمیت زیادی قائل هستید. شكل خاصِ آواز كه در این اجرا وجود دارد، شما را نگران برقراری ارتباط مخاطب با كار نمی.كرد؟

نه اتفاقاً می.دانستم كه مخاطب از این اثر استقبال می.كند؛ به خصوص ریتم.هایی كه در این كار استفاده شده، باعث می.شود تا مردم آن را دوست داشته باشند. حتی یكی از بستگان من می.گوید كودكِ خردسالش ارتباط بسیاری با تصنیف «پرده در پرده» برقرار كرده. شاید تصورش سخت باشد؛ اما برای من مهم است كه یك كودك عاشق این آهنگ بشود و آن را بخواند؛ چون می.توانیم امیدوار شویم كه این موسیقی بتواند با نسل..های دیگر هم ارتباط برقرار كند.

.

 • * برای رسیدن به این لحن و جنس در خواندن آواز چقدر تمرین داشته.اید؟

علاوه بر تمرین -كه اتفاقاً زیاد است- بیشتر سعی كردم تا این موسیقی را حس كنم. قبلاً خواننده.ی دیگری قطعات این كار را خوانده بود و ماكت.اش را برای فرستاده بودند. سعی كردم حس آن را بگیرم، البته تغییراتی نسبت به آن اثر به وجود آوردم كه آقای كیانیان آن را پذیرفت و مشكلی نداشت؛ اما به هر حال برای اجرای آوازهای آن اذیت شدم و اگر قرار باشد یك بار دیگر آن را بخوانم، شاید دوباره نیاز به تمرین داشته باشم.

.

 • * این موسیقی همان.طور كه شما اشاره كردید، باید با كسی كه قرار است آن را اجرا كند، همراه باشد؛ شاید به همین خاطر است كه می.گویید اجرای آواز آن كار سختی بوده است.

بله، شاید خواننده.ای كه در این منطقه با این نوع موسیقی بزرگ شده، بتواند آن را به شكل بهتری اجرا كند؛ اما من تنها در زمینه.ی موسیقی ردیفی و دستگاهی كار كرده.ام و برای همین اجرای آن برایم كار دشواری بود. همانط.ور كه گفتم، مثل این است كه به یك آدم خارجی بگویید كه شور و ابوعطا بخواند. شاید بتواند سرانجام آن را اجرا كند، اما آن حس و حالی كه در این موسیقی وجود دارد، در اثر شنیده نمی.شود. باید با این نوع موسیقی زندگی كرد تا حس و حال آن در بیاید. من تمام تلاش خود را در انتقال این حس انجام دادم و گمان می.كنم تا حدی نیز موفق شدم، اما طبیعی است كه حس و حال یك خواننده.ی كُرد -كه با این موسیقی زندگی كرده و سال.ها تنبور زده و با موسیقی مقامی آشنایی دارد- چیز متفاوتی خواهد بود..

 

 

 • * برخورد خوانندگان و نوازندگان این نوع موسیقی با اثر چگونه بود؟

تاكنون برخوردی با آنها نداشته.ام.

.

 • * حالا با تمام دشواری.های این اثر، ممكن است این تجربه را ادامه دهید؟

اگر بخواهیم این مجموعه را به صورت زنده اجرا کنیم، بله. اما در كارهای دیگر شاید نه.

. چون فضای كاری من در زمینه.ی موسیقی دستگاهی ایران است و در فضاهای موسیقی مقامی و مقامات تنبور نیست. به همین خاطر فكر می.كنم لزومی ندارد تا من فعالیت زیادی در این حوزه انجام دهم؛ قطعاً خوانندگان خوبی در این زمینه وجود دارند كه از همان منطقه هستند.

.

 • * نگران كنسرت.های این اثر نیستید؟. به هر حال اجرای استودیویی با اجرای زنده تفاوت.های بسیاری دارد؟

هنوز مشخص نیست كه كنسرت.های این اثر چه زمانی برگزار می.شود. چون فعلاً در تهران با شركتی قرارداد دارم و این اثر را شركت دیگری منتشر كرده و به همین خاطر در تهران نمی.توانیم كنسرت.هایش را برگزار كنیم؛ اما برنامه.هایی برای اجرا در شهرستان.ها داریم.

.

 • * گویا به تازگی اركستر بزرگ «راز و نیاز» نیز تشكیل شده است.

بله، گروه «راز و نیاز» تا این زمان ده نفره بود و الان اركستری تشكیل داده.ایم كه 47 نفره است.

.

 • * ضرورت تشكیل این اركستر چه بود؟.

چون بیشتر قطعاتی كه مردم از من دوست دارند، آثارِ اركسترال است؛ مانند آثاری چون «وطن»، «تبریز در مه»، «خوشه.چین» و كارهایی كه برای تیتراژهای سریال.ها خوانده.ام. در بسیاری از كنسرت.ها، مردم اجرای این قطعات را از من می.خواهند كه با اركستر كوچك امكان.پذیر نیست، به همین خاطر تلاش كردیم تا در این زمینه فعالیت.هایی را انجام داده و یك اركستر بزرگ راه بیندازیم.

.

 • * نگران هزینه.هایش نیستید؟

نه، این مسأله فکر كرده.ایم. در واقع هر كجا برای اجرای كنسرت دعوت شویم، در قرادادمان به این مسأله اشاره خواهیم كرد كه این اركستر هم وجود دارد و در صورت تمایل می.توانیم با آن اجرا داشته باشیم.

.

 • * اركستر تمرینات مشخصی دارد؟

نه، اما برای هر اجرا چند جلسه تمرین می.كنیم. به هر حال، من پیش از این نیز سابقه.ی فعالیت همراه با اركسترهای بزرگ را به دفعات داشته.ام و بسیاری از قطعاتم بر همین اصل است. همان.طور كه می.دانید، من از سال 83 با اركستر موسیقی ملی به رهبری استاد «فرهاد فخرالدینی» همكاری داشته.ام و كنسرت.های بسیاری دادیم تا سال 88 كه این اركستر تعطیل شد. بعد از آن من اركستر «مهرنوازان» را ثبت كردم و اجراهایی نیز همراه با این اركستر داشتیم.

.

 • * اما من فكر می.كردم، اركستر مهرنوازان برای آقای فخرالدینی است.

برای ایشان كه هست. در واقع تمام زندگی ما برای ایشان است. آقای فخرالدینی به خواهش من پذیرفتند كه این كار را انجام دهند و این اركستر را راه.اندازی كنیم. بعد از آن هم كنسرت.های مختلفی با این اركستر دادیم كه یك اثر نیز از آن به صورت تصویری به انتشار درآمد. من سالیان سال است در خدمت آقای فخرالدینی هستم و كنسرت.های بسیاری را در ایران و شهرهای مختلف اجرا كرده.ایم. در حال حاضر خوشبختانه این اركستر به شكل مجدد احیا شده و من با آقای معتمدی خواننده.ی اركستر بودیم كه 6 شب اجرا داشتیم و من از این اجراها بسیار راضی.ام.

.

 • * لطفاً كمی هم درباره.ی فعالیت.های دیگرتان توضیح دهید.

چند آلبوم آماده.ی انتشار دارم كه از جمله.ی آنها می.توان به اثری به یاد استاد «محمدرضا لطفی» اشاره كرد كه با نام «قافله.سالار عشق» توسط آقای «مازیار شاهی» -از شاگردان خود استاد و نوازنده.ی تار- ساخته شده. علاوه بر آن، در بندرعباس همراه با گروه وزیری و كیوان ساكت، در ساری با گروه راز و نیاز، در زنجان با اركستر بزرگ راز و نیاز و در همدان با اركستر الوند به اجرای برنامه خواهیم پرداخت.

 

ادامه در منبع : لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

شما در حال پست به عنوان مهمان هستید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.


 • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

  هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.

×
×
 • اضافه کردن...