رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
جستجو در
  • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

سایت و انجمن رسمی کیوبیس ایران

مرجع تخصصی آهنگسازان خوانندگان و نوازندگان سایت کیوبیس ایران

  • با 10 سال قدمت
  • بیش از 145 هزار کاربر
  • بیش از 450 هزار پست

Ramin95

تلاشی نبوع آمیز برای خلق یک موسیقی ناب

پست های پیشنهاد شده

Ramin95    6,188

عضو جدید انجمن

امتیاز: 9.3 از 10ستارهکوین پارکر (Kevin Parker)، بعد از دو آلبوم قبلی گروه تیم ایمپالا (Tame Impala)، که ماحصل انزوای او از اجتماع بود، با آلبوم .«Currents»، وارد زندگی در جریان اصلی شده.است. و حالا بیشتر از همیشه تنهاست. انزوایی پراز دل.مشغولی و معمولا مالیخولیایی که معرِفِ دو آلبوم «گفتگوی درونی» (Innerspeaker)، و «تنهایی» (Lonerism) است، .حالا منجر به دلشکستگی، تلخی و حسرت شده.است، .احساساتی که اگر مورد بی.توجهی قرار بگیرند آدم را می.کشد. این اثر را می.توان از زوایای مختلفی یک آلبوم بریک.آپ (یا جدایی) دانست، آشکارترین جدایی، از بین رفتن یک رابطه عاشقانه است اما اینجا می.تواند جدایی از گیتار به عنوان ساز اصلی برای ابراز و بیان افکار هم باشد. به دلیل این تغییرات هر سوالی درباره اینکه آیا «Currents» آلبوم بهتری از دو آلبوم قبلی هست یا خیر باید جنب این نکته قرار گیرد که، این آلبوم جایی کاملا جدا ایستاده است.

 

پارکر هرگز حرف.هایش را تلویحی نزده و اینجا هم قطعه.ای هست به نام «بله دارم تغییر می.کنم» (Yes I'm Changing). این آلبوم حتی روشن.تر و سرراست.تر با مخاطبش رابطه برقرار می.کند: در قطعه «بگذار اتفاق بی.افتد» (Let It Happen)، شلیک آغاز این آلبوم، به سختی صدای گیتاری شنیده می.شود و در عین حال جایی که انگار یک لوپ نیم.ثانیه.ای به طور اتفاقی روی تکرار گیر کرده.است یک پاساژ نبوغ.آمیز اتفاق می.افتد. این اثر یک دوگانه.ی الهام.بخش سایکو-دیسکو با پایان باز است که نزدیک.ترین همتای مدرنش را می.توان قطعه «خاطرات تصادفی» (Random Access Memories)، از دفت پانک (Daft Punk) دانست. آلبومی که در قالب موسیقی دیسکو، یات راک و دنس پاپ قرار می.گیرد، از آنجا که هر دو منبعی (منظور جنس صداسازی الکترونیک قدیمی است) از مد افتاده برای موسیقی سازی را به کار می.گیرند. در این معنا، اثر تیم ایمپالا رابطه.اش را با آلبوم.های راکی مثل «Loveless» (اثر گروه مای بلادی ولنتاین)، «Kid A» (آلبوم گروه ریدیوهد) یا «Yankee Hotel Foxtrot» (اثر گروه ویلکو) دوباره تصویر می.کند و آن را وسعت می.بخشد و تلاشی نبوغ.آمیز و وسواسی برای تولید موسیقی ناب است در عین حال که تلاش می.کند رابطه.اش را با موسیقی راکِ آلبوم.محور دوباره تعریف کند. دقت و جزئیتاتی که در مورد .....ینگ درام در «بگذار اتفاق افتد» رعایت شده بیش از آن چیزی است که اکثر گروه.ها موفق می.شوند در کل فعالیت حرفه.ایشان انجام دهند.

 

«Currents» نتیجه.ی تغییرات ساختاری زیادی است، که بیشتر آن نتیجه عوض کردن پیچش.های توهم..زای ماکسیمالیستی با لاین.های ترو تمیزی است که جزئیات زیادی در آن.ها رعایت شده.است. تا جایی که می.دانیم و از قطعه.ی «فیل» (Elephant) – قطعه.ای که پارکر شرمگینانه تصدیق کرد نیمی از هزینه خانه.اش را تامین کرده.است – می.توان حدس زد، پارکر در نوشتن گیتار ریف.های ساده و جذاب مهارت دارد. اما از طرفی او بهترین بیسیست نادیده گرفته.شده.ی قرن بیست.ویکم است. غیبت تقریبا تمام و کمال گیتار به این معناست که اینجا هیچ چیزی شبیه به «فیل» نمی.شنویم. اما از طرفی این مسئله به گیتار بیس کمک می.کند تا به عنوان اسکلت ملودیک هر قطعه عمل کند همانطور که موتور و چرخ.ها عمل می.کنند

 

پارکر ترانه.های شعر را نوشته است و آن.ها را به خوبی از آب درآورده. در طول تهیه پروژه آلبوم «تنهایی» او گفت که تقریبا به اندازه یک آلبوم برای کایلی مینوگ ترانه نوشته.است و تاکید می.کند که این حرف را جدی می.زند و شوخی نمی.کند. احتمالا حضور پیدا کردن در یکی از موفق.ترین آلبوم.های سال 2015 الهام.بخش او شده.است. به هر حال نیرویی که باعث بوده از انگیزه.های پاپ.اش دوری کند - چه نیرویی بیرونی بوده چه درونی - حالا دیگر از بین رفته.است.

 

تقریبا هر قطعه.ای در آلبوم «Currents» بیانیه.ای آشکار است که بر توانایی و تخصص روبه افزایش پارکر در زمینه تهیه.کنندگی، تنظیم، ترانه.نویسی و خوانندگی صحه می.گذارد و همه این.ها در حالی است که عصاره.ی «تیم ایمپالا» را هم حفظ می.کند.

 

قطعه «چون من یک مردم» (Cause I'm a Man) زندگی شخصی پارکر را در معرض دید می.گذارد و به نوعی می.توان گفت حول آن می.گردد. جمله «زن، من یک مرد هستم/ همیشه قبل از من فکر نکن» او را در همبستگی با قطعه «I Love You, Honeybear» از «فادر جونز میستی» (Father John Misty) و قطعه «The Waterfall» از گروه « My Morning Jacket» قرار می.دهد، چراکه نگاهی غیر دوستانه و سخت.گیرانه به مسئله مردانگی و عشق دارد و ویژگی.هایی را که به عنوان غریزه بیولوژیکی یا عقلانی گرایی خالصانه شناخته می.شوند بررسی می.کند.

 

قدرت احساسی «Currents» اما، ناشی از تمایل آن به تایئد کردن این حقیقت است که رابطه نقص شخصیتی هر درون.گرایی را افشا می.کند. سیاهه نامتعادل پارکر در قطعه « Eventually» (سرانجام) آشکار می.شود، قطعه.ای که نوع.دوستی غلطی را برملا می.کند که حرفش این است: «مسئله تو نیستی، من هستم.» جمله تکرار شونده.ی «اما من می.دانم که شادتر خواهم بود/و می.دانم که سرانجام تو هم شادتر خواهی بود» این حقیقت را کاملا روشن می.کند که مسئله اصلی همیشه، اول، «من» هستم. و حتی اگر پارکر صادقانه برای شما آرزوی شادی داشته باشد آن را طبق برنامه زمانی خودش می.خواهد. در قطعه « The Less I Know the Better » (هرچقدر کم.تر بدانم بهتر)، رقیب عشق سابق.اش را با اسم صدا می.کند و انتقام توخالی خود را به تصویر می.کشد در قطعه.ی بعدی یعنی « Past Life» (زندگی گذشته) پارکر از کنار معشوقه.اش در خیابان می.گذرد و به این فکر می.کند که با او تماس بگیرد اما نه به این خاطر که می.خواهد به رابطه بازگردد یا برایش اهمیت خاصی دارد فقط به این خاطر که می.تواند این کار را انجام دهد. او در مونولوگی که با خود زمزمه می.کند خودش را با اینکه روش تازه.ای برای گرفتن لباس.ها از خشک.شویی و قدم زدن اطراف کوچه پیدا کرده.،دلخوش کرده و گول زده.است به این ترتیب می.خواهد بودنِ جدیدی را برای خودش محقق کند اما [زندگی] هرچه که هست ادامه.ای چیزهای قبلی است.

 

« Currents.» را می.توان یک آلبوم «گذار» داسنت اما به نظر می.رسد چیزی که پارکر متوجه شده این است که به این ترتیب هر آلبومی را می.توان آلبوم گذار دانست چراکه زندگی همیشه در گذار است. و به همین دلیل است که قطعه «بگذار اتفاق افتد» به جای آنکه نقطه.ی اوج آلبوم باشد آغازگر آن است. این قطعه، ترانه.ای فوق.العاده با جزئیاتی حیرت.آور است درباره اجتناب از وسوسه مدیریت کردن جز به جز زندگی وشاید بتوان آن را هم.نشین مناسبی برای ترانه «Feels Like We Only Go Backwards» (انگار فقط به عقب می.رویم) دانست. دقت داشته باشید که پارکر از روی احتیاط فاعل را «ما» در نظر می.گیرد، چه منظورش یک شریک باشد چه مخاطب و چه اینکه تصویر شخص خود را اینطور بیان می.کند در هر صورت در این طرز بیان تمایلی همیشگی به جستجوی راحتی و پایداری احساس می.شود جستجوی راحتی در مقابل مواجه شدن با عدم توافق.ها که نتیجه تغییرات در مراحل مختلف هستند. بنابراین « Currents» متقاعدکننده.ترین توجیه پارکر برای انزوا است با این حال او می.داند که کمال تنها داخل استودیو قابل دست.یابی است و پیشرفت هدفی نهایی است که بیرون از آن اتفاق می.افتد.

 

امتیازهای دیگر رسانه.ها :

.

گاردین: 5 ستاره از 5

آل میوزیک: 3 از 5

ایندپندنت: 3 از 5

کیو: 4 از 5

رولینگ استون: 4 از 5

اسپین: 9 از 10

 

 

 

ادامه در منبع : لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

شما در حال پست به عنوان مهمان هستید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.


  • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

    هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.

×
×
  • اضافه کردن...