رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
جستجو در
  • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

سایت و انجمن رسمی کیوبیس ایران

مرجع تخصصی آهنگسازان خوانندگان و نوازندگان سایت کیوبیس ایران

  • با 10 سال قدمت
  • بیش از 145 هزار کاربر
  • بیش از 450 هزار پست

Ramin95

بهنام ابوالقاسم: روزه.ي آدم گرفته.ام

پست های پیشنهاد شده

Ramin95    6,188

عضو جدید انجمن

موسیقی ما-. بهنام ابوالقاسم - آهنگساز و نوازنده پیانو – و پدرام فریوسفی - نوازنده سرشناس ویولن - پنج.شنبه هفته. جاري در تالار رودکی رسيتال پيانو و ويولون برگزار مي.كنند. این اولین برنامه از مجموعه.ای است که این دو هنرمند قصد دارند با همين عنوان برگزار کنند.

«بهنام ابوالقاسم» مدتي است كه علاوه بر فعاليت.هاي همراه با اركستر، رسيتال.هاي گوناگوني برگزار كرده است كه از جمله. آنان همراه با نوازندگان خارجي اركستر سمفونيك بوده است.

طی هفته.های گذشته سولیست.های بین.المللی نظیر نظیر ماریان لاپشانسکی (نوازنده پیانو)، دالیبور کاروای (نوازنده ویلن) و الکساندر رودین (نوازنده ویلن سل) که مهمان ارکستر سمفونیک بوده.اند به ایران آمده و رسیتال.هایی هم با حضور بهنام ابوالقاسم اجرا کرده.اند، حالا این نوازنده پیانو می.گوید: «سعی کرده.ایم این اجرا اگر از لحاظ کیفی بهتر از آن رسیتال.ها نباشد به گونه.ای باشد که در سطح بین.المللی موسیقی کلاسیک قابل دفاع باشد.»

خودش در اين مدت چند باري نيز به تنهايي روي صحنه رفته است و حالا هم مي.خواهد با «فريوسفي» اجرا كند؛ اجرايي كه مي.گويد تمرينات بسياري براي آن كرده است و جزو رسيتال.هاي پرفشاري بوده است كه در اين مدت آن را به اجرا درآورده است. «بهنام ابوالقاسم» مي.گويد: «خيلي خوشحاليم كه بدون كمك هيچ مسوؤلي، اين برنامه.ها را تدارك ديده.ايم.» او همچنين درباره.ي این اجرا به «موسیقی ما» می.گوید: «ما برای این اجرا رپرتوآر سنگین و متفاوتی را از دوره.های مختلف موسیقی کلاسیک انتخاب کرده و سعی کرده.ایم هم نسبت به رپرتوآر برنامه.هایی که تابحال شاهد آن بوده.ایم کاملا متفاوت باشد و هم از نظر کیفیت که سعی داریم از نظر کیفی هم کنسرت استانداردی نسبت به آنچه شاهد آن هستیم داشته باشیم.»این دو هنرمند قصد دارند قطعات «سونات شماره یک برای ویولن و پیانو» از بتهوون، «اسکرتسو» از برامس، «سونات شماره 3 برای ویولن و پیانو» از ادوارد گریگ، قطعاتی از بلوخ و وینیافسکی و قطعه «رقص.های رومانیایی» از بارتوک را در برنامه پیش.رو اجرا کنند.

ابوالقاسم درباره مبنای انتخاب رپرتوآر می.گوید: «انتخاب این رپرتوآر هم از لحاظ اینکه سیر دوره.ای آن در تاریخ موسیقی سیر منطقی باشد برایمان حائز اهمیت بود هم از نظر تکنیکال؛ سعی بر این بود قطعاتی انتخاب شوند که هم از نظر تکنیک نوازندگی، چالش برانگیز باشند و هم درکنارش قطعاتی انتخاب شوند که از نظر بیان درست موسیقایی چالش.های بزرگی داشته باشند. البته کمک.های «آرش گوران» که یکی از تواناترین موزیسین.های حال حاضر ایران است را نمی.توان نادیده گرفت. ما یک تیم دو نفره نبودیم بلکه آرش گوران هم از ابتدا در کنار ما بوده و با همفکری هم کار را پیش برده.ایم.» سرپرست «آنسامبل ذاستا» با اشاره به این موضوع می.گوید: «موضوعی که باعث خاص شدن این کنسرت می.شود حضور پدرام فریوسفی در این اجرا است. البته پدرام در این مدت هم كنسرت مایسترِ «ارکستر سمفونیک» بوده و هم با «آنسامبل ذاستا» کنسرت اجرا کرده است اما این اولین رسیتالی است که فریوسفی بعد از آن حادثه به عنوان سولیست در آن حضور دارد.»

 

این دو هنرمند تمرینات بسیار طولانی را برای این رسیتال داشته.اند و حتی پیش از حادث شدن آن اتفاق برای فریوسفی تمرینات خود را در دوره کوتاهی شروع کرده بودند: «ما چون دوستان صمیمی هستیم و مرتبا با هم در ارتباطیم، فرصت این را داشتیم که مدت زیادی با هم تمرین کنیم و از آنجایی که روحیاتمان خیلی نزدیک است، از نظر فضای موسیقایی خیلی به یکدیگر نزدیکیم. ما تمرینات فشرده.ای داشته.ایم که از فروردین امسال آغاز شد و الان هم کاملا برای اجرا آماده هستیم. البته اولین.بار تمریناتمان را از زمستان 92 شروع کردیم اما وقتی این اتفاق برای پدرام افتاد تمرینات متوقف شد و بعد از بهبودی کامل او، از فروردین دوباره به طور جدی کارمان را شروع کردیم.» اما بدون شك، چنين اجراهايي سختي.هاي بسيار دارد، تمرينات بسيار مي..طلبد كه البته «ابوالقاسم» با آن مشكلي ندارد:. «جايي آدم بايد انتخاب كند كه مي.خواهد براي خودش زندگي كند يا حساب بانكي..اش؟خودش بيشتر لذت ببرد يا ماشين گران.تر و زيباتري سوار شود؟ به هر حال وقني اين مسير را براي كارتان انتخاب مي.كنيد، بايد تمرينات بيشتري انجام دهيد، مطالعه كنيد، بيشتر ساز بزنيد و از همه مهم.تر اينكه جسارت «نه» گفتن را پيدا كنيد، من در اين مدت پيشنهادات بسياري را رد كردم و با تنها خواننده.اي كه همچنان كار مي.كنم، «عليرضا قرباني» است. دلم مي.خواهد بيشتر به موسيقي بپردازم تا حاشيه.هايش و به قول دكتر «محمد سعيد شريفيان» براي مدتي «روزه. آدم بگيرم.»

 

البته اين اصلا كار آساني نيست. ناگزيرم روزي ساعت.ها تمرين كنم؛ اما حالم خوب است و فكر مي.كنم دارم به خودم و موسيقي جدي خدمت مي.كنم.» کارنامه کاری این دو موزیسین نشان می.دهد که همیشه در آثارشان دغدغه کیفیی داشته.اند و این موضوع باعث شده تبدیل به هنرمندانی گزیده.کار شوند که در این مدت مخاطبان خود را هم پیدا کرده.اند و برای همین است که تمام بلیت.های این اجرا برای روز پنجشنبه به فروش رفته اما این رسیتال به همینجا ختم نمی.شود؛ آنها تصمیم دارند اجراهای دو نفره.شان را ادامه دهند و در حال تدارک توری در شهرستان.ها هستند: «این تورها شامل یک پکیج است که هم شامل کنسرت می.شود و هم شامل مستر کلاس.های آموزشی برای نوازنده.های پیانو و یویلن که سعی می.کنیم آن را قبل از ماه محرم و صفر آغاز کنیم و بعد از این ماه.ها هم آن را ادامه دهیم.»

 

او قرار است اجرايش را در بنياد رودكي داشته باشد، مجموعه.اي كه اگرچه روزهاي بسياري در آن روي صحنه بوده است؛ اما حالا انتقاداتي نيز به آن دارد:. »به نظر مي.رسد كه گاهي اين مجموعه رفتارهايي برخورنده با هنرمنداني دارد كه در آنجا فعاليت مي.كنند. البته لازم است از مدير اين تالار- خانم سهرابيان- تشكر كنم كه همواره بيشترين همكاري را با هنرمندان دارند و رفتاري بسيار دوستانه و محترمانه با هنرمنداني دارند كه در تالار تحت مديريتشان به اجراي برنامه مي.پردازند؛ اما نوعي سياست يك بام و دو هوا در اين مجموعه وجود دارد، در حالي كه من رسيتال.هاي متنوعي با نوازندگان خارجي برگزار كرده.ام، هيچ حرفي درباره.ي تسويه حساب با ما نزده.اند و اين در حالي است كه تاكيد بسياري دارند كه ما يك هفته قبل از اجرا، پول سالن را به آنها بدهيم. خب اين مسايل هميشه وجود دارد و تعدادي هم گمان مي.كنند كه نبايد اظهارنظري در اين خصوص انجام دهند؛ اما به گمان من بايد به شكل صريح درباره. اين اتفاقات حرف زد.» رسیتال ویولن و پیانو به نوازندگی پدرام فریوسفی و بهنام ابوالقاسم روز پنجشنبه 29 مرداد ماه ساعت 9 شب در تالار رودکی برگزار خواهد شد.

 

 

 

ادامه در منبع : لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

شما در حال پست به عنوان مهمان هستید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.


  • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

    هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.

×
×
  • اضافه کردن...