رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
جستجو در
  • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

سایت و انجمن رسمی کیوبیس ایران

مرجع تخصصی آهنگسازان خوانندگان و نوازندگان سایت کیوبیس ایران

  • با 10 سال قدمت
  • بیش از 145 هزار کاربر
  • بیش از 450 هزار پست

Ramin95

امیر ارجینی: در آلبومم فقط یک قطعه از چاوشی دارم

پست های پیشنهاد شده

Ramin95    6,188

عضو جدید انجمن

موسیقی ما – از آن ترانه.سراهای بی حاشیه است که به قول معروف سر در لاک خود دارد. چندان اهل مصاحبه و ارتباط تنگاتنگ با رسانه.ها نیست و تا کنون هم نامش را بیشتر با آثارش شنیده.ایم. اما این بار به قلب حواشی زده است. حواشی که از همین امروز و پس از خواندن این مصاحبه توسط شما برایش رقم خواهد خورد. اما «امیر ارجینی» تصمیم خودش را گرفته و اولین تک قطعه با صدای خودش را طی هفته. های آینده از طریق سایت «موسیقی ما» منتشر خواهد کرد. در همین سال 94 هم باید منتظر آلبوم او باشیم. آلبومی که در آن علاوه بر موزیسین های مطرح پاپ، یار هنری سال های نه چندان دورش هم حضور دارد.

حقیقتا زمانی که برای اولین بار پای تلفن از او شنیدم که به سراغ میکروفون و دنیای خوانندگی رفته برای خودم هم جای تعجب داشت و چندین علامت سوال به سراغم آمد. به همین دلیل در یک بعداز ظهر تابستانی با امیر ارجینی هم کلام شدم و از او درباره دلایلش و البته آینده متفاوتی که پیش رو دارد سوال کردم. البته نمی شود به سراغ ارجینی رفت و از او درباره خواننده «سنتوری» نپرسید. پرسیدیم و جواب.های بعضا با سیاست و بعضا دلی شنیدیم. این گفتگو را تا پایان بخوانید:*چندی پیش به من درباره ورودتان به عرصه خوانندگی گفتید. کمی مفصل تر در این زمینه توضیح دهید که چه شد تصمیم گرفتید به شکل جدی وارد عرصه خوانندگی شوید؟

شاعر و هر هنرمند دیگری به دنبال تریبون برای صحبت با مردم است. خوانندگی تریبون قوی است که تا کنون از آن استفاده کرده.ام ولی با صدای دوستان دیگر، هنوز هم این کار را می.کنم و دوستانی هستند که با آنها در زمینه شعر همکاری دارم .اما دوست داشتم که خودم هم این عرصه را به نوعی امتحان کنم .از سوی دیگر شانس در موسیقی پاپ دخیل است و می.خواستم که شانس خودم را امتحان کنم .تمایل داشتم تریبونی هرچند کوچکتر نسبت به تریبون.هایی که قبلا داشتم را اختیار کنم و بتوانم یک سری از اشعار را که نمی.توانستم به خواننده.ها بسپارم یا علاقه.ای نسبت به خواندن آنها نداشتند، بعد از اثبات خود در این عرصه اجرا کنم .نزدیک به دو سال و چهار ماه قبل تولید آلبوم خودم را شروع کردم و امیدوارم اتفاقات خوبی رخ دهد.

*برای رساندن حرف.های خود به گوش مخاطبان چرا همان روند قبل را دنبال نکردید؟ آیا شرایط به گونه.ای بود که دیگر چنین امکانی نداشتید؟

خیر. من از سال 83 یا 84 تصمیم به خوانندگی داشتم. حتی من در فیلم «سنتوری» و قطعه «من با تو خوشم» با «محسن چاوشی» همخوانی کردم. در سال 82 یک قطعه مشترک با محسن به نام «ابرای پاییزی» داشتم که بعدا او با تنظیم متفاوتی آن اثر را منتشر کرد. در همان سال.ها هم مشغول تست این فضا بودم. ولی به دلیل اینکه محسن در آنها سالها بیشتر نیاز به شعر داشت ترجیح دادم که روی خوانندگی متمرکز نشوم. الان یک مقدار اوضاع فرق کرده و دوباره آن دغدغه.ها به سراغ من آمده است. در ابتدا برایم دغدغه بودند ولی الان بیشتر علاقه.مند شده.ام. کَما اینکه می.دانم فراز و نشیب.های این حوزه بسیار بیشتر از ترانه.سرایی است و نظرات موافق و مخالف زیادی خواهم شنید. سعی می.کنم موافق.ها را بیشتر و مخالفان را به موافقان نزدیک کنم. به طور کل این دغدغه از گذشته با من بوده و اینگونه نیست که ناگهان تصمیم گرفته باشم. همچنین بعضی.ها می.گویند که کم کار شده.ام ولی اتفاقا نسبت به گذشته پرکار هم شده.ام. زیرا با خوانندگان زیادی در این سالها کار کردم شاید اغلب آنها را ندیده باشم. من با «پدرام کشتکار»، «بابک مافی» و «شهاب اکبری» به صورت مستقیم کار می.کنم. این افراد با خواننده.ها ارتباط دارند و به همین دلیل می.گویم که کارهای زیادی انجام داده.ام. اما به نوعی هم وقت آزاد بیشتری دارم زیرا از حدود چهار سال قبل فقط در زمینه ترانه فعالیت .می.کنم. پیش از آن در یک شرکت مشغول به کار بودم ولی از چهار سال قبل فقط شعر را دنبال کردم و به همین دلیل وقت بیشتری دارم.

 

*آلبوم من 9 قطعه دارد*

 

*در سوال اول از شانس صحبت کردید ولی کاراکتری که من از شما سراغ دارم با شانس و این مسائل همخوانی ندارد.

منظور من از شانس شکل خرافه آن نبود. ولی مثلا شانس در موسیقی سنتی دخالت کمتری دارد. چون مخاطبانش سنین بیشتری دارند و با تفکرات دیگری به سراغ موسیقی سنتی و اصیل ایرانی می.آیند. اما موسیقی پاپ یعنی پاپیولار و همه.گیر و این نشان می.دهد که شانس در آن خیلی دخیل است. اتفاقی که همگان می.توانند در مورد آن تصمیم بگیرند طبیعتا با شانس هم همراه خواهد بود. من آدمی نیستم که روی شانس اعتقاد خیلی زیاد داشته باشم اما آدم بدشانسی هم نبوده.ام.

*برویم به سراغ جزئیات بیشتری از آلبوم و اینکه چند قطعه دارد و عوامل تولید چه کسانی هستند؟

نه قطعه آلبوم آماده است و باید میکس و مستر شود. ما میکس و مسترینگ را برای یک ماه قبل از انتشار آلبوم در نظر گرفته.ایم. بعضی.ها شاید تصور داشته باشند که تمامی ترانه.های آلبوم «امیر ارجینی» از سروده.های خودش باشد اما اینگونه نیست. «حسین غیاثی»، «اسلام ولی محمدی»، «حمید رزاقی»، «فاطمه زینلی»، «مهسا پهلوان» و «ناصر نامدار»ترانه سراهایی هستند که از آثارشان بهره برده ام . البته ترانه.هایی که از دوستان دیگر انتخاب کرده.ام به سلیقه خودم نزدیک است. دلیل حضور چهره.های گوناگون در بخش شعر این است که تفکرات متفاوتی در آلبوم داشته باشیم. آهنگسازی کارها هم توسط «بابک مافی»، «امین رستمی» ، «شهاب رمضان» ،«سیامک عباسی»، «محسن چاوشی»، «محسن ارجینی»، «امید جامع» و «شهاب اکبری» انجام شده و خودم هم یک ملودی دارم. در بخش تنظیم هم شهاب بیشترین سهم را داشته و بابک مافی و «اُربِل داودی» هم سایر تنظیم.ها را انجام داده اند .

*چرا در بخش ترانه به سراغ افرادی رفته.اید که حتی نام برخی از آنها را برای اولین بار است که می.شنوم؟

اعتقاد من این است که خواننده نباید آلبومی را کلا با یک ترانه.سرا کار کند. اگر کسی به سراغ من بیاید و بگوید که تمام ده قطعه آلبوم را تو بنویس اصلا قبول نمی.کنم. کارکردن ترانه سرا با خواننده در نهایتا پنج یا شش قطعه یقینا با موفقیت بیشتری برای طرفین همراه خواهد بود. زمانی که کار شما در مقایسه با دیگران قرار می.گیرد فاکتورهایی برایش لحاظ می.کنند که با فاکتورهای مقایسه کار شما با خودتان متفاوت است. به همه خواننده.ها توصیه می.کنم که از حضور ترانه.سراهای دیگر هم بهره ببرند تا حال و هوای آلبوم یک رنگ نشود. در کارهایی که با محسن چاوشی، شهاب رمضان یا سیروان خسروی داشتم همین روند را رعایت کردم. مثلا در آلبوم سیروان سه قطعه از سروده.های من بود که دو قطعه آن موفق بودند. زمانی که بین نه یا ده قطعه دو اثر موفق داشته باشید از لحاظ حسی و حرفه.ای برای شما متفاوت خواهد بود تا اینکه ده ترانه معمولی را ارائه کنید. در زمینه خوانندگی خودم هم همین اعتقادی که داشتم را لحاظ کردم. البته اینکه شما اسم این دوستان را تا کنون نشنیده.اید چند دلیل دارد. من به عنوان یک ترانه.سرا حداقل کارشناس این حوزه هستم و خواننده.ها معمولا به این نگاه می.کنند که همکاران من با چه خواننده.های دیگری همکاری داشته.اند. اما من با کار آدم.ها طرف هستم و ترانه این دوستان را پسندیدم و از آنها استفاده. کردم.

*به کنسرت هم فکر کرده.اید؟

خود شما می.دانید که تولید آلبوم در ایران فقط هزینه است و من خودم این هزینه را تقبل کرده.ام. هزینه برای آلبوم در ایران اصلا بازده ندارد. مگر اینکه کار به جایی برسد که طرفدار داشته باشید و از جاهای دیگر بتوانید درآمد کسب کنید و باز هم روی فروش آلبوم نمی.توانید حساب کنید. با توجه به این شرایط از روز اول به کنسرت هم فکر کردم. به هر دوستی هم که سفارش آهنگسازی دادم گفتم که صدای من چه توانایی.هایی دارد. در پرانتز باید بگویم که دوره یک ساله. سلفژ هم نزد یکی از دوستانی که بابک مافی معرفی کرده بود گذراندم. به همین دلیل در ابتدا مشخصه.های صدای خودم را شناختم و به دوستان هم گفتم که هنگام آهنگسازی این المان.ها را هم مدنظر داشته باشید. اصلا خارج از بحث کنسرت باید من بتوانم حتی در یک جمع ده نفره هم کار خودم را به خوبی بخوانم. از همان ابتدا به اجرای زنده فکر کرده.ام و همین الان هم که داریم صحبت می.کنیم تمام امید من این است که کار موفق شود و به مرحله کنسرت برسیم. برای یک هنرمند هیچ چیز زیباتر از این نیست که از نزدیک با مخاطبان خود صحبت کند. زمانی که شعر خودم را در یک شب شعر صد نفره می.خوانم جذابیت بسیار بیشتری دارد تا اینکه می.شنوم که همان شعر را یک میلیون نفر شنیده.اند. آن یک میلیون نفر را ندیده.ام ولی چهره آن صد نفر را می.بینم و عکس العمل آنها نسبت به شعر خودم را حضوری دریافت می.کنم. کنسرت برای این نیست که طرفداران یک هنرمند بیایند و او را ببینند. بزرگترین امتیاز کنسرت این است که هنرمند بتواند مخاطبان خود را از نزدیک ببیند و عکس العمل آنها را دریافت کند.

*سبک و سیاق ملودی.ها و تنظیم.ها چگونه است؟ و با توجه به اینکه می.گویید از ابتدا به کنسرت فکر کرده.اید آیا کارها همگی ریتمیک هستند؟

نمی.دانم چرا بعضی از خواننده.ها فکر می.کنند که فقط کارهای ریتمیک مناسب کنسرت است. اتفاقا کارهای ریتمیک در آلبوم زیاد نیستند و یک کار شش و هشت اسلو دارم که هیجان و اکت چندانی ندارد. اما ملودی.ها و شعرها اکثرا کنسرتی هستند. یعنی با سلیقه مخاطب ایرانی همخوانی دارد و به خوبی در ذهن می.ماند و به راحتی می.توان در هرجا زمزمه کرد. ملودی.ها را زمانی که برای چند نفر از دوستان پخش کردم گفتند که حداقل دو یا سه قطعه در ذهن می.ماند. اثری برای کنسرت خوب است که در ذهن مخاطب بماند و در کنسرت همخوانی کند. اما در قسمت تنظیم داستان متفاوت است. دو قطعه الکترونیک دارم که سعی کردیم به روز تنظیم کنیم .زیرا سلیقه مخاطب امروز به کارهای الکترونیک نزدیک است.

*یعنی سایر کارها آکوستیک است؟

بله. پنج قطعه را شهاب اکبری تنظیم کرده و سلیقه او با ساز زنده و آثار آکوستیک همخوانی زیادی دارد. فقط دو قطعه ساز ندارد. *.حق ترانه..سرا در ایران بیشتر از هر جای دنیا .... می.شود*

 

*طی سال.های گذشته چهره.های زیادی از بین همکاران خودتان وارد عرصه خوانندگی شده.اند. برخی از آنها در توضیح دلیل ورودشان به این حوزه می.گویند که به دنبال بیشتر دیده شدن بودند. زیرا در موسیقی فقط خواننده دیده می.شود و نهایتا اسم ترانه سرا در کاور آثار ذکر می.شود. شما هم این دلیل را مدنظر داشتید؟

به غیر از شهرت بیشتر، دلایل زیادی برای ورود به این عرصه داشتم و دارم. نمی.خواهم شعاری صحبت کنم ولی نهایت شهرت چیست؟ بستگی دارد که آدم به چه چیز شهره شود. من به شهرت فکر نکردم ولی به این فکر کردم که حق ترانه..سرا در ایران بیشتر از هر جای دنیا .... می.شود. شاید برخی از دوستان بگویند. که در سایر نقاط دنیا هم شرایط اینگونه است. اما با تحقیقی که من داشتم به این نتیجه رسیدم که شرایط دیگر کشورها در این زمینه اصلا با ایران قابل مقایسه نیست. در ایران نه تنها قوانین ارشاد به ترانه سرا اجازه نمی.دهد که از حقوق بیشتری بهره.مند شود، بلکه خود دوستان هم کم لطفی می.کنند. دوستان می.گویند که ما یک ترانه گرفتیم و پول آن را پرداخت کردیم و هیچ کار دیگری لازم نیست انجام دهیم. ولی باید این نکته را در نظر داشت که از همان ترانه تا چند سال درآمد کسب می.کنند. نوش جانشان باشد ولی به هر حال دوستان هم کم لطفی می.کنند. یکی از بزرگترین دلایلی که برای شما ذکر کردم همان قضیه مخاطب و ارتباط با آنها بود و اینکه با حوزه خوانندگی غریبه نیستم. در سال 85 «بنیامین بهادری» در عرصه خوانندگی مطرح شد ولی او هم قبلا کار شعر انجام می داد . به خاطر دارم که در جشنواره ای. هم برای شعر جایزه گرفته بود ولی در آن زمان با خوانندگی مطرح شد. مردم ما کلا نسبت به افرادی که از یک حرفه وارد حرفه دیگری می.شوند حساسیت دارند. در حالی که شاخه.های مختلف کارهای هنری با یکدیگر ارتباط زیادی دارند. مخصوصا من که ترانه..سرا بودم و سال.های زیادی از عمرم در استودیو و کنار خواننده.ها و آهنگسازان می.گذرد وشاعر نبودم که فقط در جلسات شعر حضور داشته باشم. مثلا وقتی «محمدرضا گلزار»می.خواند همه جبهه می.گیرند .ولی او یک موزیسین بوده و «ایرج قادری» در یک کنسرت او را شناخته است. مردم پیشینه را نمی.دانند و قضاوت می کنند .این حرف.ها را بیان نمی.کنم که به نظرات مردم سمت و سو بدهم زیرا آنها به هرحال قضاوت خودشان را دارند . من هم جوابی نمی.دهم و فقط در مسیری که فکر می.کنم درست است حرکت خواهم کرد.

*اینکه درباره ارتباط شاخه.های مختلف هنر صحبت می.کنید درست است ولی در 90 درصد موارد زمانی که یک هنرمند فیلد کاری خود را عوض کرده شکست خورده است.

این حرف را قبول ندارم. زیرا حداقل پنج خواننده دهه چهل ما بازیگری را هم امتحان کرده و در آن موفق هم بودند و در همین نسل جدید هم طرفدار دارند. شاید افرادی که شکست خوردند تمام علاقه و تمرکز خود را در زمینه فعالیت جدید متمرکز نکردند.

*شاید آن پنج نفر جزو موارد خاص و نادر بودند. اما طی چند سال اخیر خواننده.های زیادی بازیگر شدند که اگر مورد نقد قرار نگرفته باشند، هیچ اتفاق جدیدی را هم رقم نزدند.

این به دلیل حساسیت مردم است. به عنوان مثال «مسعود امامی» یک شاعر بوده که خواننده شده و به نظر من خواننده خوبی است. من خودم خیلی از کارهای او را دوست دارم ولی اینکه مردم به اندازه خواننده ایکس به او توجه نمی.کنند به دلیل ایراد مسعود امامی نیست. اگر بخواهیم موفقیت را فقط در توجه مردم خلاصه کنیم که حرف شما درست است. البته در این مقوله توجه برای من شاعر یا همکارانم یک استثنا وجود دارد. آن هم اینکه مگر قبلا به ما چقدر توجه می.کردند که اکنون میزان آن کمتر شود. حتی اگر کمتر هم شود باز هم از دوران شاعری بیشتر خواهد بود. * تا زمانی که تمام فاکتورهای ذهنی خودم را در این مسیر اجرایی نکنم عقب نخواهم نشست*

 

*پس یعنی فعالیت خوانندگی شما به یک قطعه و یک آلبوم خلاصه نخواهد شد.

ما قبل از مصاحبه در این زمینه با هم گپ زدیم که چرا کارها رادر سکوت جلو بردم. دلیل این بود که می.خواستم اکنون حرف برای گفتن داشته باشم. من از دو سال قبل مراحل تولید را شروع کردم تا الان که بتوانم با پشتوانه آثاری که آماده دارم با شما صحبت کنم. پس اصلا اینگونه نیست که حرف بزنم و خواندن من با یک آلبوم به پایان برسد. به طور کل وارد هیچ کاری نمی.شوم مگر آنکه بخواهم آن را جدی ادامه دهم.

*بیشتر منظورم تداوم بود. یعنی در صورت شکست یا موفقیت باز هم این مسیر را ادامه خواهید داد؟

تا زمانی که تمام فاکتورهای ذهنی خودم را در این مسیر اجرایی نکنم عقب نخواهم نشست. همه هم اینگونه بوده.اند و آنقدر کار کرده.اند تا به نتیجه رسیده.اند. اگر به کار همه خواننده.های مطرح نگاه کنیم می.بینیم که بالاخره پس از دو یا سه آلبوم توانسته.اند که نام خود را جا بیندازند. محسن چاوشی از سال 80 یا 81 می.خواند ولی سنتوری در سال 84 منتشر شد و نوسان زیادی در کارهای او انداخت و محسن را بالاتر برد. این شرایط برای ما هم بود و همگی در آن زمان بیشتر دیده شدیم. من هم الان کوتاه نمی.آیم و آن شانسی که در موردش صحبت کردیم شاید در آلبوم اول یا شاید در تک قطعه اول باشد. در موارد زیادی دیده.ایم که خواننده با یک قطعه به شهرت رسیده است. ما «حمید طالب زاده» را داشتیم که سه آلبوم مجاز قبل از «همه چی آرومه» ارائه کرده بود ولی مردم او را با همان تک قطعه شناختند. به هرحال این راه آسانی نیست و باید حساب شده قدم برداشت. از سوی دیگر در زمینه آن مقوله شکست هم باید توضیحاتی را ارائه کنم. پس از شکست یا موفقیت یک اثر باید تمامی عوامل آن را آنالیز کرد. یکی از ایرادهایی که خوانندگان پاپ دارند این است که کارشان وقتی با اقبال عمومی مواجه نمی.شود، اگر آهنگساز هستند کار آهنگسازی خود را عوض نمی کنند و دست به تغییرات در حوزه ترانه می.زنند. اگر ترانه سرا باشند، آهنگسازان را عوض می.کنند و جز خودشان همه عوامل را در عدم موفقیت دخیل می.دانند. یکی از دلایلی که از سایر ترانه.سراها هم کمک گرفتم همین موضوع بود. من پس از انتشار آلبوم قطعا عوامل موفقیت یا شکستش را آنالیز خواهم کرد تا ببینم که در کارهای بعدی چه کاری باید انجام دهم. همچنین بازخوردی که از مخاطب دریافت می.شود اهمیت دارد و باید ببینید که موافقان و مخالفان چه حرف.هایی دارند.

*فکر می.کنم یکی از دلایل انتخاب ترانه.سراهای متنوع این باشد که از همین ابتدا سعی کرده.اید راه یکی از عوامل شکست آلبوم یعنی تکرار در مقوله کلام را ببندید.

می.توانستم با دو ترانه هم این کار را انجام دهم. مطمئن باشید ترانه.هایی که از دیگران گرفته ام را با توجه به سلیقه خودم انتخاب کرده.ام. اما به هرحال آماده هرگونه نقد هستم. *پیش بینی فینال جام جهانی از پیش بینی موفقیت یک قطعه پاپ آسان.تر است*

 

*هر زمان که اسمی از شما مطرح می.شود، آثارتان را با قطعه «سنگ صبور» مقایسه می.کنند. فکر می.کنید قطعه.ای از مجموعه.ای در دست انتشار دارید، نه در مقیاس سنتوری، ولی هیت شود؟

در این ده سال کاری از محسن چاوشی به اندازه سنگ صبور هیت شده است؟ خود ما هم فکر نمی.کردیم که آن اتفاقات برای سنتوری رخ دهد. من در این سیزده سال یاد گرفته ام که در موسیقی پاپ پیش بینی نداشته باشم. زیرا پیش بینی فینال جام جهانی از پیش بینی موفقیت یک قطعه پاپ آسان.تر است. به دلیل اینکه همه چیز دست مردم است. آنها یا می.پذیرند یا تو را کنار می.گذارند. به عنوان مثال اصلا فکر نمی کردم که قطعه «نه نرو» تا این حد بین طرفداران سیروان شنیده شود. زیرا به لحاظ شعری کار عجیب و غریب انجام نداده بودم ولی فاکتورهای زیادی دخیل بودند. زمانی که یک کار هیت می.شود شاید به دلیل آن هم نتوانید دست پیدا کنید و باید فاکتورهای زیادی را کنار هم قرار دهید. در بین قطعات آلبوم خودم هم کارهایی هستند که فکر می.کنم بیشتر مورد توجه قرار گیرند ولی باید منتظر نتیجه شنیده شدن مجموعه باشیم.

*زمانی که اسم محسن چاوشی را در بخش آهنگسازی مطرح کردید این فکر از ذهنم عبور کرد که شاید به امید مطرح و هیت شدن کار خود و به یاد سنتوری باز هم در کنار هم قرار گرفته باشید.

من سال.ها با محسن کار کردم و قطعات هیت زیادی بین مردم و طرفدارانش داشتیم. مثلا قطعه امام رضا(ع) را بیشتر مردم شنیده.اند ولی من خودم فکر می.کردم اگر قرار باشد روزی آلبوم منتشر کنم، محسن چاوشی حداقل پنجاه درصد در تولید کارها سهم داشته باشد چرا که همانطور که او در ابتدای راه به ترانه های خوب احتیاج داشت من هم به آهنگ های او احتیاج دارم اما. شرایط به گونه.ای رقم خورده که می بینید، زمانه است دیگر. در این مدت که تصمیم گرفتم آلبوم جمع کنم از محسن فاصله داشتم و این تنها قطعه.ای است که از او دارم. این قطعه دست خود محسن بود و از او درخواست کردم که در اختیارم قرار دهد. اینگونه نبود که بگویم می.خواهم آلبوم جمع کنم و تو برای من کاری را بساز. یک قطعه خیلی خوب است که روی آن به لحاظ شعر حساسیت زیادی دارم و سوژه خوبی دارد. سوژه آن عاشقانه نیست و شهاب اکبری هم تنظیم فوق العاده.ای انجام داده است. فاصله بین من و محسن باعث شد که بیشتر از یک قطعه نتوانیم همکاری داشته باشیم. * در این سالها خیلی ها برای پیش برد اهدافشان به محسن چاوشی نزدیک شدند*

 

*از این بابت ناراحت هستید یا خوشحال؟

ناراحت نیستم اما مطمئنم که من و محسن می.توانستیم کارهای خیلی خوبی انجام دهیم. یعنی هم اگر قرار بود خودش بخواند و هم اینکه من بخوانم می.توانستیم کارهای خوبی انجام دهیم. زیرا ما هفت هشت سال با همدیگر کار کردیم و احساس همدیگر را خوب می.شناختیم. هنگام ضبط این قطعه از آلبوم خودم هم شهاب اکبری گفت که ملودی محسن به صدای تو می.آید. دوست داشتم بیشتر از او استفاده کنم اما دلیلی ندارد وقتی فاصله داریم بخواهم این کار را انجام دهیم.

*فکر می.کنم در این شرایط اگر شما برای حضور بیشتر محسن در آلبوم خود تلاش می.کردید، فارغ از بحث محتوایی و هنری، قطعا روی بحث تبلیغاتی و میزان فروش اثرتان تاثیر زیادی می.گذاشت.

من چنین آدمی نیستم و کاملا عاطفی و حسی فکر می.کنم. شاید اگر شخص دیگری به جای من بود حق خود می.دانست که در ازای سالها همکاری با محسن، او هم چنین کاری برایش انجام دهد. کار باید دلی رخ دهد و من آدمی نیستم که به خاطر منفعت بخواهم به کسی نزدیک شوم. در این سالها خیلی ها برای پیش برد اهدافشان به محسن نزدیک شدند .بگذریم ،اما این ملودی که از محسن گرفتم برای چهار سال پیش است و آن زمان با همدیگر انجام دادیم. شاید اگر یک مقدار سخت.گیری من نبود همین اثر هم در آلبوم «حریص» منتشر می.شد. شاید دوباره من و محسن توانستیم کارهای دلی و خوبی با همدیگر انجام دهیم و مطمئنا خوشحال می.شوم و دوست نداشتم از آدم.های اطرافم سواستفاده کنم.

*کارنامه کاری محسن چاوشی به دو بخش تقسیم می.شود. یک دوره زمان حضور شما و حسین صفای قدیم در کنار ایشان بود که به تولید آثار هیت و پاپیولاری منجر شد که تقریبا در جاهای زیادی شنیده می شد. دوره دوم کار او طی این چند سال با یک حسین صفا ی جدید رقم خورد که کارهای متفاوتی نسبت به گذشته تولید کردند و نمونه آخرش هم«پاروی بی قایق» بود. اما این آثار به اندازه کارهای قدیمی محسن هیت و همه گیر نشدند. دوست دارم در مورد این دوره دوم نظرتان را فارغ از دوستی که داشتید بدانم.

من با روحیات این روزهای محسن آشنا نیستم. نمی.دانم در این چند سالی که به عنوان همکار کنارش نبودم بر او چه گذشته است. شاید روحیات او این بوده که چنین کارهایی نظیر پاروی بی قایق را انجام دهد. کما اینکه شاید من هم اگر کنارش بودم چند قطعه از این دست را تولید می.کردیم. من تنها آدمی بودم که نظرم را در مورد کار خارج از فضای دوستی به او ارائه می کردم و این را می.توانید از خودش هم بپرسید. الان هم اگر بخواهم با او صحبت کنم نظراتم را بیان می.کنم. با توجه به اینکه نمی.دانم این روزها در چه فکری است من هم سکوت می.کنم. شاید دنبال یک ایده جدید است که هنوز به آن نرسیده و شاید هم رسیده باشد. در مورد محسن چاوشی نظرات زیادی دارم ولی نمی.خواهم که عمومی اعلام کنم. اما اگر قرار باشد یک روز من و محسن چاوشی دوباره کار کنیم قطعا در همان فضاهای قدیم خواهد بود.

*یعنی همان فضای دهه هشتاد؟

این دهه هشتاد که می.گویید خیلی برای قدیم نیست. اگر قرار باشد برگردم و با محسن کار کنم باید به امیر ارجینی نزدیک باشم. کسی از امیر ارجینی غیر از امیر ارجینی بودن انتظار ندارد. اگر قرار باشد یک استایل دیگری را با محسن کار کنم دیگر برای مخاطبان او چه تفاوتی دارد که من یا یک ترانه.سرای دیگر کنارش باشد. اگر بخشی از آن طرفداران هنوز هم لطف دارند و می.نویسند که تمایل دارند ما مجددا با هم کار کنیم، آن طیف دوست دارند که باز هم همان کارهای قبل را بشنوند. اگر قرار باشد که من یک استایل دیگر را ارائه کنم دیگر چه نیازی به من است و دوستان دیگر هستند. من هنوز هم در نوشته.های خودم کارهایی دارم که عقیده قلبی خودم این است که فقط باید محسن آنها را بخواند. اما این خواندن شرایطی نظیر ملودی و تنظیم خوب و مسائلی است که قبلا با محسن در مورد آنها صحبت کردیم. * برخی از این ترانه.سراهایی که در زمینه آموزش و تشکیل کلاس فعالیت می.کنند خودشان مشکل وزن و قافیه دارند*

 

در بخش آخر گفتگو کمی هم درباره اوضاع این روزهای ترانه صحبت کنیم و به نظر شما اینکه می.گویند در جامعه بیشتر از تعداد خواننده.ها، ترانه سرا داریم خوب است؟

در این شهر مکانیک.های زیادی وجود دارد ولی وقتی ماشین شما احتیاج به تعمیر داشته باشد از دوست و آشنا سراغ یک مکانیک خوب را می.گیرید. ترانه سرا شدن هم کاری ندارد. با تایپ دو کلمه در محل شغل خود در فضای مجازی می.نویسند که ترانه سرا هستند و چند پازل از ترانه.های دیگران جور می.کنند و می.گویند که خودمان این کار را نوشته.ایم. حتی خواننده.هایی که خودشان ترانه.سرا هستند هم اکثرا همین کار را انجام می.دهند. یعنی استنباط خود از آثار آقا و خانم ترانه..سرا را کنار هم قرار می.دهند و می.گویند که خودمان نوشتیم. ما بیشتر از ده یا پانزده. ترانه.سرای واقعی در کشور نداریم که کار را درک کرده باشند و بدانند که چه کاری انجام می.دهند. بقیه همگی فکر می.کنند که شاعر و ترانه.سرا هستند. مثلا می.توانیم یک میزگرد تخصصی تشکیل دهیم و آن افراد را رو به روی هرکسی که ادعای ترانه دارد بنشانیم. این روزها صفحات اجتماعی باعث شده که همه یک تریبون داشته باشند و بگویند ترانه سرا هستیم ولی اینگونه نیست.

*تقریبا تمامی این افرادی که شما مدنظر دارید و چندین ترانه.سرای دیگر در زمینه آموزش هم به شکل جدی فعالیت می.کنند. اما آیا واقعا همه آنها صلاحیت آموزش و تربیت افراد جدید را دارند؟

من در کلاس.ها و کارگاه.های این افراد نیستم و نمی.دانم چه اتفاقاتی رخ می.دهد. من خودم کارگاه ترانه دارم و ادعا می.کنم کسی که می.خواهد الفبای شعر و ترانه را یاد بگیرد به او آموزش می.دهم. اما برخی از این ترانه.سراهایی که در زمینه آموزش و تشکیل کلاس فعالیت می.کنند خودشان مشکل وزن و قافیه دارند. چون به دلیل اینکه فلان خواننده کار آنها را خوانده و معروف شده اند مشغول برگزاری کارگاه هستند. حتی حاضر هستم به همین افراد، وزن و قافیه را آموزش بدهم زیرا نیاز جدی دارند. خیلی بد است که اسم خیلی بزرگی دارند ولی هنوز قافیه را نمی.شناسند. البته در کارگاه.ها و حتی کارگاه خودم هم اتفاق ویژه.ای رخ نمی.دهد. ما فقط بخش.های قابل آموزش را بیان و تجربیاتی هم از سال.های کاری خودمان ارائه کنیم. یک ترانه سرا نمی تواند کسی را ترانه سرا کند. ما فقط می.توانیم وزن و قافیه را آموزش دهیم و بستگی به مطالعه و تلاش خود فرد دارد. البته آن ده پانزده نفری که نام می.برم شاید کارگاه هم نداشته باشند ولی با زیر و بم ترانه به خوبی آشنا هستند.

*پس یعنی این افراد مدنظر شما خارج از بازار هستند؟

خارج از بازار نیستند ولی متاسفانه برخی از ترانه..سراها یک خواننده را پیدا کرده.اند و اثری به او داده.اند و اتفاقا کار هم ناگهان گرفته و الان معروف شده اند. من از این لیست خودم چند برند مطرح را هم کنار می.گذارم و برندبودن ملاک خوب بودن در این عرصه نیست.

*البته اهمیت بحث آموزش، نه فقط در بحث ترانه سرایی، بسیار زیاد است و حتی «شهیار قنبری» در مصاحبه ای که چندی پیش با سایت «موسیقی ما» داشت هم به این معضل و ضعف آن در کشور اشاره کرد. با توجه به اینکه گفته می.شود کلام در موسیقی پاپ ایرانی اهمیت زیادی دارد اگر که یک تحول گسترده در حوزه ترانه و آموزش آن داشته باشیم می.توانیم مارکت را از این رکود خارج کنیم؟

من نمی.دانم آقای قنبری در این مصاحبه به زمان خودشان هم اشاره کردند یا خیر و اینکه آیا آن زمان هم آموزش بوده است؟ من از آن افرادی نیستم که فقط بالای صفحه اجتماعی خودم عبارت ترانه سرا را نوشته باشم. من در کارهای اساتید و چهره.های قدیمی تحقیق کرده.ام. زمان ایشان هم آموزش درستی وجود نداشته ولی این عزیزان موفق شده.اند. باید آموزش را کنار بگذاریم. باید ببینیم که مردم چقدر برای یادگیری وقت می.گذارند. زمانی که با نوشتن یک عبارت شاعر و ترانه سرا در محل شغل پروفایل خود دیگر فکر می.کنند حرفه.ای این کار هستند می.گویند که چه دلیلی دارد کتاب بخوانم. زمان ما هم آموزش دقیق و کاملی وجود نداشت ولی خودمان به دنبال مطالعه بررسی تکنیک.ها رفتیم.. خیلی از این یکی از دلایل رکودی که ذکر کردید به خود خواننده.ها و انتخاب.های سطحی که دارند باز می.گردد دوستان از روی چشم و هم چشمی می.گویند که فلانی با فلان ترانه.سرا همکاری کرده پس من هم باید از او کار بگیرم.

*و کلام آخر؟

برخی از دوستان خواننده و موزیسین طی این چند وقت تصور داشتند که خواننده.شدن امیر ارجینی باعث می.شود که همه ترانه.های خوب را خودش بخواند. اما من به خیلی.ها اطمینان کردم و از آهنگسازان و ترانه.سراها و تنظیم.کننده.های مختلفی آثار گوناگون دریافت کردم. به این موضوع نگاه نکردم که آهنگساز یا تنظیم کننده بهترین کارها را برای خودش نگه می.دارد. اما باید به همه دوستان خواننده این اطمینان را بدهم که آنقدر به شعر و ترانه علاقه دارم که فعلا بی خیالش نمی.شوم! اگر روزی قرار باشد با هر خواننده دوباره کار مشترکی انجام دهم، ثابت می.کنم بهترین. آثارم را با آنها قسمت خواهم کرد. نهایتا این نکته را ذکر می کنم که به زودی اولین تک قطعه ای که با صدای خودم تولید کرده ام از طریق سایت «موسیقی ما» در اختیار مخاطبان قرار خواهد گرفت و امیدوارم که مورد توجه آنها واقع شود.

 

ادامه در منبع : لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

شما در حال پست به عنوان مهمان هستید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.


  • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

    هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.

×
×
  • اضافه کردن...