رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
جستجو در
 • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

سایت و انجمن رسمی کیوبیس ایران

مرجع تخصصی آهنگسازان خوانندگان و نوازندگان سایت کیوبیس ایران

 • با 10 سال قدمت
 • بیش از 145 هزار کاربر
 • بیش از 450 هزار پست

Ramin95

آرمین قیطاسی: فکر می.کنم ارکستر سمفونیک تا آذرماه به ارکستر مجلسی تبدیل شود

پست های پیشنهاد شده

Ramin95    6,188

عضو جدید انجمن

موسیقی ما – ارکستر سمفونیک تهران پس از سال.ها کش و قوس بالاخره از اسفند 93 فعالیت خود را مجددا آغاز کرد. «علی رهبری» سکان هدایت را دست گرفت و طی یک مراسم رسمی و بزرگ، سازهای این ارکستر به امید آینده.ای روشن کوک شد. اما به فاصله چند روز پس از آیین بازگشایی ارکستر سمفونیک حواشی آغاز شد. نوازنده.های با سابقه یک به یک از قطع همکاری با این مجموعه هنری خبر دادند و هر کدام هم دلایلی داشتند. «ارسلان کامکار»، «علی جعفری پویان»، «ناصر رحیمی» و «پدرام فریوسفی» برخی از چهره.هایی هستند که طی این شش ماه ترجیح دادند که فقط با ارکسترهای خصوصی فعالیت داشته باشند. اما ظاهرا این روند جدایی.ها پایانی ندارد و نوازنده فلوت یک ارکستر سمفونیک دیگر در کنار علی رهبری حضور نخواهد داشت. «آرمین قیطاسی» برای اولین بار در گفتگویی که می.خوانید از دلایل پایان همکاری.اش با ارکستر سمفونیک سخن گفت و گلایه.های جدی را مطرح کرد. البته او دیگر با ارکستر ملی به رهبری «فرهاد فخرالدینی» هم ساز نمی.زند.

.

 • *دلیل جدایی شما از ارکستر سمفونیک تهران چه بود؟

من اسفندماه در ارکستر سمفونیک نبودم و از نیمه دوم فروردین ماه به دعوت آقای «علی رهبری» و سایر دوستان همکاری خودم را با آن مجموعه آغاز کردم. حضور برادرم و جمعی از نوازندگان ارکستر «آرس نوا» باعث شد تا انگیزه من هم برای حضور بیشتر شود. در همان زمان ورود من جمعی از نوازنده.های مطرح و با سابقه از مسائل موجود گلایه داشتند و رفتند و جای آنها خالی بود. به عنوان نوازنده فلوت اول کار خودم را آغاز کردم و «آرین قیطاسی» هم نوازنده ابوا یک بود. مسائل حقوقی و مالی مطرح شد و من از سوی اعضای ارکستر به عنوان نماینده انتخاب شدم تا به یک سری از مسائل حقوق و مالی رسیدگی کنم. در جلسات مختلف با مدیران اعلام کردم که این حقوق.ها بسیار کم است و آنها هم گفتند که درست می.شود و حقوق.ها ارتقا پیدا می.کند. نه تنها این مشکل حل نشد بلکه ما همزمان در ارکستر سمفونیک و ملی می.نواختیم و فقط یک حقوق دریافت می.کردیم. به ما قول دادند که در کنسرت.های متعدد این حقوق بیشتر شود و ارتقا پیدا کند. خیلی.ها با انضباط آقای رهبری مشکل داشتند و رفتند ولی من اینگونه نبودم زیرا اعتقاد دارم که کار خوب باید انضباط و دیسیپلین خوب توام باشد. دلیل استعفای من مشکلات اخلاقی و انضباطی نبود و فقط حقوق نوازنده فلوت اول که خود آقای رهبری شعار می.دادند یکی از بهترین نوازنده.های فلوت است کم بود. من به عنوان یکی از بالاترین حقوق.ها ماهانه دو میلیون و صد هزار تومان دریافت می.کردم و از همه مهمتر اینکه این مبلغ به شکل خرد و قسطی واریز می.شد. امروز که صحبت می.کنیم 28 مرداد است و با اینکه دو ماه از پایان همکاری من با ارکستر سمفونیک می.گذرد، فقط دویست هزار تومان دریافت کرده.ام. بخشی از حقوقم را واریز کرده.اند ولی پس از دو ماه فقط دویست هزار تومان از آن مقدار باقی مانده را واریز کردند. دیدگاه من این است که اگر کیفیت کار اروپایی می.خواهیم و انضباط اروپایی داریم پس باید در مسائل مالی هم اروپایی فکر شود. ما نمی.توانیم از یک ارکستر ایرانی توقع سطح کار اروپایی داشته باشیم ولی همانند ناکجاآباد حقوق پرداخت کنیم. به هر حال این شرایط برای بنده با توجه به سابقه آهنگسازی و تنظیم و نوازندگی در ارکسترهای درجه یک کشور قابل قبول نبود و تصمیم گرفتم که از ارکستر سمفونیک استعفا دهم.

.

 • *پس یعنی واریز حقوق.ها در ارکستر سمفونیک ماه به ماه نیست؟ نحوه پرداخت.ها در قرارداد شما نبود؟

حقوق فروردین و اردیبهشت من باقی مانده و تا این لحظه فقط دویست هزار تومان واریز کرده.اند. قرار بود که اول هر ماه واریز.ها را انجام دهند ولی پیگیر که می.شویم می..گویند اینجا یک ارگان دولتی است. آقای رهبری و مسئولین کشور با بودجه اندکی این ارکستر را بازگشایی و فعال کردند ولی اکنون این شرایط نه تنها برای من بلکه برای هیچکس قابل قبول نیست. به این نکات هم توجه داشته باشید که هر روز از ساعت نه صبح تا یک ظهر تمرین داشتیم. اکثر چهارشنبه و پنجشنبه.ها کنسرت داشتیم. در ماه یک نوبت ضبط سنگین هم بود و اجراهای ارکستر ملی هم در کنار آن وجود داشت. به ما گفتند که مازاد یک سری از اجراها پرداخت می.شود ولی نحوه پرداخت آنقدر بد بود که اصلا ما متوجه نشدیم.

.

 • *قرارداد جداگانه.ای بابت حضور در ارکستر ملی امضا نکردید؟

خیر. بابت ارکستر ملی هیچ قرارداد جداگانه.ای با ما امضا نکردند. ما نوازنده.های سازهای بادی چوبی به صورت مشترک در هر دو ارکستر ساز می.زدیم و این خیلی بد بود. فقط بابت برخی کنسرت.ها مبلغ مازاد برای ما واریز کردند که با توجه به شرایط اجرا بسیار ناچیز بود.

.

 • *پس در آن ارکستر هم دیگر حضور ندارید؟

من از هر دو ارکستر ملی و سمفونیک استعفا دادم. از زمان استعفا هم ترجیح دادم سکوت کنم ولی برای من این سوال پیش می.آید که حقوق و پول به موقع را چه کسانی می.گیرند؟

.

 • *تا آنجایی که من اطلاع دارم در ارکسترهای کلاسیک حل مشکلات اعضای گروه از طریق مدیر هنری و رهبر ارکستر انجام می.شود. یعنی نوازنده.ها مشکلات خود را مطرح و رهبر ارکستر برای حل آنها پیگیر می.شود. چرا آقای «علی رهبری» به این موضوعات ورود نکردند و شما نماینده نوازنده.ها برای پیگیری مسائل مالی شدید؟

ببینید سیل استعفا و جدایی نوازنده.ها از اسفندماه سال گذشته آغاز شد. تا این لحظه 52 نوازنده مطرح و باتجربه از ارکستر سمفونیک جدا شده.اند. این دو مورد آخر هم من و یکی دیگر از دوستان هستیم که به تازگی از آن مجموعه استعفا داده.ایم. یعنی بیشتر نوازنده.های باتجربه دیگر در آن مجموعه نیستند. برخی از افراد به دلیل مشکلات انضباطی و اخلاقی و اختلافاتی که با آقای رهبری داشتند از ارکستر کنار گذاشته شدند ولی من خودم به دلیل همان مسائلی که عرض کردم به این همکاری پایان دادم. چه آنهایی که قبلا رفتند و چه آنهایی که اکنون هستند همگی از مسائل مالی گلایه داشتند و دارند.

.

 • *البته من جواب سوالم را دریافت نکردم.

درباره دلایل عدم پیگیری آقای رهبری نمی دانم ولی آنچه که هست دستمزد نوازنده.ها با توجه میزان جلسات تمرین، اجراها و ضبط.ها بسیار پایین است. جلسات ضبطی که ما داشتیم 8 تا حتی 12 ساعت هم بود که برای کمپانی «ناکسوز» انجام می.شد. همه کارها و اجراها با کیفیت عالی و بر مبنای انضباط آقای رهبری بود ولی پرداخت.ها به ناکجاآباد کره زمین شباهت داشت! این نکته را هم توجه داشته باشید که مسئولیت من در این ارکستر طبق گفته آقای رهبری بسیار زیاد بود. یعنی در ارکستر سمفونیک و ارکستر ملی بعد از مایستر، من بیشترین مسئولیت را داشتم. کسی پیگیر خواسته.های من و سایر نوازنده.ها نشد و ترجیح دادم که از ارکسترها استعفا دهم.

.

 • *الان ارکستر سمفونیک نوازنده فلوت یک ندارد؟

کج.دار و مریض رفتار کردند و مدتی را سپری کردند ولی الان می.دانم که نوازنده فلوت یک ندارند.

.

 • *شما اعلام کردید که 52 نوازنده باسابقه تا کنون از این ارکستر جدا شده.اند. جدایی برخی از آنها هم با حواشی رسانه.ای همراه بود. الان اگر بخواهید به عنوان شخصی که خارج از آن مجموعه است به آن اتفاقات نگاه کنید. فکر می.کنید حق با کدام یک از طرفین بود؟

در مورد مسائل مالی با قاطعیت می.گویم که کاملا حق با تمامی نوازنده است. در نحوه پرداخت، نوع قراردادها و میزان پرداختی شک نکنید که نوازنده.های ارکستر حق دارند. در مورد مسائل انضباطی و اخلاقی باید بگویم که آقای رهبری و نوازنده.ها هر کدام اخلاق و رفتارهای متفاوتی دارند. طرفین هم به هرحال تا یک جایی طاقت دارند و نوازنده.ها هم می.توانند خودشان را بر مبنای روش کار آقای رهبری به روز کنند. من نمی.توانم نظر دقیقی بدهم که حق با چه کسی است اما به هرحال توقع کار زیاد با سطح کیفی بالا از نوازنده مستلزم دریافت حقوق مناسب است. به عبارت دیگر می.توانم بگویم که باید دیسیپلین در برابر دیسیپلین باشد. انضباط اخلاقی و کاری نوازنده باید برابر با انضباط مالی و پرداخت ارکستر باشد. هیچ چیز یک طرفه نمی.شود. آقای رهبری را هم همه اهالی موسیقی می.شناسند و ممکن است که سخت.گیری و جدیت در کار داشته باشند اما بازهم همان بحث طاقت طرفین مطرح می.شود. ولی توجه داشته باشید که باید بررسی و کنکاش شود که چرا 52 نوازنده با سابقه از این مجموعه جدا شده.اند. این مجموعه هر ماه نوازنده از دست می.دهد و با همین روند فکر می.کنم ارکستر سمفونیک تا آذرماه به ارکستر مجلسی تبدیل شود. بعید نیست که با تداوم این مسائل و جدایی نوازنده.ها به هر دلیل، ارکستر سمفونیک تهران در آذر یا دی ماه به شکل ارکستر مجلسی رویت شود.

.

 • *از فعالیت.های ارکستر «آرس نوا» چه خبرهای جدیدی دارید؟

در حال تدوین و تنظیم برنامه.های جدید برای ارکستر «آرس نوا» هستیم. در کنسرت جدید آرس نوا فقط با موسیقی لاتین روی صحنه خواهیم رفت و فکر می.کنم که مجموعا 16 یا 17 را برای مخاطبان اجرا کنیم که همگی باکلام خواهند بود. در حقیقت کنسرت آینده آرس نوا دو شب کاملا لاتین خواهد بود.

.

 • *تاریخ کنسرت آرس نوا قطعی شده است؟

به امید خدا در ماه آذر و اولین هفته پس از ایام محرم و صفر اجرای برنامه خواهیم داشت. مشکلاتی پیش آمد که باعث تاخیر در اجرای زنده ما شد و به دنبال حل این مسائل هستیم تا با انرژی بالا روی صحنه حاضر شویم.

. «آرمین قیطاسی» به خاطر مشکل انضباطی یا اخلاقی از ارکستر سمفونیک کنار گذاشته نشد و خودم بنا به دلایلی بیان شد با آن مجموعه قطع همکاری کردم. برای همکاری و فعالیت مجدد در ارکستر سمفونیک مشکلی ندارم ولی .مسئولین و دست اندرکاران ارکستر باید حتما تجدیدنظر جدی در بحث مالی و شرایط قراردادها و پرداخت.ها داشته باشند.

 

ادامه در منبع : لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

شما در حال پست به عنوان مهمان هستید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.


 • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

  هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.

×
×
 • اضافه کردن...