رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
جستجو در
  • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

سایت و انجمن رسمی کیوبیس ایران

مرجع تخصصی آهنگسازان خوانندگان و نوازندگان سایت کیوبیس ایران

  • با 10 سال قدمت
  • بیش از 145 هزار کاربر
  • بیش از 450 هزار پست

Ramin95

سفر جادویی در لحظه خلق

پست های پیشنهاد شده

Ramin95    6,188

عضو جدید انجمن

رامین صدیقی مدیر نشر هرمس طی برنامه.هایی که به عنوان «بازی گوش» برگزار می کند پس از اجرای بسیار موفق و پر استقبال سال گذشته در تالار وحدت، امسال نیز «موسیقی اوپن سورس» را متشکل از سَموئل رورِر Samuel Rohrer (درامز)، بیُرن مایِر Björn Meyer(گیتار بیس) و کلاوس گِزینگ Klaus Gesing (کلارینت باس و ...فون سوپرانو) را به تهران دعوت کرد تا در تالاری کم حجم.تر موسیقی.ی را اجرا کنند که رویکرد خاص و منحصر بفردی در آن وجود دارد.روز قبل از آغاز اجراها، مسترکلاسی در تالار گوشه.ی فرهنگسرا توسط همین موسیقیدانان برگزار شده بود. دارمرها، بیسیست.ها و گیتاریست.ها و نوازندگان و خوانندگان دیگر، همگی با شوق فراوان به این جلسه آمده بودند تا درس.هایی بگیرند شبیه آنچه از آموزش.های ویدئویی و یا از مسترکلاس.های دیگری که در طی سال.های اخیر توسط اساتید مختلف سازهای غربی برگزار می.شد، می.توان فراگرفت. اما آنچه در این کلاس مطرح شد، کاملا عاری از آموزش تکنیک.ها و شگردهای رایجی بود که در کلاس.های مذکور مطرح می.شود. موضوع این کلاس بسیار چیز تازه.ای برای نوازندگان بود که شاید مناسب.ترین عنوانش می.توانست این باشد: «چگونه موسیقی اوپن سورس بنوازیم».

 

در طرح و ساخت نرم افزارهای کامپیوتری، مهندسین برنامه.نویس با زبان.های مختلف کامپیوتر دستورات متعددی را می.نویسند که منبع اصلی کارکرد آن نرم.افرازهاست. به مجموع این دستورات، سورس source می.گویند. این دستورات اما باید توسط ابزاری به نام کامپایلر compiler به زبان رقومی یا همان کدهای صفر و یک ترجمه شوند تا کامپیوتر بتواند آن.ها را اجرا کند. اکثر نرم.افزارهای تجاری فقط قابلیت کاربردی. خود را دارند ولی اینکه بر اساس کدام سورس ساخته شده.اند و کار می.کنند، سرّی است که از عموم پنهان می.ماند. همین اسرار، سرمایه.های اصلی شرکت.های نرم.افزاری هستند. اما نرم افزارهایی هم وجود دارند که برنامه منبع و سورس آن.ها هم در اختیار عموم قرار می.گیرد، نظیر سیستم عامل لینوکس. به این گونه نرم.افزارها، اوپن سورس می.گویند. چیزی نیست که در مورد ساختار و نحوه.ی شکل گیری نرم.افزار از کسی پوشیده باشد و در واقع هیچ صاحب مشخصی ندارند.

 

آهنگسازها در خلوت خود و با شیوه.های خود قطعاتشان رو تالیف می.کنند اما چگونگی شکل گیری اثرش و ویرایش.هایی که بر آن.ها می.کنند همواره از عموم پنهان می.ماند و کسی نمی.داند که روند رسیدن آهنگساز به محصولش - یا همان «سورس»آش، چه بوده است.

 

آنچه گروه اوپن سورس در اجراهایش ارائه می.کند آهنگسازی و اجرای در لحظه است. آن.ها موسیقیشان را در حین اجرا می.سازند. ممکن است برای اجرایشان، دو یا سه تم یا ملودی مورد علاقه.شان را هم آماده داشته باشند و در طول اجرا به آن.ها گریزی بزنند و یا که نزنند! به هر صورت آنچه در کنسرت.های آن.ها به گوش می.رسد، موسیقی.ست که در لحظه خلق می.شود و مبدا آن و محصولش همگی در حضور شنوندگان شکل می.گیرد. مناسب.ترین نام این شیوه از خلق موسیقی هم قاعدتا همین عبارت اوپن سورس می.تواند باشد.

 

سموئل، بیُرن و کلاوس در مستر کلاسشان برای شرکت.کنندگان شیوه.ای از اجرای موسیقی را توضیح دادند که در آن اعضای گروه بدون هیچ طرح قبلیِ شخصی یا گروهی، همزمان با همدیگر شروع به نوازندگی می.کنند و با الهام از آنچه در اولین لحظات این نوازندگی حاصل می.شود، مسیرهایی برای تغییر و یا گسترش آن پیش می.گیرند که صرفا متاثر است از همان چه از ابتدا به گوششان می.رسد. هر یک از آن.ها رویکرد شخصی خودش به این شیوه را توضیح داد.

 

لطف این کلاس در آن بود که حضار فعال در کلاس این امکان را یافتند که به همین شیوه کاملا اتفاقی سه نفری روی صحنه بروند و به همین شیوه در مدت ۳ دقیقه قطعه.ای را شروع کنند و بسط دهند که هیچ قول و قراری برای چگونگی.اش گذاشته نشده بود. لحظاتی بسیار شنیدنی از موسیقی در این جلسه اتفاق افتاد و تجربه.ای منحصر به فرد برای نوازنگان رقم خورد.

 

این سه موزیسین در هنگام شروع اجرایشان در روی صحنه، حتی اگر هم موضوعات از پیش تعیین شده.ای هم داشته باشند، اصلا نمی.دانند و نمی.خواهند بدانند که در چه مقطعی از اجرا به آن.ها بپردازند. آن.ها حتی نمی.دانند که چه مدت خواهند نواخت. همه چیز بستگی به آن دارد که در هنگام اجرا چگونه اتفاقاتی بیافتد و آن.ها به این اتفاقات چگونه عکس.العمل فردی و گروهی نشان دهند. آن.ها در ضمن می.دانند که ممکن است کارها اصلا آن طوری که انتظار می.رود پیش نرود، و خود این موضوع هم سبب تغییر مسیر همنوازی آن.ها بشود. با این وجود شنونده در طول اجرایی پیوسته و بدون قطع، با هر آنچه اتفاق می.افتد همراه می.شود و شاید متوجه سپری شدن ۷۰-۸۰ دقیقه زمان اجرا هم نشود. درخواست حضار برای آنکور در پایان اجرا هم حاکی از آن است که این زمان برایشان اصلا خسته.کننده نبوده است.

 

در اجراهای این گروه می.شد شاهد سطحی بسیار بالا از مهارت.های نوازندگی بود که برای صاحبان این مهارت.ها هیچ مانعی در مسیر خلق هر آنچه دل تنگشان می.خواهد و تصور می کنند به جا نمی.گذارد. مهمتر از آن توان بالای هر یک از آن.ها در خلق آنی موسیقی.ست بی آنکه لحظه.ای محض توجه به کار فردی خودشان، از جریان کلی موسیقی و عملکرد لحظه.ای سایر نوازندگان منفصل شوند.

 

در پایان شب دوم، بیُرن بیان کرد که حدود ۳۰ دقیقه.ی اول اجرا در جست و جو به دنبال مسیر مطلوب گذشت که در مقایسه با شب اول ۱۰ -۱۵ دقیقه طولانی تر بود، ولی هیچ.یک از اجراها را برتر از دیگری نمی.دانست. به نظر می.رسد که آن ارزش کلی را که برای امکان چنین کاری قائل است در حدی بالاتر از ارزیابی کیفیت هر اجرا می.داند. کلاوس شب دوم را شبی دشوار توصیف کرد و گفت که در شب اول نقش خود را بسیار زودتر پیدا کرد و توانست آن را تا انتها حفظ کند. سموئل در پایان شب اول بابت تجربه.ی خوبش بسیار بشاش و خرسند بود ولی شب دوم را اندکی عجیب می.دانست. وقتی نظر تعدادی از شنوندگان هر شب را جویا می.شدم، تقریبا همه از تجربه.ای استثنایی و جادویی می.گفتند و از اینکه چگونه چنین شیوه.ای از اجرا ممکن است، حیرت.زده بودند. اعضای اوپن سورس در پایان هر اجرا از حضار بابت همراهیشان در این «سفر» تشکر کردند. هر یک از اعضا هم در مورد اجراهای پنجشنبه و جمعه شب و هم اجراهای سال گذشته.ی خود بیان کردند که موج مثبت دریافت شده از سوی حضار بسیار در روند کار آن.ها در این اجراها اثر گذار بود و حتی سموئل در مورد اجرای شب دوم سال گذشته اظهار کرد که چنان موجی از سمت جمعیت دریافت کرده بود که در اجراهای پیشینش بی.سابقه بوده است.

 

اجراهای این دو شب تشویق با شکوهی در حضار برانگیختند. در کنسرت.هایی که در ایران برگزار می.شود، کیفیت اجرا هر چه بوده باشد، حضار (احتمالا محض احترام رایج در فرهنگ پارسی) برای تشویق از صندلی.هایشان بلند می.شوند و کف زدن در حالت ایستاده روال عادی تشویق است. اما در سایر نقاط دنیا، حضار بطور عادی در همان حالت نشسته تشویق می.کنند. اما اگر برای تشویق بایستند، این بدان معناست که اجرایی بسیار استثنایی صورت گرفته است. بسیاری از موسیقیدانان اروپایی که به ایران می.آیند، از استقبال شنوندگان علاقه.مند ایرانی حیرت.زده می.شوند و تقریبا همگی آن را چیزی بی.نظیر می.دانند. آن.ها به ندرت این اقبال را پیدا می.کنند که حضار بصورت ایستاده تشویقشان کنند. طبیعتا تشویق ایستاده.ی ایرانیان برایشان بسیار با ارزش است! به همین دلیل هم بهتر است که برایشان توضیحی در مورد تشویق ایستاده.ی رایج در ایران داده نشود.

 

بیُرن مِیِر از سال ۸۲ به ایران سفر کرده و همراه گروه.های بازار بلو، بازار و نیک بِرچ رونین به تناوب در تهران موسیقی اجرا کرده است. از کلاوس گزینگ در کنار نُرما وینستون چندین آلبوم منتشر شده که یکی از آن.ها نامزد گَرمی هم شده است. او اولین بار به همراه بیُرن مِیِر به عنوان عضو گروه انور براهم به تهران آمد. ساموئل رورِر هم پیش از این به عنوان درامر ترییوی کُلَن ولان و درامر کوارتت وُلفِرت برِدِ.روده در تهران اجرا کرده است. او از نوازندگان درام اروپایی.ست که به دلیل شیوه.ی منحصر بفرد نوازندگی و قابلیت انعطاف بسیار بالایش، خواهان بسیاری نزد موسیقیدانان اروپایی دارد و بسیاری آرزوی آن را دارند که با او همنوازی کنند.

 

نظر شخصی من به عنوان پیگیر کار این گروه و سایر فعالیت.های انفرادی اعضای آن، این است که اگر مسیر توسعه.ی موسیقی غربی در دهه.های اخیر به سمتی مشخص رفته باشد، شیوه.ی خلق موسیقی اوپن سورس در حال حاضر جایی در راس این مسیر دارد و نقشی تعیین کننده در ادامه این مسیر خواهد داشت.

 

 

 

ادامه در منبع : لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

شما در حال پست به عنوان مهمان هستید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.


  • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

    هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.

×
×
  • اضافه کردن...