رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
جستجو در
  • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

سایت و انجمن رسمی کیوبیس ایران

مرجع تخصصی آهنگسازان خوانندگان و نوازندگان سایت کیوبیس ایران

  • با 10 سال قدمت
  • بیش از 145 هزار کاربر
  • بیش از 450 هزار پست

Ramin95

تکثیر دایی.جان. ناپلئون.های تاریخ مصرف گذشته در کلونی.های حسرت

پست های پیشنهاد شده

Ramin95    6,188

عضو جدید انجمن

مدت.هاست جماعتی که بهتر است آن.ها را «دلواپسانِ به اصطلاح موسیقی و هنر این مرز و بوم» بنامیم، به هر بهانه.ای به «امیرحسین مقصودلو» می.تازند و او را مسخره می.کنند و به باد ناسزا می.گیرند و فریاد وامصیبتا سر می.دهند که آی کجایید که نسل ما دارد به قهقرا می.رود یا به قهقرا رفته.است! وای به حال موسیقی و هنر ایران زمین و هی اظهار تأسف می.کنند که چرا این شخص محبوب است و این همه طرفدار دارد و از قضای روزگار، قضیه.ی «بغ.بغو» هم که پیش آمده و این تأسف.خوردن.ها هم بیشتر شده. به رغم این که اساساً استایل موسیقی و تفکر من و آثاری که با نام «ک.شو» منتشر می.کنم، شباهتی به او ندارد، ولی عطف به سابقه.ی محقق و منتقد بودنم، بیش از این تاب نیاوردم سکوت کنم و از همین طریق و مثل همیشه به شکلی کاملاً رک و بی.پروا حرفم را خطاب به این جماعت بی.کار عرض می.کنم:

.

(1) هنرمند دلسوخته و فرهیخته و فعال عرصه.ی موسیقی! شما اثری را تولید و عرضه می.کنید و طرفداری پیدا نمی.کند و آن.چنان که خود انتظار دارید، شنیده نمی.شود و بازتاب ندارد. چرا به تتلو گیر می.دهید؟ عدم استقبال مخاطب جوان و غیرجوان از فرآورده.ی شما، چه ربطی به محبوبیت امیر تتلو دارد؟ مگر این شخص جلوی استقبال مخاطبان از کار شما را گرفته؟ آیا چیزی علیه شما منتشر کرده؟ البته که نه! چرا عدم موفقیت خود را به حساب موفقیت این خواننده می.گذارید؟

.

(2) گیرم سبک و سیاق و تفکر و اصلاً قیافه.ی امیر تتلو را دوست ندارید و از آن متنفرید! خب این مشکل شماست! چرا فکر می.کنید همه باید طبق سلیقه. و فرمایش شما زندگی کنند؟ دوست ندارید، خب گوش ندهید؛ فراموشش کنید و اگر در جایی هم آثار این خواننده پخش می.شد، آن.جا نروید تا اذیت نشوید. به همین سادگی! آیا این ناسزا گفتن و مسخره کردن از سویی نشانه.ی بی.همتی و کوته.نظری. و از سویی دیگر اهمیت این شخص در دنیای شما نیست؟

.

(3) موسیقی امیر تتلو گونه.ای از موسیقی پاپ است با گرایش کامل به گروه سنی 15 تا 25 سال و برای این افراد تولید و عرضه می.شود. دیگران هم گونه.های دیگری از موسیقی پاپ را بنا به سلیقه و خواسته.ی خود تولید می.کنند. خب این که موسیقی تتلو بیشتر از خیلی.ها طرفدار دارد، چرا امری ناپسند است؟ چرا این استقبال را نشانه.ی زوال فرهنگی می.دانید؟ مگر بقیه.ی موسیقی پاپ ما از دم شاهکار بی.بدیل هنری است و فقط این شخص است که کارش سخیف است؟ این که اغلب خواننده.های پاپ نشسته.اند تا ببینند شادمهر چه کار می.کند تا جمیعاً از روی دستش کپی کنند، تقصیر امیر تتلو است؟ امیر تتلو کار خودش را می.کند و بقیه هم احتمالاً [و نه صددرصد!] کار خودشان را می.کنند. خب چرا شما ناراحت.اید؟ بهتر نیست به جای تمسخر و توهین، نقاط ضعف و قوت خود را بشناسید؟

.

(4) یکی دیگر از بهانه.هایی که اندیشمندان قوم به آن اشاره. می.کنند، ماجرای بغ.بغوهاست. واقعاً چرا از این اتفاق ناراحت هستید؟ خواننده.ای طرفداران فراوانی دارد و کاری [ولو به قول شما مضحک] را از طرفدارانش خواسته و آن.ها هم اجابت کرده.اند. آیا در این بغ.بغوها به کسی توهین شده است؟ چرا شما از این کار متأسف هستید؟ این کار به شما چه ربطی دارد که اصلاً متأسف.اید؟ آیا شما وکیل.مدافع صوت بغ.بغو در خاورمیانه.اید؟ خب فرض کنیم امیر تتلو امشب پستی بگذارد و از طرفدارانش بخواهد که بیتی از مولانا یا سعدی و حافظ بنویسند و بسیاری از طرفدارانش هم این کار را بکنند. آن وقت شما از این اتفاق چه نتیجه.ای خواهید گرفت؟ آیا حاضرید همین قدر که بغ.بغوها را مسخره کردید، از همین کارش حمایت کنید و تحسین.اش کنید؟ (من همین.جا -یعنی در همین پرانتز- از امیر تتلو خواهش می.کنم که این کار را بکند تا شاهد واکنش دلواپسان محترم باشیم!)

بعد جالب این که دلواپسانِ این بار عزیز، اگر همین طرفداران بغ.بغوکننده را داشتند، همه.چیز مملکت درست بود. چرا که باید از آن.ها پرسید مگر مخاطبان و طرفداران شما همه دکترای فلسفه و رشته.های مختلف هنری را دارند؟ آیا جز این است که مخاطب انواع موسیقی پاپ همین عامه.ی مردم هستند؟ این که به مخاطبان بقیه.ی هنرمندان توهین کنیم و خود برای به دست.آوردن مخاطب دست به هر ترفندی بزنیم، کمی که نه، خیلی بی.شرمانه است!

.

(5) بعضی نیز او را به خاطر کلیپ انرژی هسته.ای سرزنش می.کنند. بدیهی است هر کسی آزاد است که رأی و نظر خود را در مورد مسائل سیاسی بیان کند (مگر این که به این آزادی معتقد نباشیم). خب امیر تتلو هم در این کلیپ همین کار را کرده و اعتراف کرده که اساساً آدم سیاسی.ای نیست و از سیاست چیزی نمی.داند و... خب کجای این کار اشکال دارد؟ بله، می.توان انتظار داشت که چنین امکاناتی در اختیار دیگران هم گذاشته شود و این آزادی به دیگران هم داده شود و این نقد وارد و منطقی است؛ ولی این که امکاناتی در اختیار تتلو گذاشته شده و در اختیار ما نه، به تتلو مربوط نیست! شما این انتقادات را بدون توهین و به شکلی منطقی به مراجع ذی.صلاح اطلاع دهید.

.

(6) و باز یکی دیگر از انتقادات مضحک که بسیار مشاهده می.شود، قیاس امیر تتلو با دیگر خوانندگان است، به.ویژه بعضی خوانندگان لُس.آنجلسی. خب اندیشمند گرامی! طبق کدام سند و مدرک و کارنامه.ی هنری، بقیه.ی خوانندگان را از دم، اشخاصی اندیشمند و فرهیخته می.دانید که در آثارشان فقط به مسائل هنری توجه دارند و دغدغه.ای جز اعتلای فرهنگ و هنر ندارند و این وسط فقط تتلو است که به زعم شما [و نه من] کارهای سخیف ارائه می.دهد؟ اساساً شما چه تعریفی از موسیقی پاپ دارید که شامل تتلو نمی.شود؟ پاپ فرآورده.ی مصرفی برای عموم مردم است و اساساً اگر قرار بود فقط به مؤلفه.های هنری توجه داشته باشد که اسمش پاپ نمی.شد! موسیقی پاپ، صنعتی است که مثل هر صنعت دیگر هدفش توجه به نیازهای مصرف.کننده و مخاطبانش است. امیر تتلو این نیاز را شناخته و آثارش را عرضه کرده و استقبال فراوانی هم از او شده و این نشانه.ی هوش این فرد در شناخت مخاطبش است. کجای این کار ایراد دارد؟

اگر تقاضایی برای این نوع موسیقی نبود، یقیناً او هم در کارش موفق نمی.شد. این که چرا این تقاضای گسترده برای این نوع از موسیقی وجود دارد؟ به تتلو مربوط نیست و از او ناشی نمی.شود. ایراد از این شخص نیست. به جای فحش و ناسزا بهتر است به شناخت درستی از جامعه برسید و آن.گاه با تحلیل.های جامعه.شناسی و فرهنگی، می.توانید به حقیقت موضوع دست پیدا کنید. البته ممکن است این دلواپسان عزیز، رسالتی فرهنگی و اجتماعی برای کار خود قائل باشند. [بماند که عموم این افراد نشان داده.اند که رسالتی جز شهرت و ثروت در کارشان ندارند!] خب تتلو این رسالت فرضی را برای خود قائل نیست! این یعنی هر .. با شما هم.عقیده نبود را باید به باد ناسزا گرفت؟

.

(7)

بسیاری از منتقدان و ناسزاگویان به تتلو بی.شک آرزوی همکاری با این خواننده را دارند. دلیلش هم مشخص است. اگر دقت کنید، عموماً این جماعت کارنامه.ای درخشان، مملو از همکاری نه، که پادویی به هر قیمت برای خوانندگان درجه دو و سه این طرف و آن طرف آب را دارند. حال این که چرا به امیر تتلو می.تازند هم جای شگفتی دارد. اتفاقاً فرق تتلو با بسیاری در همین نکته است. او از پس.مانده.های ترانه.های دهه.ی پنجاه تغذیه نمی.کند. مقلد شادمهر و شادمهرزده.ها نیست. او گونه.ای از موسیقی روز دنیا را با توجه به بضاعت و امکانات خود دنبال می.کند. کلام ترانه.هایش هم همین ویژگی را دارد و منحصر به خوانندگی.اش نیست. [که به زعم من یکی از بهترین.های این استایل در ایران است.]

این پیروی از موسیقی روز دنیا هم جای ایراد ندارد. مگر موسیقی پاپی که بقیه دنبال می.کنند، از آن طرف دنیا نیامده؟ نکند این هارمونی و ارکستراسیون و ملودی.نویسی. را خود حضرات خلق کرده.اند؟ نکته..ی بدیهی این.که امتیاز تتلو و دیگر پیروان این جریان، به.روز بودن ایشان است و تقویم.شان مال سی یا چهل پیش نیست. برای نمونه آیا ترانه.ی «جناب سروان» اثری مستقل نیست؟ سوژه، پرداخت سوژه، ملودی، خوانش و حتی تنظیم، همه خلاقانه نیست؟ اگر مشابه.ش قبلاً بوده و تقلیدی است، لطفاً معرفی کنید و البته که پاپ و مردم.پسند هم هست و از قضا اجتماعی هم هست و نَک.وناله و تو رفتی و من مُردم و کاش می.موندی و تو رو خدا برگرد و... هم نیست.

.

(8) امیر تتلو به جریانی از موسیقی تعلق دارد که از اوایل دهه هشتاد شروع می.شود؛ موسیقی زیرزمینی که بعضی از اهالی آن، به مرور مجاز می.شوند. این جریان برخلاف جریان موسیقی پاپ دهه هفتاد داخلی، دنباله.روی موسیقی پاپ دهه پنجاه و لُس.آنجلسی نیست؛ هرچند شباهت.هایی ممکن است با آن.ها داشته باشد. نسل جوانی که عموماً متولد سال 60 به بعد هستند، پیشروان موسیقی رپ و به دنبال آن R&B در ایران هستند. رسانه.های این جریان اینترنت و کانال.های ماهواره، سی.دی.های غیرمجاز خیابانی است و خیلی زود در میان نسل جوان به محبوبیتی فراوان دست پیدا می.کند و به جرأت می.توان گفت که نزدیک ده سال است که پرطرفدارترین جریان موسیقی پاپ ایران، همین موسیقی زیرزمینی است. (در قیاس با جریان.هایی چون موسیقی لس.آنجلسی، پاپ مجاز صداوسیمایی، ردیفی، تلفیقی، راک و...)

وزارت ارشاد هم در برابر این.گونه موسیقی طبق معمول ابتدا رویه.ی انکار را پیش می.گیرد. بعد کم.کم قبول می.کند که جامعه این گونه.ی جدید را دوست دارد و زورش به تهیه.کننده.ها و کنسرت.گذارها نمی.رسد و به آن. مجوز می.دهد و بعد تلویزیون هم کوتاه می.آید و این افراد به تلویزیون هم راه می.یابند و این قصه هنوز هم ادامه دارد.

امیر تتلو هم یکی از محبوب.ترین خواننده.های این جریان است [اگر نگوییم محبوب.ترین.اش] که تلاش می.کند مجوز بگیرد و همین تلاش.اش هم به خودش مربوط است. این که به این بهانه به او فحش می.دهند هم ....انه است. حال نکته.ی مهم این که این خواننده از هیچ رانت و حمایت دولتی برای محبوبیتی.اش استفاده نکرده، پولدار هم نبوده که با سرمایه.های هنگفت پدرش در این وادی برای خود طرفدار جمع کرده باشد. به کسی هم فحش نداده و درگیر نشده، محبوب شده و حالا که محبوب شده این محبوبیت برای خیلی.ها آزاردهنده است. مشکل دقیقاً از همین خیلی.هاست و نه امیر تتلو! حقیقت موضوع همین است، حال خواه بپذیریم.اش خواه نه. باز نباید فراموش کنیم که او خواننده/مؤلف (Singer/Songwriter) است، صفتی که در موسیقی پاپ ما کمیاب بوده و از این جهت هم قابل تأمل است.

.

(9) این نوشته در ستایش و تأیید همه.ی آثار . رفتارهای امیر تتلو نیست و نکته این.جاست که این جماعت دلواپسان هم هرگز کارهای او را نقد نکرده.اند و ای کاش بیشتر از آن که فحش و ناسزا بدهند و مسخره کنند، با نقد و تحلیل آشنا بودند تا برای دیگران هم معلوم می.شد که این انتقادات پشتوانه.ی فنی و آکادمیک هم دارد یا نه صرفاً سلیقه.ای و مبتنی بر باد هواست!

 

ادامه در منبع : لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

شما در حال پست به عنوان مهمان هستید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.


  • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

    هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.

×
×
  • اضافه کردن...