رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
جستجو در
  • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

سایت و انجمن رسمی کیوبیس ایران

مرجع تخصصی آهنگسازان خوانندگان و نوازندگان سایت کیوبیس ایران

  • با 10 سال قدمت
  • بیش از 145 هزار کاربر
  • بیش از 450 هزار پست

Ramin95

از حضور شهرام ناظری و غیبت محمدرضا شجریان تا در دست بررسی بودن ارکس.تر برلین در ایران

پست های پیشنهاد شده

Ramin95    6,188

عضو جدید انجمن

موسیقی ما - جشنوارهٔ موسیقی جوان امروز، اولین روز خود را پشت سر گذاشت. جشنواره.ای که در سال.های اخیر توانسته به عنوان یکی از مهم.ترین و عتبر.ترین جشنواره.های موسیقی، دستاوردهای مهمی داشته باشد. امسال چهره.های شاخصی در جشنواره حضور دارند، از دبیر آن «هومان اسعدی» گرفته تا بسیاری از بر.ترین چهره.های موسیقایی، برای مثال قرار است «شهرام ناظری» و «حمیدرضا نوربخش» به عنوان داور حضور داشته باشند و البته «محمدرضا شجریان» نیز قرار بود از اعضای هیات داوران باشد که «آنفلوآنزای شدید» و «عفونت ریه» که حالا بدل به مهم.ترین و البته بد.ترین خبر موسیقی شده، مانع از این حضور شده است؛ البته مسوؤلان جشنواره این امیدواری را دارند تا او در روزهای مانده به پایان جشنواره در آن حضور داشته باشد، در این میان «محمدرضا درویشی» هم یکی از اعضای هیات انتخاب است. در اولین روز از جشنوارهٔ موسیقی جوان «علی مرادخانی» - معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی- از جشنواره دیدن کرد.اما نهمین جشنوارهٔ موسیقی جوان از امروز در بخش آواز دستگاهی به صورت رسمی کار خود را از ساعت ۹ تا ۱۱: ۳۰ در رده سنتی الف (۱۹ تا ۲۴ سال) با حضور داوران این بخش متشکل از شهرام ناظری، علی اصغر شاه.زیدی، نصرالله ناصح.پور و حمید رضا نوربخش در تالار رودکی آغاز کرد. در بخش آواز ۱۰ نفر از گروه سنی الف به اجرای برنامه پرداختند و آثاری را در دستگاه اصفهان، شوشتری، بیات ترک اجرا کردند. در میان اجرا.ها هیات داوران نکاتی را به جوانان هنرمند گوش زد و از آن.ها می.خواستند که آثار خود را در دستگاه.های مختلف موسیقی ایرانی اجرا کنند.

 

در بخش آواز دستگاهی رده سنی ب (۱۹ تا ۲۴ سال) ادامه دارد و از ساعت ۱۴ تا ۱۶ نیز گروه سنی ج (۲۴ تا ۲۷ سال) در بخش آواز دستگاهی به رقابت خواهند پرداخت. در این میان «حمیدرضا نوربخش» - عضو هیئت انتخاب نهمین جشنوارهٔ موسیقی جوان- این جشنواره را مهم.ترین جشنواره در بخش جوانان می.داند که عرصهٔ رقابت سالمی را میان جوانان عرصه هنر به وجود می.آورد، به همین خاطر است که می.گوید: «در واقع این جشنواره باید مانند وی.ترین عمل کند و بتواند تمام نیروهای هنرمند جوان را به سمت.وسوی خود جذب کند. همچنین تلاش کند این اتفاق خوب موسیقایی بین همگان جا بیفتد.»

 

او البته می.گوید جوانانی که در جشنوارهٔ امسال حضور دارند، تمام کسانی نیستند که در کلاس.های آموزشی می.خوانند: «من بیش از ۲۷ سال است که معلم آوازم و در تمام این سال.ها شاگردان خودم و دیگران را دیده.ام و می.دانم که پتانسیل کلاس.های آواز چه قدر است، اما متأسفانه جشنواره موسیقی جوان به خوبی در میان این هنرجویان جا نیفتاده که جشنواره.ای با یک رقابت جدی است از این رو یا مطلع نشده.اند و یا نخواسته.اند که شرکت کنند.» اما در این می.ان، «محمدرضا درویشی» می.گوید با اضافه شدن بخش نواحی، جشنوارهٔ جوان در سال جاری کامل و زیربنای آن استوار شده است؛ اگرچه او اضافه می.کند که در جشنوارهٔ سال جاری نیمی از جوانان فعال در حوزهٔ موسیقی نواحی نتوانسته.اند حضور داشته باشند و حضورشان به سال آینده موکول شده است: «در واقع اهالی موسیقی غربی و موسیقی ایرانی شهری یعنی موسیقی دستگاهی غالبا کسانی هستند که با سایت.ها و اینترنت و روزنامه.ها و وسایل ارتباط جمعی پیوند بیشتری دارند. ولی موسیقی نواحی از آنجا که بیشتر در شهرستان.ها و روستا.ها جاری است هنرمندان نواحی کمتر دسترسی به سایت انجمن موسیقی ایران یا سایت جشنواره موسیقی جوان را دارند. در نتیجه بسیاری از این نوجوان.ها و جوان.ها از اطلاع.رسانی.های رسمی بی.خبر ماندند.»

 

او طبق آنچه به روابط عمومی جشنواره گفته است در تمام مدت فراخوان جشنواره، او و دوستانش تلفنی با هنرمندان شهرستانی تماس می.گرفتند، برای همین می.گوید که امیدوار است در سال.های بعد زود.تر در جریان قرار گیرد: «امیدوارم در دهمین دورهٔ جشنواره موسیقی جوان اگر قرار شد بخش موسیقی نواحی وجود داشته باشد، ما زود.تر در جریان قرار بگیریم که غیر از اطلاع.رسانی از طریق سایت جشنواره و انجمن موسیقی ایران حتما به طور شفاهی و تلفنی نیز اطلاع.رسانی.های گسترده.تری صورت بگیرد، چون این بخش اهمیت بسیار زیادی دارد، ما درباره فرهنگ صحبت می.کنیم. ما سوخت هسته.ای را می.توانیم از خارج کشور وارد کنیم؛ اما موسیقی خانقاه قادریه را اگر از بین برود نمی.توانیم از خارج کشور وارد کنیم. این یک فرهنگ و یک باور است و ما نمی.توانیم این را هم مانند لوازم دیگر از کشورهای همسایه وارد کنیم. الان در کل بلوچستان نوازندگان سرنا از دنیا رفته.اند. تمام سرنا نوازانی که من در جلد سوم دایره المعارف سازهای ایران به آن.ها اشاره می.کنم همه فوت کرده.اند. وقتی سرنا نواز نباشد رپرتوار و مقام.هایی را هم که می.نوازد دیگر وجود ندارد. این تنها یک بخش از اتفاقی است که رخ داده است. در گیلان، مازندران، کردستان و بسیاری جاهای دیگر هم همین اتفاق افتاده است.»

 

او مثل همیشه نگران این وضعیت است، برای همین می.گوید: «متاسفانه این مقوله مانند سفره.های زیر زمینی نیست که بگوییم اگر درب چاه.ها را ببندیم و بارندگی خوب باشد دوباره می.تواند به وجود بیاید. فرهنگی که می.میرد، برای ابد می.میرد و می.ماند ضبط.هایی که امثال ما انجام داده.ایم. این ضبط.ها هم به عنوان تاریخ می.ماند و دیگر فرهنگ زنده نیست.»

 

در این میان اهالی رسانه از حضور «علی مرادخانی» در جشنواره استفاده کردند تا دربارهٔ مسایل دیگری نیز سوال کنند، برای مثال حضور «دانیل بارنبویم» - رهبر ارکس.تر برلین – او در این باره صحبت.هایی کرد که حالا می.توان امیدوار بود که این ارکس.تر در ایران حضور داشته باشد: «پیشنهادی بود که از طرف خودشان مطرح شد. آن.ها می.خواستند در ایران حضور پیدا کنند که این موضوع هنوز در دست بررسی است، البته ملاحظاتی هم وجود دارد. ما از این ارکس.تر دعوت نکرده.ایم و نظری هم در این.باره نمی.دهیم و ترجیح می.دهیم وقتی اتفاقی افتاد، سپس آن را اعلام کنیم؛ اما دعوت از این ارکس.تر از طرف معاونت هنری وزارت ارشاد نبوده است. به هر حال امیدوارم این مسائل زود.تر برطرف شود.»

 

مرادخانی در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر این.که چرا با وجود اندیشه.های ضد اسرائیلی «دانیل بارنبویم» این هنرمند نمی.تواند به ایران بیاید، گفت: این نظر شماست. او همچنین در پاسخ «ایسنا» گفته است: «آقای ترابی دبیر اجرایی جشنواره است و حمیدرضا نوربخش مدیر جشنواره خواهد بود. نوربخش فارغ از موضوع خانه موسیقی، جشنواره را مدیریت می.کند، زیرا او یک شخصیت حقیقی دارد و ما این.ها را از هم تفکیک می.کنیم.»

 

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر این.که اقدامش پس از پایان دوره سرپرستی فرزاد طالبی در دفتر موسیقی چه خواهد بود؟ بیان کرد: «آقای طالبی مدیر خوبی است. تلاش ما این است که مدیران ما فارغ از مسائل حرفه.ای موسیقی، بتوانند بی.طرفانه و بدون گرایش مشخص کار کنند. آقای طالبی این ویژگی را دارد و ما از کارکرد او راضی هستیم.»

 

در این دوره جشنوارهٔ موسیقی جوان در بخش موسیقی کلاسیک ۹۴ نوازنده، در بخش موسیقی دستگاهی ۱۶۷ نوازنده و خواننده و در بخش موسیقی نواحی ۷۸ نوازنده و خواننده به رقابت با هم خواهند پرداخت. در بخش موسیقی دستگاهی ایران خوانندگان و نوازندگان سازهای تار، سه.تار، سنتور، کمانچه، نی، عود، قانون و تنبک؛ در بخش موسیقی نواحی ایران خوانندگان و نوازندگان سازهای زهی (سازهای خانوادۀ دوتار، تنبور، رباب، تار آذری، ساز عاشقی، بینجو، کمانچه، قیچک)، سازهای بادی (سازهای خانوادۀ نی، سرنا، کرنا، بالابان، نرمه.نای، دوزله، نی.انبان، نی.جفتی) و سازهای کوبه.ای (سازهای خانوادۀ دف، دایره، دهل، نقاره)؛ و در بخش موسیقی کلاسیک نوازندگان سازهای پیانو، ویلن، ویولا، ویلنسل، فلوت، ابوا، کلارینت، ترومبون، ترومپت، هورن و گیتار کلاسیک به رقابت می.پردازند. نهمین جشنواره موسیقی جوان با حضور ۳۳۹ نوازنده و خواننده در شاخه.های موسیقی دستگاهی، کلاسیک و نواحی از تاریخ ۹ تا ۲۰ شهریورماه در تالار رودکی و وحدت برگزار می.شود.

 

 

 

ادامه در منبع : لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

شما در حال پست به عنوان مهمان هستید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.


  • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

    هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.

×
×
  • اضافه کردن...