رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
جستجو در
  • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

سایت و انجمن رسمی کیوبیس ایران

مرجع تخصصی آهنگسازان خوانندگان و نوازندگان سایت کیوبیس ایران

  • با 10 سال قدمت
  • بیش از 145 هزار کاربر
  • بیش از 450 هزار پست





Ramin95

کیهان کلهر و علیرضا قربانی مهمانان ویژه روز ایرانی جشنواره ورشو

پست های پیشنهاد شده

Ramin95    6,188

عضو جدید انجمن

معرفی کامل جشنواره جشنواره.ی «چهارراه فرهنگ» در لهستان

 

 

 

کیهان کلهر و علیرضا قربانی مهمانان ویژه روز ایرانی جشنواره ورشو

 

موسیقی ما - امسال یازدهمین دوره.ی جشنواره.ی «چهارراه فرهنگ» ورشو از سی.ام شهریور تا پنجم مهرماه (21 - 27 سپتامبر) در شهر ورشو پایتخت لهستان و با حضور گروه.های مختلف موسیقی ملل از کشورهای مختلف جهان از جمله کیهان کلهر و علیرضا قربانی از ایران برگزار خواهد شد.

.

جشنواره.ی «چهارراه فرهنگ» ورشو، که کار خود را از ۲۰۰۵ آغاز کرده، محل عرضه.ای برای فرهنگ.ها و موسیقی ملل مختلف جهان است و در این عرصه یکی از بزرگ.ترین نمونه.های این نوع فستیوال.ها در اروپای شرقی به حساب می.آید. این جشنواره در طول 10 سالی که از حیاتش می.گذرد توانسته جای خود را در فضای چندفرهنگی شهر ورشو باز کند و با کسب شخصیت و اعتبار، مخاطبان خاص خود را بیابد. در طول این مدت بیش از 190 موسیقی.دان و گروه موسیقی از بیش از 60 کشور جهان با اجرای آثار خود در این جشنواره حضور داشتند.

.

هدف اصلی این جشنواره به گفته.ی برگزارکنندگان آن آشنایی شهروندان و بازدیدکنندگان شهر ورشو با تنوع فرهنگی جهان امروز است. آنها سعی دارند با حساسیت و احترام به تنوع فرهنگ.ها و هنرهای بومی پذیرای آنها باشند. در کنار اجراهای متنوع این جشنواره فعالیت.هایی جانبی همچون کارگاه.های آموزشی، نمایش فیلم.های مستند، نمایشگاه، و برنامه.هایی ویژه.ی کودکان نیز وجود دارد. همچنین پروژه.ی «صدای لهستان» نیز، که مجموعه.ای از اجراهای موسیقی فولک کشور لهستان است، از ۲۰۱۳ به برنامه.های این جشنواره افزوده شده است.

.

روز اول این جشنواره با نام «باغ ایرانی» با دونوازی کیهان کلهر و علی بهرامی.فرد و سپس اجرای علیرضا قربانی آغاز خواهد شد. کیهان کلهر که امروزه مهم.ترین سفیر موسیقی ایران درجهان شناخته می.شود، در سال 1389 آلبومی به نام «تنها نخواهم ماند» به.همراه علی بهرامی.فرد ضبط کرد که در سال 1391 منتشر شد. این آلبوم بداهه.نوازی شاه.کمان و سنتور بم یا سنتور باس است که نمونه.های جدیدی از سازهای کمانچه و سنتور است که در ساخت آنها برای تولید صدایی متفاوت نوآوری.هایی همچون افروزدن سیم.های اضافه و واخوان و تغییر اندازه بدنه.ی سازها و تغییر دامنه.ی صوتی صورت گرفته است. کلهر این آلبوم را گردش.هایی در آواز اصفهان و آواز افشاری توصیف کرده است. علیرضا قربانی دیگر هنرمند ایرانی و خواننده موسیقی سنتی که سال.ها تک.خوان ارکستر ملی ایران بود در این جشنواره در قالب یک کوارتت حضور خواهد داشت و به.خواندن تصنیف و ساز و آواز سنتی خواهد پرداخت. در این برنامه سامان صمیمی نوازنده.ی کمانچه، میلاد محمدی نوازنده.ی تار و حسین ذهابی نوازنده.ی سازهای کوبه.ای او را همراهی خواهند کرد.

.

روز دوم این جشنواره که هر روز آن نام خاصی دارد، «اروپای به.هم.پیوسته» نام دارد که مختص کشورهای اروپای شرقی است. گروه هولیای.هُرود (Hulyaihorod) از کشور اوکراین موسیقی فولک منطقه.ی دنیپر میانی شامل شهرهای چرکاسی، پُلتاوا و ...ووهراد را اجرا می.کند. دنیپر رودی است که از روسیه شروع می.شود و به اکراین و بلاروس می.رسد. از کشور بلاروس گروه تریوی اتنیک ترویستا (Ethno-Trio Troista) .و ناستا نیاکراساوا (Nasta Niakrasava) خواننده.ی آوازهای فولک منطقه.ی پولسیا در اروپای شرقی حضور دارند. از کشور لهستان پروژه.ی R.U.T.A به سرپرستی ماچی.یِک شایکوفسکی از گروه وارساو ویلیج بند اجرا خواهد داشت. این پروژه اجرای ترانه.های اعتراضی کشاورزان علیه سیستم فئودالی است. در این گروه خواننده و نوازنده.های از گروه.های مختلف فولک، پاپ و راک لهستانی با سازهای فولک آکوستیک حضور دارند. در پایان گروه مشهور ارکستر کوچانی. (Kočani Orkestar) از کشور مقدونیه روی صحنه خواهد رفت. این گروه یکی از مطرح.ترین گروه.های موسیقی بالکان است که با صدای پرقدرت طبل.ها، سازهای بادی برنجی ریتمیک و تکنوازی.های سوزناک ترانه.های کولی.های رومان را اجرا می.کنند. این ترانه.ها که تحت تأثیر موسیقی کولی.های بالکان، ترکیه و بلغارستان است در ریتم 8/7 اجرا می.شوند. معروف ترین ترانه.ی آنها شیکی شیکی بابا توسط گروه.های زیادی همچون بیروت اجرا شده است.

.

روز سوم مختص پروژه.ی «صدای لهستان» است. هدف این بخش معرفی موسیقی فولک لهستان به جهانیان است. هفت گروه موسیقی از انواع سبک.های موسیقی فولک انتخاب شده.اند تا در این روز در مقابل مهمانان ویژه.ی این بخش که شامل برگزارکنندگان فستیوال.ها، ناشران موسیقی، مدیران اجرایی و شخصیت.های فرهنگی بین.المللی هستند و همچنین سایر مخاطبین ویترین موسیقی فولک و سنتی لهستان باشند. این بخش برای این جشنواره از اهمیت خاصی برخوردار است. اجراهای این بخش همگی به صورت رایگان است و در کنار آن ورکشاپ.ها و کنفرانس.هایی نیز پیرامون موسیقی فولک لهستان برگزار خواهد شد. فهرست نهایی گروه.های اجراکننده در این بخش توسط کایا (Kayah)، خواننده.ی سرشناس فولک لهستانی بسته شده که آخرین آلبومش به نام ارکستر ترانس.اورینتال (Transoriental Orchestra) با استفاده از عناصر موسیقی فولک یهودی، اسلاو، بالکان، ایرانی و عربی ساخته شده است.

.

روز چهارم «آوانگارد و سنتی» نام دارد که در آن کوارتت کارخانه.ی گومونگو (Geomungo Factory) از کشور کره.ی جنوبی اجرا خواهد داشت. این گروه در سال 2007 توسط چهار دانشجو در سئول تشکیل شد. گومونگو نوعی ساز سنتی کره.ای از ........ی سنتور یا قانون است که بیش از هزار سال قدمت دارد. کوارتت کارخانه.ی گومونگو، همان.طور که می.توان از نامش حدس زد، برخوردی آوانگارد با این ساز باستانی دارد که در کشور همسایه.اش، کره شمالی ممنوع است. اعضای این گروه تلاش می.کنند صداهای جدید و متفاوت این ساز را کشف و تجربه کنند. آنها برای نواختن این ساز از تکنیک.های جدیدی همچون نواختن با آرشه، مضراب کوبه.ای و همچنین از نمونه.ی الکتریک آن به.همراه افکت.های الکترونیکی صوتی استفاده می.کنند.

.

در روز پنجم که «تصوف و ریشه.ها» نامیده شده گروه.هایی از تاجیکستان و پاکستان حضور دارند. از تاجیکستان آنسامبل بدخشان ترانه.های اصیل سرزمین کوه.های بلند و رودهای خروشان بدخشان را که در نیمه.ی شرقی تاجیکستان و شمال شرق افغانستان واقع است و ریشه در فرهنگ روستایی این منطقه دارد روایت می.کنند. آنها همچنین از اشعار شاعرانی چون مولانا و حافظ نیز استفاده می.کنند. دیگر میهمان این جشنواره سائین ظهور، صوفی، شاعر و خواننده.ی 78 ساله.ی پاکستانی است. او پس از سال.های بسیار آواز خواندن در درگاه.های صوفیان در سال 2006 آلبومی به نام آوازها منتشر کرد که برنده.ی بهترین صدای سال جایزه.ی موسیقی ملل بی.بی.سی شد. موسیقی او به سنت خنیاگران سالک و دوره.گرد تعلق دارد. او ساز تک.سیم اکتارا که در هند و پاکستان رایج است می.نوازد و معمولاً ساز ضربی دولاک، ارغنون و نی بانسوری او را همراهی می.کند.

.

«رازهای آیین.ها» ششمین روز جشنواره.ی چهارراه فرهنگ.هاست که در آن گروه باراجی (Baraji) از کره.ی جنوبی روی صحنه خواهد رفت و نمایشی مرموز، الهام گرفته شده از فرهنگ شمنی باستانی کره را اجرا خواهد کرد که مراسمی آیینی برای تطهیر روح مردگان پیش از تدفین است. این نمایش با اجرای موسیقی با سازهای کوبه.ای و زهی سنتی کره.ای و خواندن اوراد و اذکار همراه است. گروه بعدی این روز سئون کوتی و ایجیپت 80 (Seun Kuti & Egypt 80) از نیجریه است. سئون پسر کوچک فلا کوتی خواننده، نوازنده، فعال سیاسی، پایه.گذار سبک افروبیت و شخصیت اسطوره.ای کشور نیجریه است. سئونِ 32 ساله از سن 9 سالگی در گروه ایجیپت 80 به نوازندگی پرداخت و پس از مرگ فلا کوتی در سال 1997 جای پدر را به.عنوان سرپرست گروه، خواننده و نوازنده.ی ساکسفون گرفت. او به.نوبه.ی خود عناصری امروزی.تر به موسیقی افروبیت کلاسیک افزود. موسیقی افروبیت برپایه.ی ریتم.های بومی غرب آفریقا و الهام گرفته شده از کارکرد موسیقی در مراسم آیینی آفریقایی است. به طور کلی این موسیقی تلفیقی است از موسیقی سنتی ریتمیک قوم یُروبا و همچنین موسیقی های.لایف کشور غنا با موسیقی جَز و فانک دهه..ی 60 میلادی. فلا کوتی اعتقاد داشت موسیقی باید در روندی آیینی روی صحنه شکل بگیرد وسپس برای ضبط به استودیو برود، به.همین دلیل در کنسرت.هایش همیشه موسیقی نو و شنیده نشده.ای اجرا می.کرد.

.

آخرین روز این جشنواره «شمن.ها و خنیاگران دوره.گرد» نام دارد. گروه کوبه.ای نورِئوم ماچی (Noreum Machi) از کره.ی جنوبی که در سال 1993 تاسیس شده به منظور کشف دوباره.ی موسیقی سنتی کره اجرای اصیلی شامل سؤال و جواب سازهای کوبه.ی، آوازهای شمنی و رقص.های آکروباتیک خواهد داشت. مهارت بالا و زمان.بندی دقیق در نواختن کوبه.ای.ها از خصوصیات آنها است. موسیقی آنها اجرای صحنه.ای امروزیِ آیین.های باستانی کشاورزی است که ریشه در شمنیسم دارد. آخرین گروه مهمان این جشنواره نورا مینت سیمالی (Noura Mint Seymali) به همراه گروهش از کشور آفریقایی موریتانی است. نورا به یکی از قدیمی.ترین ........های خنیاگر اقوام مور (ساکنین مسلمان مغرب، سیسیل و مالتا در قرون وسطی با ریشه.ی عرب) تعلق دارد که قصه.گو، مطرب و شاعر بوده.اند. پدر او سیمالی اولد احمد از شناخته.شده.ترین موسیقی.دانان و محققین موریتانی است. نورا آوازخوانی را از کودکی در ....... آموخت و نوازندگی ساز آردین، نوعی چنگ 9 سیم آفریقایی را از ....بزرگش آموخت. آوازهای سنتی مورها و ساز آردین به همراه ملودی.های روان.گردان گیتار الکتریک که توسط همسرش نواخته می.شود و درامز و بیس ترکیبی ناب و امروزی از این موسیقی سنتی آفریقایی ارائه می.کند که بی.شباهت به بلوز بیابانی مالی نیست.

 

 

 

منبع:.

 

اختصاصی سایت موسیقی ما

 

 

 

 

ادامه در منبع : لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

شما در حال پست به عنوان مهمان هستید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.


  • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

    هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.

×
×
  • اضافه کردن...