رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
جستجو در
 • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

سایت و انجمن رسمی کیوبیس ایران

مرجع تخصصی آهنگسازان خوانندگان و نوازندگان سایت کیوبیس ایران

 • با 10 سال قدمت
 • بیش از 145 هزار کاربر
 • بیش از 450 هزار پست

Ramin95

سیامک آقایی: ادعا.ها در سرنوشت اثر هنری تأثیری ندارد

پست های پیشنهاد شده

Ramin95    6,188

عضو جدید انجمن

موسیقی ما - سیامک آقایی قرار است کنسرت «باز عشق» را روز اول مهرماه در اصفهان روی صحنه ببرد. البته این جمله برای آن دسته از موسیقی.دوستان اصفهانی که بلیت این کنسرت را تهیه نکرده.اند، خبر خوشی نیست، چون تمام بلیت.های کنسرت اصفهان به فروش رفته است.پیش از این اجرا به سراغ این آهنگساز و نوازنده برجسته سنتور رفتیم تا در گفت.وگویی کوتاه برای ما از «باز عشق» بگوید؛ از تجربه. اجرا در شهرهای مختلف ایران و از فعالیت.های آتی.اش. «سیامک آقایی» این رپرتوار را پیش از این در شهرهای مختلف ایران از جمله تبریز، همدان، یزد، مشهد، رشت، سمنان، خرم.آباد، تربت حیدریه، بندرعباس و تهران روی صحنه برده و ظاهراً در شهرهای مختلفی آن.قدری بازخورد مثبت دیده که این سفر.ها را همچنان ادامه خواهد داد. «باز عشق» تور موسیقایی است که سیامک آقایی با کامران منتظری (نوازنده تمبک) در شهرهای مختلف اجرا کردند.

 

سیامک آقایی را شاید مخاطبان ایرانی بیشتر با مجموعه «یاد باد» که ادای دین به پرویز مشکاتیان بود، یشناسند اما فعالیت.های گسترده او در سطح بین.المللی که با گروه.های مختلف و شاخصی همچون «جاده ابریشم»، «اطلس آنسامبل» و ارکستر «دِ نایتز» انجام شده، در کنار رویکر خاص. و در عین حال وفادارانه.اش به موسیقی ردیف از سیامک آقایی هنرمند خاص در فضای موسیقی ایران ساخته است. در آستانه کنسرت «باز عشق» در اصفهان «موسیقی ما» گفتگویی با او انجام داده که پیش روی شماست.

.

 

 • * مجموعه «یاد باد» کار موفقی بود اما شما شش سال بعد از آن اجرا در تهران رپرتواری بدون.کلام روی صحنه می.برید؛ دونوازی سنتور و تمبک. آیا این رویکرد شما را باید به حساب واکنش به مسأله خواننده.محوری در جریان سال.های اخیر موسیقی سنتی گذاشت؟

نه. اینگونه نیست. من به عنوان یک آهنگسازی که از سنت موسیقی ردیف آمده بی.نیاز از خواننده نیستم. همینطور بر کسی پوشیده نیست که بخش عمده موسیقی ایرانی، موسیقی آوازی است. اتفاقا برای کار با خواننده ایده.های بسیاری دارم. منتها نکته مهم برای من «خودِ موسیقی» است و اصولا انگیزه هر اجرا و یا تولید آثار من با خودِ موسیقی آغاز می.شود. مثلا من به این فکر نمی.کنم که کدام سالن را چند شب باید با فلان خواننده یا بدون خواننده پر کنم. این موسیقی است که به من جهت می.دهد. یعنی به سادگی جریان از این قرار است که قبل از هر تصمیمی و یا هر تصوری یک ملودی یا یک ایده کلی به ذهنم می.اید و بعد به این فکر می.کنم که کدام ساز، کدام نوازنده یا کدام خواننده برای این ایده خوب است. خُب این بار دیدم این مجموعه بیشتر «سازی» است و چنین ترکیبی برایش مناسب.تر است. البته گاهی اوقات حس می.کنم بد نیست چیزی روی آن زمزمه کنم، مثلا در حد یک بیت، دو یا سه بیت از آواز ردیف دستگاهی با توجه به سلیقه شخصی و برداشت خودم انتخاب کردم. لذا حدس می.زنم این اجرا برای بچه.هایی که ردیف می.دانند جذاب.تر است. و البته من سعی کردم چیزی که کاملا در حال و هوای ردیف بوده را به فضایی جدید.تر بیاورم. در ..نهایت می.خواستم این را بگویم که در بدو امر خیلی به اینکه جزییات هر مجموعه چگونه باشد فکر نمی.کنم. این.بار موسیقی من سازی است و اینگونه اجرا می.شود و شاید اجرای بعدی من رپرتواری با یک خواننده باشد.

.

 • انتخاب اجرای رپرتوار «باز عشق» حتما دلیلی داشته که در اولویت شما قرار گرفته است. شاخصه اصلی این رپرتوار برای خود شما چیست؟

اگر آدم کاری هرچند اندک در موسیقی می.کند شاید بهتر باشد خیلی توضیح ندهد. «عمل» خودش بهترین میزان است. تا همین الان هم من زیادی توضیح دادم (می.خندد). خود کار گویاست. اینکه من حرفی بزنم یا ادعایی بکنم در سرنوشت موسیقی من خیلی تاثیری ندارد. موسیقی من به ادعاهای من کار ندارد خوب یا ضعیف خودش به مخاطب می.گوید که چه مسیری می.رود. حالا شاید بهتر باشد که دیگر وارد این بحث.ها نشویم، من تصور می.کنم در اینگونه موارد بهتر است سرم به کار خودم باشد و توضیح و تبلیغ اثرم را به عهده دیگران بگذارم. رپرتوار من اگر حرفی داشته باشد، خود می.زند. شاید تنها بتوان به این نکته اشاره کرد که من بر حسب اتفاقات شخصی قطعات این دو نوازی سنتور و تمبک را گرداوری و تنظیم کردم و الان خیلی خوشحال هستم چون باعث شد به شهرهای زیادی در ایران بروم و مخاطب متفاوتی را تجربه کنم.

.

 • اتفاقا می.خواستم از شما بپرسم در مسیر این تور شما شهرهای زیادی رفتید، تجربه مخاطب شهرهای دیگر چگونه بود؟

در یک کلام شاهکار بود. برای من و کامران که خیلی عالی بوده، هم استقبال خوبی از ما می.کردند و هم آئودیسنی عجیب و پر انرژی بودند. کمیت شاید زیاد نبود اما مخاطب کیفیت داشت. ببیند مثلا اگر من حدود ۵۰۰ مخاطب در شهری داشتم حدود ۳۵۰ نفر می.آمدند و با چه حس و حالی؛ با جان و دل می.آمدند. این مخاطب قلبش را دستش گرفته و آمده موسیقی بشنود. فوق.العاده بود. نکته مهم برای من انرژی.ای بود که از سوی آن.ها منتقل می.شد و شاید هربار پس از بازگشت به خانه به این فکر می.کزدم که چگونه.. همان انرژی را در بستر موسیقی به آن.ها بازگردانم. مهم.ترین مسئله امثال من بحث انگیزه است. تعارف نداریم، در حال حاضر کم هستند کسانی که انگیزه اصلیشان خود موسیقی باشد نه پر کردنِ صرفِ سالنهای بزرگ.تر.

.

 • من به عنوان یک اهل رسانه فکر می.کنم یکی از مشکلاتی که برای موسیقی به وجود آمده بحث.ها و جنجال سازی.های برخی از موسیقیدان.هاست که رقابت ناسالمی با هم شروع کردند. سعی می.کنند به هر نحوی که شده کاری انجام بدهند که در متن رسانه.ها باشند. این رسانه.ای بودن خوب است ولی قاعدتا نه به هر قیمتی. شما در این ۶ سال حتی خیلی کمتر حضور رسانه.ای داشتید. آیا این دلیل خاصی داشته است؟ مثلا می.خواستید مثل دیگران نباشید؟

نه. راستش من به این مسائل فکر نمی.کنم. یعنی این نبوده که من تصمیم داشته باشم در رسانه نباشم یا باشم. موضوع ساده.تر از این حرف.هاست. من سازم را می.نوازم، بعد از مدتی می.بینم مجموعه ملودی.ها و قطعاتی شد حدود یک ساعت. با خودم می.گویم خب این را می.شود به عنوان یک اثر ارائه کرد، می.شود به خاطر آن ۷۰۰ نفر را به تالار وحدت دعوت کرد. بعد همراهانم را به کار می.اندازم. از نوازنده.ها گرفته تا کسی که پی مجوز و کارهای اداری می.رود. من نمی.توانم شب در خانه به این فکر کنم چند ماهی شد کاری انجام ندادم پس طی دو هفته یک مجموعه.ای را آماده کنم و بعد بچه.ها را جمع کنم و دو سه ماه بعد هم اجرا کنیم. این از من بر نمی.آید. در مورد من معلوم نیست کار بعدی چه زمانی ارائه می.شود. من بداهه پیش می.روم.

.

 • به خاطر همین این فاصله طولانی میان اجرای «یاد باد» و «باز عشق» افتاده است؟

من نمی.دانم. شاید می.شد در این چند سال ۴، ۵ کار درجه دو هم کرد. من امکاناتش را هم دارم (اشاره به درِ استودیو گوشه می.کند که پشت سرش است). می.توانم روزی یک سی.دی تولید و عرضه کنم! ولی خب من روال و قواعد دیگری دارم.

.

 • البته انصافا ۵ سال یکبار اثری ارائه کردن یک مقداری کم است. از کسی که موسیقیدان محسوب می.شود توقع تولید بیشتری می.رود.

بله. این انتقاد وارد است. به همین علت تصمیم دارم مجموعه.های متفاوتی را به همراهی دوستان نوازنده و خواننده.ام ضبط و منتشر کنم. اگر بتوانم کمی از این وسواس فزاینده.ای که در همهٔ مراحل کار – از آهنگسازی و تنظیم تا طرح جلد و چاپ و... - دچارش شده.ام کمی بکاهم، به انتشار مجموعه.های آماده و نیز در حال آماده شدنم، سرعت بیشتری خواهم بخشید. به عنوان مثال مجموعه «سفر سنتور» که قرار بود پارسال منتشر شود اینک برای مهر امسال آماده انتشار است و همینطور امیدوارم که تا پایان سال «نقش مستوری» را که مدتهاست آماده شده، منتشر کنم و نیز تدوین مجموعه صوتی و تصویری بازعشق –اجرای زنده در تالار وحدت به همراه کامران منتظری- را به پایان برسانم.

 

ادامه در منبع : لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

شما در حال پست به عنوان مهمان هستید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.


 • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

  هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.

×
×
 • اضافه کردن...