رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
جستجو در
 • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

سایت و انجمن رسمی کیوبیس ایران

مرجع تخصصی آهنگسازان خوانندگان و نوازندگان سایت کیوبیس ایران

 • با 10 سال قدمت
 • بیش از 145 هزار کاربر
 • بیش از 450 هزار پست

Ramin95

در شبهات مطرح شده درباره خانهٔ موسیقی، نظر وزارت ارشاد فصل.الخطاب است

پست های پیشنهاد شده

Ramin95    6,188

عضو جدید انجمن

موسیقی ما - حمیدرضا نوربخش – دانش.آموختهٔ رشتهٔ حقوق - در موسیقی از محضر «احمد عبادی» بهره برده و از معدود شاگردان تایید شدهٔ محمدرضا شجریان است و حالا استاد صداسازی به شیوه شجریان است. او در مدت فعالیت حرفه.ای خود با کسانی چون فرامرز پایور، پرویز مشکاتیان، گروه شمس، داریوش پیر نیاکان و کیهان کلهر همکاری داشته است. در این روز.ها فعالیت.های او در حوزهٔ موسیقی بیشتر شده است. اثری را با نام «کوچ بنفشه.ها» با آهنگسازی «هوشنگ کامکار» منتشر کرده و علاوه بر آن به عنوان خواننده کنسرت.هایی را با «نوید دهقان» و «فرهاد فخرالدینی» اجرا کرده است. این گفت.وگو اما علاوه بر این فعالیت.ها به شبهاتی نیز اختصاص پیدا کرده است که در این مدت تعدادی از منتقدان دربارهٔ خانهٔ موسیقی بیان کرده.اند.

 • بحث را با خانهٔ موسیقی و حاشیه.هایی که در این مدت داشته است، آغاز کنیم. اولین چیزی که می.خواهم از شما بپرسم این است که چرا شما در تمام این مدت سکوت کردید، خیلی.ها این سکوت را به معنای نداشتن ادلهٔ کافی در برابر انتقادات تلقی کردند.

من گفتنی.ها را در نشست خبری گفتم و فکر می.کنم آنچه برای افکار عمومی و جامعهٔ موسیقی مهم بود را بیان کردم و فکر نمی.کنم مطلبی را بی.پاسخ گذاشته باشم، دلیل سکوتم بعد از آن جلسه هم این بود که احساس کردم برخی.ها – تاکید می.کنم برخی.ها - اهداف دیگری پشت انتقاد.هایشان داشتند.

.

 • اما همین سکوت را می.شود این.طور تلقی کرد که پاسخی برای این سوالات و انتقادات نداشته.اید.

کجای آن را باید پاسخ بدهم؟ شما بپرسید تا من جواب بدهم...

.

 • مهم.ترین انتقادی که در این میان مطرح است، اینکه می.گویند دورهٔ هیئت مدیرهٔ خانهٔ موسیقی بهمن ماه سال گذشته به پایان رسیده است و این جمع اکنون رسمیت ندارد...

خب این مورد را در آن روز جواب دادم و مسئله.ای نیست که بی.جواب مانده باشد. قبلا هم گفته.ام همیشه بین انتخابات و ثبت آن یک فاصله.ای وجود دارد؛ حالا این فاصله بسته به شرایط و مقدورات کم و زیاد می.شود. در همهٔ این سال.ها آنچه مبدا و مرجع بوده، تاریخ ثبت تغییرات است؛ چون مبنای قانون هم.. همان است شما وقتی که امروز می.خواهی سندی را با هر نهادی امضاء کنی به شما می.گویند روزنامه.رسمی را بده و مثلا به شما نمی.گویند مجمع عمومی.ات چه زمانی برگزار شده است. این روال معمول و قانونی است. ما هم همیشه چنین روالی داشتیم و از اولین روز انتخابات خانهٔ موسیقی – در ۱۵ سال گذشته - تاریخ آن مشخص نبوده و در هرسال زمانش عوض شده است، درواقع هیچ.وقت هفت دورهٔ انتخابات خانهٔ موسیقی در تاریخ مشخصی نبوده و نگفته.ایم مثلا هر سال در ماه بهمن یا اردیبهشت انتخابات برگزار شود. هر ساله همین بوده و پنج، شش یا هفت ماه زمانش تغییر داشته یا حتی است.

.به.. همان دلیلی که خدمتتان عرض کردم یعنی به خاطر زمان.بر بودن پروسهٔ ثبت تغییرات این تاخیر در جابه.جایی هیئت مدیرهٔ خانه موسیقی به وجود آمده است. الان هم ما برای این تاخیر دلایل مشخصی داریم؛ اول آنکه ما هر تغییری را که می.خواستیم در دولت گذشته ثبت کنیم با یک مانع بزرگ روبرو می.شدیم و آن این بود که می.خواستند بند الزام آوری را در اساس نامهٔ ما بگنجانند که وزارت ارشاد می.تواند هر زمان که خواست خانه موسیقی را تعطیل کند، دلیلش هم بحث خانه سینما بود که در دولت گذشته پیش آمد و چون این مساله در اساس.نامهٔ خانهٔ سینما وجود نداشت، وزارت ارشاد نتوانست خانه سینما را منحل کند.

.

 • یعنی ملزم بودید که اساس.نامه را به ارشاد بدهید؟

هر صنفی که بخواهد در اساس نامه.اش چیزی را تغییر بدهد، باید این بند مورد تایید وزارت ارشاد قرار بگیرد، ارشاد هم قبول تغییرات را مشروط به پذیرش آن بند (اجازهٔ لغو) کرده بود که ما قبول نکردیم. خانهٔ تئا.تر و سینما هم همین مشکل را داشتند، اما مثل ما صبر کردند. همان.طور که توضیح دادم برای ثبت تغییرات باید از ارشاد نامه گرفت و ما به شکل مستقیم نمی.توانیم این کار را انجام دهیم و از ثبت شرکت.ها بخواهیم آن را را رسمی کند، بلکه مرجعی که به صنف پروانه داده است باید تحت نامه.ای اجازهٔ ثبت بندهای جدید را بدهد. به هر روی این پروسه باعث ایجاد فاصله.ای شد؛ اما بالاخره هم کار آن طوری.که می.خواستیم انجام شد.

.

 • بعد از آنچه اتفاقی افتاد که انتخابات برگزار نشد؟

ببینید ما از لحاظ قانونی مسئولیت و امضایی داریم، در این میان بحث انتقال ساختمان و مسایلی از این دست وجود داشت، در.. همان تاریخ مجمع عمومی را برگزار کردیم، (مجمع در هر شکلی بالا.ترین مرجع تصمیم گیری در هر صنفی است) و این مسئله را با آن.ها در میان گذاشتیم و طرح موضوع کردیم و گفتیم ما الان می.توانیم انتخابات برگزار کنیم و به شکل قانونی هم باید چنین باشد، مجمع به اتفاق اجماع کرد که می.توان تا انتهای زمان قانونی صبر کرد تا کارهای باقی مانده تمام شود، چون معتقد بودند طبق عرف هر ساله می.توانیم الان این کار را انجام دهیم یا می.توانیم این کار را نکنیم؛ چون پروسهٔ ثبت این اجازه را به ما می.دهد و می.شود انتخابات را برای چند ماه عقب انداخت.

.

 • چند نفر در مجمع حضور داشتند؟

تمامی اعضای مجمع حضور داشتند. معمولا چهار یا پنج نفر بیشتر غایب نداریم، چون مجمع باید رسمی باشد و اگر نباشد تصمیماتش وجه قانونی ندارد. آن.ها نظر دادند و ما هم اعلام کردیم که با تصویب مجمع -و نه هیئت مدیره - انتخابات در فلان تاریخ برگزار می.شود، بعد از آن هم با وجود اینکه اعلام کردیم این صحبت.ها پیش آمد، این از منظر قانونی تصمیمی است که گرفته شده است. بعد از آن هم حقوق.دانان بررسی کردند و مشخص شد ما از نظر حقوقی و قانونی مشکلی نداریم.

.

 • اما عده.ای می.گویند هیئت مدیره اصرار دارد که زمان ریاستش را طولانی کند.

.مگر در این یک سال چه اتفاقی می.خواهد بیفتد؟ مادام العمر که نیست! مگر چه منافعی وجود دارد که در این یک سال قرار هست اتفاق بیفتد و در این مدت امکانش نبوده است؟ این تصمیم به خاطر مقتضیات بود و اجازه.اش را هم از مجمع گرفتیم، یعنی من یا هیئت مدیره به شکل خودسرانه چنین تصمیمی نگرفتیم.

.

 • شما این توضیحات را دادید؛ اما منتقدانتان هم قانع نشدند. حالا چه باید کرد که این قائله خاتمه پیدا کند؟

الان عده.ای به وزارت ارشاد مراجعه کردند و برای وزیر محترم ارشاد و معاونت هنری نامه نوشتند، از آن.ها خواسته.اند این اتفاق را بررسی کنند و پاسخ دهند، آن.ها هم در حال بررسی هستند و نظر نهایی را دفتر موسیقی معاونت هنری اعلام خواهد کرد که فصل الخطاب است. وزارت ارشاد است که باید این امر را قانونی بداند یا نداند، بنابراین نظرِ وزارت ارشاد شرط است.

.

 • مشکل دیگری که وجود دارد و مطرح می.شود در مورد شورای عالی موسیقی است ...

در آن مورد هم ما جلسه گذاشتیم و آن روز اعلام کردم که ما زمانش را چهار ساله کردیم در حالی که پیش از این سه سال بود. دلیلش این بود که قبلا در اساس نامه هیئت مدیره را دوسال در نظر گرفته بودند و شورای عالی را سه سال، ما گفتیم که باید با هم همزمان باشند تا بتوانند با هم کار کنند. چون هیئت مدیره چهار سال شده بود طبیعتا شورای عالی هم زمانش چهار ساله شده. پروسه ثبت آن مورد هم به ارشاد داده شده بود. این مورد هم ملحق به موضوع هیئت مدیره می.شود ضمن اینکه بعد از اینکه تشکیک کردند، ما جلسهٔ فوق العاده برای مجمع گذاشتیم و بابت آن اجازه گرفتیم و گفتیم مجمع اگر اجازه می.دهد، .همین دوستان را یک سال دیگر ابقا .کنید تا بمانند. همان.طور که می.دانید شورای عالی به پیشنهاد هیئت مدیره و نظر مجمع تصویب می.شود، بنابراین آن را هم از مجمع اجازه گرفتیم.

.

 • اصلا تغییر در اساس نامه چگونه صورت می.گیرد؟

توسط مجمع عمومی. همهٔ کانون.ها و هیئت.مدیره می.تواند پیشنهاداتی بدهند و در مجمع عمومی مطرح شود، و آنان می.توانند بندهای تغییرات را تصویب کنند یا نکنند که اگر تصویب شد آن تغییرات برای ثبت رسمی می.رود.

.

 • یکی از مهم.ترین چالش.هایی که خانهٔ موسیقی با آن روبرو هست بحث تعاونی مسکن است، گویا این دعوا در دادگاه هم مورد بررسی قرار گرفته است، مشکل این موضوع چیست؟

تعاونی.های مسکن همیشه در طول تاریخ در مملکت ما دچار مشکل بوده است، فرض کنید ما جمعی هستیم ده نفره که روی هم سرمایه گذاری می.کنیم و زمینی را می.خریم تا به صورت مشارکتی آن را بسازیم، همه مبلغی پول می.گذارند و با هم قرار می.گذارند که مثلا همه قسط.هایشان را در تاریخ.های مشخص بدهند طبیعتا همهٔ این ده نفر نمی.توانند به آن تاریخ.ها متعهد باشند و طبیعی هم هست، در یک قست پنج نفر راس زمان مقرر پول را واریز می.کنند و پنج نفر دیگر می.گویند ما ده روز دیر.تر پول می.ریزیم. به همین دلیل دره همه جا قراردادهای تیپ ادارهٔ تعاون استفاده می.شود و کسی جداگانه نمی.تواند قرار داد ببند، در سراسر کشور هم فرمت مشخصی دارد. بر اساس تجربیات سال.ها و چالش.هایی که وجود داشته در پایان قرارداد.ها بندی وجود دارد که عنوان می.کند «قیمت تمام شدهٔ پروژه بعد از اتمام کار و ثبت سند محاسبه می.شود» ضمن اینکه حتما رقمی در قرار داد ذکر می.شود که مثلا قرار است این پروژه متری چند تمام شود و زمان بندی.اش چگونه باشد. بندی که به قیمت تمام شده پس از تنظیم سند اشاره می.کند انتهای قرار دارد را باز می.گذارد و همه هم امضایش می.کنند، اما متاسفانه دوستان به بند آخر توجه نکرده.اند و آن را نخوانده.اند. ما در روند کاریمان با تعاونی مسکن انجمن روزنامه نگاران همکاری داشتیم. تعدادی پول.هایشان را سر موقع ندادند، این پروژه هم قرار بود در مدت زمان یک سال و نیم جمع شود، طبیعتا چون عده.ای که تعدادشان هم کم نبود، پول ندادند این پروژه طولانی شد، این طولانی شدن همزمان شد با بد.ترین مقطع تاریخ این سرزمین یعنی زمانی که پنج قطعنامه شورای امنیت علیه کشورمان تصویب شد و دلار از هزار تومان به سه هزار و پانصد تومان رسید. وقتی چنین شوکی وارد شد که بی.سابقه بود ما با وضعی روبرو شدیم که صبح همه چیز یک قیمت بود و عصر قیمتی دیگر و تازه به شما جنس نمی.فروختند چون ممکن بود فردا باز قیمت.ها تغییر کنند. همه به خوبی می.دانیم شرایط در آن زمان چگونه بود. دقیقا این پروژه با آن مقطع همزمان بود و ما هم مجبور شدیم ۳۰ درصد افزایش قیمت در قراردادمان داشته باشیم که طبیعی هم بود چون همه چیز سه برابر شده بود، تازه افزایش قیمت ما تنها ۳۰ درصد بود. عده.ای از دوستان قبول کردند و عده.ای هم نه، گفتند ما این را نمی.پذیریم و شما باید با.. همان رقمی که تعیین کرده بودیم واحد.ها را در اختیار ما بگذارید که خب مشخص است که این شدنی نبود. این قضیه کش پیدا کرد و دوستان پیگیری قضایی کردند که باید منتظر بود ببینیم قانون چه می.گوید. ما تمام تلاشمان را کرده.ایم تا با هم به مفاهمه.ای برسیم و مسئله را حل کنیم اما خب وقتی نشده باید منتظر تصمیم مرجع قانونی بود.

.

 • تکلیف کسی که آن زمان ۵۰ ملیون به خانه موسیقی داده است و موافق این افزایش ۳۰ درصدی هم بوده و قسط.هایش را هم مرتب پرداخت کرده است، اما الان هنوز چیزی تحویل نگرفته است، چیست؟

این.ها تحویل گرفته.اند و به بانک هم معرفی شده.اند.

.

 • یعنی آنهایی که پول را داده.اند واحد.هایشان را تحویل گرفته.اند؟

بله بالای چهل نفر تحویل گرفته.اند...

.

 • در کل چند نفر بوده.اند؟

کل پروژه ۷۰ نفر بوده است که ۶۲ یا ۶۳ نفرش ما بوده.ایم و بقیه.اش روز نامه.نگاران! از این حدود ۶۰ نفر ۴۲ یا ۴۳ نفر تحویل گرفته.اند. وقتی شما به بانک معرفی می.شوی قسط می.دهی یعنی واحدت را تحویل گرفته.ای؛ البته این بدین معنی نیست که الان در آنجا سکونت می.کنند، چون هنوز آب و برقش وصل نیست؛ اما همه چیزش تمام است و حتی آسانسورش هم کار می.کند.

.

 • این واحد.ها کجا هستند؟

فاز ۳هشتگرد. با بهترین مصالح و نقشه هم ساخته شده.اند حتی شما می.توانید تفاوت.اش را با واحدهای بلوک.های مجاور هم مقایسه کنید، آن سوی خیابان واحد.های مسکن مهر هستند که می.توانید آن.ها را هم ببینید. قیمت تمام شدهٔ مسکن مهر طبق اعلام سایت رسمی.اش متری بالای یک میلیون تومان است، آن هم با زمین ۹۹ ساله که مالکیت زمین ندارد. اما با زمین، پروژه.مان را زیر ۹۰۰ تومان تمام کرده.ایم. با این حساب اینجا اختلاس هم صورت گرفته است...

.

 • حالا یعنی با آن افزایش سی درصدی برای مالک زیر ۹۰۰ هزار تومان تمام می.شود؟

بله با همین قیمت تمام شده است...

.

 • خب مشکل معترضین چیست؟

مشکلشان این است که از آن رقم قرار داد یک قران هم نمی.خواهند عدول کنند، و می.گویند اگر گفته.اید متری ۶۰۰ تومان اگر آسمان هم به زمین بیاید من یک تومان از آن رقم بیشتر نمی.دهم. اگر شما منطقی در این رفتار می.بینید بگویید این حرف منطقی است و شما غیر منطقی هستید.

.

 • الان پیگیری.های قضایی در چه مرحله.ای به سر می.برد؟

منتظریم و پروسه طولانی است، الان دیگر حرف زدن دربارهٔ این موضوع بی.مورد است. خصوصا وقتی سیر قضایی طی می.کند همه باید حرف قاضی را قبول کنند.

.

 • آقای نور بخش عنوان می.شود در سال نود و سه خانهٔ موسیقی چهار میلیارد تومان بودجه داشته است!...

ما خوشحال می.شویم اگر بگویند چهل میلیارد تومان؛ اما خانه موسیقی اولا چیزی به اسم بودجه ندارد، علاوه بر آن اگر تمام کمک.ها و حق عضویت.های ما را هم جمع کنید ده درصد این مبلغی که گفتید نمی.شود. ما حداکثر تفاهم نامه.هایمان دویست میلیونی است که تا الان یک چهارمش را هم از ارشاد نگرفتیم. در همین سال ۹۳ ما از وزارت ارشاد ۵۰ میلیون هم نگرفتیم - یعنی نداشته.اند که بدهند-. یک مصوبهٔ شورای شهر داریم ۱۰۰ میلیون تومان، که تصویب کرده.اند به هرکدام از خانه.های تئا.تر، سینما و موسیقی ۱۰۰ میلیون تومان بدهند. ۲۰۰ میلیون هم قرار است طبق تفاهمی ارشاد به ما بدهد که این هیچ وقت محقق نشده است، این کل بودجهٔ خانهٔ موسیقی است.

.

 • خب پس این چطور اتفاق می.افتد که شما با ۷-۸ میلیارد تومان خانهٔ موسیقی ۲ را برپا کرده.اید؟

ه.مان طور که عرض کردم ما این ملک را فروخته.ایم و آن ملک را خریده.ایم..

.

 • چه زمانی به آن ساختمان نقل مکان می.کنید؟

فکر می.کنم زمستان.

.

 • مسئله.ای که وجود دارد این است که به نظر می.رسد خانهٔ موسیقی یک دایرهٔ بسته است؛ این خانه چقدر برای همهٔ موزیسین.ها می.تواند باز باشد؟

در مورد این مسئله بار.ها در طول این سال.ها صحبت شده است و من گفته.ام که از مشارکت همه استقبال می.کنم و اینکه اعضای ما حضور فعال داشته باشند -حتی برای نقد- را به فال نیک می.گیرم، صرف نظر از اینکه این نظرات چقدر درست است همین که انگیزه مشارکت بالا رفته باید به فال نیک گرفت. ما در تمام این سال.ها دنبال این بودیم که اعضایمان فعال باشند و همواره در کار.ها حضور پیدا کنند، اساتید و پیشکسوتان و دوستانی که شما در این چرخه فعالیت.های خانه موسیقی می.بینید کسانی بودند که پایهٔ کار بوده.اند و همیشه بدون هیچ چشم داشتی حضور داشته.اند. من این را بار دیگر تاکید بکنم وقتی که فضا مسموم می.شود، حرف زدن خیلی راحت است، متاسفانه در سال.های اخیر و دوران دولت نهم و دهم جامعه کمی بی.اخلاق شد و مثل ویروسی مخرب باب شد که خیلی.ها ادعا.هایشان را مطرح کنند. می.گویند ما اینجا میلیارد.ها تومان پول جابه.جا کرده.ایم؛ من همین.جا به شما می.گویم اگر این افراد از خانهٔ موسیقی حقوق گرفته باشند، من امضا می.دهم که همهٔ آن را پس بگیرند. من با اصرار و اضطرار به هیئت مدیره به اندازهٔ هزینهٔ رفت و آمدشان به جلسات پول پرداخت کرده.ام که اگر با آژانس حساب کنی برای برخی مسیر.ها شاید اندازه.. همان هم نشود. رقم ۳۰۰ هزار تومانِ ناچیز، حقوقی است که به هیئت مدیرهٔ خانه موسیقی پرداخت می.شود، در حالی که سال.های سال ۵۰ هزار تومان بود. حقوق هیئت مدیره خانه موسیقی -همین به زعم دوستاتن چپاولگران- در ماه سیصد هزار تومان است آن هم بابت این همه وقتی که می.گذارند و هر موقع جلسه.ای هست باید حضور داشته باشند. این قابل بررسی است، بعضی از همین منتقدین همینجا بازرس بوده.اند و تنها بخشی که در برخی از گزارش.ها ستوده.اند بخش مالی ما بوده است چون آنقدر شفاف و قابل بررسی بوده که همیشه در مجمع عمومی از آن تقدیر شده است. ضمن آنکه این افراد همواره در چرخه بوده.اند و آدم.های دیگر پای کار نبوده.اند، ما به بعضی از این منتقدین هر کاری را سپردیم انجام نداده.اند، خود این.ها حاضر نیستند مجانی یک ساعت وقت بگذارند و فقط انتقاد می.کنند و می.گویند «چرخهٔ ثابت خانهٔ موسیقی!» این.ها که دیگر سن و سالشان نشان می.دهد که همهٔ کار.هایشان را کرده.اند و انصافا دنبال منفعتی هم نیستند و خالصانه وقت گذاشته.اند. همین جلسه.ها یک روز کاری را هدر می.دهد، در ازای چه چیزی؟ چه به.دست می.آورند؟ این.ها که نیامده.اند اینجا که نام بگیرند، ان.ها که نامشان را دارند! بنابراین اگر ما کمی انصاف را رعایت کنیم و هر چیزی را نپذیریم این حرف.ها پیش نمی.آید. می.گویند بودجهٔ چند میلیاردی! خب چنین چیزی قابل پیگیری است! اگر ما بودجه چند میلیاردی داشتیم که وضع موسیقی این نبود! مگر دفتر موسیقی بودجه چند میلیاردی دارد که ما داشته باشیم؟ مگر معاونت هنری چنین بودجه.ای دارد که ما داشته باشیم؟ آن.ها که در ادارهٔ دو تا ارکس.تر مانده.اند! اگر بودجه چند میلیاردی هست باید سر ریزش به ما برسد دیگر!

.

 • در این مدت با منتقدانتان جلسه.ای داشته.اید؟

کمابیش، ببنید به هر حال بعضی.ها پیگیری کرده.اند و رفته.اند، ضمن اینکه ما در جلسه.های ماهانه.مان تریبون آزادِ نقد هم داریم، بعضی از جلسات هم با اعضای هیئت مدیره برگزار شده و می.شود.

.

 • یعنی این امیدواری وجود دارد این جلسات زمینه.ای برای به وجود آمدن گفتمان در جهت رفع این مشکلات باشد؟

ببینید اگر ما دنبال کشف حقیقت باشیم و بخواهیم مسائل را درست مدیریت کنیم، باید نقد پیش برنده داسته باشیم. اگر کسی دنبال پاسخ برای ابهامی باشد و بخواهد مشفقانه پیشنهاد.ها و نقدهایی را برای بهبود شرایط داشته باشد، این مثبت است. مثلا، ما پیشنهاد مشخص یا طرح و نقد مشخصی در مورد بخشی داریم و هدف این است که ضعف برطرف بشود، یا کاری انجام بشود که تا به حال انجام نشده است، این رویکرد حتما به نتیجه می.رسد. در سال گذشته پنج تا شش نفر از دوستان، منتقد - کسانی مثل برادران پورناظری، آقای قربانی، آقای همایون شجریان، فردین خلعتبری و چند نفر دیگر- ما بودند و نقد.هایشان را هم مطرح کردند، برایش راهکارهایی هم داشتند، طبیعتا به نتیجه رسید؛ آن.ها که نیامدند عهد اخوت ببندند! آن.ها آمدند تا ما را نقد کنند و گفتند یک سری از کار.ها چرا انجام نشده است؟ بحث کپی رایت چرا پیگیری نمی.شود؟ چرا فلان بخش فعال نمی.شود؟ چرا از همهٔ ظرفیت.ها استفاده نمی.شود؟ جلسات زیادی گذاشتیم و به راهکار رسیدیم و شروع به کار کردیم و ثمرات خوبی هم داشت؛ اما گاهی من به دنبال تخریب هستم و می.گویم اصلا تو چرا آنجایی؟ به نظر شما این به نتیجه می.رسد؟ اگر من اینجا هستم و افرادی ناراضی هستند باید روند قانونی.اش طی شود تا دیگر من اینجا نباشم! اگر این هیئت مدیره بد است طبیعتا باید مجمعی بیاید که به این هیئت مدیره رای ندهد. این امر ساز و کار انتخاباتی دارد و باید مسیر انتخاباتی خود را طی کند. ساز و کارش یقه.گیری نیست، تخریب نیست، فحاشی و تهمت زدن نیست! باید خودشان را اثبات کنند، نه اینکه دیگران را تخریب کند! در عرصهٔ اجرایی کشور هم همین روال هست، قوه مقننه هم اینگونه به سر کار می.آید؛ شخص خودش را معرفی می.کند و برنامه.هایش را ارائه می.دهد تا دیگران به او رای دهند.

.

 • آقای نوربخش چه مساله.ای در خانه موسیقی وجود دارد که هر .. از اینجا بیرون می.رود تبدیل به دشمن می.شود، حتی اگر مدیر عاملش باشد؟

حتما مسایلی وجود دارد؛ اما من متاسفانه یا خوشبختانه روحیه.ای ندارم که بخواهم دیگران را تخریب کنم. من می.گویم همین که مشکلات مرتفع و موانع برداشته شده، مثبت است. ما نباید دیگران را له کنیم، به آن.ها تهمت بزنیم یا تخریبشان کنیم، من هم حرف گفتنی زیاد دارم، البته شاید روزی مجبور شدم در این موارد حرف بزنم اما تا الان لزومی نمی.بینم به شرطی که دوستان لااقل در تهمت زدن.هایشان حد نگاه دارند.

.

 • شما به عنوان مدیر جشنواره انتخاب شده.اید، با توجه به اینکه جشن خانهٔ موسیقی هم در مهر ماه است فکر نمی.کنید کمی برای برنامه ریزی و انجام کارهای جشنواره دیر باشد؟

ببینید ما برنامه ریزی.هایمان را انجام دادیم و منتظر نشدیم ساز و کار اداری طی شود و حکمی صادر شود. ما از موقعی که زمزمهٔ این موضوع بود، کار را شروع کردیم و بر اساس طرحی جلو رفتیم و مذاکراتی داشتیم. من قویا معتقدم که ساختار جشنواره باید تغییر بکند! حتما هم باید تغییر کند، به این دلیل که ۳۰ سال برای نتیجه.گیری در مورد حرفه.ای بودن یا نبودن جشنواره زمانی کافی است. جشنواره موسیقی فجر یکی از مهم.ترین - و شاید مهمترین- اتفاق موسیقی ماست که در طول سال رخ می.دهد. این جشنواره نباید اینقدر مهجور باشد؛ چون یک اتفاق ملی است. نباید آنقدر سایهٔ سیاست بر سرش سنگینی کند که عده.ای به خاطر چنین فضایی در آن شرکت نکنند، یا عده.ای دیگر به خاطر شکل دولتی آن از جشنواره کناره بگیرند. به هر حال همهٔ کشور.ها یک روز ملی دارند، ایام ملی و هفته ملی که در آن اتفاقات هنری زیاد و مهمی می.افتد، همزمانی و مناسبت نباید باعث بشود این تلقی پیش بیاید که جشنواره اتفاقی صد در صد دولتی است. بنابراین ما باید سعی کنیم خود این اتفاق ساز و کاری داشته باشد. به نظرم در بخش سینما این اتفاق به خوبی افتاده است و جشنواره فیلم فجر یک اتفاق ملی سینمایی است، همه هم در آن شرکت می.کنند و هیچ .. هم از حضور در آنجا ابایی ندارد و بالاخره این «سیمرغ» اهمیت پیدا کرده است و همه دنبال این هستند آن را بگیرند، چون اتفاق خوب سینمایی است که در سطح ملی است. در جشنواره موسیقی فجر هم باید چنین اتفاقی رخ بدهد؛ همه بیایند و استاد، شاگرد، بزرگ و کوچک هم نداشته باشد. هر کسی که در طول سال فعالیت موسیقایی دارد در این ویترین باید دیده شود. زحماتی که کشیده است پیش روی همه قرار بگیرد و ارزیابی شود. حالا بعدا اگر فرصت باشد در مورد جزئیاتش اطلاع رسانی دقیق تری خواهیم کرد اما فکر می.کنم که انشا الله امسال جشنواره متفاوتی باشد، اما خب طبیعتا شروع یک مقطع جدید است و حتما سختی.ها و ضعف.های خودش را دارد، ولی بی.تردید بعد از دو سه دوره اتفاق بسیار درخشانی در عرصه موسیقی خواهد بود.

.

 • یکی از مهم.ترین مسایلی که باز نقطهٔ حاشیه.هایی برای خانهٔ موسیقی بود، شبهاتی بود که دربارهٔ انتخاب آقای ارجمند وجود داشت.

متاسفانه بعضی.ها یا حافظه.شان ضعیف است یا دوست دارند اینطور نشان بدهند، من ایشان را از زمان دانشجویی.اش می.شناختم. آن زمان من مدیر بخش آموزش در امور فرهنگی دانشگاه تهران و جهاد دانشگاهی بودم، این.ها هم دانشجویان جوانی بودند که کارهایی می.کردند.

.

 • اختلاف سنی شما با آقای ارجمند زیاد است؟

نه؛ اما به هرحال از ایشان بزرگ.ترم، زمانی که ایشان دانشجوی لیسانس بودند، من فوق لیسانسم را هم گرفته بودم، به هر حال من ایشان را می.شناختم تا اینکه در یک میزگرد پژوهشی در مرکز تحقیقات استراتژیک او را دیدم و وقتی با ایشان حرف زدم گفتند من مسئول موسیقی حوزهٔ هنری هستم. آن زمان من خیلی در مورد فعالیت.های موسیقی حوزه هنری اطلاعاتی نداشتم و با آمارهای ایشان آشنا نبودم. آمارهایی دادند که من فکر کردم آنجا یک مدینهٔ فاضلهٔ کامل و جامعی در بخش موسیقی.اش شکل گرفته و در کا خاورمیانه پدیده است. باید اعتراف کنم به خاطر اعتماد زیادی که به ایشان داشتم در مورد درستی این آمار تحقیق زیادی نکردم. فکر کردم اصل بر برائت است. به هر حال من پیشنهاد کردم ایشان مدیر موسیقی بشود. فکر می.کردم سر پر شوری دارد و با انگیزه است و صنف در کنار مدیریت می.توانند خوب کار کنند. او قبل از صدور حکمشان یکی دو ماه مرتب پیگیر بودند که چه شد؟ بالاخره ما اینقدر پیگیر بودیم که آقای ارجمند مدیر بخش موسیقی شدند. این اتفاق زمانی افتاد که مانعی جدی بر سر حضور ایشان پیش آمد. آقای ارجمند اثری از «سهراب پورناظری» را بدون اجازه.اش در فیلمی استفاده کرده بود. «سهراب» به شدت به من هشدار داد که این انتخاب نادرستی است و نمی.شود به کسی که این کار را می.کند، اعتماد کرد. در همین خانه موسیقی من سه جلسه تشکیل دادم تا سهراب پورناظری (به عنوان صاحب اثر) را مجاب کنم تا از شکایتش صرف نظر کنند، او هم نهایتا خواهش مرا پذیرفت؛ چون این اتفاق، مانعی جدی بود و حتی معاونت محترم هنری هم درجریان بود و به من سپرده بودند که این مانع را حل کنم وگرنه ایشان نمی.توانند به آنجا بروند. من جلساتی را گذاشتم و باز اصل را بر برائت گذاشتیم و اینکه آقای ارجمند حتما از این ماجرا اطلاعی نداشتند و شما هم از شکایتتان صرف نظر کنید و همان.طور که گفتم او هم پذیرفت و حکم آقای ارجمند صادر شد. این، سیر چگونگی مدیر شدن ایشان بود. بعد از اینکه به آنجا رفتند متاسفانه هیچ تعاملی نبود و یک سری از آمارهایی هم که تکرار شد بعدا معلوم شد هیچ کدامش صحت ندارد. در واقع در زمان مدیریت ایشان هیچ گره.ای از موسیقی باز نشد که هیچ، بلکه هزینه روی هزینه هم ایجاد شد. در خیلی از استان.ها مدیران کل از من می.پرسیدند که این مدیر کل موسیقی آمده و یک سری حرف.ها زده و هزینه بر گردن ما گذاشته است و رفته، ما پیدایش نمی.کنیم و ما را در مشکل انداخته است.

.

 • چرا در این مدت سکوت کردید آقای نوربخش؟

من بنای صحبت در مورد این اتفاقات ندارم چون حرف گفتنی خیلی دارم اما متاسفم که از جانب ایشان می.شنوم که من گزینهٔ خانهٔ موسیقی نبودم و آن.ها به دنبال من بودند! احتمالا کهکشان.ها هم به دنبال ایشان بوده.اند. متاسفم که دیالوگ.هایی مشابه با برخی مسئولین قبلی با این شکل از رفتار.ها و گفتار.ها می.بینم. آن.ها می.گفتند ما به دنبال مدیریت جهانی هستیم و کشور.ها در به در به دنبال ما هستند که ما آن.ها را مدیریت کنیم! عین همین ادبیات را ایشان هم دارند که همه دنبال این بودند که او بشود مدیر کل!

.

 • برخی معتقدند استعفای ایشان به خاطر مصاحبه با خبرگزاری فارس بوده و اینکه گفته.اند خانه موسیقی غیر قانونی است و قضیه جشنواره را مطرح کرده.اند.

در این مدت ایشان خیلی حرف.های دیگر هم زده است؛ . اما برای من اهمیتی نداشته است؛ تنها اگر احساس کنیم کسی که در آنجاست مشکل برای کار موسیقی درست می.کند طبیعتا پیگیری می.کنیم که آنجا نباشد. ما اساسا منافع شخصی نداریم؛ از ایشان بپرسید صادقانه بگویند خانه موسیقی چه خواسته است؟ نوربخش خواسته.اش چیست؟ دفتر موسیقی چه کاری می.تواند برای صنف من انجام دهد؟ می.خواهد به من مجوز بدهد؟ مگر می.تواند به من مجوز ندهد؟ چرا باید مجوز ندهد؟ کدام مدیری می.خواهد چنین کاری بکند؟ اصلا مگر مجوز دادن رانت محسوب می.شود؟ مگر من نوع موسیقی.ام غیر مجاز و زیر زمینی است که بخواهم روی زمین بیایم که مجوز دادن رانت محسوب شود؟ مشکلات این دولت خیلی واضح است و همه می.دانیم که لنگ گذران مسائل روزمره.اش است. همه مشکلات معاونت هنری را می.دانیم که هنوز بدهی.هایش باقی است. مگر الان خیلی پول نفت در دولت سر ریز شده که ندانند کجایش خرج کنند و ما بریم از آن رانت بگیریم؟ ما از دولتی که خودش دچار مشکلات جدی است چه می.توانیم بخواهیم؟ خوب است آدم.ها توجه کنند و سوال کنند که ما چه می.خواهیم؟ ما می.خواهیم آدمی آنجا باشد که با ما تعامل داشته باشد. این تعامل منشاء چیست؟ چه منافعی وجود دارد جز اینکه امور صنف تسهیل شود؟ جز اینکه پروسه صدور مجوز تسریع شود؟ جز اینکه موانع کمتر شود؟ جز اینکه این قواعد دست و پاگیر کمتر شود؟ ایشان که مثل فرمانده نظامی بخشنامه صادر می.کردند، این.ها همه چیزهایی بود که من به او تذکر می.دادم و می.پرسیدم که این.ها چیست؟ این.ها مشکل ساز است در حالی که ما آمده.ایم آن.ها را حل کنیم. ما آمده.ایم تا پروسه صدور مجوز را به حداقل زمان برسانیم و با وجود اینکه شعارش بار.ها گفته شد محقق نشد. خود من صدور مجوزم سه هفته طول می.کشید که ایشان می.گفت باید چهل و هشت ساعته انجام شود. وقتی برای من که مدیر عامل خانه موسیقی.ام ۲۰ روز طول بکشد برای خلایق چقدر طول می.کشد؟ برای دیگران یا آن هنرمند شهرستانی که اینجا نیست تا هر روز بیاید پیگیری بکند؟ برای من که دستم به مقام بالا.تر از ایشان می.رسید اینقدر طول کشید برای دیگران که حتما بد.تر بوده است. همه آمار.ها و حرف.هایی که همینطور در حد شعار مسکوت ماندند! ایشان می.گفتند من صدور مجوز را ۲۴ ساعته کرده.ام! واقعا این طور بود؟ آخر چرا ما باید حرف.هایی بزنیم که مبنای عملی ندارد؟ تمام مطالبات ما از یک جنس است! درست است که مطالبات زیادی داریم اما همه.اش حول تسهیل روند امور موسیقی.دان هاست! همین الان من اعلام می.کنم که اگر خانه موسیقی از کسی یک ریال پول خواسته است بیایند ثابت بکنند گردن من از مو باریک.تر! ما از این خواسته.ها نداریم و دولت هم ندارد که بخواهد پولی به ما بدهد!.. همان تفاهم نامهٔ خودمان را بدهند راضی هستیم که.. همان را هم نمی.دهند و ندارند که بدهند! ما انتظار داشتیم دفتر موسیقی با حضور آقای مراد خانی شاهد دورهٔ درخشانی باشد، اما متاسفانه دو سال از این زمان با حضور ایشان تلف شد که امیدواریم جبران شود.

.

 • به نظر می.رسد در چند وقت اخیر فعالیت.های آوازیتان بیشتر از قبل شده است. در این مدت یک آلبوم – کوچ بنفشه.ها - از شما به انتشار در آمد و تعدادی کنسرت نیز همراه با آقای دهقان داشتید، علاوه بر آن در ارکستر موسیقی ملی نیز به عنوان خواننده فعالیت کردید و این بعد از مدت.ها کم.کاری شما در زمینهٔ خوانندگی بود.

البته من هیچ وقت از کار آواز و موسیقی فارغ نبودم، هر زمان که پیشنهاد خوبی وجود داشته و توانسته است در من انگیزه ایجاد کند، فعالیتم را انجام داده.ام، اما در عین حال اصراری نداشته.ام که حتما حضور داشته باشم. در واقع معتقدم هر کاری که انجام می.دهم، باید دلیلی برایش داشته باشم و حداقل آن کار برای خود من جذابیت داشته باشد تا این اتفاق برای مخاطب هم رخ دهد. او نمی.تواند چیزی را که من دوست ندارم را دوست داشته باشد.

.

 • مثل اتفاقی که برای کنسرت.هایتان با آقای دهقان رخ داد.

این پروژه از سه سال پیش شروع شد؛ آن زمان قرار بود بزرگداشتی برای شاعری با نام «شیدای گیلانی» که از شاعران توانا و خوش قریحهٔ سبک هندی و معاصر ما - و البته متاسفانه کمتر شناخته شده- است، گرفته شود؛ وقتی دیوان ایشان را تورق کردم، دیدم شعرهای بسیار خوبی دارد، از آنجا که «نوید دهقان» را می.شناختم و می.دانستم در عین تبحر به آهنگسازی، همیشه دغدغهٔ شعر دارد، شعر.ها را به ایشان سپردم، البته افراد دیگری هم مدنظرم بودند؛ اما نتیجه رضایت.بخش نبود. بعد از اجرای آن، احساس کردم شاید بتوان این کار را به طور کامل.تری ادامه داد و به این ترتیب قطعات همین.طور به مرور زمان صیقل خورد و بسط پیدا کرد و البته چند قطعه نیز از شاعران دیگر اضافه شد تا جایی.که احساس کردیم، به لحاظ آهنگسازی، تنظیم، اجرا و کار گروهی پخته شده است.

.

 • واقعا ۲۰۰ جلسه تمرین داشتید؟

بله؛ ما واقعا همین مقدار تمرین کرده.ایم.

.

 • نکتهٔ عجیب اینکه وجه غالب در این کنسرت.ها آواز بود و با این حال مورد توجه مخاطب نیز قرار گرفت.

اساسا من تصور می.کنم جان.مایهٔ موسیقی ما «ساز و آواز» است. بسیاری به این امر معترف هستند که جان مایهٔ موسیقی ایرانی در ساز و آواز تبلور پیدا می.کند، تجلی بسیار فاخر موسیقی ما نیز در بداهه.خوانی و بداهه.نوازی است و به کسانی استاد می.گوییم که در این مرتبه قرار دارند. در واقع نوازنده.ای استاد است که به مقام رفیعی در خلاقیت و بداهه.نوازی رسیده باشد؛ بداهه.نوازی.ای که با شکوه، فاخر و خلاقانه و در عین حال با اصالت است. به عنوان مثال ما وقتی می.گوییم استاد «جلیل شهناز» ویژه بودن ایشان دلایل مشخصی دارد. ما نوازندگان زیاد داریم که توانمند هستند؛ اما کسوت و نام استادی ندارند، -حالا بگذریم که هر .. مویش کمی سفید شد یا بیست سال سابقه نوازندگی دارد با این عنوان خطاب می.شود- نخبگان و خواص جامعهٔ هنری به کسی لقب استاد می.دهند که در مرتبه.ای همچون شهناز است. در خوانندگی هم لقب استاد به کسی اطلاق می.شود که در مقام بداهه.خوانی در سطوح عالی است. من خودم را قبل از هر چیزی «آوازخوان» می.دانم؛ این بدان معنی است که اوج احساسات و خلاقیت من (اگر خلاقیتی وجود داشته باشد) در آواز متبلور می.شود و حس، تکنیک و تبحرم در تصنیف.خوانی. ترواش ذهن و ضمیر من یا هر خوانندهٔ دیگر در آواز است.

.

 • این اعتلایی که برای یک آوازخوان نسبت به تصنیف.خوان قایلید، برای چیست؟

.چون «تصنیف» تولید خواننده نیست؛ بلکه ساختهٔ ذهن آهنگساز است و خواننده به اندازهٔ مشخصی می.تواند در آن کار تاثیر داشته باشد. این تاثیر هم البته بسیار مهم و سرنوشت ساز است، چنانکه اگر تصنیفی را دو خواننده بخوانند، به دو شکل جلوه می.کند: اگر خیلی خوب خوانده شده باشد، می.تواند عیار ملودی را هم بالا بیاورد و اگر بد اجرا شود می.تواند کل کار را بد جلوه دهد. خواننده وی.ترین اثر است و طبیعتا اگر وی.ترین شما زیبا و جذاب نباشد هاجناس خوب و باکیفیت در مغازه دا اندازه هم که جنس مرغوب داشته باشید، کسی را جذب نمی.کند. خواننده.ای که تصنیف.خوان است، نمره.اش به اندازهٔ اجرایش است؛ اما شما نمی.توانید بگویید این اثر و آواز محصول ذهن و ضمیر اوست؛ اما آواز صد در صد تولید خواننده و محصول ذهن و ضمیر اوست.

.

 • اما به هر حال عواملی وجود دارد که باید آن.ها را بپذیرم، یکی از این عوامل این است که مخاطب امروز شاید دیگر خیلی نتواند با آواز ارتباط برقرار کند! این رسالتی که شما برای خودتان در نظر گرفته.اید ممکن است موجب کاهش تعداد مخاطبان شما بشود...

اتفاقا تجربه من نشان داده این بخش برای مخاطبان جذاب.تر است. در همین کنسرت.های اخیر هم همین.طور بود، چون مخاطب حس و حال بهتری را دریافت می.کند. من روی این بحث تاکید می.کنم که چون جامعهٔ امروز ما آواز خوب کمتر می.شنود از آن دور شده است. وقتی استاد شجریان کنسرت برگزار می.کنند، بخش آواز محور است و هیچ... هم نمی.گوید حوصله.ام سر رفت، مخاطبان ایشان هم از نوجوانان ۱۴-۱۵ ساله تا افراد مسن هستند، چون آوازی که ایشان می.خوانند تاثیرش بیش از بخش.های ملودیک و آهنگین اجراست و در عمق وجود مخاطب تاثیر می.گذارد.

.

 • چرا؟ یعنی آواز ایشان چه خصوصیتی دارند که این تاثیر را روی مخاطب می.گذارد؟

چون آوازی که اجرا می.کنند سامانمند است. انتخاب شعر، جمله.پردازی و از همه بیشتر حس قوی و فوق العاده.ای که در اجرای ایشان وجود دارد مهم است، اصل موسیقی آن حسی است که باید به شما منتقل کند. شما ممکن است آن حس را از یک آهنگ خیلی تند و پرشور بگیری یا از یک جملهٔ موسیقاییِ آوازی؛ مهم آن احساسی است که به شما منتقل می.شود، بنابراین آنچه که در کنسرت و اجرا مهم است ارتباط حسی مجری با مخاطب است و من فکر می.کنم در این بخش ناموفق نبوده.ام، بر همین اساس اصرار دارم مخاطبان این نوع موسیقی را بیشتر بشنوند و با ساز و آواز آشتی کنند. ممکن است چنین مخاطبی کم باشد و مخاطب ملیونی یا چند صد هزاری و چند ده هزاری نداشته باشیم، اما.. همان مخاطب کم هم نیاز به موسیقی درست دارد. تعداد مخاطبان موسیقی خاص و هنری پر شمار نیست؛ بلکه خواص جامعه.اند، ما هم با.. همان خواص کار داریم، حالا اگر بتوانیم بخشی از عوام را هم کم کم به این دایره اضافه کنیم، موفق هستیم.

.

 • شما در این مدت در ارکستر موسیقی ملی نیز به عنوان خواننده حضور داشتید.

برای راه.اندازی دوبارهٔ ارکستر.ها کارهای فراوانی انجام شد و خانهٔ موسیقی و من نیز تلاش.های زیادی برای راه.اندازی مجدد ارکستر.ها انجام دادیم و جلسات زیادی داشتیم تا بتوانیم مقدورات وزارت ارشاد و خواسته.های آقای فخرالدینی و همکارانشان را به هم نزدیک کنیم، چون ایده.آل.هایی مطرح بوده و هست که ارکس.تر ملی مطلوب باید این شرایط را داشته باشد، اما محدودیت.هایی از قبیل کمبود بودجه وجود دارد.

.

 • و شما در این میان چه نقشی ایفا کردید؟ .

سعی کردیم حلقهٔ واسطی بین این دو جریان باشیم و خوشبختانه به یک نقطه اشتراکی رسیدیم. استاد فخرالدینی معتقد بودند در برنامهٔ افتتاحیهٔ ارکس.تر حضور داشته باشم؛ اما آن زمان در خارج از ایران بودم و قرار شد در برنامهٔ بعدی ارکس.تر حضور داشته باشم. با کمال میل قبول کردم و روی رپرتوار.ها و برنامه.ها توافق کردیم و اجرا شدند.

.

 • ارکستر موسیقی ملی چند ماهی است که از فعالیتش می.گذرد، به نظر شما در این مدت توانسته است به اهدافش برسد؟

به نظرم برای قضاوت زود است و باید صبر کرد. اما به هرحال هم.اکنون شصت تا هفتاد درصد نوازندگان ارکس.تر ملی و سمفونیک با هم مشترک هستند و بنابراین نوازندگان امکان نواختن ربع.پرده را ندارند. بخش مهمی از این مشکل هم به آموزش مربوط است؛ متاسفانه ما در آموزش نقصان بزرگی داریم، این موضوع مسئله مهمی است و اتفاقا مایلم زمانی به طور مفصل در موردش صحبت کنیم. شما فرض کنید فردی بچه.اش را از کودکی کلاس زبان انگلیسی می.گذارد و در خانه هم ممنوع می.کند که نباید فارسی حرف بزند، مشخص است که زبان فارسی یاد نمی.گیرد در حالی که در ایران زندگی می.کند و ایرانی هم هست! دقیقا سالیان سال است که چنین اتفاقی در هنرستان، دانشگاه و مراکز آموزش آکادمیک ما در زمینهٔ موسیقی رخ می.دهد؛ از روزی که بچه از سال اول راهنمایی به هنرستان می.رود، معلمش به او می.گوید حق شنیدن موسیقی ایرانی نداری!

.هنوز هم! مدام گوشزد می.کنند تمام علم و سواد آن طرف است و بی.سوادی، عوامی و عملگی این طرف. من دوسال رئیس هنرستان موسیقی بودم و این رویکرد را دیدم. من به شدت با این نگاه برخورد می.کردم؛ اما بسیاری از مدرسان همین نگاه را داشتند. یک سمت طرفِ علم و دانش، موسیقی کلاسیک و غرب بود طرف دیگر هم بی.سوادی و موسیقی ایرانی! باید نوازندگان با درک موسیقی ایرانی در ارکس.تر ملی حضور داشته باشند.

.

 • برسیم به کوچ بنفشه.ها با آهنگسازی آقای هوشنگ کامکار.

من و آقای هوشنگ کامکار با هم دوستی دیرینه.ای داریم. ایشان سال گذشته اجرای این اثر را به من پیشنهاد کردند و وقتی آن را گوش دادم به نظرم اثر متفاوتی آمد - حداقل در آثارِ من که معمولا آثاری سنتی هستند- فرم اجرا و فضای متفاوتی دارد؛ ضمن اینکه اگر قرار بود آن را یک خوانندهٔ کلاسیک بخواند، شاید چنین ویژگی.ای را پیدا نمی.کرد. به هر حال آثاری که آقای کامکار ساخته بودند، برای من بسیار دوست داشتنی بود، خب طبیعتا پذیرفتم که آن.ها بخوانم؛ ولی پروسهٔ انتشار آن.ها کمی طولانی شد، چون همان.طور که می.دانید آثار ارکسترال، کارهای پرهزینه.ای هستند و ظرافت و پیچیدگی.های خاص خودشان را دارند. کل زحمت آن را نیز خود آقای کامکار کشیدند و سرمایه.گذار هم خودشان بودند.

 

ادامه در منبع : لطفا جهت مشاهده لینک وارد شوید یا ثبت نام کنید link.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

شما در حال پست به عنوان مهمان هستید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.


 • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

  هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.

×
×
 • اضافه کردن...