رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
جستجو در
  • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

سایت و انجمن رسمی کیوبیس ایران

مرجع تخصصی آهنگسازان خوانندگان و نوازندگان سایت کیوبیس ایران

  • با 10 سال قدمت
  • بیش از 145 هزار کاربر
  • بیش از 450 هزار پست

blacky

آموزش ریتم های گیتار « 2/4 و 3/4 »

پست های پیشنهاد شده

blacky    55,048

مـعاونت کل

درود به علاقمندان به نوازندگی

 

برای یادگیری ریتم ها ابتدا باید یک سری اصول و اصطلاحات را یاد گرفت

 

" مقدمه "

 

1-طریقه ضربه زدن به سیم ها: برعکس نوازندگی نت و ملودی در فلامنکو و کلاسیک که کف دست باید موازی سیم ها باشد در ریتم زدن کف دست باید کمی مایل با سیم ها قرار بگیرد به طوری که هنگام ضربه زدن به سیم ها نوک انگشت اندکی از کناره به سیم برخورد کند یعنی باید قسمت گوشتی انگشت هم با سیم ها برخورد کند که این کار برای ایجاد صدای شفاف و نرم تر می باشد و محل ضربه زدن تقریباً بر روی سوراخ صدا و اندکی جلوتر از دهانه ی گیتار است زیرا در این قسمت سیم ها نرم ترند.

 

این ضربات به دو دسته تقسیم می شوند : ضربات رو به پایین( رفت ) و ضربات رو به بالا (برگشت )

 

برای اجرای این ضربات در هنگام تمرین، مچ دست راست کاملاً ثابت می ماند و انگشتان به صورت شلاقی و پرتابی باز ویا بسته می شوند و بر روی سیم ضربه می زنند.( البته در هنگام اجرا، مثلاً برای دوستان و یا هر کی و هر کجا، بهتر این است و اصولی این است که مچ دست کاملا آزاد و روان باشد تا هم بتوان نوازندگی را از حالت خشک بیرون آورد و هم به نوعی راهی برای انتقال احساس باشد ). این ضربات نباید به صورت سر خوردن انگشت بر روی سیم ها باشد بلکه باید تمامی سیم ها و یا هر تعداد از آنها که مد نظر باشد به طور همزمان به صدا در آورد.

 

2- اسامی انگشتان: انگشتان دست چپ به ترتیب از انگشت اشاره تا انگشت کوچک با اعداد 4،3،2،1 نام گذاری شده است و انگشت شصت اسمی ندارد. انگشتان دست راست به ترتیب از انگشت شصت تا کوچک با حروف x,a,m,i,p نام گذاری شده است که البته در برخی کتاب ها انگشت کوچک با نام e هم معرفی شده است، به طور کلی میتوان اسامی انگشتان دست راست را در یک کلمه ،pimax یاد گرفت.

 

3- ناخن ها: دست چپ بدونه ناخن می باشد و دست راست دارای ناخن است. ترتیب بلند بودن ناخن انگشتان دست راست، انگشت شصت p، انگشت کوچک x، انگشت انگشتری a، انگشت اشاره i و انگشت وسط m

 

توضیح :انگشت p بلندترین ناخن را دارد و تقریبا به نظر اکثر مردم بیش از حد بلند است ولی این امر به دلیل ضربات برگشتی این انگشت می باشد.

 

برخی اصطلاحات :

 

1- راسگوادو : راسگوادو خود بر چندین نوع می باشد و تکنیکی است که در فلامنکو کاربرد بسیار زیادی دارد و از آن در ریتم زدن نیز استفاده می شود. ساده ترین نوع آن راسگوادوی چهارتایی است که روش اجرای آن بدین صورت می باشد: ابتدا انگشتان به صورت مشت کرده( نوک انگشتان کف دست را لمس کنند ) در فاصله ی مناسبی از سیم ها قرار می گیرد به طوری که فاصله انگشتان تا سیم های گیتار برابر و یا بدلیل کوتاه و ضعیف بودن انگشت کوچک x، این انگشت فاصله کمتری پیدا می کند.

باید توجه داشت که انگشت شصت p کاملا باز و آماده ی ضربه زدن می باشد و به صورت موازی با سیم ها قرار می گیرد و در بعضی جاها بر روی سیم شیشم تکیه می دهد. به ترتیب انگشتان از انگشت کوچک x تا انگشت اشاره i به نوبت باز می شوند و شروع به ضربه زدن بر روی سیم ها می کنند. سعی کنید ضربه های چهار انگشت پشت سرهم و مرتب باشند تا صدای هر کدام از آنها به وضوح شنیده شود.

 

هر انگشت کاملاً مستقل از بقیه عمل کرده، و باید تلاش کنید که هر انگشت به مقدار مساوی به سیم ها نیرو وارد آورد. در ابتدا رعایت این امر برای انگشتانaوX برایتان مشکل می باشد به همین خاطر نباید مچ دست هیچ گونه حرکتی داشته باشد و هر گونه تمایلی را برای هل دادن تمامی دست به طرف پایین باید از بین برد و سرکوب کرد. دست و مچ باید ثابت و کاملا سست باشد. بنابراین :

 

ضربه اول توسط انگشت x(e) رو به پایین

 

ضربه دوم توسط انگشت a رو به پایین

 

ضربه سوم توسط انگشت m رو به پایین

 

ضربه جهارم توسط انگشت i رو به پایین

 

 

 

تمرین راسگوادوی چهارتایی بدون گیتار :

 

در هر کجا که باشید ، در منزل، سر کارو یا در اتوبوس میتوانید به اجرای این تمرین بپردازید تا قدرت و قابلیتتان در اجرای این تکنیک افزایش پیدا کند. برای انجام این کار انگشتان را خم کرده تا به کف دست فشار بیاورند( یعنی دست رامشت کرده و انگشت شصت باز و کشیده باشد) سپس انگشتان را به ترتیب گفته شده به بیرون پرتاب کنید. همچنین می توانید از یک سطح مانند لبه ی میز و یا ران پا به عنوان نیروی مقاوم در جهت معکوس استفاده نمایید و به آن تلنگر بزنید. توجه داشته باشید که در ابتدا باید زمان بین هر ضربه معادل یک ثانیه باشد و بعداً بتدریج زمان آن را کاهش دهید.

 

2- گلپ : ضربه ایست مختص به فلامنکو که توسط انگشت انگشتری a به بدنه گیتار وارد می شود وبرای اجرای برخی ریتم ها مؤثر و جالب می باشد. علامت آن یک مربع کوچک و تو پر است و به دو صورت همراه با ضربه ویا به تنهایی اجرا میشود. روش اجرای آن همراه با ضربه بدین صورت است که همزمان با ضربه ، انگشت a خم شده و به بدنه ی گیتار ضربه می زند.

 

3- آپاگادو( آپوگادو ) : تکنیکی است برای خفه کردن صدای یک آکورد که توسط دست چپ و دست راست اجرا می شود

 

دست چپ: این تکنیک برای دست چپ توسط انگشت چهارم صورت می گیرد ، انگشت چهارم بعد اجرای ضربه به صورت باره و موازی با فرت ها روی تمامی سیم ها می نشیند و صدا را قطع می کند

 

دست راست: این تکنیک توسط کف دست اجرا می شود و دو نوع می باشد

 

نوع اول: بعد اجرای ضربه کف دست بر روی تمامی سیم ها می نشیند و صدا را قطع می کند. این نوع خفه کردن از دو ضرب تشکیل شده است که معادل یک ضربه و یک سکوت می باشد و هر کدام فاصله ی زمانی خود را دارند

 

نوع دوم: بعد اجرای ضربه کف دست بلافاصله و به سرعت بر روی تمامی سیم ها می نشیند و صدا را قطع می کند به طوری که این عمل به صورت یک ضربه به گوش می رسد

 

4- کسر میزان : عددی است کسری که در ابتدای خطوط حامل بعد از کلید سل قرار می گیرد و در ریتم نوازی معرف نوع ریتم می باشد. مفهوم کسر میزان: صورت کسر( عدد سمت چپ ) مشخص کننده ی تعداد ضرب در هر میزان و مخرج کسر (عدد سمت راست ) مشخص کننده ی نوع ضرب می باشد که نوع ضرب از تقسیم نت پایه (نت گرد) برعدد مخرج کسر بدست می آید بدین صورت که اگر مخرج کسر2باشد نوع ضرب سفید، اگر4باشد نوع ضرب سیاه، اگر 8باشد نوع ضرب چنگ، اگر 16باشد نوع ضرب دولاچنگ و ...

 

نکته : مخرج کسر همیشه یکی از اعداد 16،8،4،2،... می باشد

 

انواع کسر میزان : 1 - ساده 2- ترکیبی 3- مختلط یا لنگ

 

به طور خلاصه میزانهای ساده میزانهایی هستند که ضرب آنها ساده باشد

 

میزانهای ترکیبی میزانهایی هستند که ضرب آنها نقطه دار باشد

 

و میزانهای لنگ مجموعی از میزانهای ساده و ترکیبی می باشد

 

 

با این مقدمه به آموزش ریتم ها می پردازیم.

 

آموزش ریتم2/4

 

ریتم 2/4 یا راک یکی از آسان ترین ریتم ها می باشد که از چهار ضربه تشکیل شده است و فاصله ی زمانی ضربه ها با هم برابر می باشد. این ریتم ابتدا با یک ضربه رو به پایین شروع می شود بعد ضربه دوم رو به بالا ، ضربه سوم رو به پایین همراه با خفه کردن صدا ( تکنیک آپاگادو دست راست ) و در آخر ضربه چهارم رو به بالا . تمامی این ضربه ها را میتوان با انگشت i نواخت. توجه داشته باشید که این ریتم را ابتدا با سرعت کم و آرام تمرین کرده و بعد بتدرج سرعت خود را افزایش دهید .

 

بعداً خود شما می توانید انواع دیگر این ریتم را یاد بگیرید

 

آموزش ریتم 3/4 والتس

 

این ریتم از سه ضربه تشکیل شده است

 

ضربه اول روی سیم های باس (فلزی) توسط انگشت P رو به پایین

 

ضربه دوم روی سیم های تریبل (نایلونی) توسط انگشت i رو به پایین

 

ضربه سوم روی سیم های تریبل (نایلونی) توسط انگشت i رو به پایین

بعداً خود شما می توانید انواع دیگر این ریتم را یاد بگیرید

 

musicnowdeshah.persianblog

 

نویسنده : ا. امینی

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.


  • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

    هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.

×
×
  • اضافه کردن...